1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Ministr zdravotníků a komise nevyřeší problémy zdravotnictví

Úvahy a koncepce ministra některých zdravotníků, pokoušející se řešit krizi ve financování zdravotní péče, se snaží o kvadraturu kruhu. Chce zachovat bezplatné "zdravotnictví", přinejmenším jeho zdání. Nemusíme však ve zdravotnictví hledat nějaké vyšší poslání. Je to normální služba jako jakákoliv jiná se stejnými ekonomickými zákony, které se nedají ošálit zdáním o její bezplatnosti a nároků na ni.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hrozd 2.11.2005 18:26

A co zhruba takto :

Stát předepisuje pojistné. Ať též přesně stanoví co, pro koho a v jaké situaci z tohoto pojistného bude hradit. Povinné pojistné ať spravuje státem kontrolovaná jediná pojišťovna. Nákup léků, služeb a pomůcek plně hrazených z povinného pojistného ať je centralizován za účelem optimalizace jejich ceny ( hromadné objednávky atd.). Vše, co je nad rámec úhrad z povinného pojistného musí být pacientem hrazeno a může to též být předmětem dobrovolného připojištění u nestátních, soukromých pojišťoven. Centrální databáze (identifikace pomocí čipové karty pojišťěnce)přístupná pacientovi a oprávněným subjektům (lékaři, pojišťovna atd.) bude obsahovat takové údaje, které umožní minimalizovat redundantní výkony, nadměrné předepisování léků, objektivnost vykazovaných výkonů ( lékař se mi pouze podíval do krku, ale nárokuje úhradu za složitější výkon )a usnadní lékařské zásahy v případě náhlých událostí poskytnutím zásadních informací o ošetřované osobě. Každá pojišťovna bude povinna provádět platby prostřednictvím svého účtu u banky, na kterém musí mít vždy dostatek prostředků, nebude-li mít krátkodobě prostředky, banka bude povinna ji poskytnout za příslušný sankční úrok krátkodobý úvěr a situaci nahlásí dohledu nad pojišťovnami - ten bude oprávněn s ohledem na závažnost platební neschopnosti třeba poslat pojišťovnu do konkurzu ( obdoba clearingového mezibankovního systému a úlohy bankjovního dohledu ČNB ). Významnou část ze zůstatku nevyčerpaného připojištění umožnit převést na jiného rodinného příslušníka, odkázat, dědit atd. O to, jak bude vysoké povinné pojištění a co v jeho rámci stát poskytne ať se "přetahují" politické strany ve volebních kampaních. O to, co všechno za jaké připojištění nabídnou, ať se "přetahují" nestátní zdravotní pojišťovny.
jogurt 2.11.2005 14:35

Demagogie?

Jakoby pan inženýr místo společnosti neracionálně se chovajících subjektů popisoval scifi racionáloně se chovajících robotů. Jaký to šedý, nezajímavý ale zároveň jasně popsatelný (ODS?) svět!
Jarka 2.11.2005 13:25

Pár připomínek

- lidé si nechodí k lékaři pro aspirín, ale často pro neschopenku, protože ji potřebují pro zaměstnavatele; což takhle zavést australský systém, kdy má každý za rok určitý počet dní, které může promarodit bez návštěvy lékaře?
- výběr lékaře je legrační; nyní funguje tak, že si u nás hlídají praktičtí lékaři své bývalé obvody a pacienty si navzájem neberou, takže i kdybych věděla, že ten "můj" na mě píše léky někomu známému, je mi to málo platné. Totéž bude s cenami - kde budu zjišťovat, co u kterého lékaře zaplatím? A to při každé chorobě znovu?
- soukromé připojištění je jistě chytrá věc, ale pro zdravého. Chtěla bych vidět pojiš'tovnu, která pojistí dítě s vrozenou srdeční vadou a o kolik bude taková pojistka dražší než u ostatních.
A nakonec nadměrné užívání léků - funguje to snad tak, že lékař předepíše všechno co pacient chce? Není to trochu vina i těch lékařů? Není nutné se hned s pacienty hádat, stačí jim vysvětlit, že každý lék má vedlejší účinky.
HonzaMB 2.11.2005 12:23

ZNÁM TROCHU JINÝ SYSTÉM

a myslím, že levnější. V Rakousku jsem se 3 dny mohl léčit sám a měl jsem 100 % mzdy; stačilo zvednout telefon; když se k tomu připlet víkend, byl jsem určitě zdravej. V lékárně je poplatek za recept - ten neplatím, když aspirin stojí míň, taky kvůli němu nemusím k doktorovi. Kdybych potřeboval drahý lék, musí schálit revizní doktor - ale na dražšší věci je právě pojištění... v normálních zemích. Tady vyžírkové z ODS přemejšlej, kde by se ještě mohli za statisícové odměny upíchnout. Ze špitálů dělaj akciovky a teď maj před očima pojišťovny.
Doc Holliday 2.11.2005 22:10

