20.9.2021 | Svátek má Oleg


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Morální nůžky

O rozevírajících se nůžkách mezi bohatými a chudými se toho napsalo již dost, ale pokud jsem si stačila všimnout, nemluví se moc o nůžkách, které se rozevírají mezi lidmi slušnými a neslušnými.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Gramblička 7.2.2019 8:19

Dnešní doba je

krom jiného příznačná vyprazdňováním významu slov nebo jeho výrazným posunem (čímž ale není výjimečná, takové doby se vyskytují opakovaně), takže nikoho nepřekvapí, že se slušností zaštiťují tu lidé konzervativní a nábožensky založení, kteří nelibě nesou třeba hanění své víry v moderních divadelních hrách (ježíš znásilňující muslimku) tam zase lidé pokrokoví, prosazující jednu společenskou změnu za druhou (Hnutie za slušné Slovensko). To se v tom pak člověk ztrácí a slušnost pozbývá svého významu. A co teprve, když se do čela různých hnutí slušných lidí derou právě typy sebestředné, arogantní a mocichtivé, které pak nemají zábrany pokrytecky škatulkovat své lidi za slušné a názorovou opozici za burany, populisty, nácky, čímž přispívají k polarizaci společnosti na "my a oni", protože, co si budeme namlouvat, není jednoduššího a účinnějšího způsobu, jak se dostat k moci a začít ovládat druhé.

Co s tím?

J. Anděl 7.2.2019 6:30

Jednota a sounáležitost versus "jájínkovství"?

Já si myslím, že potenciálně slušný člověk, který by takto mohl být nazván, potřebuje mít velice jasnou hranici mezi Já a Druzí. Tato jasná hranice se nevylučuje se soucitem či chápáním odpovědnosti k druhým. Ovšem pokud tato hranice neexistuje, či je rozmazaná, pak a) člověk se nechá snadno svést druhými ke špatnostem, b) člověk může mít tendenci svádět vlastní prohřešky na druhé, c) člověk může mít tendenci krást, neboť cítí, že co je druhých, je i jeho, d) takový člověk mívá tendenci zlobit se na druhé a podporovat nedemokratické síly, protože mu niterně chování a zájmy druhých ubližují, za druhé se stydí.

Lidé mají různé povahy a temperament, jsou extrovertní či introvertní, skoro každý člověk však podle mě kromě času, stráveného s druhými, potřebuje také čas, kdy je jen sám se sebou. Podobně, jako je čas, kdy jsme bdělí a při troše štěstí i tvořiví, a je čas, kdy odpočíváme či rovnou spíme.

R. Gramblička 7.2.2019 8:05

Re: Jednota a sounáležitost versus "jájínkovství"?

souhlas, napsal jste to výstižně

R. Langer 7.2.2019 9:55

Re: Jednota a sounáležitost versus "jájínkovství"?

No, popsal jste klasického levičáka, nic nového. ;-)

J. Fridrich 7.2.2019 6:03

Souhlas za Vaše velmi potřebné upozornění - " O rozevírající

Souhlas za Vaše velmi potřebné upozornění - " O rozevírajících se nůžkách mezi bohatými a chudými se toho napsalo již dost, ale pokud jsem si stačila všimnout, nemluví se moc o nůžkách, které se rozevírají mezi lidmi slušnými a neslušnými " - to je uhozený hřebíček na hlavu. I když nejsem " staromilec " tak já vidím cestu do budoucna pro západní civilizaci jako co nejlépe " vyvážit " dobré-moudré a celkem jednoduché zásady výchovy, chování a směřování klasické evropské západní-křest'anské tvořivé civilizace s rozvojem moderních IT techniky a technologie, ale bez úletů k požadavkům někdy zcela extrémních MENŠIN a levičáků, kteří vedou nyní Západ k rozvratu.. TGM to zjednodušil na " nebát se a nekrást " a přitom to byl velký filozof, moudrý státník a dobrý člověk.. Takoví lidé nám dnes chybí u nás i ve Světě..

Lidstvo se v různých dobách a pod různými vládci a ideologiemi chovalo různě - dá se říci že průběh byl v sinusoidách - lepší a horší epochy se na naší planetě střídaly.. Nyní je úpadek v morální integritě lidí - a velký pokrok v technice.

