9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Musím se toho Nizozemce zastat

Patrně jste to také četli. Já dnes (9/11) na Novinkách.cz. („Kvůli věku jsem diskriminován, tvrdí Nizozemec. Chce si nechat změnit datum narození“). Jmenuje se Emile Ratelband – a dobře dělá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 12.11.2018 10:05

SOUHLAS!

J. Novotny 12.11.2018 10:01

Re: Homosexualita jako handicap

Z hlediska kariérní úspěšnosti to rozhodně handicap není. Neztrácí čas a prostředky výchovou dětí a má silný networking lidí, kteří si mohou vzájemně pomoci.

P. Zinga 12.11.2018 9:59

Re: Je nejvyšší čas,

Zapoměl jsem dodat, že na rozdíl od historie je potřeba ten chlév očistit i od hovad, v něm ustájených.

P. Lenc 12.11.2018 9:50

Re: Rozumím tomu, co chtěl autor říci

Dík pane Studente, vidím to naprosto stejně.

P. Lenc 12.11.2018 9:48

Re: Je nejvyšší čas,

Ano pane Zingo.Já i vy. Problém je jen jeden, kolik nás "já i vy" je.Mám obavu, že nedostatečně.

P. Bures 12.11.2018 9:34

No nevím, jestli to má od pokrokářů schválené, aby nebyl nařčen ze zlovolného šíření kontroverzí kolem politiky identit... Ale ano, po propagaci všech těch bludů už mu nikdo nemůže nic říct, i kdyby se domníval, že je tříletá samice žirafy.

M. Krátký 12.11.2018 9:18

Re: Homosexualita jako handicap

to by si tuhle šaškárnu ale museli zaplatit ze svého - bohužel jim ale platíme my všichni

K. Janyška 12.11.2018 9:08

Re: LIDÉ SI MYSLÍ O SVĚTĚ NĚCO JINÉHO, NEŽ BY SI MĚLI MYSLET.

Lidská mysl sídlí v mozku, tomuto neuvěřitelmému zařízení, které takovou možnost dává a co víc, je schopno se přizpůsobovat během lidského života podle toho v jakém prostředí a opakujících se situacích se člověk nachází a umožňuje mysli svým vnitřním uspořádáním produkovat rozum, tedy člověku myslet. Rozum však není ničím jiným, než naší vědomou kázní v závislosti na naší momentální pozici ve spontánním řádu lidského světa, tedy adaptačních potřebách, naší kázní v přístupu k abstrakci, jako nástroji lidské mysli k uchopení nekonečného množství konkrétního. Co je rozum jsem však popsal jinde.

Vraťme se tedy na závěr k nadpisu eseje. Proč tvrzení v něm obsažené je pravdivé ? Jednoduše proto, že o takovém uspořádání našich vnitřích procesů a dějů v mozku lidé nemají ani tušení. Vůbec nevědí, že jejich mysl se skládá z evolučních pravidel chování spontánního řádu, tedy z tzv. pravidel správného chování, potom z pravidel organizačních, generovaných rozumem pro konstrukční práce a postupy a z instinktů geneticky předávaných a že této směsici plně podléhají. Rozum nám umožňujě zejména udržovat naši pozici v mezích, které vyhovují našim adaptačním potřebám.

V žádném případě nám neumožňuje organizovat tento rej spontánních sil a už vůbec ne spontánní řád lidského světa, tedy lidský svět sám. Meze a hranice rozumu jsou takto stanoveny a lidský rozum je při jejich obří složitosti nemůže zachytit a nemůže je vysvětlit. Jen bez výjimky přijmout, natož, aby jim diktoval.

Tohle nikdo neví a tak pravda v nadpisu eseje je zřejmá. Lidi chtějí organizovat lidský svět a ono to nejde ! Proto tolik mrtvých mezi nimi a zmaru z jejich nekonečných svárů a válek... Dzp.

K. Janyška 12.11.2018 9:07

LIDÉ SI MYSLÍ O SVĚTĚ NĚCO JINÉHO, NEŽ BY SI MĚLI MYSLET.

Tento neuvěřitelně provokativní výrok není můj, i když by se ke mně jistě hodil. Je výrokem snad největšího myslitele v dějinách lidstva, nositele Nobelovy ceny za ekonomii Augusta Friedricha von Hayeka, člověka skrze dědečka, s moravskými kořeny. Co mu na první pohled tak drzé vyjádření umožnilo ?

Je to samozřejmě jeho dílo, které nemá obdoby. Nikdo, opakuji nikdo, se nedostal ve svém vědeckém bádání tak daleko, hluboko a zároveň vysoko, jak jinak to vyjádřit, než on. Vždyť přináší jen a jen na vědecké bázi a úrovni vysvětlení vzniku a funkce lidské mysli, která je v jeho podání zároveň, jak nástrojem vědeckého bádání, tak sama o sobě i jeho předmětem.