Re: ZNÁM TROCHU JINÝ SYSTÉM

Tohle u nás před lety fungovalo - 3 dny za pololetí, bez neschopenky, stačilo oznámit. Fungovalo to dobře. Samozřejmě to padlo. Možná - pokud se podaří prosadit platbu prvních dnů neschopnosti zaměstnavatelem, bude tento systém opět oživen. Nyní zaměstnavatelé honí zaměstanance s každným prdem pro neschopenku, aby jim nemuseli platit.
jogín 2.11.2005 11:43

Náklady na zdravotnictví jsou problém všude,

protože trh léků a materiálů je deformovaný. Předpisy na klinické testy jsou tak náročné, že stojí miliardy a automaticky vzniká monopol, u generik oligopol. Proto je výrobní cena obvykle zanedbatelná a firmy si nekonkurují cenou, ale reklamou a uplácením lékařů. U generik je další efekt- proč mít o moc nižší zisky než u originálních léků aneb obdoba difuze inflace. Další deformaci trhu působí nerovné informace lékaře a pacienta. Představy naivních ekonomů o všespasitelnosti liberalizace zdravotnictví při takovém rozsahu deformace trhu jsou nesmysl, což dokazuje zhruba čtyřnásobná cena za tentýž úkon v USA a západní Evropě. Šetřit u nás se dá tlakem na ceny léků a materiálu a poplatkem za návštěvu lékaře, který sníží nadužívání zdravotní péče. Mimochodem, Zentivu všichni ostatní producenti generik nenávidí, protože má nejnižší ceny a nejširší sortiment. A tak zpracovávají veřejné mínění
jA_2 2.11.2005 13:45

Trh s léky neexistuje

Mnohé i běžné léky jsou nedostupné - potřebujete předpis. Lobby si drží výlučnost (lékařská) a monopol (lékarnická). Mohou tím ohrozit zdraví lidí (tuto zkušenost už bohužel mám). Ať si regulují antibiotika a narkotika a VŠE ostatní pustí všem lidem!!! Mnoho se nezmění, většina dá přednost ztrátě času v ordinaci za příspěvek od pojišťovny před nákupem za své.
Doc Holliday 2.11.2005 11:36

Hezké teorie od člověka, který neví jak to funguje

Doporučuji autorovi měsíční stáž na interním nebo chirurgickém oddělení velké nemocnice. Aby zjistil jaké je sociální složení pacientů
Oni totiž většinu té drahé péče potřebují ti, kteří jsou potřební i jinak. Jsou to lidé staří a chudí. Nebo jsou ve stavu, že si nemůžou složitě vybírat kdo je ošetří výhodněji. Potřebují někoho, kdo se o ně postará, kdo jejich problémy vyřeší, komu se můžou s důvěrou svěřit a otázka finanční ke až druhotná.
Prostě pane inženýre - ve zdravotnictví jsou peníze důležité, ale jsou i důležitější kriteria. Nejde o službu primárně výdělečnou, ale o službu primárně zajišťující potřeby obyvatelstva.  Pokud si myslíte, že jde hlavně o peníze a peníze jsou jediné kriterium, pak jste, s prominutím, asociální anetik.  
Stredocech 2.11.2005 12:38

Re: Hezké teorie od člověka, který neví jak to funguje

Peníze jsou na prvním místě především u MUDr Ratha, viz jeho prémiový systém pro ředitele nemocnic. Mimochodem, právě Vy nechcete převést nemocnice na akciovky, neboť tam doktoři neberou 38000 měsíčně, ale jenom 28000. A jak lékař jistě víte, že řada drahých kvalitních léků se dá nahradit něčím mnohem lacinějším, leč se spoustou vedlejších účinků, k čemuž právě MUDr Rath zdravotnictví vede.
 
