7.4.2020 | Svátek má Heřman, HermínaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Morální nůžkyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 45, poslední: 8.2. 2019 1:04, přehled diskusí

:
Autor: J. Jurax Datum: 8.2.2019 1:04

Když jsem si přečetl tuhle diskuzi, napadlo mne jediné - všichni diskutéři tady jsou ti slušní - nebo si to aspoň o sobě myslí. Včetně mne ... :-)

Pro pana Bílého.:
Autor: L. Severa Datum: 7.2.2019 15:30

Dík, pane Bílý a moc Vás pozdravuji. Až když jsem napsal k tomuto tématu příspěvek, zjistil jsem, že jste již také reagoval, takže se již nebudu k této záležitosti rozepisovat. Nevydržím u počítače moc dlouho, dnes mám již odsezeno, ale určitě se ozvu. Poznámka. Toto nepíši pod Váš příspěvek, protože jsem údajně překročil počet znaků. Zkracoval jsem, zkracoval, ale neprošla ani jedna větička.

Re: Pro pana Severu:
Autor: M. Bílý Datum: 7.2.2019 16:42

Moc a moc děkuji za Váš pozdrav. Stáří mě trápí (za pár dní 93 let) a už tofo moc nenapíši.Zdravím Brno!

Časy se mění.:
Autor: L. Severa Datum: 7.2.2019 15:10

K vulgarizaci projevu ovšem přispívá i literatura, filmy i televize. Kde jsou ty časy kdy bylo vytýkáno pánům V+W, že veřejně vyslovili slovo "sranda". Někde jsem četl chválu na seriál ČT "Most". I když mám k těmto žánrům odtažitý postoj, tak jsem onehdy část pustil. No, že v jedné větě uslyším několikrát parazitní slovo "vole", to jsem překousnul, ale když herci používali slova z okruhu anatomie a další "chlapské" výrazy, musel jsem to vypnout. Nerad bych byl podoben Janečkovým z Čapkových "Apokryfů", ale bohužel tento autor dovedl vystihnout pocity starší generace, do které patřím.

Ano, šklebí se nám do ksichtu.:
Autor: P. Zinga Datum: 7.2.2019 14:36

Například zdravím kypící muži i ženy, vystupující z aut s cedulkou "postiženého", samozřejmě na místě pro vozíčkáře.

Šklebí se nám, když my blbci se taháme s nákupem sto metrů, kdežto oni si zaparkují před vchodem.

Šklebí se, když jim vytýkáš, že ti na přechodu málem přejeli palce u nohou. Šklebí se nám "neziskovky", že jsme tak blbí, a živíme je. Šklebí se nám naši opálení spoluobčané, ke kterým brzy přibudou ještě opálenější.

A my držíme hubu a krok. Máme, co nám patří.

DOMNÍVÁM SE, ......:
Autor: V. Kolman Datum: 7.2.2019 13:49

....že to "jájínkovství" "mamánků" má na na svědomí zrušení povinné vojenské prezenční služby.

Aby mi bylo dobře rozuměno - nehoruji pro její opětné zavedení. Ale rozmazlenost a nepraktičnost některých (ne všech) mladých mužů je toho důsledkem. Na "vojně" se mladí muži naučili poradit si s mnoha situacemi, se kterými si současní mladíci zhusta neví rady. To se pak může kromě jiného projevit i bezradností a vulgaritou.

Otázka zní: "Jak z toho ven?"

Obecně jsou lidé slušní a neslušní:
Autor: D. Polanský Datum: 7.2.2019 13:28

a mezi nimi jsou lidé schopní i neschopní.

Slušňáci to neměli:
Autor: D. Polanský Datum: 7.2.2019 13:24

nikdy lehké, ani dnes. Mají proti sobě nejen obyčejné nevychované neslušňáky, ale velikou část státní administrativy, často i část justice a policie. Ale berte to tak, že i Krista ukřižovali, ale kde jsou ti, co jej ukřižovali a kde je dnes on.

Re: Slušňáci to neměli:
Autor: V. Kolman Datum: 7.2.2019 13:54

Z dlouhodobého hlediska pane Polanský - souhlas.

