2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pernik 13.11.2009 11:01

Milý autore

Problém se jmenuje EU = regulace = dotace. Zrušte zemědělské dotace v EU a nebude s k nám dovážet máslo z Belgie. Tamní zemědělci mají trošku jiné dotace než ti naši a proto se jim vyplatí dovážet máslo k nám. Zrušte nesmyslné regulace a snižte daně a další různé EU nesmysly a nebude se dovážet ani ten Čínský česnek. A to podstatné: zaveďte cla na země, které svoje producenty dotují a to ať přímo nebo nepřímo.

Celý problém je v tom, že výrobci nemají stejné podmínky a to ani v EU - viz zemědělská politika a EU a různá výše dotací v jednotlivých zemích. Navíc Francouzi na některá nařízení kašlou a dotují i to co dle směrnic EU dotovat nesmí, ale potrestá je někdo?

O produkci čehokoliv v Číně snad ani nemá cenu diskutovat.

huhu 13.11.2009 11:00

Re: Mně je celkem jedno,

a proč do těch s hlínou chodíte ? Já tedy zeleninu/brambory jinou nežli umytou už řadu let neviděl taky. Nakupuju vlastně jen v hypermarketech...

Pamětník I. 13.11.2009 10:58

Re: Opominul jste media

..řekl pan profesor a odjel na šicím stroji značky Lada.

huhu 13.11.2009 10:58

Re: Konkrétní příklad

nevymlouvejte se na banány. Třeba ve stáncích u silnic je taky neprodávají. Pokud chcete prodávat ve větším, chce to prostě si založit nejen ten stánek u silnice, ale vlastní prodejnu. Kapitál na to soudruzi velkostatkáři mají...otázkou je, zda mají konkurenceschopné zboží do těch vlastních prodejen, když nemají konkurenceschopné zboží do hypermarketů...

huhu 13.11.2009 10:53

Re: Pan Krejčí

nebuďte za kašpara ! Leda byste nakupoval jistě v Esu nebo Vám je nosili ze speciálních prodejen pro bolševické mocipány...

Jakub S. 13.11.2009 10:46

Re: Lenost, lhostejnost, rezignace spotřebitelů

Správně, vidím / cítím to naprosto stejně!

Jakub S. 13.11.2009 10:44

Opět a opět:

Nikoliv hroznové víno, nýbrž  h r o z n y. Ano? Jste s to tohle pochopit, Pražáci (včetně mých přátel)? - Nejsou (včetně mých přátel)... ale v písemném projevu pro publico se o to proboha snažte. Děkuji.

Martin 13.11.2009 10:43

Pan Krejčí

přesně popsal to,co už několik let ví každá hospodyně,kuchař i konzument. Komunistická doba nebyla v mnoha ohledech nic moc,ale potravinářské normy a hlavně kvalita výrobků uzenin a mléčných výrobků byly přísně kontrolovány.Dnes se šidí všude,zisk je hlavní prioritou jak výrobce,tak obchodu,na kvalitu se kašle.

Vydra 13.11.2009 10:39

pane Krejčí,

Ty Vaše nářky nejsou ničím novým. Už v mém dětství jsem čítal podobné články. Neznám Váš věk, ale pokud se dožijete ještě tak 15 let, možná napíšete přesvědčivý článek o tom, že "v lidech to nebylo".

ZW 13.11.2009 10:37

Re: Konkrétní příklad

Ano, i o tom rodiče mé ženy uvažovali, protože přesně takhle to fungovalo před rokem 1948 (otec mé tchyně byl kdysi skutečně zelinářský "velkostatkář" s mnoha hektary zahrad). Zahradníci tehdy měli své prodejní družstvo, které pomocí aut rozváželo zeleninu do všech měst v okolí. Jenže jakékoliv úvahy o jeho založení ztroskotaly na stěžejní otázce obchodníků: "A budete nám dodávat taky banány? Pokud ne, tak litujeme."

Hlavní problém je v kartelovém (prakticky monopolním) chování velkoskladů napojených na zahraniční řetězce. V zemi je několik málo obřích firem dovážejících ovoce a zeleninu a každá po odběratelích chce, aby odebírali výhradně u něj a ne u nějakého místního "prodejního družstva". A protože obchod se zeleninou založený výhradně na místní produkci by se neuživil, obchodníci jsou nuceni s žádaným tropickým ovocem odebírat i zahraniční předražený a nekvalitní česnek. (O "nákupní politice" obchodních řetězců ani nemluvě.)

Dokud budeme v obchodě požadovat v každé roční době banány a rajčata (jakože asi budeme), musíme se smířit s tím, že i v době naší vrcholné sezóny budeme kupovat zahraniční nechutná bledá rajčata, předražená jablka a nekvalitní čínský česnek.

I-Worm 13.11.2009 10:31

Re: Naprosto

ČOI je od toho, aby řekla, že některé pumpy prodávají nekvalitní benzin - ovšem zveřejněním které, to by poškodila opravny automobilů.

