13.5.2021 | Svátek má Servác


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Na zlepšení situace Romů vydělají všichni

Romskou problematikou se zabývám již mnoho let. Navštívil jsem stovky romských komunit v Evropě a mohl jsem se na vlastní oči přesvědčit, že řada projektů na jejich podporu byla v minulosti nesmyslná a nepřinesla žádné výsledky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. David 8.7.2020 20:21

Jak kdy a jak kde. Jako "PrDuch" (dnes genderově "PraSe", trend jistě poznáte) pracuji v jisté logistické firmě. Nedostatek pracovníků na trhu, tak i snaha zaměstnat "etnické spoluobčany české národnosti" (etnikum je skupina lidí, kterou spojuje původ, zvláštní kulturní znaky, tradice a mentalita, ba i jazyk). Jazyk - Chodové, Hanáci, Ostravaci, Pražáci, tradice. Ale u indického historického "běženstva" narážíme na jejich mentalitu nynější zvrácené doby. Totiž, pracovat se sice nevyplatí (dafky), ale když ano, tak pracovní proces ve smyslu ZP navíc "podojit". Pišta nastoupil, měl ŘP a 130 kg. živé váhy, začal šoférovat, ale furt brblal, že je chorý na kolena, záda, a že mu "nebol priznaný invalidý duochok 3. stupňa, posukový lekár prý ho diškriminoval". Běhal sice i se svým "bojlerem" jako jeleň, baryton měl úžasný, že se minul povoláním, holt hudební nadání. Ale pracovne byl líný jako vandrácká veš. Jakési výtky řešil tak, že se 14 dní hodil marod "na bolesti zad", pak zase na "opuchlá kolena", felčaři neschopenku podepsali, předci si nebudou komplikovat nařčení "z dyškriminácie". Když měl zase nastoupit, vzal si "ošetřovné", Aranka má šesté rizikové těhotenství, o pět oplégrů a dědka s babkou se také musí postarat, je to v jejich mentalitě. Zaměstnanec, kterého každá firma, i státní má k zulíbání a je sofistikovaným problémem se zbavit etnického vykuka (i stravenek se dožadoval, byť doma oplégry kojil). Ti naši etničtí spoluobčané nejsou blbí, lépe znají předpisy, jako lišky, než ty slepice na OSZ, a pracáku. Cikán není blbej, pouze využívá blbosti Gadžů. Co s tím? I Neruda měl problém se slamníkem prožraným, tak co, vyhodit ve výpovědní lhůtě, padni komu padni. Hřímal sice cosi o dyškryminácii, ale...

Maš cigo? Nemám. Nevrav gadžo, fajčíš. Nevím, proč bych Ti neměl dát cigo, když mi říkáš gadžo, cikáne. Vydělej si a cigára si kup a nesomruj. Možná má Zdechovský pravdu, ale cikána, až na minimální matematickou procentní pravděpodobnost neodhadneme. Etnikum "-"...

R. Vacek 8.7.2020 18:25

Romové žádný problém nemají a proto ani neví, proč by měli cokoliv měnit. Problém mají všichni okolo nich. Rom je skromný, stačí mu málo a to málo mu stát dá.

J. David 8.7.2020 20:27

Málo? No to jste mne rozesmál. Našinec si musí paltit bydlení, neb pracuje a má jistý příjem. Flákač jenom ryčí, že nemá na bydlení, státe zaplať. Není to "dyškrymínácia", že si jako berní poplatník, musím bydlení platit sám a s berní si platit "vši v kožichu"?

Š. Hašek 8.7.2020 18:17

Pane poslanče,

jste bezmozek? Nebo předobře zaplacen za plky moderní? Nebo obojí?

"Též bych si přál, aby na zlepšení mojí situace vydělali všichni!" Tak přisypte, dejte!!!

Vrátil jsem se z hospodaření na chaloupce ....... a teď tohle!!!

J. Kanioková 8.7.2020 19:45

Proč tak příkře ?

Š. Hašek 8.7.2020 20:21

Paní Kanioková,

protože mě pan poslanec štrasbrusele už neba. Tedy nebaví. Je zřejmé, že sypáním peněz Cikánům situaci nelze vyřešit. Domnívám se.

P. Nemec 8.7.2020 18:12

je to udavač

J. Kanioková 8.7.2020 19:19

Bolí paranoia ?

V. Čermák 8.7.2020 22:47

No, je to Udavač a Vlastizrádce...

L. Novák 8.7.2020 16:34

Pomoci i peněz "z vrtulníku" už bylo dost. Je čas začít pracovat a poctivě se živit. To jim asi bude dost těžké vysvětlit. Už ani korunu bez práce pro druhé! !!

I. Pávek 8.7.2020 17:02

Souhlas nováku, proto vol SPD.

J. Kanioková 8.7.2020 19:43

Ale PŘEDEVŠÍM, musí se snažit o vzdělanost ! To je nejdůležitější !

Solidně vzdělané dítě, posléze alespoň vyučené, už určitě bude žít kultivovaněji, než jeho rodiče..

Znám tohle téma až dost moc zblízka. Mám postiženou dceru, která chodila do Zvláštní školy, a tam bylo hodně cikáňat. Byla jsem tam i členem výboru, kde se probíraly mnohé přestupky a problémy.

