25.2.2021 | Svátek má Liliana


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nebát se svobody

Skutečné vyrovnání s téměř dvaačtyřicetiletou nadvládou komunistického totalitního režimu není u nás vyřízenou záležitostí. Přežívá mnoho jevů dokládajících nedostatek schopnosti vymanit se z lákavých zjednodušujících pout totalitní ideologie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Kadlec 28.5.2012 20:27

To je hrůza...

Sloup nechme stranou. Musím bohužel nechat stranou i pana Kalinu, s nímž pan Bednář polemizuje, neboť jsem jeho článek neviděl.

Jenže to co předvádí filosof Bednář je to z čeho obviňuje kunsthistorika Kalinu: padělá dějiny! Plete do toho komunisty, jejichž argumentace, za pačesy přitažené, mi připomíná. Asi se chlapec ve škole dobře učil jak všechno převrátit ve prospěch nějaké své ideologie.

M. Kosejk 28.5.2012 16:48

no jo...

Takových příkladů by šlo najít víc. Ta česká snaha o retušování minulosti je fakt vtipná, pokud ji nebudete považovat za trapnou. Strhávání pomníků a soch, přejmenovávání ulic, stavění nových soch...  Si pamatuju, jak jsem se jednou optal Španělů, proč trpí sochy Franca. Dost nechápavě na mě koukali a povídali, že přeci je součástí jejich historie, i když se jim ta část nemusí líbit.

M. Kosejk 28.5.2012 16:56

Re: no jo...

Ja a ještě dodám, že také patřím k těm, kterému se zdá zhovadilé mluvit o nějaké habsburské porobě Čechů. O R-U se v Čechách lže už od počátku od počátku republiky.

V. Heidlerová 28.5.2012 23:35

Re: no jo...

V čem, prosím, se konkretně lže? Možná, že patříte k té skupině lidí, pro které asimilace Čechů do německého prostředí by byla asi přijatelnější.  Že český národ pod germanizačními tlaky skoro zanikl, to snad není lež.

P. Schuh 28.5.2012 15:40

Svobodu !

Ať si o každém pomníku či modle rozhodnou sami občané města, kde tento bude stát. Proč jim zase "někdo" do toho kecá ?

L. David 28.5.2012 15:09

Má-li být vztyčen pomník habsbursko-katolické porobě národa,

pak můžeme zanedlouho opět vztyčovat pomníky Leninovi, Stalinovi, Brežněvovi, Gottwaldovi ...

Vždyť tyto pomníky často také měly "uměleckou hodnotu" !

P. Pavlovský 28.5.2012 18:17

Re: Má-li být vztyčen pomník habsbursko-katolické porobě národa,

Jako profesionální umělecký kritik a přednášející obecné teorie umění na FFUK (1990- 2007) Vás ujišťuji, že pomníky Vámi uváděné byly umělecky bezcenné. Ne náhodou tvůrce Stalinova pomníku Otakar Švec spáchal brzy po jeho vztyčení (4. 4. 1955 - tedy dlouho před Chruščevovým odhalením "kultu osobnosti" na XX. sjezdu KSSS) sebevraždu.

J. Štrobl 28.5.2012 12:51

Zbořme Klementinum a vše, co postavili hnusní

Habsburkové a jejich katoličtí přisluhovači. Asi tak by se dal popsat postoj určité části našich odborníků od filozofů, přes historiky, po politology. Ta druhá část zastává názor absolutně jiný. Opět se ukazuje, že se dá v Čechách zabít jakákoliv dobrá myšlenka, pokud k ní pustíme dostatečné množství odborníků. Správný odborník na cokoliv se pozná podle toho, že mu vyraší stanovisko, které se znamenitě liší od stanovisek odborníků ostatních a všechna tato stanoviska se zase znamenitě liší od obyčejného selského rozumu. Kde to stanovisko raší není příliš zřejmé, alespoň na hlavě není nic vidět. Čemu se však tito odborníci vyhýbají jak čert kříži jsou fakta. Mariánský sloup na Staroměstském náměstí zboural ožralý komunista a anarchista Franta Sauer se svými kumpány, když táhli z hospody a přinatrefil se k tomu sběh lidí. Byl to prostý vandalismus, žádná politická či jiná myšlenka, která by stála za zmínku. Zde stojí za zmínku, že se dav nechá přemluvit k jakékoliv blbosti, pakliže se mu tato dostatečně jednoduše vysvětlí.

