21.5.2024 | Svátek má Monika


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ticha@dohoda 21.5.2006 13:58

autore vy jste vcelku dobre rozebral minulaost ale trauma postkomunistickeho

vyvoje uz jste si upravil podle sve viry, tedy popisujete deje pouze ze sveho uhlu pohledu, dosti plosne a cernobile. Sugerujete ctenari any nezapomel na doby budovani vyspele socialisticke spolecnosti a vsechna negativa s tim spojena/ze jich nebylo malo/ ovsem paradoxne jej "nutite" zapomenout na dobu pocatku budovani vyspele kapitalisticke spolecnosti z doby 1990 - 1997. Prave obdobi, kdy prevazna vetsina spolecnosti byla pripravena si utahnout opasky a zabrat, spousta z nich skutecne pro nadseni a ideu zmeny, stejne jako jejich tatove a dedove naivne budovali komunismus. Predesle generace vystrizively skrze trauma politickych procesu, ztraty obcanskych svobod , ekonomickeho upadku a vseobecneho nedostaku pri vyrobe a distribuci zbozi na trh a korupce prostupujici spolecnosti napric. Hlavnim duvodem dnesniho stavu totiz neni neschopnost casti obcanu se vyrovnat s tlakem trzniho prostredi, nybrz jednoduche poznani, ze byli zase podvedeni plitiky, kteri jim doporucuji utahnout si opasky a sami si je musi povolovat jak se preziraji. Procento takovych lidi je v podstate stejne ve vsech vyspelych zemich, specifikum CR a dalsich postkomunistickych zemi je v tom, ze na rozdil od napr. USA obcan CR zazil i neco jineho nez kapitalismus a jednoduse porovnava co ztratil a co ziskal. Vy mu rikate, ze jen ziskal, obavam se, ze nemate pravdu, spousta lidi ztratila, jednoduse jim stacilo Bulharsko na poukaz, lacinne bydleni, jista prace, autobus 5 x denne i do zapadle visky, tito lide nikdy nemeli a nemaji ambice podnikat, cestovat, studovat v cizine, chteji svou jistotu. V celem vyspelem svete dnes delaji stredovou politiku silne akcentovanou na socialni otazky. Rozhodne jsem odpurcem socialistickeho rozhazovani a je mi srdecne jedno, zda se to deje pod modrym nebo rudym praporem, coz se v CR deje prokazatelne celou dobu od "sametu". Muj tip: Pyrhovo vitezstvi ODS :-)   :-( 

Ivo Vašíček 21.5.2006 14:56

názor je vždy subjektivní, kdo tvrdí opak lže

Také nemám patent na rozum. Nicméně jsem přesvědčen, že pocit lidí z toho "že byli povedeni" byl nevyhnutelný a nešlo to jinak mohlo to být lepší či horší, ale výsledek by byl stejný. Lidé, kteří spoléhají na to, že za ně politici vyřeší jejich život se budou cítit vždy podvedeni. Krátkodobě (může to trvat i 10let) mohou být šťastni při vítězství nějakého totálního vůdce a to do vyčerpání ukořistěných zdrojů, které vůdce přiděluje (proto jsou nebezpeční komunisti a nacisti). Objektivně lze prokázat, že vzrostla životní úroveň 96% lidí, ta však rostla i za komunistů. On i dnešní nezaměstnaný se může mít lépe než dříve (podpora je jistota) jenomže rozdíl, který vidí dnes je pro něj nepřijatelný. On může i dnes jet do toho Bulharska do kempu, nemůže jít do kina, ale v TV vidí filmy, které by dřív neviděl ani v kině. V obchodě si může koupit u Lidla to nejlevnější jídlo, ale v Tescu bude ten nejlevnější salám těžko hledat v nabídce desítek šunk a speciálních salámů od světových výrobců uzenin. Pohled na davy s naplněnými košíky lidí, kteří za jeden denní nákup utratí to samé co on spotřebuje za týden ho ničí. Prostě on to nemůže srovnávat s tím jak se měl dříve, ale musí to srovnávat s tím jak se má teď a z relativního hlediska se má podstatně hůře. Tehdy byl třeba průměrný, ale teď je výrazně podprůměrný a to bolí.