402 13.11.2009 10:30

Re: nesvádět vlastní lenost na politiky, prosím

Stromy u silnic patri vetsinou majiteli silnice. A od nej si lze strom velice levne pronajmout k ocesani.

Majitele silnic (kraj) tuto moznost nabizi, ale je snazsi brat podporu nez podnikat.

Bac L'Jean 13.11.2009 10:29

Lenost, lhostejnost, rezignace spotřebitelů

Nesmíte hledat kvalitní ovoce a zeleninu v super/hyper marketech. Prakticky za stejnou cenu (tudíž i s dalšími náklady na čas, palivo i vlastní úsilí) lze ovšem tuto produkci zakoupit u místních zemědělců - jen to chce hledat, nekoupíte vše na jednom místě a ve velkých městech máte smůlu - většinou ta cesta"za kvalitou" bude trvat o něco déle - na venkov, popř. menší zelinářství s lokálními dodavateli.

Je setsakra znát, dozrává-li ovoce na stromě či ve skladu popř. v kamionu během cesty přes půl světa. Proto místní ovoce, pokud neberu od známých, nakupuji v sadech co máme za kopcem. Úžasná jablka za 7-9Kč/kg (né že by mne cena zajímala, za takhle chutná jablka bych platil klidně i 3x tolik). Švestky, třešně, broskve, meruňky za ceny oproti obchodům směšné, kvalita neporovnatelná, co těm plodům chybí na "hroší kůži" - dohánějí chutí a šťavnatostí. Ne každý má to štěstí, že by měl sady 5-10km od domu, uznávám. Ale sehnat zeleninu je problém ještě menší. Od cibule a brambor až po vynikající chřest. Málem bych zapoměl na jahody, pro ty jezdím cca 6km - ty sice sezóně dostanete všude, ale všelijak konzervované a mnohem dražsší.

Shrnuto, lidé by měli být soudní. Nejsem ekolog ani ekologista, ale lidé si neuvědomují, že to, co se tu pěstuje a přesto si to koupí z dovozu sebou nese další zátěž jak pro dopravní infrastrukturu (vyšší výdaje stát. rozpočtu) tak zátěž pro životní prostředí. Navíc, lidé do sebe ládujou do sebe tuny chemických konzervatnů v plodinách nevalné chuti. Po vyčíslení těchto externalit už místní produkce, byť hůře dostupná vychází mnohem lépe.

Lidi, nebudte líný, když už nic jinýho, se alespoň dobře nažrat!

P.S. o potravinách z číny se radši nebudu vyjadřovat už vůbec. Kde se v lidech bere tolik důvěry ke konzumaci potravin putujících půl světa, navíc ze země, kde jakékoli normy (ať už technické či hygienické) znamenají něco jako soubor anekdot o tom co právě dělám.

I-Worm 13.11.2009 10:28

Re: Mně je celkem jedno,

Peto, skleroza se projevuje tím, že člověk si nepamatuje, co dělal (kupoval) včera, ale má živé vzpomínky na to, co dělal před dvaceti, třiceti i více lety...

Miloš 13.11.2009 10:28

Naprosto

SOUHLASÍM s autorem.Pokud by byla důsledná kontrola kvality ve všech supermarketech a požadavek,aby 60% zboží pocházel od českých dodavatelů,nemuselo by to být tak hrozné. Jenže,majitelé těchto velkoobchodů jsou cizinci a ti mají enormní zájem na prosperitě jejich vývozu k nám.ČOI je nedůsledná a asi i prodejná.

I-Worm 13.11.2009 10:26

Re: Konkrétní příklad

vidím, že o skutečném podnikání víš opravdu, ale opravdu houno...

402 13.11.2009 10:25

Re: Jen si autore zjistěte prosím, co je rabat. Porcelánové, dřevěné i skleněné figurky se vyrábějí stovky let,

Ja si je koupim. Bohuzel ale z ceske sklarny dostanu za petikilo kvalitu nizsi cinske. Takze cesky smejd nekupuji.

Jirka1 13.11.2009 10:23

Re: Česnek

Bohužel nelze, EU se chová jako RVHP. Dotace by mohly být zrušeny, ale Sarkozi by to asi neustál :-)

Peta 13.11.2009 10:17

Můžeme si za to především sami

Je to vždy stejné. Vždy když zemědělci prostestují, tak slyším: "Ty levný dovozy, proč se vozí máslo z Belgie, mléko z.... Proč s tím něco neudělají? Ty dovozy by se měly zakázat!"

A když se zeptám: "A jaké mléko, máslo, vejce..... kupujete? Koukáte se odkud to je?" Tak koukají jako vrána.

Já osobně se po původu pídím a pokud je to možné preferuji tuzemské potraviny.

A v poslední době jsme přestali kupovat Želetavu, zjistil jsem, že se vyrábí v Polsku. Majonézy a tatarky Hellmanns, zavřeli výrobu v Kralupech.

