30.11.2020 | Svátek má Ondřej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kužel 25.8.2010 15:10

Prý se jen změnila technologie...

ovládání společnosti. To praví autor ve čtvrtém odstavci. Tenkrát společnost ovládala komunistická strana, a to jako převodová páka Sovětského Svazu a jeho komunistů.Uvítal bych, kdyby mi autor nebo kdokoli jiný vysvětlil, kdo vlastně ovládá naši společnost dnes. Jsou to média? soudcovské či jiné mafie? ruské tajné služby? sudetští Němci? Bruselští byrokraté? světové židovstvo? svobodní zednáři?

Jak vidno, možných ovladatelů by se našlo dosti. Co si myslíte vy?

http://karelkuzel.blog.idnes.cz

J. Kratochvíl 25.8.2010 20:04

Re: Prý se jen změnila technologie...

Teorie institucí konstatuje: lidé mohou dlouhou dobu požadovat věci, fakticky znemožňující efektivní fungování ekonomiky. To je náš případ. Naší největší slabinou je nefungující stát.. Chce ho však někdo posílit? V komentářích se do omrzení omílá " vyrovnání se s minulostí". Jenže i kdybychom všechny komunisty vyvezli na Sibiř, politika výroby "vlastníků" zhasnutím světla by vedla ke stejným koncům.

Jakmile však vláda začne prosazovat americké poměry, tzn přísnou kontrolu peněz, ozve se povyk, že se vrací bolševismus. Tudy ovšem vede cesta do panoptika, rozhodně ne k fungující tržní ekonomice. Jestli konečně nezačneme o úkolech politiky vést racionální rozpravu, bude se česká společnost zbytečně dlouho potácet od zklamání ke zklamání.

K. Kužel 25.8.2010 23:38

Re: Prý se jen změnila technologie...

Váš příspěvek se mi jeví zajímavý a podnětný. Bohužel ale v něm nenalézám odpověď na svoji přízemní otázku: KDO že to vlastně ovládá naši společnost. Podle Vašeho výroku "..lidé mohou dlouhou dobu požadovat ..." by se dalo usuzovat, že naši společnost ovládají lidé. To by sice nebylo ideální, ale také zdaleka ne nejhorší. Ale obávám se, že jste měl na mysli jiné(ho) ovladače. Mohl byste mi to objasnit?

J. Kratochvíl 26.8.2010 11:06

Re: Prý se jen změnila technologie...

Naši společnost pochopitelně ovládají lidé, které si zvolíme do vrcholových politických funkcí prostřednictvím politických stran, v tom není potřeba hledat nějaké tajemno. Ale problém je v tom, že volíme lidi, kteří nejsou vhodní a většina voličů o tom ani neví, protože neví jak tato společnost demoklratická funguje nebo má fungovat..

K. Kužel 26.8.2010 14:24

Re: Prý se jen změnila technologie...

Obávám se, že takhle přímočaré to zdaleka není. Ti zvolení "ovladači" mají silně nejistou pozici. Stačí například, že na o nich napíše nějakou zcela nepodloženou pomluvu Blesk či jiný časopis a "ovladač" jde od válu.

Nicméně už Sokrates (jestli se nemýlím) prohlásil, že volby dopadly jako obvykle špatně, protože nevyhráli ti nejlepší, ale většina. Sokrates byl moudrý muž a snad dokázal objektivně rozhodnout, kdo jsou ti nejlepší. Máte představu, kdo je takhle moudrý u nás? Kdo by měl dávat nevědomému davu návod, koho volit?

J. Kratochvíl 26.8.2010 14:57

Re: Prý se jen změnila technologie...

Já si myslím, ale i přátelé, kteří jsou mnohem  vzdělanější než já, že občan a volič v demokratické společnosti by měl být především kvalitně vzdělán v obecné občanské vzdělanosti t.j. historii, politologii, sociologii, ekonomii a to takovým způsobem, aby mohl ve volbách kvalifikovaně rozhodovat. Nemusí to být žádné hluboké vzdělání stačilo by aby se na  školách i základních přednášelo o funkci státu a fungování demokratické společnosti, o morálce a etice, zkrátka seznámit se základními pojmy.. Potom by jistě články z Blesku apod.neměly takový dopad jaký mají a také by tyto časopisy měly mnohem méně čtenářů.  Demokracie západního typu jsou toho příkladem a také jsou kvalitnější než demokracie nové a to nemluvím o pokusech zavádět demokracii v arabských zemích nebo v Afganistánu apod., kde o úrovni obyvatel víme své.  Tam ta naše demokracie fungovat  bez vzdělanosti voličů nebude a také nefuguje. Je to dlouhá a složitá cesta pro každý stát, který chce být demokratický. To by si měli uvědomovat především elity toho každého státu a tímto směrem tyto státy řídit.