Ivo Kaipr 23.5.2006 17:48

Re: názor je vždy subjektivní, kdo tvrdí opak lže

Skvělý článek a kupodivu poměrně slušná a obsažná diskuse. Velmi se mi nelíbí, když se autor do diskuse už nezapojuje, třeba tahle Vaše reakce je přesná. 

K věci: Znáte sociologa Ivo Možného? Četl jsem jen pár článků (Reflex, Respekt..) a myslím si, že (pokud ho neznáte), by pro Vás byly jeho úvahy velmi inspirující. Nejde totiž o jedny volby. V našem státě jde především o dlouhodobou krizi elit. Byli jsme historicky mnohokrát dekapitováni a tak na "funkčních místech" elit, jako jsou právě soudci, kriminalisté, lékaři, učitelé, ale i manažeři, zaměstnavatelé, úředníci s nějakou rozhodovací pravomocí atd. - sedí lidé, kteří by v normální, nedekapitované společnosti typu třeba Švýcarska (i když si o žádném státu velké iluze nedělám) se svou morálkou na daných funkčních místech neobstáli. Jenže u nás jsou naopak v převaze. A to je podstatný rys společnosti, který nelze rychle změnit, neboť jednak není moc kde brát nové slušnější elity (protože povahy lidí se v rodinách reprodukují, "úspěšné" strategie rodičů a okolí jsou opakovány další generací), jednak i ta současná menší část elit, která chce směřovat k morálnosti a  slušnosti, odpovídající etice postavení, bývá vyštípávána onou "nepatřičnou, ale větší" částí. To žádná strana ani volby nemohou samozřejmě v krátkém čase změnit. To si musíme prožít, je to možná náš "kolektivní trest" za poblouznění komunismem (a to právě včetně elit) v roce 1946,  ale spíš je to přesně ona potřebná doba míru a budování, kterou dával Masaryk státu, aby se v něm z lidí ponížených a nesamostatných, (protože taková strategie byla v minulosti výhodná), stali lidé hrdí a samostatní, (protože taková životní strategie povede k úspěchu). 

Ivo Kaipr 23.5.2006 17:49

Pokračování

Je-li něco třeba žádat od politických stran, je to - u vědomí výše popsaného stavu - systémová podpora "ostrůvků pozitivní deviace" uvnitř všech funkčních elit, aby lidé, kteří na svá místa opravdu patří, měli shora zastání, aby existovaly alespoň dobré a funkční  "nejvyšší instance", tak jak to v některých rozhodnutích ukazovaly leckdy nejvyšší instance soudní.  Zatím je to - viz typické případy třeba u policie nebo ve školství - přesně naopak, válcováni (jak kolektivem, tak nadřízenými) jsou pořád ti samí jako za socialismu nebo nacismu, systém jede pořád stejným spádem. 

Jenže samozřejmě vybudovat politickou stranu opravdově elitní, která by navíc byla schopna soutěže na aktuálním hřišti bez pravidel, je nejspíš v dané situaci skoro nemožné, snad leda kdyby se mezi občany našel někdo nejen morální,  ale zároveň s velkým politickým talentem, nějaký takový Periklés, který by k sobě byl schopen přitáhnout ty, kteří by se mohli stát oněmi morálními autoritami - což se rovná zázraku. V realitě tedy zbývají malé krůčky nahoru a mnohé velké pády dolů nesené jakýmsi nám neviditelným podpovrchovým driftem, o jehož směru málokdo může něco kvalifikovaně prohlásit. Anebo reakce na nějakou skutečnou krizi.  A pokud se přece jen najde politický talent, je to logicky vždy spíš Macchiavelli a "duce", protože jeho úspěch teče předem připravenými předchozími řečišti. 