Ale nazíráno pragmaticky. V době ukřižování byli ve výhodě ti, kteří Ježíše Krista ukřižovali.

A to se už po tisíciletí - co je lidstvo lidstvem, opakuje.

Nehájím to, ale je to tak. Bohužel.

Nemyslím si, :
Autor: M. Mikulec Datum: 7.2.2019 12:52

že neslušných lidí je stále stejně. Jistá etnika se totiž přemnožila. Ač společnosti nic nedávají, nataženou ruku mají stále. Díky multikulti havlovinám jim i narostla ramena, mají sluníčkářské zastánce, právní servis zdarma, veškerou pomoc, a jsou nekritizovatelní. Viděli jste někdy cikánského bezdomovce?

Re: Nemyslím si, :
Autor: V. Kolman Datum: 7.2.2019 13:58

Pokud byste pane Mikulče ve své úvaze vynechal slovo "havlovinám", souhlasil bych s vámi.

Václav Havel byl jediným presidentem za mého života, kterého jsem si opravdu vážil. Jsem přesvědčen o tom, že ani on nebyl příznivcem bezpracného života kohokoliv.

Re: Nemyslím si, :
Autor: M. Mikulec Datum: 7.2.2019 17:06

To vynechat nemůžu, protože Havlova prezidentská kancelář byla zahlcena stížnostmi cikánů na to, že musí platit nájem a nemůžou, je to rasismus,a naše radnice příslušně dostávala ty dopisy zpět, protože se musely řešit místně, v Ústí nad Labem. Prezidentskou kancelář jsme měli denně na telefonu, lahůdka jednat s tak nepraktickými a nevědoucími lidmi. Havel se na našem kraji opravdu negativně podepsal. Přesně, jak to píšu výše.

:-)))):
Autor: Ś. Svobodová Datum: 7.2.2019 12:37

Autorka dělala svůj výzkum mezi různými lidmi různého věku a VŠICHNI se shodli, že je jako SLUŠNÉ občany NESLUŠNÍ občané štvou a že jich přibývá. NESLUŠNÉHO zřejmě na vyzpovídání nenašla :-)))

Proč ten budoucí čas?:
Autor: M. Rozbořil Datum: 7.2.2019 11:57

Nemohu se zbavit pocitu, že se neslušnost v naší společnosti již stala normou. Stačí pohled do nejvyšších pater politiky.

V každém ekosystému:
Autor: B. Rameš Datum: 7.2.2019 11:52

stejně jako v každé společnosti, pokud má přežít, se musí ustavit rovnováha mezi predátory a kořistí, slušnými a zločinci, v teorii se používá příměr o jestřábech a holubicích. Pokud se neustaví, systém či společnost se hroutí. Z principu vyplývá, že skutečných predátorů (vztáhnu teď toto označení i na lidské predátory) musí být vždy menšina, a to výrazná, jinak se neuživí a požerou se vzájemně. Bohužel, před tím samozřejmě požerou většinu kořisti. Ovšem neslušný člověk není totéž, co zločinec či predátor - může vás poslat někam, předběhnout ve frontě, odstrčit ve dveřích, ale pokud není zločinec, pak vás neokrade a případně nezabije. Takže ano, neslušných lidí může být i většina, pokud se to vyplácí a společnost takové chování většinově přijme či alespoň přehlíží. Což tak zhruba je to, co se nyní děje. Ale ani zde se extrém dlouho neudrží: když se budou ve dveřích všichni odstrkovat, neprojde nikdo. Takže: systém tenduje k rovnováze (fuj, to jsem napsal učeně).

Vědecky se prokázalo, že slušní vydrží:
Autor: O. Tůma Datum: 7.2.2019 11:45

jen pokud je zlo nekompromisně trestáno, ovšem s milosrdností zohledňující možnost omylu/justiční chyby. Matematicky to na rozšířené teorii her modeloval Martin Malý a vyšel mu z toho ohromně zajímavý článek o tom, kdy mají ve společnosti větší prospěch grázlové a kdy slušní lidé.

