24.1.2020 | Svátek má MilenaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Neexistuje žádný zimní čas...Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 74, poslední: 30.3.2017 13:17, přehled diskusí

Mám rád/je ve mně středoevropský čas.:
Autor: Š. Hašek Datum: 29.3.2017 22:04

Žiji podle Slunce, pracuji podle hodinek, které se tady kdys řídily Sluncem. Kdys.

Nejsem drůbež v drůbežárně, kterým rozsvítí, štelujou produktivitu a vyplňují tabulky. Mluvím za sebe a nikomu nenadávám. Někdo má prostě rád, když na všechno jsou nějaké změnové vyhlášky. Já moc ne.

Hodně dlouho jsem vstával do služby na povel, stále jinak, budík. Vím o čem mluvím!! Někdo (ne všichni) , kdo měl "pravidlo" nic nepochopí.

Čas Slunce není na Zemi pro neustálé šoupání. Hitler jako bruseleparta.

Jako každý rok:
Autor: J. Heincl Datum: 29.3.2017 20:46

říkám, že mi letní čas maximálně vyhovuje. Ćas, který mají v Bělorusku, mě naprosto nezajímá. Každoroční články pana Jakla na tom nic nezmění.

Re: Jako každý rok:
Autor: M. Prokop Datum: 29.3.2017 20:49

Souhlas.

Re: Jako každý rok:
Autor: J. Hruška Datum: 29.3.2017 20:52

Dokonalý ignorant. Blbost mu maximálně vyhovuje, v Bělorusku tak blbí nejsou.

Výhody letního času byste pochopil:
Autor: J. Pražák Datum: 29.3.2017 18:17

kdybyste pracoval "na píchačky". Pro tyto lidi je letní čas veliké +.

Přijdou z práce a mají dost dlouhé odpoledne, aby zvládli nějakou outdoorovou aktivitu - jízdu na kole, výlet, koupání.

Sám vzpomínám na krutou dobu, kdy nebyl letní čas a z důvodu energetické krise se pracovalo od 8,15 do 17,00. Domů člověk přišel skoro za tmy.

Takže palec nahoru pro letní čas.

Re: Výhody letního času byste pochopil:
Autor: J. Lepka Datum: 29.3.2017 21:03

Na to ani nemusíte mít píchačky. Já se dost dlouho živil v divadle a mohu vám potvrdit, jak je skvělé, když se v červnu a po krátkém představení dostanete domů za světla!

Re: Výhody letního času byste pochopil:
Autor: Š. Hašek Datum: 29.3.2017 22:07

Aspoň pane Pražáku nenadáváte.

Jen se pozastavuji na házení "kruté doby" na středoevropský čas. Ten tady snad jest vodjakživa??

Jsou tu dost úchylné nápady:
Autor: A. Nový 840 Datum: 29.3.2017 18:15

Vždy se najde dost Šejnů a jemu podobných, kteří jsou přesvědčeni o své jediné pravdě. Myslí si, že lze všude dojednat speciální začátek pracovní doby. Zkuste to vy géniové třeba na nějakém úřadě. A jak by se vám líbilo přijít na úřad v osm hod jak je obvyklé a tam by vám řekli, že dotyčná úřednice pracuje až od deseti hod.

Re: Jsou tu dost úchylné nápady:
Autor: J. Lepka Datum: 29.3.2017 20:54

Maximální zhůvěřilost je už teď úřední doba na úřadech všech stupňů.Pokud by měla být pravda, že úřad je servisní organizace daňového poplatníka, má fungovat v době, kdy jejich živitel, tedy daňový platič má volno a nemusí zařezávat.

Letní čas:
Autor: I. Schlägel Datum: 29.3.2017 15:56

po celý rok. :-)

Re: Letní čas:
Autor: Š. Hašek Datum: 29.3.2017 22:12

Ale proč?

Není snad elegance sama, když "v polodne jest Slunce nejvejš"? Já se kochám, když to jde.

Já vím, furt jest třeba štelovat, aby se víc stihlo ........ . Zatím sleduji ty spěchače/šoupače s časem, že si akorát tak uhnali ............... A kafe srkají v tramvaji, mají na to bojové thermoflašky. Horší než u Verdunu.

Vás nemyslím, vy byste jen posunul měřák, rozhodující jest, že na furt. To jde.

