18.9.2020 | Svátek má KryštofDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: NašinciŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 17, poslední: 23.7.2015 0:33, přehled diskusí

Ono to do značné míry FUNGUJE, ale "užiteční idioti" z:
Autor: P. Vaňura Datum: 22.7.2015 19:29

Bruselu dělají všechno proto, aby to nefungovalo. Protože být Evropan znamená NEBÝT MULTI KULTI ! Sdílím podobné hodnoty s Němci, Slováky, Maďary, Brity či Franzouzy a Španěly, ale s muslimy a černochy ze subsaharské Afriky ani náhodou.

Evropa pro naši generaci, alespoň pro naprostou většinu,:
Autor: J. Kanioková Datum: 22.7.2015 17:30

navždy zůstane jen kontinentem. Ne vlastí. Kontinentem, ke kterému jistě cítíme sounáležitost, ale toť vše. Ve všem existuje "optimální míra, velikost", a cítit emoční vztah ke kontinentu ? Možná mladší generace, zvláště po řádné manipulaci podporované z EU, to bude ve větší míře snad přijímat jinak.

My ještě byli vychováváni v úctě k významu slova - vlast. Lidské vztahy mají různou intenzitu, tudíž největší blízkost a emoce nás pojí s rodinou, pak s "komunitou mé obce", pak s vlastní zemí. Hlavně jsou v tom stejné či alespoň podobné společné zájmy.

Existence zájmu na úrovni rodiny nebo obce se může dostat do rozporu se zájmem na úrovni státu. Zájmy se vždycky mohou navzájem dostat do konfliktu. Pak ale rozhoduje hierarchie, kterou si KAŽDÝ SÁM V SOBĚ vytvořil podle svých preferencí - a tam už nastupuje morálka a vštípené zásady, uznávané tradice. To, co se poslední dobou děje (to shazování národních vztahů) ta neustálá masáž, to je naprosté prachsprosté podvraťáctví.

V lidech se zatím poměrně úspěšně daří pěstovat lhostejnost namísto tolerance, a v nejlepším případě aktivismus namísto účasti. Jak dlouho ještě bude trvat ochota občanů stát za vlastní západní civilizací, když jsou jim neustále zpochybňovány hodnoty vlastních tradic a společenského uspořádání? Nakolik budou cítit oddanost ke státu, který je denně ústy pedagogů, politiků i mediálních hvězd přesvědčuje o tom, že cizí společenské normy jsou přinejmenším stejné? Proč se angažovat, přinášet oběti a třeba i zemřít pro společnost, která si neváží sebe sama ani svých občanů - a ještě za to od nich vybírá nekřesťanské daně?

Našinci jsou pro mě ti, kteří to vidí alespoň podobně, a máme společné zájmy. KAŽDÝ vztah nás nutí vážit, jaká pozitiva a jaké handicapy to přináší. Abychom co nejlépe využili to, co nás posiluje, a umenšili vliv toho, co nás sráží. Ředění naší společnosti islámskými přistěhovalci, nás každopádně neposílí. Naopak

Vemte si Evropana z roku 1900. Myslíte, že považoval:
Autor: P. Vaňura Datum: 22.7.2015 19:32

lidi z toho, čemu dnes říkáme třetí svět za sobě rovné a ne za zaostalé primitivy?

Na rozdil od autora a treba pana Klause:
Autor: V. Vaclavik Datum: 22.7.2015 14:18

ja se jako Evropan citim, presneji jako Cesky Evropan. Co je na Evrope cizi, je jeji kolektivismus, jeji levicovi lidri, ale ve stejnem duchu jsou me cizi i ti nasi 'vlastni' politici vcetne toho socialistickeho prezidenta, ktery v devadesatych letech vytahl socialisty k moci.

Ale kdyz odhlednu od politiky, sounalezitost s Evropou citim, byt na nizsi urovni nez tu sounalezitost s Ceskou republikou, a uvnitr teto zase citim vyssi sounalezitost s lidem sveho kraje, a jeste vyssi sounalezitost s mym blizsim, mestskym okolim... Je to sounalezitost odstupnovana, ktera tedy existuje i na tech vyssich urovnich, byt v mensi mire. Ale ta mira je take urcena tim, kde se prave nachazim - jsem-li prave v Americe, citim tu sounalezitost s Evropou vice, nez kdyz sedim doma v Cechach na zadku  a kdyz prave o nic nejde. Kdybych byl na kosmicke lodi na ceste k Marsu, napriklad, citil bych sounalezitost s celou Zemi, s lidmi jako takovymi.