Velmi košatý a složitý vědecký výklad procesů a zejména principů, na kterých lidský svět vyrostl a stojí, a který je popsán v Haykeových knihách a v jeho díle, je samozřejmě základem a studnicí vysvětlení této nejsložitější vesmírné entity. Lidská mysl je supersložitým spontánním řádem s vývojem souběžným, který nám umožňuje stále vyšší a vyšší kvalitu našich životů ne proto, že by ho organizovala nebo dokonce organizovala lidský svět, ale proto, že nám umoňuje se na něho stále lépe a efektivněji adaptovat.

Jak je to možné ? Tak, že lidská mysl je vnitřním informačním adaptačním uzlem spontánního řádu lidské interkace a lidského světa, souběžně s ním vznikajícím a spontánními silami vývoje evolučně cizelovaným. Je dominantní možností jejího nositele, tedy lidského jedince, přežít a zejména rozvíjet se v interakci s ostatními jednotlivci.

V. Student 12.11.2018 8:54

Re: Rozumím tomu, co chtěl autor říci

Zrovna nedávno mě napadlo totéž - sešli jsme se se známým, který své děti vychovával přísně, vyžadoval dodržování pravidel, i nějaká občas přiletěla. Jsou z nich pohodoví, zásadoví lidé, kteří vědí, že řád má svůj význam. Nezměnil se, je pořád stejný. Celý život prosazuje názor, že pracovat se musí a muž se má oženit (bohužel jsem dnes nucen dodat: se ženou) a mít s ní děti. Dneska by byl označen za fanatického omezence, xenofoba, despotického tyrana atd., a možná by mu ty děti vzaly. Taky najednou stojí na druhém břehu. To je dost děsivé. Alespoň pro mě, neboť i já se domnívám, že takový život má budoucnost. A ne ten bez dětí a každý s každým.

V. Student 12.11.2018 8:39

Re: Homosexualita jako handicap

Už jsem to někde psal, nicméně znovu:

Na sympóziu psychiatrů v USA předložili homosexuální psychiatři návrh, aby homosexualita byla norma. O věci se hlasovalo a návrh prošel o jediný hlas. To co se dneska děje, je tudíž důsledkem jejich rozhodnutí a oni by to měli vysvětlit. Třetí, páté, sedmé nebo kdoví jaké pohlaví je dnes normální, protože to prostě tito odborníci za normu prohlašují. Takže prosím, přestaňme si nadávat, jak to v tom světě vořeme, a zeptejme se pánů a dam v bílých pláštích, proč si myslí, že zkonzumovali Šalamounovy exkrementy a tudíž všemu rozumí. A rozhodují o věcech, kterým opravdu rozumí jen trochu, tak jako každý z nás.

V. Student 12.11.2018 8:35

Re: Je nejvyšší čas,

Ale jo, můžete do toho jít. Když se vyrovnáte s tím, že budete novináři označen za populistu, xenofoba či misogyna, borci z neziskovek se dvěma vysokoškolskými tituly z vás učiní psychopata, paranoika, ubožáka trpícího mesiášskými sklony atd.

S. Rehulka 12.11.2018 8:31

Re: Rozumím tomu, co chtěl autor říci

Asi pane Zingo jsme generačně vzdálení a s jinými životními zkušenostmi, anebo, že by na jiném břehu ?

P. Zinga 12.11.2018 8:26

Je nejvyšší čas,

ten Augiášův chlév vyčistit! Ale jak, na obzoru žádný Herakles...

Co Putin? Nebo Trump? Anebo já? A co vy?

P. Zinga 12.11.2018 8:20

Re: Rozumím tomu, co chtěl autor říci

To máte dobrý, pane Rehulko, to já mám problém: jak to, že (minimálně dle mého názoru) jsem svůj životní postoj nezměnil, stojím najednou na druhém břehu?

S. Rehulka 12.11.2018 6:34

Re: Rozumím tomu, co chtěl autor říci

I když se mi úvaha pana Vodvářky velice líbila, připomínky P.Boubílkové tomu dodávají logickou pravdu, děkuji Vám oboum ! Nejhorší ale na věci je, že tato idiocie a pokrytectví politické korektnosti zachvacuje celý civilizoaný svět a kdo si dovolí s tím nesouhlasit, je zván rasistou, misogynem, zpátečníkem !

Pro moji osobu podotýkám - klidně, celý život jsem byl zvaný reakcionářem a byl jsem na té prohrávající straně, jsem s tím smířený a spím klidně !