:
Autor: M. Hanko Datum: 29.3.2017 15:50

Systém měření času v hodinách, minutách a sekundách přece JE ryze lidský konstrukt. NIC v přírodě neurčuje, že má být den rozdělen na 24 dílů, že den začíná půlnocí (např. staří Izraelci to měli jinak, den u nich začínal večerem), že okamžik pojmenovaný "12 hodin" má zhruba připadnout na poledne (+/- až 30 minut!), atd.

Výroky pana Jakla, že úprava tohoto ryze lidského konstruktu tím či oním způsobem je narušováním přírodního řádu, není ničím než pustým blábolením.

Re: :
Autor: M. Mucha Datum: 29.3.2017 16:48

Vážený pane, to, že je zeměkoule rozdělena na 24 dílu po 15 stupních je velmi praktické a má to historické a matematické důvody. Poledne (neboli polovina dne) nastane tehdy, je-li slunce v polovině časového pásma. Pokud posuneme hodinky o 1 hodinu, už to není poledne. Posouváním času vpřed i vzad nastávají zmatky a lidi blbnou, protože si kolikrát nestihnou uvědomit, jak to vlastně je. Pan Jakl to možná popisuje příliš emotivně, ale má pravdu. Poznámky o blábolení si nechte pro někoho jiného (třeba manželku).

Re: :
Autor: K. Pavlik Datum: 29.3.2017 18:49

No to ze se v anglicky mluvicich zemich casto pouziva tucet (12) mne tak trosku prekvapilo. Mozna byste mohl vysvetlit, proc je tucet tak dulezity a neni to deset - ono hodne lidi nema 6 prstu na jedne ruce.

Pro mene chapave o cem pisi: 24 = 2x tucet

Re: Historická zkušenost.:
Autor: J. Hruška Datum: 29.3.2017 20:48

Rozdělení slunečního dne na 24 dílů vzniklo již v starověké Sumérské říši nebo v Babylonské: Noční stráže se dohadovali jak a kdy se v noci spravedlivě střídat na stráži. Rozdělili tedy noc na 12 dílů podle 12 souhvězdí noční a 12 denní oblohy a měli spravedlivě noční stráž rozdělenou po dvouhodinových směnách používaných dosud. Dvě hodiny stráž, dvě hodiny bdící hotovost, dvě hodiny spánku, 24 hodin služby, velmi praktické podle slunce, začátek se západem.

Re: :
Autor: J. Lepka Datum: 29.3.2017 21:01

re : Pokud posuneme hodinky o 1 hodinu, už to není poledne.

A přirozené kolísání délky dne vám nevadí? Vám nevadí, že v zimě vstáváte za tmy a v létě dávno po kuropění, ale přesto zoufale lpíte na lidské konstrukci dělení dne. Zvláštní. Zvlášť když náš druh existuje hezkých pár set tisíc let, ale dodržování přesného dělení dne se odhaduje cca na konec osmnáctého století s rozvojem manufaktur.

Re: :
Autor: Š. Hašek Datum: 29.3.2017 22:20

Den a noc podle Slunce (malinko přesnější, když začaly jezdit vlaky) není konstrukt. No nic. Nežijeme rytmem srnčí zvěře, vobčas jest potřeba "i něco podle konstruktu (měřicího přístroje)". Který platí. Pořád.

Pak Jakl se věnuje štelovačům času od lejster (brusele). Ti jsou posedlí "šťastnějším životem při delším svícení". Já nikoliv.

Všichni se tlačí na východ.:
Autor: A. Alda Datum: 29.3.2017 11:47

V Moskvě jdou do práce, tak my už určitě musíme být aspoň po snídani! A to je pravá podstata toho "letního" času.

Když jsem poprvé četl Jeden den Ivana Děnisoviče, ještě za hlubokého "reálného socialismu", bylo to právě to o poledni, co mne velmi zaujalo a dodnes si to dobře pamatuji. Jak sovětská vláda rozkázala a poledne se posunulo o hodinu.

Re: Všichni se tlačí na východ.:
Autor: J. Sova Datum: 29.3.2017 19:41

Mně zase naskočí, jak letní čas rozkázala německá a rakouslo-uherská vláda už v r. 1916.

Blbý nápad :-))):
Autor: J. Kavalír Datum: 29.3.2017 11:40

A co čas ponechat stále stejný ale celostátně (celoevropsky) změnit počátek pracovní doby včetně jízdních řádů hromadné dopravy i vysílacích časů TV, rozhlasu.