Pocit sounalezitosti prameni jak ze spolecneho zivotniho prozitku, tak z konkretni spolecne lidske rasy. Ten spolecny prozitek je kulturne civilizacniho druhu a zahrnuje napriklad jazyk a zivotni zvyky, ktere jsou ale jiz druhotneho vyznamu. Proto i kdyz se tu ten vas Vietnamec narodil a ma vse co s tim souvisi, porad je to v nasi spolecnosti cizorody prvek (taky proc jinak jste si ho vzal jako priklad) a vzdy bude, alespon dokud nedojde k naprostemu promichani lidstva, kdy vsichni budou misenci a rasove cisti rodice vsichni vymrou. Jenze i pak nebude misenec jako misenec (misenec se muze stat novou 'rasou'..).. K takovemu promichani nejspis urcite jednou dojde, ale to bude zalezitost staleti, mozna tisicileti.

Re: Na rozdil od autora a treba pana Klause:
Autor: V. Vaclavik Datum: 22.7.2015 14:27

"republika, postavená na principu územní, nikoli národnostní ci jazykové sounáležitosti, a kdybychom takoví byli treba už padesát let (alespon dve generace), tak že by do definice “našince” spadal každý, kdo tu s námi žije a sdílí stejné základní hodnoty…"

Tak takova zeme tu jiz byla a dosud je, zve se Spojene staty americke. I tady v Evrope by mohly vzniknout USE - United states of europe, ale to je v dnesni dobe, kdy kolektivismus je na vzestupu, nerealne. Vsak i proto je dnes Amerika v upadku. Autor tu ma na mysli ten prislovecny 'tavici kotlik' narodnosti, jehoz pusobeni je ale podminene svobodou lidu, opravdovou svobodou, ne tou zprznenou, jak ji primitivne a ve sve vetsine chapeme dnes my.

“Středoevropská republika” SER:
Autor: L. Křivan Datum: 22.7.2015 8:35

Pro mě je Rakušan, Němec, Švýcar,   ..... taky našinec. Holt podobná kultura a způsob života.

Balkán je exotika, islám nepřítel, a černoši, sloni, zebry atd, něco co chci vidět akorát v ZOO.

Re: “Středoevropská republika” SER:
Autor: P. Khail Datum: 22.7.2015 9:56

Ono je důležité jestli také vy jste našinec pro ty Švýcary, Němce a Rakušany. Já bych si tím tak jistý nebyl.

Re: “Středoevropská republika” SER:
Autor: L. Křivan Datum: 22.7.2015 18:33

Asi jó. To jsme byli s universitním Akafliegem na letišti v Reute,  a potřebovali jsme nějaké nářadí,... tak jsem zašel do hangáru .... dali jsme se do řeči a oni se ptali odkud jsem. Tak jsem jim řekl a odpověď byla: "Tak to jsi náš !".  A vytáhli pivo.

Ještě poznámka...:
Autor: B. Volarik Datum: 22.7.2015 4:28

Na jižní Moravě se nemluví, tam sa můví. Teď už možná ne ale za mého dětství se tam můviuo (sic) běžně. Moje babička (tak jí ale nikdo nikdy neřekl, pro všechny to byla stařa) nosila celý život jupku a kasanice. Na rozdíl od ostatních ale nenosila čižmy. Mně učil cifrovat strejda. Můj "cifrovací" popěvek byl: To ste ludé neviděli takého trdla, zásmažku nám připáliua(sic) na vařajku prdua(sic).

Takže, i moravský Slovák už se kulturně dost liší od, jak se tak říkalo, Čížka.