Honza z podhůří 13.11.2009 10:13

Re: Česnek

To je pravda, ale lze vůbec někdy čekat, aby dotace, když už ne byly zrušeny, aby jejich výše byla v celé EU stejná (tj. stejná na stejný litr mléka ve všech zemích)?

dulcibelka 13.11.2009 10:05

Re: Mně je celkem jedno,

Tak to asi chodíme do různých obchodů;-)

jasan 13.11.2009 10:04

protoze jsme vlezli

do EU...  a poslouchame vzorne vsechny direktivy a narizeni...

huhu 13.11.2009 10:03

Re: nesvádět vlastní lenost na politiky, prosím

kdyby platilo co píšete, jistě by byl pro třešně za 30 Kč odbyt u silnice...

Jirka1 13.11.2009 10:01

Re: Česnek

Problém je v tom, že to máslo z Německa je levnější hlavně díky zemědělským dotacím. Bez nich by bylo levnější to české. To zemědělec neovlivní.

huhu 13.11.2009 10:01

Re: Konkrétní příklad

kdo chvíli stál již stojí opodál.....tady měl zasáhnout soudruh velkostatkář Veleba - ale tím, že začal budovat, organizovat prodejní družstva. Kapitalističtí velkostatkáři to dříve tak dělali, proč ne dnes soudruzi velkostatkáři ?

Abraxas 13.11.2009 10:01

Snad se s tim da neco delat

Taky se mi to nelibi. Na Facebooku vznikla skupina, ktera s temito manyry chce neco delat: http://www.facebook.com/group.php?gid=176590168351

Prihlaste se, staci pry malo, aby vyrobci prehodnotili svoje strategie.

Peta 13.11.2009 10:01

Re: Česnek

To mléko si můžete koupit také ve Ždírci nad Doubravou.

Sice na tom pěkně vydělávají, ale když prodají 100l za den, tak to je tak od 5ti krav, a oni jich mají třeba 500. Prostě je to nevytrhne.

Peta 13.11.2009 9:54

Re: Mně je celkem jedno,

Milá dulcibelko. Kdypak jste naposled viděla české erteple? Brambory s hlínou už jsem neviděl.... no bratru 20 let. A to kupujeme výhradně tuzemské!

ZW 13.11.2009 9:49

Konkrétní příklad

Moje tchyně v restituci získala zpět ohromnou zahradu, na níž chtěla obnovit starou rodovou zelinářskou tradici. S tchánem na ni dřeli jako mezci, prodávali na tržišti (výnosy sotva pokryly náklady) a časem se jim díky kvalitní a stabilní produkci podařilo najít několik majitelů velkých zelinářských obchodů, kteří se stali jejich stálými odběrateli. Obchodníci vždycky odpoledne zavolali, co budou potřebovat, a druhý den v 5 ráno to měli připravené v bedýnkách. Měli z toho pár desítek tisíc "čistého zisku" ročně (svoji práci nepočítali, byli oba v důchodu).

Tahle "prosperita" však netrvala dlouho. Za rok či dva obchodníci přestali zeleninu odebírat. Ne proto, že byla drahá nebo nekvalitní - právě naopak. Ale proto, že jim jejich dodavatelé tropického ovoce dali nůž na krk: "Chceš naše banány? Pak musíš odebírat i naše zelí, rajčata, mrkev. Všechno, nebo nic, vyber si." A obchodníci si vybrali. Protože banány, pomeranče a citrony prodávat musí, odebírají i ta podtržená umělohmotná rajčata a další zahraniční zeleninu z velkoskladů. Tchán s tchyní se pak ještě pokusili prodávat svou produkci do výkupen, ale za pětinovou (často i nižší) cenu to nepokrylo ani náklady na hnojiva, osivo a energii. Takže dnes leží jejich krásná zahrada ladem a pomalu zarůstá travou.

Honza z podhůří 13.11.2009 9:38

Re: Česnek

Je to legrace, poslouchat "nářky lidí z měst" - co se divíte - v super/hyper je to, co jste svým nakupováním upřednostnili - jestli bylo máslo levnější z Německa a kvůli ceně bylo víc nakupováno, není divu, že je prodáváno! Česnek nám (mým rodičům) stále roste na poli a spíš mám problém aby nějaký zbyl i pro naši spotřebu (lidi by nám ruce utrhali), s bramborami je to stejné (i když každý rok nadávám, že musím jít vybírat). S jablky to bylo letos horší, ale zato bylo hodně hrušek - holt "přírodě" neporučíš. Jinak letos ukrojím pár čtverečných metrů z trávníku ve prospěch ranných brambor - nebaví mne pro ně jezdit 4 km a raději když je budu mít přímo "u nosu." PS: letos jsem měl poprvé nektarinky (sláva globálnímu oteplování!) a je fakt, že chutí se jim to co se prodává v obchodech nemůže ani vzdáleně rovnat. Zdravím z venkova, který, nebojte se, přežije...