Tu pracovní dobu by si jistě mnozí upravili podle svého. Bylo by to sice "drbání pravou rukou za levým uchem", ale Jakl a podobní by si nemuseli dvakrát do roka přenastavovat hodinky.

:-))))

Re: Blbý nápad :-))):
Autor: P. Han Datum: 29.3.2017 20:28

Bylo by to logičtější.

Jakl a podobní? Vy si hodinky nepřenastavujete? Ale jestli chcete blbnout a přitom se držet "letního" času, zkuste vymyslet, jak dvakrát do roka ve dvě ráno přenastavit veškeré sluneční hodiny. Ty se totiž drží skutečného času a poledne, kdy je Slunce v nadhlavníku, mají vždy ve 12 hodin, ať si na svých hodinkách nastavíte, co chcete.

Nevím o tom,:
Autor: B. Rameš Datum: 29.3.2017 10:30

že by čas někomu patřil nebo měl nějakou národnost, nedejbože vyznání. Nedělejme politikum z kdejaké hovadiny.

A ano, měl by být jeden a více mně osobně vyhovuje ten letní.

Re: Nevím o tom,:
Autor: Z. Lapil Datum: 29.3.2017 11:17

To jste na tom ještě dobře. Mně vždycky ráno vyhovuje spíš středoevropský, ale někdy během dne v práci obvykle změním názor.

Re: Nevím o tom,:
Autor: J. Hruška Datum: 29.3.2017 13:18

Nevíte o mnoha věcech Bohuslave. Pouze Já a Bůh víme všechno.

Samozřejmě je lepší léto a jeho delší sluneční svit, ale proč se k tomu musí posouvat hodiny? Jasně, manipulátoři, posunovači, revizionisti, mocipáni, byrokrati a nezapomeňte oligarchové uplatní svou bídnou moc a znásilní celou společnost nejen hodinami.

Pakliže jsou zastánci ponechání ukazatelů hodin ve své správné poloze v menšině, je taková manipulace porušováním jejich práv.Je snad základním lidským právem svobodně užívat sluneční čas podle jeho polohy, žijeme přece v čase.

Jsou-li zastánci správného přirozeného nastavení ručiček budíků ve většině, jak si může dovolit oligarchie zmanipulovat demokratické právo většiny?? Okleštění svobody, znásilnění demokracie, teror, tak se po pravdě nazývá zavádění tzv. letního času. Nebo potlačování lidských práv menšin, vyberte si. Nazdar, Josef.

Re: Nevím o tom,:
Autor: J. Brunner Datum: 29.3.2017 18:18

To mi silně připomíná hádky v kupé zda otevřít či nechat zavřené okno. To se prostě nedá vyřešit k obecné spokojenosti. Silnější vyhrává, menšina může prskat, tak se věci reálně mají.

Re: Nevím o tom,:
Autor: J. Hruška Datum: 29.3.2017 20:24

Jak se hloupý Honza šel do světa učit latinu. V případě času i oken moudřejší ustoupí, tak se věci mají!! Ahoj, Josef

Re: Nevím o tom,:
Autor: J. Brunner Datum: 30.3.2017 0:49

Kdyby moudří ustupovali, nacpalo by se všude ještě víc hloupých. U malíčku to začíná, celou rukou pokračuje. Ahoj, Jirka.

Re: Nevím o tom,:
Autor: B. Rameš Datum: 30.3.2017 13:17

Jsem si své nevědomosti vědom, Josefe. V Boha uvěřit nedokážu, víra v Hrušku ještě neměla čas zakořenit, ale dejme tomu čas...

Tak se přestěhuj na rovník,:
Autor: J. Lepka Datum: 29.3.2017 10:30

hejhulo a budeš mít možnost denně vstávat za ranního kuropění a chodit spát se slepicemi a to celých 365 dní v roce!

Re: Tak se přestěhuj na rovník,:
Autor: Š. Hašek Datum: 29.3.2017 21:56

Možná pan Jakl pouze naznačil, že vstává, žije, pracuje, ........... podle Slunce.

Vy děláte totéž na povel, jak Vám to našteluje vedení. A k tomu Vám chybí slušné vychování a nejste dosti vycvičen ve vedení slušné diskuse.

Já také nějak dost respektuji Slunce a ne nějakou vyhlášku o posunutí času. Víte něco o přisvěcování slepicím ve velkochovech??