Perryman 7.2.2019 2:10

Ano, nekdo je slusny, jiny neni. Rozhodujici je spise jak se kdo chova nez jak hovori. Ale cozpak tomu tak nebylo vzdy? Urcite bylo v tomto ohledu mnohem hure pred patnacti, dvaceti lety. Kde je tedy ten problem? Zrovna soucasna ceska spolecnost mi pripada hodne v pohode.

M. Jandáková 7.2.2019 1:48

Než jsem dočetla

k větě "slušným chybí jednotící síla", vyvstávaly mi, během čtení, před očima gruppy neslušných. Myslím, že by to jejich "gruppování" mohlo být způsobeno doplňováním si vlastní "sebe"-reflexe. Anebo svědomím, které si žádá obhajobu (z okolí).

Zůstávám příjemně zaražena nad stejným postřehem autorky...

J. Kovaříček 7.2.2019 1:30

Souhlas, ale....

Ano, pozorovateli může se zdát, že lidé hrubnou. Ne však všichni a ne všude. To hodně záleží na kultuře té které země. Já například trávím každý rok nějaký čas v Thajsku, zemi převážně Buddhistické. Tam jsou lidé přátelští a nápomocní, s výjimkou muslimského jihu. Pravda, neumím thajsky natolik dobře, abych mohl posoudit zdali také dovedou mluvit hrubě. Vloni jsem byl v Čechách, s dcerou a jejími dětmi. Cestovali jsme vlakem a všude se našli ochotní lidé, kteří nám pomohli se zavazadly. Zažil jsem i přihroublé Čechy v hospodě 4. cenové skupiny, tam ale zpravidla nechodíme. Poněkud neurvalé lidi můžeme najít v Praze, ale vždy mne dojalo, když mi mladí lidé uvolnili místo v tramvaji. To se v Austrálii nestává. Mohu tedy na základě svých zkušenosztí říci, že my Češi jsme většinově lidé slušní a kultivovaní. Že tam hrubost vzrůstá není divu, vždyť k tomu inspiruje sám hlavní představitel země.

P. Sulc 7.2.2019 1:12

To zname ceske hulvatstvi

je nejlepe videt na techto diskusich. Staci mit jiny nazor, eventuelne rici neco tochu negativniho o ceskem narodu ci dejinam a pisatel to zchyta ze vsech stran, a bez argumentu. A nebo jej pan Wagner vymaze ci docela sproste , jako diktator, zakaze, priklad je T.K.

R. Langer 7.2.2019 8:36

Re: To zname ceske hulvatstvi

Ano, obzvlášť když argumentuje jako Pátá kolona, nebo jako nějaký Sulc, co je hrozný chytrák a ostatní kolem jsou hloupí čecháčci, což je pikantní v tom, že vlastně nadává sám na sebe a na svoje české hulvátství, a pak se hrozně diví, když se mu to hned vrací. Inu, je to prostě pomýlený hlupáček (abych tedy nebyl sprostý). :-D

M. Bílý 7.2.2019 0:28

Nenapsal jsem za těch 9 let, co jsem na Neviditelném ....

.... psu jediné neslušné slovo (ta používám jen v soukromí, třebe když se v kuchyňce hodně bolestivě bouchnu do hlavy o otevřená dvířka a to tam musím být sám). Vulgárně se neprojevovali ani moji rodiče, ani má manželka. Je tu ještě někdo takový?

M. Bílý 7.2.2019 1:04

Re Už jsem si vzpomenul. V diskuzních příspěvcích pana ....

.... Ing.Severy z Brna jsem vulgárnosti nenašel.

R. Gramblička 7.2.2019 8:03

re:

vulgarity jsou důležité, pouštějí nám páru, zmírňují napětí, přinášejí úlevu. Ale samozřejmě, je na každém, jaké si na jejich používání stanoví pravidla

R. Langer 7.2.2019 8:32

Re: Nenapsal jsem za těch 9 let, co jsem na Neviditelném ....

Já jsem se naučil sprostě nadávat až na vojně, ale bohužel mi to zůstalo a už se toho asi nezbavím... :-(

S. Stoklásek 7.2.2019 11:10

Re: Nenapsal jsem za těch 9 let, co jsem na Neviditelném ....

Nějak to mám stejně, to byl na základní službě opravdu materiál. Někteří lidé byly lidsky a morálně odpad, jiní skvělí. Ale hodně se snažím to omezit, spíš tak, když jsem sám mi něco ujede.