3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nemějte děti, zdržují od práce

Ministerstvo práce a sociálních věcí přichystalo novelu Zákona o státní sociální podpoře. Rodičovská by se podle ní měla zvýšit až na úroveň mateřské.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novotny 7.3.2016 13:34

Re: Souhlasím,

Pro stát určitě, pro jednotlivce to už tak jisté být nemůže. Výchova dítěte do dospělosti je nákladná věc, finančně i časově, myslím, že jsem někde četl odhad okolo 3 miliónů, pokud studuje. K tomu spousta rizik (včetně toho, že se dítě nebude k tomu důchodovému zajištění mít) a navíc v době kdy by měli ty děti pomáhat rodičům budou mít náklady se založením rodiny...

Tipl bych si, že bezdětní budou na tom s důchodovým zabezpečením v průměru lépe.

V. Bartl 7.3.2016 10:28

re

p.Urbane, co je na tom k nepochopení? Tedy pokud jste reagoval na příspěvek p. Schwarze.vb

P. Götze 7.3.2016 10:27

RE

Autorka ma urcite pravdu, ovsem obavam se, ze konzumni zpusob zivota a predstava o seberealizaci lidi bohatych spolecnosti (kam se jiz radime) je proste tak nejak preurcena k dnesnimu zpusobu uvazovani. Krok ministryne je opravdu prapodivny, nicmene logicky, lec vychazi ze "standardu" dnesniho zapadniho sveta.

V. Novák 7.3.2016 10:46

Re: RE

Ano - ministryně jen vychází vstříc společenské objednávce, nesnaží se ji vytvářet nebo měnit - nechová se jako sociální inženýrka, což je v jejím případě s podivem.

Š. Hašek 7.3.2016 18:00

Re: RE

Zkráceno. Pro mě jest ministr/ministryně, který při svých rozhodnutích (zde stran rodiny) vychází ze "současných standardů západního světa" nevolitelný/á.

Domnívám se totiž, že asi tak 65% z toho jsou komunistické příručkové bláboly, chcete-li bruselské neokomunistické/až anarcho směrnice.

P. Götze 7.3.2016 23:03

Re: RE

No ja bych rekl, ze to ze dnesni zensky s tim, kolik maji moznosti byt nezavisle, proste maji chut rodit mene a mit vice casu pro sebe. S tim nic neudelate, zadnymi zakony. Tak to proste je, takova je realita. To s zadnymi priruckovymi blaboly nema co delat. Socialni inzenysrtvi proste nikdy nefungovalo a fungovat nebude. Kdo deti mit chce, ma je mit, kdo deti nechce, tak je holt nema mit z donuceni, nebo kvuli penezni vyhody. A o poctu deti na hlavu nemluve.

V. Novák 7.3.2016 9:31

A proč to házíte na socialistickou ministryni?

Ta přece jen rozšiřuje možnosti výběru.

Požadavek na kariéru, odkládání narození dítěte a co nejrychlejší návrat matek do zaměstnání není socialistický - přišel k nám spolu s dalšími výdobytky kapitalismu po VLSR. Za socialismu bylo normální, že se mladík vrátil z vojny a "mohl se už ženit". Dokonce se to dostalo do jedné písničky... Vrátil se většinou v 21, takže odpovídající věk přítelkyně byl kolem 18 - a děti přišly záhy, někdy i po "zplnoletnění" budoucí matky.

Po VLSR to bylo velice kritizováno...

M. Prokop 7.3.2016 10:13

Re: A proč to házíte na socialistickou ministryni?

Povinný poslední rok školky není jen "rozšířením výběru".

V. Novák 7.3.2016 10:45

Re: A proč to házíte na socialistickou ministryni?

Poslední rok školky se týká dětí kolem 5-6 let a ne tedy mateřské/rodičovské dovolené.

IMHO je vhodné, aby si děti osvojily život v kolektivu dřív, než se začnou učit - jsem pořád přesvědčen, že první třída je druhý největší šok v lidském životě, hned po porodu. Ale nejsem dětský psycholog, proto to nebudu prosazovat.

J. Novotny 7.3.2016 13:37

Re: A proč to házíte na socialistickou ministryni?

Jít ze školky ve spádové oblasti do školy ve spádové oblasti je celkem pohoda, alespoň pro dítě.

V. Novák 7.3.2016 14:13

Re: A proč to házíte na socialistickou ministryni?

Já měl na mysli ten přechod od nezávazného hraní si k učení. V první třídě se musí naučit takové dovednosti, jako psát a základy počtů - a pokud se nechytne, už se to s ním táhne. Ve druhé třídě se nikdo s Ema má mísu masa zdržovat nebude. Čili je to velký skok do povinností - a co nejvíc to dítěti ulehčit, třeba tím, že už zná spolužáky nebo se umí orientovat v kolektivu, mu musí pomoci.