Re: Ještě poznámka...:
Autor: J. Cimbalnik Datum: 22.7.2015 6:12

Ste z Huku a lebo ze Suchej Uozi? :-)

Re: Ještě poznámka...:
Autor: B. Volarik Datum: 22.7.2015 6:27

Z Moravskéj Novéj Vsi. Hody sů tam na Jakuba, lebo je tam jakubský kostel. Stožár na máju a větévky na bůdu sa vozijá z lužního lesa u řeky Moravy. Z Moravskéj je to pět kilometrů na Slovensko do Kopčan ale už sa tam nedá dojít. Zbůrali ten most přes Moravu.

Re: Kulturne se lisi:
Autor: J. Lancik Datum: 22.7.2015 20:13

Vod Cajzla aji spravne Hanak, Horak, Valach, Slonzak atd. Jenom Vena Klaus to s tim statnim usporadanim totalne zaprasil. Presne podle Gottwalda a ten si navod dovezl v petastyrycatym z Moskvy, pockat si ale musel az uzurpoval absolutni moc po "viteznem" unoru.

Slovensky mluvím plynně.:
Autor: B. Volarik Datum: 22.7.2015 1:05

Slováci mne nerozpoznají jakožto neslováka. Pocházím z jižní Moravy, z moravsko-slovenského pomezí (vyrostl jsem ale v Praze). Ovládám dialekt Moravského Slovácka. Na Slovensku jsem ztrávil většinu dovolených. Přesto si nejsem jist, kdo z jiných národů je mi bližší...kulturně, historicky...? Co třeba Poláci? Zajímavé je, že očekávám více společné kulturně historické zkušenosti od Němce než od Slováka, Rusa nebo Bulhara. Moji sousedé (Nothridge, CA) jsou Srbové z Černé Hory, tedy Slované. Oni nás jaksi automaticky pokládají za "příbuzné". Jejich způsob života, názory, zavilý antisemitismus, bigotní pravoslavnost, vyzpěvování jak v Turecku....nic nemůže být vzdálenějšího mé životní filosofii a kultuře než černohorský Slovan. Češi pijí pivo a jejich folklorem je polka, dechovka (stejně jako u Němců). Slováci pijí slivovici a jejich folklor je cymbálovka, čardáš. Rusové pijí vodku a jejich folklor je Čechům naprosto cizí....

Re: Slovensky mluvím plynně.:
Autor: P. Dvořák Datum: 22.7.2015 1:37

Cimbálovka a slivovice na Slovensku? Možná i absinth a dudy?

Re: Slovensky mluvím plynně.:
Autor: B. Volarik Datum: 22.7.2015 4:16

Ano...pane Dvořák, o Farkašovcích jste někdy slyšel? Tedy - Farkašova cymbálová kapela. A do hospody jste na Slovensku někdy zašel? Slovák vás někdy pozval domů a nabídl vám pohoštění? A vůbec...byl jste někdy na Slovensku? Máte přátele Slováky? Já na všechny tyto otázky mohu odpovědět: Ano. Co vy?

Už na jižní Moravě je dechovka jiná než v Čechách. Zní jinak, o hodech se tancuje třasák, pacholci v červenicách a s širůškem na lebeni cifrují (mužský tanec také zvaný verbuňk). Jízdu králů neuvidíte v Čechách... a přitom je to na Moravu kousek.

Re: Slovensky mluvím plynně.:
Autor: P. Dvořák Datum: 22.7.2015 7:02

Na Slovensko jezdím pravidelně, v hospodách se pije pivo se sirupem a vodka. Doma vám nabídnou pálenku vyráběnou ve sklepě, říkají tomu "trnkovica", ale vedle trnky to nikdy nestálo. Hlavně když je v tom cukr, zkvasí to a pak už jenom pár trubek, ústících do kastrólu. Farkašovci - nebudou to Slováci asi tak jako my tady máme Čechy Horváthy, Lakatoše a pod?

Ale je zcela zřejmé, že i když oba jezdíme na Slovensko, každý někam jinam. Např. Praha není Česko, že.

ppd

Re: Slovensky mluvím plynně.:
Autor: J. Jurax Datum: 23.7.2015 0:33

Ono jde o to, kam jezdíte - pivo se sirupem jsem na Slovensku nepotkal a pálenku tam mívají dobrou.

A ten produkt, jehož výrobu popisujete, slyne lavórovica ...