Oleg 2.11.2005 13:02

Re: Re: Hezké teorie od člověka, který neví jak to funguje

Zapoměl jste napsat, že těch 38 tis. ve státním je za 25O hodin měsíčně (se službama), tedy 152 Kč hrubého za hodinu, v akciovkách je to 28 tis.- tedy 112 Kč hrubého za hodinu.
Dal byste se operovat chirurgem v pondělí ráno i za 152 Kč na hodinu,který je v práci od pátku rána
a přes nocv sobotu a v nědelitoho moc nenaspal?
Stredocech 2.11.2005 13:09

Re: Re: Re: Hezké teorie od člověka, který neví jak to funguje

Celá ta problematika služeb je pochybná a je podivné, že s tím nikdo nic nedělá. Oni se opravdu nevyspí třeba doktoři v IKEM, či na jednotkách intenzivní péče, kde by právě měli být nejvíce "fit.".
Ale sám vím, jak třeba celé oddělení v nemocnici hlídá přes noc sestra a službu konající doktor je už v 18 hodin večer k nenalezení.
 
Doc Holliday 2.11.2005 21:36

Re: Re: Hezké teorie od člověka, který neví jak to funguje

1. Premiový systém pro ředitele je velmi logický. Pokud má ředitel hospodařit alespoň trochu vyrovnaně a přitom nemůže sebrat z platů personálu či omezit kvalitu péče zbývá mu jediné - rozumně nakládat s prostředky na investice. A věřete, že zde jsou veliké rezervy. Pokud navíc budou ředitelé odměňováni za splnění hospodářských kriterií (navíc jim při výr. propadu bude hrozit vyhazov) nebudou už mít tak velkou motivaci pro provize od dodavateských firem. Pro nemocnice to bude v důsledu levnější. 2. Nevím o nikom, kdo by si za stejnou práci dobrovolně snížil plat o třetinu. Mimochodem, těch 38 tisíc je včetně přípatků za přesčasovou práci (Chtěl bych vidět vás jak bystse se tvářil na to přijít do práce v pátek ráno a domů jít v pondělí odpoledne - v době dovolených se pracuje až 80 hodin v kuse) 3. Generika se od originálů liší jen výrobcem a cenou. Pokud se lék může u nás užívat musí projít registračním řízením. Uplatit se asi taky dá, ostatně asi jako všechno, ale jde o dost složitou záležitost.
ciprys 2.11.2005 13:34

Re: Hezké teorie od člověka, který neví jak to funguje

Nevidím v tom tak propastný rozdíl vzhledem k současnému stavu. Ze 2/3 bude pojištění prakticky obdobné, ta 1/3 na individuálním účtu má chránit zneužívání společného účtu ( ten funguje dnes).
Argument o starých lidech je zavádějící. Za 20 let pojištění může mít na IÚ 200.000,-, přičemž průměrný pojištěnec do společného účtu ZP odvede 400.000,- Kč.  Zeptejte se starých lidí ve svém okolí, kolik lidí z těchto prostředků tka vysokou částku vyčerpalo. Velmi málo. Svědčí to o produktivitě současného systému.
Ad Vaší nevýdělečné činnosti: Nic Vám v tom nebrání, nehleďte na peníze a pomáhejte z plných sil. Zdravím.
Doc Holliday 2.11.2005 21:38

Re: Re: Hezké teorie od člověka, který neví jak to funguje

Za dvacel let možná, ale co současní důchodci. Ti můžou vymřít? (Ekonomicky je samozřejmě likvidace neproduktivního obyvatelstva velmi výhodná)
gossip 2.11.2005 14:40

Re: Hezké teorie od člověka, který neví jak to funguje

Nemocnice neni Ustav socialniho zabezpeceni.Osetrit a ven!Znam to z praxe.Ti kteri premysli jako Ty Docente jsou jednim z faktoru spatne financni politiky ve zdravotnictvi.
Doc Holliday 2.11.2005 21:41

Re: Re: Hezké teorie od člověka, který neví jak to funguje

On se dobře vyhazuje z nemocnice člověk který nemůže chodit, nebo si není schopen utřít zadek, natož se sám najíst. Takže se čeká na ošetřovatelská lůžka. Snadno se kecá zdravému.
Maxik 2.11.2005 18:33

Re: Hezké teorie od člověka, který neví jak to funguje

Důležitější kriteria jsou ta, když člověk pronajme na zimu svůj byt a jde si zadarmo lehnout do nemocnice, nebo tam jde proto aby se dostal mezi lidi... (osobní zkušenost)
Jarka Vaňurová 2.11.2005 11:18

Zdravotní knížky

Před několika týdny jsem se v LN dočetla, že si mohu, konečně, u své zdravotní pojišťovny (VZP) vyzvednout zdravotní deníček v papírové formě, vyzdobený fotočkou nyní již jen paní Emmerové. Deníčkou mají mít k dispozici pojištěnci zatím 100.000 ks, proto jsem nemeškala. Strašná představa, že se na mě nedostane, mne hnala bezprostředně na místní buˇku VZP. Dnes jsem tam byla již potřetí, ale deníčky nemá ani "ústředí". Pokud si nemohu tak, jak jsem měla v úmyslu, každý den zapsat, co za pilulky jsem požila, nevím, nevím. Až bude mé stařičké tělo bojovat ve spolupráci s obětavými lékaři s některou chorobou, co jim řeknu? Jak vysvětlím nedostatek informací o péči o svou schránu? Pokud znáte odpověď na otázku, kde se skrývá oněch mýtických 100.000 deníčků, které nás pojištěnce stály údajně pouze půl melounu, dejte, prosím, staré osobě vědět. Děkuji předem.
 