Mimochodem - jaký šok to byl, dokládá i to, že většina z nás si tu Emu s mámou a mísou masa pamatuje i po desítkách let. Já zase jak jsem byl zmaten, když (co moravské dítě) jsem u písmene U viděl "hadru se sukem" - a měl jsem pěkně česky vidět "utěrku" a "uzel"...

M. Prokop 7.3.2016 9:21

Vcelku správné,

jen to srovnání s cikány trochu skřípe (i pokud se jedná o profesionální cikány, tedy Romy).

V. Dosoudil 7.3.2016 9:17

Obdivuji

Vyjadřuji svůj obdiv za výstižnost, s jakou jsou v tomto článku formulovány současné problémy rodiny a společnosti. Text si ukládám. Jen aby se dostal k sociální ministryni a k jejím expertům, aby se přiblížili poznání, jakou paseku provádějí.

A. Alda 7.3.2016 8:13

Stát rodiny s dětmi přímo nenávidí.

Ještě tak "singlematky" nějak bere a pomáhá jim, ale řádným rodinám hází jen klacky pod nohy.

J. Urban 7.3.2016 9:19

Re: Stát rodiny s dětmi přímo nenávidí.

Vcelku souhlas. Je to ale jen české specifikum? Určitě ne. Zvláštní, že za socíku, který člověka vcelku dusil a poskytoval mu jen velmi omezené možnosti (výdělku, cestování, občanských svobod celkově), zůstávala tradiční rodina přece jen "in". Dnes se preferují a propagují homosexuální menšiny, single matky aj. a tradiční rodiny často ani nevznikají. Rodí se čím dál méně dětí a ty, které se narodí, si osvojují podivné vzorce chování...

R. Tichý 7.3.2016 13:30

Socialisticky (ve smyslu neomatxusticky) zpusob rizeni spolecnosti v Evrope potrebuje rozbit posledni soudeznou jednotku=rodina. Jedine tak se mu podari vytvorit hromadu jedincu, kterou snadno uplaca do sedive nicnerikajici masy euobcanu.

J. Schwarz 7.3.2016 7:53

Že je socialistická

politika pro společnost zhoubná je nabíledni. Pokud jde ale o individuální životní strategii posuzovanou z hlediska "užití si života" pak jest otázkou, kdy bilancovat. Jednak se člověk užívající si skoků padákem a divokých sjezdů na kole nemusí nějaké LDN-ky vůbec dožít a i kdyby se dožil, proč je pro zhodnocení kvality celého života vhodné ausgerechnet lůžko v LDN? Pro koho je "lepší" státotvorně makat od vidím do nevidím, brát si hypotéky, volit pitomce, oženit se pak se třeba o všechno nechat obrat exmanželkou? A na stará kolena si pak , pokud nezkrachuje banka či stát "dopřát" berle s diamantem a bažanta ze zlata. není lepší si užívat života s tím, že se namísto nástupu do LDN zastřelím? Bilancování života na "smrtelné posteli" je náboženský konstrukt, pro nevěřícího nemá smysl.

J. Urban 7.3.2016 9:24

Re: Že je socialistická

Mé IQ a vlastní životní zkušenosti mi bohužel nedovolují pochopit, co jste nám chtěl sdělit. Ale asi vám nemám co závidět.

V. Novák 7.3.2016 9:33

Re: Že je socialistická

Bylo takové socialistické heslo: "Je lépe se umilovat k smrti, než v domově důchodců vzpomínat na pracovní úspěchy."

Tedy vlastně velmi nesocialistické heslo, Huska by nepotěšilo...

B. Lukáš 7.3.2016 7:49

Dík a plný souhlas

Za hodnotný článek a odvahu být terčem sobců obou pohlaví včetně militantních feministek dávám obdiv a smekám.

K. Frauknecht 7.3.2016 7:14

Souhlas

bez připomínek.

P. Lenc 7.3.2016 8:06

Re: Souhlas

Připojuji se, naprostý souhlas.

P. Maleček 7.3.2016 7:02

Šichtařová v tom jede taky

A Šichtařová a spol. v tom odkládání dětí dnešní omladinu podporují, když v zájmu zisků soukromých důchodových fondů tvrdí, že až zestárnou, tak už žádný státní důchod nebude.

Nebo jsem to jen špatně pochopil?

K. Frauknecht 7.3.2016 7:11

Re: Šichtařová v tom jede taky

Ostatně jako (skoro :-)) vždy.