PS: Nejsem si jist, zda skutečně je pro pravici dobré, když bude na volby pršet.  Můžete to doložit nějakou statistikou? :-)

Ivo Vašíček 24.5.2006 11:37

dík, za zájem

a zajímavý komentář. Mám v podstatě stejný názor. S tím počasím to byla spíše taková závěrečná nadsázka. Nicméně moje osobní zkušenost (pozorování okolí) je taková, že když je pěkně aktivní lidé vyrážejí do přírody (cykloturistika a pod) a volby je zdržují. Ti pasivní posedávají spíše na zahrádkách restaurací a staví se přitom volit. Když prší tak ti pasivnější nechtějí zmoknout, či manipulovat s deštníkem a raději zůstanou doma u lahváče. Ti aktivní si řeknou, že když už zůstali doma tak jdou (nebo jedou autem) volit. Prostě pohdlnější je to, když je pěkně a ti levicoví jsou pohodlnější.

Ivo Kaipr 24.5.2006 20:22

Re: dík, za zájem

Nejdřív jsem si řekl: pravda, pravda, na tom fakt něco je. Ale co takhle:  vidím fyzickou a intelektuální aktivitu jako nezávislé veličiny. Vyrážení do přírody, sport, práce na zahradě - nemůže za tím vězet i útěk? Je útěk od nějakého rozhodnutí aktivní nebo pasivní? Vždyť tohle je u nás zažité, je to skoro už klišé z dob reálsocialismu, "útěk na chaty a chalupy", pryč od nepříjemné práce a kdovíčeho dalšího. A je taky pravda, že aktivita je docela často spojena s  lehkomyslností (tvořivě uvolňující nebo protivnou - vyberte si).  Z toho bych vyvozoval úplně opačně, že docela dost těch útěkářů je levicových: protivně nezodpovědných. Proto je dobře, když bude pěkně, protože nezodpovědní (levicoví) utečou.  Jenže ouha - útěkáře lze snadno postrašit a přesvědčit, neboť raději poslechnou přesvědčivého vůdce, než by sami přemýšleli o nepříjemných věcech. Ergo kladívko - počasí sice na volby vliv má, ale vzhledem k mnoha dalším neznámým vztahům nikdo není schopen říci, jaký.   Bez kvantifikace faktorů není predikce. Ale skutečnými meandry rozhodování různých skupin se nejspíš nikdo nezabývá, protože by to bylo velmi pracné zjišťování. A výsledek by nejspíš nebyl o moc přesnější, než dotazování podle obvyklé segementace (věk, vzdělání atd.), protože chyb se ve složitějším modelu dá nadělat spousta.  I když mne osobně by reálná segmentace občanů našeho státu podle různých typů rozhodovacích řečišť zajímala podstatně více než výsledek voleb, ve kterých tak jako tak jedni špatní vystřídají druhé špatné. U voleb je podstatné právě to vystřídání. Takový Dubrovník vydržel svobodný a demokratický pěkně dlouho - a to se tam "zastupitelé" volili losem. Ovšem jen na půl roku (nebo měsíc?).  Ale to, jaký je poměr mezi v zásadě spíš zodpovědnými a spíš nezodpovědnými rozhodovacími řečišti, určí, kam doopravdy s naším státem půjdeme.  Jestli směrem spíš "Duce" nebo směrem spíš "Dubrovník",  nikoliv tedy pravice/levice, ale manipulativní řád / chaos / samoorganizace... 

Ivo Vašíček 25.5.2006 9:19

nemám žádné seriozní informace

Je to můj subjektivní dojem z pozorování okolí. Byl jsem zatím u všech voleb a mám známého co byl už 4x ve volební komisi. Ten mi také říkal, že komunista ve volební komisi má svůj seznam a podává na centrálu hlášení kdo z "jejich" ještě nebyl. - to uvádím jen pro pobavení. Důkladný marketingový průzkum, který navrhujete by, byl určitě zajímavý a proveditelný - musel by se však provést vzorek z více konání voleb. V každém případě by bylo zajímavé udělat tabulku počasí/výsledek voleb - dá se to přeci zpětně zjistit, bude to sice hodně zkreslené různými jinými mnohem silnějšími vlivy, ale možná inspirující.