Jediná rozumná otázka je, jestli se ten mariánský sloup na to náměstí hodí nebo ne. A pokud ano, tak jim ho nechme znovu postavit. A odpusťte mi přátelé, tahat do toho Habsburky a Bílou horu je opravdu pyramidální pitomost.

B. Brousková 28.5.2012 14:24

Re: Zbořme Klementinum a vše, co postavili hnusní

Zlý Habsburk a hodný Fridrich Falcký, neboli  Miška Kvakin a Timur pionýr? Problémem našich dějin nejsou dějiny samy, ale zjednodušování. Ať už neúmyslné a bohužel  dost často i úmyslné. Ony polopravdy, jsou dost často horší než vyslovená lež. Když se někoho zeptáte, co byly husitské války, většinou se dozvíte, jak cizáčtí křižáci dostávali nakládačky od Žižky. A jak v té době " venkovské babky znaly bibli lépe než faráři v Itálii" Z čehož pochopitelně lze udělat jediný závěr, že uměly číst a psát. Že toto tvrzení a celá řada dalších, bylo jen literální nadsázkou z jedné knihy napsané o třicet let později a že v té době dost často neuměli číst a  psát ani panovníci, nikomu kupodivu nevadí . Poslední, tedy čtvrtá křižácká výprava dostala nakládačku od husitů v srpnu 1431. Biva u Lipan se odehrála v 30.května 1434. Až za tři roky ! Proti komu ty celé tři roky mezi tím, Boží bojovníci vlastně bojovali? Křižáci nebyli široko daleko v dohledu. A že se u nás tehdy bojovalo a rabovalo, vypalovalo a upalovalo, se vším, co s tím souvisí velice usilovně. A nejen u nás. Na Slovensku, na území dnešního Německa i v Rakousku. Co s tím? Nic. Jen je potřeba si uvědomit, že posuzovat tehdejší události dnešníma očima, k ničemu nevede. Bílá hora je totéž v modrém. Boj katolíků na jedné straně, s protestanty a kalvinisty na straně druhé, v žádném případě nebyl boj Čechů s Němci. Češi i Němci byli na obou stranách pomyslné barikády. Pokud jde o často zmiňovanou germanizaci, skutečností je, že Češi měli "na vybranou" jen  mezi germanizací  Rakousko- habsburskou a germanizací protestansko- kalvinisticky německou. Praśť jako uhoď. Pokud jde o Švédy je to ta samá písnička. Původné k nám přišli na pomoc stavům. Alespoň to hlásali. Jenže ta "pomoc" vypadala v praxi jako kořistnický nájezd. Se vším co k tomu patří. Kroniky měst, které popisují jak vypadala "bratrská švédská pomoc včetně pomoci ozbrojenými silami" ve skutečnosti, to líčí velice barvitě.Takže ten sloup, je v tom nevinně !

J. Václavíková 28.5.2012 20:36

Re: Zbořme Klementinum a vše, co postavili hnusní

Paní Brousková, je škoda, že nenapíšete samostatný článek. Je vidět, že by bylo radost jej číst. I pro nás, co jsme historii tak trošku minuli.

S. Ševeček 28.5.2012 17:53

Re: Zbořme Klementinum a vše, co postavili hnusní

Vážený pane Štroble, on někdo chce mariánský sloup ZBOURAT ?!

P. Pruner 28.5.2012 10:00

nevadí jiné pozůstatky

Také s obnovením sloupu souhlasím, byla to součást už vzdálenější historie.

Ostatně nám nevadí jiné materiální a umělecké pozůstaky nedávné éry socialismu. Včetně odkazu té ideologie - KSČM je nyní druhou nejsympatičtější stranou.