Pracovala jsem v podniku, kde byli zaměstnáni cikáni,. Vedení podniku k nim bylo dost přísné. Jejich děti se za rodiči stavovaly, já jim pomáhala s řešením domácích úkolů. Byly to rozdílné rodiny, ale většinou žily docela solidně. Prostě si byli vědomi určitého "dozoru" , že se o jejich prohřešcích vedení podniku dozví a může to mít vliv na jejich pracovní pozici.

P. Hrabina 8.7.2020 15:13

Problem je, ze cikani nemaji zajem cokoliv zmenit. Proto vsechny projekty a aktivity skoncily fiaskem. Cikani tady ziji jiz 400 let bez sebemensi snahy se asimilovat. Muzete jim davat co chcete a co chteji oni a stejne se nezmeni. Je z toho jedina cesta - prestat jim davat davky a cokoliv. Az pak jim nezbyde nic jineho nez bud umrit a nebo se zaclenit. Nekteri si vyberou umrit, ale vetsina se zacleni.

L. Novák 8.7.2020 16:39

Přesně tak. U normálního s naší kulturou sžilého občana přestanete hodnotit jeho osobu podle barvy kůže. Ztratí to smysl.

I. Pávek 8.7.2020 17:03

Souhlas nováku, proto vol SPD.

M. Krátký 8.7.2020 14:41

Ještě jednou moje malá poznámka - hezké sny ale utopie - 400 let to jednotlivé evropské státy zkoušely a výsledek je NULA - co jim chybí - podporu berou, přídavky na děti taky - hezký den

P. S. 8.7.2020 23:48

Pokud budou někteří ústavní soudci tvrdit, že nemáme právo nutit někoho pracovat, ale máme povinnost ho živit, tak to nemá řešení.

D. Polanský 8.7.2020 14:40

Péče od ně trvá hlavně od roku 1945, ale nějak většina z nich ignoruje naši pomoc, dokonce se staví do role ublížených, že dáváme málo. Ale člověk musí uznat, že to není zlá taktika. A což pražští intelektuálové, kteří rozebrali zeď v Matiční? Jak přispěli k zcivilizování Romů? Nebyl by alespoň jeden konkrétní příklad? A co autor, jak osobně přispěl rukou k dílu?

J. Kanioková 8.7.2020 19:53

Neignorují naši pomoc, naopak ji považují za samozřejmost ! A v tom je ten průšvih !

P. Jaroš 8.7.2020 14:00

A že na ty Čunkobyty přišel pan poslanec až teď a ne před snad patnácti lety??? Že by se blížily nějaké volby?

H. Kotaz 8.7.2020 14:38

:-);-D R^

J. Kanioková 8.7.2020 19:48

Podle sebe soudíte jiné ?

P. Jaroš 9.7.2020 1:13

Naopak, oproti Zdechovskému jsem čunkobyty od počátku, ač neKDU, podporoval; kde jste byla Vy s panem poslancem? (Vaše názory, stejně jako mé se na webu těžko najdou, ale pana Zdecovského by se mohly, kde jsou?)

M. Hoblík 8.7.2020 12:53

Buď jsou Romové lidé, jako ostatní a nepotřebují mimořádnou pozornost, nebo nejsou. Na co tolik péče o Romy? Bojíme se snad, že budou mít jednou navrch jako ti černoši s velkým Č?

D. Polanský 8.7.2020 14:45

Váhat nemusíme, je to jisté, že časem budou mít navrch. Stačí se podívat na dynamiku růstu jejich počtu, ačkoliv oficiálně se k Romům většina Romů ani nehlásí. Ovšem je pravda, že určitá malá část se snaží začlenit. A nemají to lehké, ti, co se nechtějí, jim občas připomenou, že netáhnou za jeden konec.

J. Kanioková 8.7.2020 19:56

Bože, to je hloupá otázka..

P. Hatina 8.7.2020 12:01

Je to s podivem, ale o takových masově úspěšných experimentech, jak je pan Zdechovský prezentuje, se nikde nepíše. Asi tak největší úspěchy, kterých se reálně dosahuje, že když se ty vybrané (vybrané) romské rodiny přesunou do lepšího bydlení, tak tam žijí spořádaně a klidněji, děti skutečně posílají do škol - ale práci si stejně nenajdou, a žijí na socdávkách dlouhodobě dál...;-D

P. S. 8.7.2020 23:45

A pokud se při výběru seknou, tak to je na mrtvici všech sousedů.

V. Loula 8.7.2020 11:56

Souhlasím s nadpisem článku, totiž že na zlepšení situace Romů vydělají všichni. Problém je v tom, jak toto zlepšení situace Romů dosáhnout. Před asi 40 lety byl tady velkorysý pokus, jak situaci alespon některých Romů zlepšit, totiž vybudování sídliště Chanov. Postupně toto sídliště osídlili Romové, a zatímco všude jinde 40let staré paneláky slouží ke spokojenosti nájemníků, a jsou žádanou investiční položkou, tak v Chánově se musí jako zcela zdevastované bourat. A kdo to zavinil? Viděl jsem zajímavý rozhovor s aktivistou z Chanova, který tvrdil, že je to vinou města Most, ano, Romové neplatili nájem a ty byty poničili, ale město je včas a komplexně neopravovalo, takže za jejich stav může město. Zajímavý názor.

J. Kanioková 8.7.2020 20:02

Souhlas.. U nás na sídlištích jsou taky místa, kde žije velké množství cikánů. Jaké to mají v bytech, to nevím, ale kolem těch vchodů, kde je větší počet cikáňat, to je katastrofa. Že tam nikdo nedělá s nimi pořádek, to mě stále překvapuje. A zuřím..