27.1.2022 | Svátek má Ingrid


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nadáváním politikům nadáváme i sami sobě

Přelom roku je tradičně příležitostí pro bilancování a hodnocení. To platí i v politice, je ovšem velikou chybou chápat politiku a „zbytek světa“ jako odlišné, nebo dokonce protikladné sféry, resp. hodnotit je odděleně. J

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 2.1.2015 0:22

Re: Politiky zatracovat až jako třetí v pořadí!

Také jsem měla tu čest zjistit, že jistá poslankyně nemá ani páru o poznatcích z dětské psychologie, a to ani na úrovni poučeného laika. Pak ty zákony mají vypadat!

I. Patta 1.1.2015 23:46

Re: Politiky zatracovat až jako třetí v pořadí!

Máte samozřejmě pravdu, co se požadavků na IQ týká. Problém je v tom, že není kdo by politikům, a to i těm s dostatečně kreativním myšlením, poradil. Situace pro rodiny s dětmi v Česku dohání se zpožděním několika let to, co se dnes děje v Norsku. Více v článku "Dítě a Barnevernet". Dostupné na adrese: http://sociologie.netstranky.cz/21-cast-dite-a-barnevernet.html

J. Václavíková 1.1.2015 23:10

Máte pravdu.

Jen si tak říkám, do které strany bych s klidným svědomím vstoupila?

J. Václavíková 1.1.2015 23:08

Re: Politiky zatracovat až jako třetí v pořadí!

Poslanec by neměl být nesvéprávný idiot a měl by minimálně vědět, kde si nechat poradit.

J. Václavíková 1.1.2015 23:00

Re: Zúžený pohled

Jak to chcete udělat v zemi, kde Vrchní soud v podstatě přiklepl poslancům právo vyvěsit si sazebník za hlasování? :-(

I. Patta 1.1.2015 22:47

Politiky zatracovat až jako třetí v pořadí!

Politici nejsou kategorií lidí, které je třeba z hlediska prováděných sociálních reforem zavrhovat především. Nesou vinu za zpackané reformy až v třetí řadě, za bankéři a sociology. Nejsou v naprosté většině odborníky na problematiku, kterou musí jako politici řešit. Proto se odborníky obklopují a očekávají od nich sofistikovaná řešení aktuálních problémů. Protože však politici dostávají od odborníků řešení falešná (bankéři s jejich bankovním produktem „Penzijní fondy“), nebo žádná, jak je tomu prokazatelně u sociologů, nelze se pak divit, že legislativní procesy postupují špatným směrem. Politici totiž schvalují takové reformy sociálního státu, které jsou jim odborníky předkládány. Více na adrese: http://www.adastra.estranky.cz/clanky/politika-ekonomika/kalouskovy-reformy-ve-spodnim-pradle.html

J. Jurax 31.12.2014 20:20

Re: pravda jen castecna

Pro jakou myšlenku by se dala získat široká podpora? Zvýšení mezd (nechť to stát nařídí i soukromým firmám), zvýšení důchodů ne o pár stovek, ale aspoň o 15 procent nebo víc, školky zadarmo, obědy ve školách taky, jízdné v MHD snížit na pětinu, nízké daně pro obyčejný pracující lid (to jest vysoké daně pro všechny, co mají víc jak já), silně regulované co nejmenší nájemné, dtto cena elektřiny, plynu a vody, zrušení všech poplatků ve zdravotnictví, nárok na práci (slušně honorovanou arciť) a povinnost státu zajistit práci v místě bydliště, odbourat spotřební daň na benzín a naftu a kuřivo a lihové nápoje, zrušit dálniční známky ...

S tímhle byste spolehlivě vyhrál volby.

A ještě - nevyhrožovat furt takovou hovadinou jakou je plošný zákaz kouření v hospodách, restaurantech, vinárnách, kavárnách, putykách, barech a špeluňkách.

J. Jurax 31.12.2014 20:04

Re: Máte pravdu.....

Čistě poměrný nikdy! I tak je parlament žvanírna - a být tam hromada dalších subjektů s podporou nad půl procenta hlasů - povýtce obskurních subjektů - byl by žvanírna ještě větší.

Většinový systém by byl lepší, leč ani ten není všelékem. Protože se dá manipulovat s obvody etc. - a navíc současný bezbřehý populismus a kupování hlasů za sliby by to stejně neřešilo. Ale aspoň bychom měli svého poslance za svůj obvod a víc by nás zajímalo, jak si vede a co konkrétně pro svůj obvod dělá; dnes je to rozplizlé ...

Z. Žíkovecký 30.12.2014 11:03

Re: pravda jen castecna

Jak už jsem napsal, základem je najít lidi s podobnými názory. Takže pro jakou myšlenku by se dala nejspíš najít široká podpora? Po dvaceti letech okupace bych očekával, že by to mohla být samostatnost, abychom si konečně o sobě rozhodovali sami; ovšem onen nešťastný pátek třináctého června 2003 empiricky prokázal, že tudy kupodivu cesta nevede.

Takže co tedy jiného? Po čtyřiceti letech vlády jedné Strany bych očekával, že to bude pluralita; přesto v diskuzích zaslechneme častěji volání po většinovém systému dvou stran než po poměrném systému, umožnujícím něco více než jen volbu nejmenšího zla. Dospívám k názoru, že jako úplně první krok bude asi třeba provést si vlastní průzkum veřejného mínění a snažit se zjistit převažující důvody, které vedou lidi k netečnosti nebo dokonce podpoře současného neblahého stavu.