P. Pavlovský 28.5.2012 2:10

Nejsem křesťan, natož katolík,

ale jakožto konzervativec s obnovením sloupu (a Krocínovy kašny) také souhlasím, tím spíš, že má být financováno z veřejné sbírky a ne z daní všech.

   Spor dvou křesťanských denominací dnes zdrcující většinu občanů vůbec nezajímá nebo jen jako historický fakt

     Ztráta státní samostatnosti byla tehdy spojena s volbou - nikdo stavy nenutil (včetně stavů evangelických, které měly většinu) zvolit si za krále Habsburka. Skutečnost, že pak neplnil sliby, které jim před svým zvolením dal, na věci nic nemění - zvolili si ho!

   Vzpouru, která byla především konfesijní, až ve druhé řadě státoprávní a už vůbec ne národnostní záležitostí, evangelické vedení vlastní vinou prohrálo a krvavě za to zaplatilo. Popravováni a vyháněni byli jak Češi, tak i Němci.

  Dnes, po 400 letech, je celý spor totálně desaktualizován, ukazuje se, že státní suverenita není všespasitelnou hodnotou a tak se jí, někteří rádi, jiní se skřípěním zubů, postupně vzdáváme, jako se jí vzdaly jižní - konfederační - státy USA po občanské válce.   Prapor separace a suverenity zvedli před 20 lety Slováci, nezdá se, že by si tím nějak zvlášť pomohli, i když hokej jim jde docela dobře. Občas jej zvednou také občané kanadské provincie Quebec, ale referendum zatím vždy prohráli. Peněženka vítězí nad potřebou státní suverenity!  To platí i pro naše euroskeptiky.

P. Boublíková 28.5.2012 10:12

Re: Nejsem křesťan, natož katolík,

Tou poslední větou jste opravdu trefil kozla, neboť euroskepse se šíří právě z toho důvodu, že evropská ekonomika kráčí mílovými kroky tam, kam i pan císař chodil pěšky.

P. Pavlovský 28.5.2012 10:30

Re: Nejsem křesťan, natož katolík,

Proč se tedy Řekové tak úpěnlivě drží eura?

A proč z eurozóny dosud nikdo nevystoupil, ani se na to (dobrovoloně) nechystá??

P. Boublíková 28.5.2012 10:43

Re: Nejsem křesťan, natož katolík,

Protože přechod zpět na národní měny by znamenal dramatický pokles životní úrovně - všichni doufají, že jim Německo bude jejich turecké hospodářství skrze euro sanovat donekonečna... Něco si o tom přečtěte, píše se o tom v poslední době docela dost.

R. Langer 28.5.2012 12:45

Re: Nejsem křesťan, natož katolík,

A proč by ne? Ti se ho budou držet, dokud to půjde, a pak si udělají VŘSR...

S. Ševeček 28.5.2012 17:51

Re: Nejsem křesťan, natož katolík,

A Vy jste, pane Pavlovský, konZervativec polistopadový, poúnorový, pomnichovský, poosmnáctý, pohabsburský, pobělohorský, předbělohorský, pokališnický, nebo posvatováclavský?

(jak jste si zajisté povšimnul, pan bednář říká, že dějiny nejsou - řečeno dnešními slovy - politicky korekní a hodnotově neutrální ... abych se vyhnul "sprostému podezřelému, nacionalismu")

P. Pavlovský 28.5.2012 18:06

Re: Nejsem křesťan, natož katolík,

Mohl bych napsat poúnorový, ale jako ročník 1944 spíš předlistopadový, resp. od 60. let dodnes.

Dnešní náboženské spory mě nazajímají ani dost málo (znám ale ty historické). VLASTENEC JSEM, ALE NACIONALISMUS MĚ TAKÉ NEBERE, ROZHODNĚ PŘI HOKEJOVÝCH VÍTĚZSTVÍCH NESKÁČU.

Ani pro mě nejsou dějiny neutrální, nestranný nejsem. O potřebě svobody, ochrany /skutečných, ne bezbřehých// lidských práv a demokracie nejsem ochoten pochybovat.