Překvapivé zjištění bylo, že stačí jeden "sluníčkář" který bude donekonečna chránit grázly, aby měli grázlové nejvyšší "výnos" a tedy se na grázly měnilo stále více lidí. I milovníci Vendetty nefungují - propadnou se do nekonečné msty za jediné nedorozumění. Nejlepší jsou "křesťanské čistící" typy "TFT2", které jednou nastaví druhou tvář protože se mohlo jednat o nedorozumění, ale v případě dalšího opakování prohřešku nekompromisně trestají. To pak donutí grázly se polepšit.

Popis celého experimentu a modelování viz zde: https://www.misantrop.info/veznovo-dilema-a-komunity/

No, ono to bylo už ve filmu s biblickou tematikou,:
Autor: V. Petr Datum: 7.2.2019 13:08

o Šalamounovi. Tam mu umírající král David říká "Dnes jsme generálovi Joábovi jeho pokus tě svrhnout odpustili. Ale pokud se o to pokusí znovu, milost mu už dát nemůžeš, budeš ho muset zabít."

Recidivisté:
Autor: S. Stoklásek Datum: 7.2.2019 11:23

Stačí se podívat na naše soudnictví, jak pracuje s recidivisty. Počtrnácté za mřížemi je vlastně polehčující okolnost, protože je sociálně vyloučený. (Většinou takový udělá první chatu cca 10 dnů od propuštění, pokud je to jeho specializace).

Popřípadě před několika roky mi rozmetal ožralý frajer, ve věku 20 let už dvakrát soudně trestaný , pod vlivem alkoholu, v zákazu řízení, vstupní zeď u domu. Od nehody ujel, ale krátce potom ho chytla policejní hlídka, když viděla poničené auto, jak se žene vysokou rychlostí městem. Když jsem seděl na policii, tak mi vyšetřovatel mezi řeči sdělil, že ho nemá cenu žalovat, protože je to jen ztráta času.

To samé, když pan Mádr prodá stovky letenek pro let balonem (pořad Černé ovce na ČT1), zkasíruje peníze aniž by lety realizoval, ale pro policii to není trestný čin, protože mu stačí tvrdit, že nebylo počasí, jinak by to všechno, všecičko odlítal. Že pokaždé lety zrušil i když nad Brnem bylo ve vzduchu deset balónů nikoho nezajímá.

Re: Recidivisté:
Autor: V. Kolman Datum: 7.2.2019 14:05

Nejspíš mu pane Stoklásku nikdo nedokázal "ÚMYSL" OBOHATIT SE!!! On měl jen ty nejčistší úmysly - i balon se možná chystal koupit, ale ono se to vždycky nějak zvrtlo....

To přece MUSÍ KAŽDÝ POCHOPIT :-) :-) :-) :-) :-) :-)

Metafora:
Autor: P. Princ Datum: 7.2.2019 10:29

s rozevírajícími se nůžkami, hojně frekventovaná sociology, může u lidí vzdělaných jinak než humanitně (kteří ty nůžky umějí vymyslet, vyrobit a používat), vyvolat salvy smíchu.

Humanitní vědy nejsou vědy:
Autor: D. Polanský Datum: 7.2.2019 13:27

jenom se tak tváří, ale to neznamená, že občas z nich za dlouhou dobu něco rozumného nevypadne. Zatím se tak nestalo, ale kdoví, možná že v blízké době se tak stane. S vítáním migrantů jim to nevyšlo, ale není všem dnům konec. Určitě nějakou ránu do našich zad nám chystají.

Ono je těch neslušných zhruba stále stejně:
Autor: S. Šporková Datum: 7.2.2019 10:20

On je počet těch slušných a neslušných víceméně pořáda stejný. Nebo snad byl "slušný" člověk, který v 50. letech podepisoval petice za popravu Horákové, byli "slušní" lidé, co zavírali oči před tím, že jim sousedy odvlékali estébáci a komunističtí hlavouni jim ničili životy? Podle mě byli "morálně špatní" zcela stejně jako ti, jejichž chování popisuje autorka ve svém článku. Prostě v každé době se ta "neslušnost" projevu trochu jinak - ale vždy je založena na tom "jenom já a můj prospěch":

Re: Ono je těch neslušných zhruba stále stejně:
Autor: P. Lenc Datum: 7.2.2019 10:52

Myslím si to také, oni jsou ti neslušní pouze víc, díky internetu a jiným médiím víc slyšet.