Z. Žíkovecký 30.12.2014 9:31

Re: Máte pravdu.....

Ano, většinové prvky (nejen 5% klausule, ale i de facto 7% "zemanule"  vyplývající z rozdělení na 14 obvodů) deformující volební systém nutí volit nejmenší zlo, a proto vidím jako jednu z priorit (pochopitelně to není všespasitelné řešení, nicméně bez tohoto kroku je jakýkoli další  postup mnohem obtížnější) nejprve prosadit čistě poměrný systém, aby bylo možno vybírat z více odstínů a dimenzí. Bohužel se zdá, že většina z těch, kdo si uvědomují, že současný volební systém není optimální, se nechá zmást tím, že je nominálně poměrný, a domnívají se proto, že by lepší byl zcela většinový (přestože ten máme v senátu, takže každý může sám  posoudit, zda-li skutečně přináší nějak lepší výsledky). PoDeS (Poměrně demokratická strana) má ve společnosti podporu zcela zanedbatelnou.

J. Jurax 30.12.2014 1:16

Re: Máte pravdu.....

A vytrhne to ten hlas? Když volební systém nutí volit nejmenší zlo? Protože strany jsou pro těch pár straníků, co se proderou na kandidátky ...

J. Jurax 30.12.2014 1:13

Re: pravda jen castecna

Jojo ... když tak hezky radíte, pochlubte se, ve kteréžeto straně jste se zúčastnil vnitrostranických primárek, abyste ji dal do pořádku? Nebo jste založil stranu novou, lepší - jako Tornádou Lou ... :-)

Bohužel málokdo je mocen a ochoten se potřísnit politikou - někdo taky musí dělat něco smysluplného, aby společnost fungovala - a to politika není ani omylem.

Takže nám vládne to, co nám vládne - a my tím pohrdáme a ono to na nás séře ...

H. Balzám 29.12.2014 10:47

Zúžený pohled

Hlavní chybou je především myslet si, že osud lidstva se kuje a řídí výhradně v parlamentní budově. Lidé se musí především naučit, že jejich zájmy nebude hájit nikdo víc a urputněji, než oni sami. Pořád všude slyším, že poslanci nedělají tohle a tamto. Jenže proč by to dělali, když v republice balkánského typu je politika především možností, jak podojit erár? Pravá demokracie přijde až s občanskou společností, tedy takovou společností, kdy se lidé nebojí vzít to do svých rukou. Ne v nějakých pofiderních stranách, ne ve volbách, které, jak říká klasik, kdyby něco mohly změnit, už by byly zrušeny, ale právě na těch demonstracích, v občanských sdruženích, hnutích a, nebojím se říci, nátlakových skupinách. Věcí, za které člověk nemusí bojovat, si totiž nikdo neváží. Většina dnešních zákonů je psána na objednávku nějakých Janoušků a Lukoilů, musíme se naučit tlačit na ty politické šmejdy stejnou nebo větší silou, než je síla peněz nějakého polomafiána.

H. Balzám 29.12.2014 10:40

Re: pravda jen castecna

Pravda je ovšem taková, že už i na předsedu nějaké té základní organizace musí mít člověk extra pajšl. Zkráceně řečeno, slušný člověk nemá nárok.

Z. Žíkovecký 29.12.2014 9:29

Re: pravda jen castecna

Ano, kandidáty určují strany, takže je třeba do nějaké strany vstoupit a zúčastnit se vnitrostranických primárek. Buď si vybrat nějakou existující stranu a snažit se ji dát do pořádku, nebo založit novou. A hlavně se snažit najít lidi s podobnými názory a v diskusi s nimi si ujasnit konkrétní programové body, včetně návrhů změn zákonů, ne jen obecné fráze jaké tvoří volební programy dnešních stran. Ne každý má schopnosti potřebné pro funkci poslance či jiného zastupitele, ale politik se neobejde bez podpůrného týmu a na tom už se může každý nějakým způsobem podílet.

F. Brnušák 29.12.2014 8:09

pravda jen castecna

To co tu rika autor funguje na komunalni urovni, tam je to bez diskuzi. Ale v celostatnich volbach kandydaty urcuje strana a tam funguje nejake sito, pres ktere se vetsinou dostanou hodne ambiciozni jedici, kteri jdou za svym cilem urputneji nez kolegove. Takze podle meho nazoru do poslaneckych funkci za velke strany se nemaji slusni lide z komunalniho prostredi dostat a kdyz se dostanou, tak se bud prizpusobi, nebo jsou vyhnani nebo odejdou. Proste bych rekl ze vrcholnou politiku nemuze delat kazdy asi jako kazdy nemuze byt vojak, policajt ucitel, nebo doktor. Smula je ta ze sito na politiky msme nastavene na jine parametry nez bychom si prali a osobne netusim jak to zmenit.

S. Rehulka 29.12.2014 4:51

Máte pravdu.....

....kolik těch, kteří na vládu nadávají v hospodě, anebo i na facebook, bylo poctivě u voleb ?

Takové ty řeči - můj hlas to stejně nevytrhne - jsou ubohá výmluva, výmluva lenosti a kolaborace se špatným proudem !