P. Boublíková 7.3.2016 5:06

Je to podivné

V 70. letech prováděli čs. psychologové v čele s prof. Matějčkem rozsáhlé výzkumy, v nichž jednoznačně prokázali to, co kdejaká mamina tušila - že dítě si vychutnává společnost ostatních dětí až od věku cca tří let (plus minus, je to jako vše ve vývoji individuální), do té doby jednoznačně preferuje individuální péči a ostatní děti jen na chvíli, třeba na pískovišti... Na to konto se ještě za totáče!!! podařilo prosadit prodloužení mateřské.

Nyní jako by na dětské psychology všichni zapomněli a opakuje se situace z 50. let, kdy všechny matky musely do práce po několika málo měsících po porodu a děti do jeslí, pokud nebyla po ruce ochotná babička.

Už máme zase podivně přeházený žebříček hodnot a je to o to smutnější, že v těch 50. letech musely ženy do práce víceméně proto, aby národ nezdechl hlady - kdežto dnes proto, abychom žili v dostatečném luxusu.

I. Procházková 7.3.2016 5:41

Re: Je to podivné

Souhlas, je to tak, paní Boublíková. Hodnotový žebříček je zase poněkud přeházený ve stylu čím hůře, tím lépe. S lidskou blbostí se těžko bojuje, ale člověk se nesmí vzdát.

A. Alda 7.3.2016 8:17

Velmi přesné.

Přestože u nás ty pokusy s rannou kolektivní socialisací dětí byly v 50. letech hojné a tradické důsledky byly následně odborně zpracovány a publikovány, takže i orthodoxní marx-leninisté otočili o 180°, dnes jakoby se všichni zbláznili a chtějí to zkoušet znovu.

S. Moc 7.3.2016 8:23

Re: Je to podivné

Když jsem učil v Záp. Austrálii (oblast Kimberley), kde bylo devadesát procent obyvatel původních domorodců, braly si domorodé učitelky své děti do práce. Učily a jejich male děti běhaly a hrály si mezi staršími žáky. Připadalo mi to z počátku divné, ale zvykl jsem si. Ba i na učitelské porady a semináře matky braly děti sebou a když bylo třeba tak je kojily aniž by pociťovaly potřebu se neúčasnit debaty. Starší žáci ve třídách děti nejen tolerovaly, ale primo milovali. Už tenkrát jsem si říkal, že by to tak mělo být všude, aby matky braly děti sebou. Aspoň u kancelářských zaměstnání by to neměl být problem..

V. Novák 7.3.2016 9:05

Re: Je to podivné

Předpokládám, že i 90% žáků byli původní domorodci, takže vyrůstali ve společnosti, kde bylo normální, že malé a větší děti jsou pospolu - a taky dospělí a staří. Proto by jim přišlo asi divné, kdyby ty malé děti do školy nesměly a matky-učitelky je nemohly kojit.

IMHO to byla účinnější výchova než předmět "péče o dítě" s panenkou, jak byla naordinována dívkám v 9. třídě socialistických ZDŠ. Ani nevím, jestli to přežilo mebo bylo co přežitek zlikvidováno...

I. Procházková 7.3.2016 3:52

Souhlas ...

... s autory článku, je to tak. A to ještě nepřišla řeč na aktivity ministryně Marksové ohledně norského sociálního systému, který tu chce zavádět. Zvolit ministryní práce a sociálních věcí feministku byla největší pitomost, jaká se mohla stát. Pamatuju, jak se Marksová se Šabatovou po zvolení objímaly se vztyčenými palci a radostně křepčily na chodbě. Bodeť ne, jinde než v politice by se totiž neuchytily. Však Marksová nedávno přiznala, že kdyby nebyly gender kvóty pro ženy, těžko by se ministryní stala.

Vzpomněla jsem si na sérii dokumentárních filmů o významných ženách (političkách, podnikatelkách, umělkyních), z nichž jeden díl byl věnovaný právě M. Marksové (natočeno 2006). Už tam se přiznala, že domácnost není její hobby a že by se o děti měli taky starat muži, aby ženy mohly jít co nejdřív do práce. Tehdy měla tu starší dceru asi 4-5letou (právě ji přivedla ze školky) a druhou čekala (byla asi v 5. měsíci). No a takhle to dopadlo, nakonec její dva předchůdci ve funkci (Drábek a Nečas) byli ještě zlatí, i když jsme na ně občas nadávali. Máme se na co těšit, zaplaťbůh, že jsem už vetchá stařenka a tyhle aktivity mě ani moje děti nepostihnou. A vnoučata až vyrostou, Marksová už v politice doufám nebude.