Mojmir Prusa 2.11.2005 10:25

To je teorie

Zasadnim problemem, na ktery jakekoliv reseni bude narazet je to, ze kazda vlada je odpovedna za zachovani urciteho standardu zdravotnicctvi.
 
Pravidelne platby (nebo alespon jejich prislib) od zdravotni pojistovny lekare mnohdy drzi nad vodou v obdobi, kdy z jakehokoliv duvodu nevydelava a zkrachoval by. Prechod na pokladensky system by znamenal realnou hrozbu krachu pro celou radu ordinaci a nemocnic a prinejmensim mistni ztizeni pece az napr. kolaps pece v urcitem regionu (a mozna i dost velkem). To nemuze nikdo riskovat. Pokus oddelit zdravotnictvi od statu totiz zkrachoval, zatim nezkrachovalo nic jineho. Nastesti. Ukazuje se, ze i kdyz nechce, garantovat zdravotnictvi musi!!
 
Navic je to vse, co je v tomto clanku, jen takova hypoteza. Praxe je zcela opacna. Prave americky system, ktery v zasade funguje takto, JE NEJDRAZSI NA SVETE !!! Prumerne vydaje na obcana jsou v USA vice jak dvakrat vyssi, nez pri zcela srovnatelne (prinejmensim) peci napri. ve Francii nebo ve Skandinavii. Je to proste tak, ze regulovana pece muze byt srovnatelna s tou, co ridi trh, a je vzdy levnejsi.
 
 
janoryna 2.11.2005 9:23

járo, ale ty koryta zavedla pravice a nyní má smůlu, že

u žlabu.
Majkl 2.11.2005 9:20

Jedno jsem v článku nenašel

a to popis stavu, kdy je někdo velmi vážně nemocen a jeho léčba si vyžádá např. několikamilionovou částku. Na jeho účtu a účtu všech příbuzných bude např. 200000,-. Kdo zaplatí ten rozdíl? Váš přístup (a to nikterak nehájím současný stav) je vhodný pouze pro zdravé. Vy víte, jak dlouho budete zdráv?...
ciprys 2.11.2005 10:01

Re: Jedno jsem v článku nenašel

Potom se musí sáhnout do společného účtu ZP. Nastane stejná situace jako je tomu nyní, s rizikem, že pojišťovna neuhradí celou částku za výkon. Ale na doplatek se zase může složit rodina z individuálních účtů.
Agent 2.11.2005 11:32

Re: Re: Jedno jsem v článku nenašel

Takhle to funguje ve Francii. Za výkon u ambulantního lékaře (hlavně specialisty) se platí hotově a pak se jde na pojišťovnu, která to zlikviduje ... tedy občas ta likvidace "pojistné události" probíhá podobně jako u nás u havarijního nebo povinného ručení, prostě z některých plateb se chtějí pojišťovny vykroutit a pacient není vždy vždy vybaven nějakým "kursem sebeobrany". :-))
Sisi 2.11.2005 11:29

Re: Jedno jsem v článku nenašel

V zaplacení této nezbytné částky vidím smysl zdravotního pojištění. Ne v tom, že když na mě přijde rýma, dostane se mi zdarma aspirin za par korun, ani to, že budu mít zdarma očkování proti chřipce, ale skutečně jen v tom, že mě někdo podrží, když se dostanu do neřešitelných problémů. Abych nemusel škemrat v televizi, aby na mě, nebo moje nemocné dítě se lidé skládali. Je to nedůstojné. Bohužel, ale většině lidí je bližší košile, tedy ten alnagon, než kabát, který by jej přikryl, když bude potřebovat leky za statisíce.
Jara London 2.11.2005 8:14

Autore

Je to pekne, ale ma to zasadni chybu - odrezava to socanska prasata od jejich koryt plnych penez ze zdravotniho pojisteni, od Zentivy, ....... To nemuze nikdy projit, rozhodne ne za vlady zkorumpovanych hovad jako je Paroubek, Gross, Rath, Tvrdik, Dolezel ..... .