Re: Ono je těch neslušných zhruba stále stejně:
Autor: M. Valenta Datum: 7.2.2019 10:59

.. zvláště když někomu spílají, že.

Je tu dost velký rozdíl, tehdy bylo značné riziko jednat:
Autor: V. Petr Datum: 7.2.2019 13:14

jinak. Dnes je za neslušností pouze osobní prospěch!

Paradoxní je, jak se dnes mnozí navážejí do bratrů Mašínů, kteří bojovali jediným tehdy účinným způsobem. Protože zaklaádat debatní kroužek, jako Milada Horáková bylo zcela neúčiiné a čtyři to tehdy zaplatili životem.

Ten problém bude hlubší. :
Autor: V. Student Datum: 7.2.2019 8:57

Sama jste ve svém článku poukázala na to, že "Společnost měla vždy tendenci vážit si těch, kteří jí prospívají, a vytěsňovat ze svého středu škůdce." To je právě ten problém. Ono to tak bude pořád, ovšem poněkud se nám začíná měnit paradigma, kdo prospívá a kdo je škůdce. Takže vytěsňováni začínají být lidé varující před neřízenou migrací lidí z jiných kultur, obhájci tradičních rodin, dvou pohlaví atd.

Malý příklad: řidič kamionu, kterému nikdo neprokázal úmysl, byl ve Francii odsouzen na dva roky za nějaké migranty, kteří mu nalezli do kamionu. Tedy osoba oficiálními soudními orgány, tedy státem, označená za škůdce. Neziskovky, valící do země migranty na lodích po stovkách, dříve tisícovkách, vystupují v televizi jako morální autority, jako ti, kteří společnosti prospívají.

Jestli to takhle půjde dál, budou za škůdce označeni všichni, kdo s oficiální politikou nesouhlasí. Ve Francii, která komunismus nikdy nepoznala, tomu možná říkají pokrok, ale my tu zkušenost máme. Jak nazvat ty, kteří nás sofistikovaně do těch časů vrací?

Re: Ten problém bude hlubší. :
Autor: R. Langer Datum: 7.2.2019 9:54

Ve Francii komunismus ne že nezažili, ale oni ho rovnou vynalezli, a na vlastní kůži ho zažili za Francouzké revoluce. Protože přesně to byl a je komunismus, nic jiného, a ještě ho navíc rozšířili po celém světě. Na základě toho by se dalo čekat, že se ze svých chyb v historii poučí, ale oni jsou na ni naopak hrdí. Inu, kdo se nepoučí ze svých chyb...

Re: Ten problém bude hlubší. :
Autor: K. Salajka Datum: 7.2.2019 10:10

Naprostý souhlas. Komunismus je víra v ráj na zemi, který vznikne tak, že se všem, kdo něco mají, všechno sebere. Prokazatelně nikde neuspěl a vyvolal peklo všude, kam dosáhl, v moderní době už jenom působí krach. Je vcelku nonsens, když se soudobá Čína označuje jako komunistická.

Re: Ten problém bude hlubší. :
Autor: R. Langer Datum: 7.2.2019 12:40

Soudobá Čína je totalitní komunistický superstát, který sebere cokoliv komukoliv kdykoliv si to umane, a občané jsou prakticky otroky. V Číně vládne tuhý komunismus. Mimochodem - komunismus úplně stejný jako v Severní Korei, ovšem tam se ještě neoprostili od historických kořenů komunismu. A ve Venezuele už jsou od pravého komunismu jenom krůček, je otázka, co se z toho vyvine. ;-)

Vždy žili lidé slušní i neslušní,:
Autor: R. Langer Datum: 7.2.2019 8:39

a vždy se nadávalo na tu zpovykanou mládež. Lidé jsou stéle stejní a za tisíce let se nijak nezměnili. To jenom starci hořekují nad svým ztraceným mládím, a tak to bylo, je a bude po věky věků... ;-)