M. Hanko 12.11.2018 6:30

Homosexualita jako handicap

Myslím, že by se našla řada lidí, kteří by tenhle výrok považovali za těžké rouhání! :D Muž s mužem - to je přece úplně normální, jakýpak handicap? Oni jsou na to přece - viz Prague Pride - pyšní! :)

P. Boublíková 12.11.2018 6:23

Re: Rozumím tomu, co chtěl autor říci

Manželství homosexuálů: může být, že tolerantní člověk bude dvě osoby stejného pohlaví považovat za manžele, dle změněné úřední definice manželství. (Muž se oženil s mužem....). Koneckonců manželství je jen právní konstrukt. Ale těžko může někdo s mozkem v hlavě považovat oba členy homopáru za rodiče dítěte. Rodičovství je dané biologicky.

P. Boublíková 12.11.2018 6:17

Re: Rozumím tomu, co chtěl autor říci

Ještě bych dodala, že tu národnost autor zamíchal do problematiky poněkud nešťastně.

Představme si dítě v babyboxu: má dané pohlaví (až na výjimky s nějakou patologií, ale jen fyziologicky - geneticky je dané vždy), má danou sexuální orientaci (i když se zatím neprojevuje), má dané datum narození (plus mínus něco, z čeho se nestřílí), má danou rasu i etnicitu, ale jakou má národnost, to se vskutku říct nedá (případná genetická analýza může pouze zhruba napovědět).

A ještě mě napadá jeden takový případ: absolvent základky s odřenýma ušima se považuje za mimořádně inteligentního a vzdělaného, načež si do dotazníku napíše VŠ vzdělání a je odhalen coby podvodník.

Muž se nechá přeoperovat na ženu, hraje házenou v ženském družstvu a podvodníkem není. Nebo je? :-)

P. Boublíková 12.11.2018 5:13

Rozumím tomu, co chtěl autor říci

Nicméně článek je poněkud dort pejska a kočičky.

Začnu od konce. Chybějící končetina, slepota nebo těžká nemoc jsou nepochybně handicapy (a existuje snaha je kompenzovat či léčit), alespoň z hlediska přírody, nikoliv však před zákonem. Stejně tak jsme si před zákonem rovni muži a ženy, bílí i černí, Romové i neromové, homosexuálové i heterosexuálové - všichni máme stejný přístup ke vzdělání, ke zdravotní péči, ba dokonce všichni můžeme uzavírat sňatky. Ale zde už existuje čertovo kopýtko - vzhledem k tomu, že sňatek může uzavřít jen muž a žena, jsou homosexuálové přesvědčeni o své diskriminaci. Podobně mohou Romové narazit na diskriminační přístup při hledání práce či bydlení (upřímně, Roma bych si do podnájmu nevzala, přestože moje zkušenosti s neromy jsou taktéž mizerné).

Dále autor smíchal záležitosti dané geneticky, biologicky s jinými, negenetickými. Geneticky či biologicky je dána příslušnost k pohlaví, věk, kdežto národnost nikoliv nebo jen částečně - například příslušnost k českému národu je dána kulturně a nikoliv geneticky (geneticky jsou Češi mix Slovanů, Germánů a bůhví jakých nájezdníků z východu). Tím pádem se skutečně národnost považuje za věc volby a myslím si, že je to tak naprosto v pořádku. Kdo měl jaké (třeba árijské či neárijské) předky doufám již zkoumat nebudeme? Poněkud jiná věc je etnicita.

Rovněž je důležité vnímání okolí. Pokud se cítím na 15 a je mi ve skutečnosti 60, obvykle mě okolí vnímá k mé smůle jako 60ku. Dost často se lze setkat s nejistotou, zda osoba doprovázející dítě je jeho rodič nebo prarodič. A být matkou/otcem nebo babičkou/dědou je vskutku rozdíl. Muž přeoperovaný na ženu může být okolím stále vnímán jako muž (viz trangender mistryně světa v cyklistice). Homosexuálové si možná prosadí sňatky, ale bude je okolí skutečně vnímat jako manžele?

Takže v otázce, kým jsme, mohou být v souladu či nesouladu minimálně 3 aspekty: genetická či biologická danost, co máme napsané v papírech a jak nás ve skutečnosti vnímají ostatní.

J. Vavruška 12.11.2018 1:27

Skvěle napsáno

!

V. Kolman 12.11.2018 0:25

JE NEJVYŠŠÍ ČAS,....

....začít opět nazývat věci pravými jmény a mluvit tak, jak nám zobák narostl. Bude-li se touto zásadou řídit více lidí, nebudou to mít samozvaní manipulátoři mas tak snadné.