14.6.2024 | Svátek má Roland


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ivo Vašíček 25.5.2006 9:19

nemám žádné seriozní informace

Je to můj subjektivní dojem z pozorování okolí. Byl jsem zatím u všech voleb a mám známého co byl už 4x ve volební komisi. Ten mi také říkal, že komunista ve volební komisi má svůj seznam a podává na centrálu hlášení kdo z "jejich" ještě nebyl. - to uvádím jen pro pobavení. Důkladný marketingový průzkum, který navrhujete by, byl určitě zajímavý a proveditelný - musel by se však provést vzorek z více konání voleb. V každém případě by bylo zajímavé udělat tabulku počasí/výsledek voleb - dá se to přeci zpětně zjistit, bude to sice hodně zkreslené různými jinými mnohem silnějšími vlivy, ale možná inspirující.

Ivo Kaipr 24.5.2006 20:22

Re: dík, za zájem

Nejdřív jsem si řekl: pravda, pravda, na tom fakt něco je. Ale co takhle:  vidím fyzickou a intelektuální aktivitu jako nezávislé veličiny. Vyrážení do přírody, sport, práce na zahradě - nemůže za tím vězet i útěk? Je útěk od nějakého rozhodnutí aktivní nebo pasivní? Vždyť tohle je u nás zažité, je to skoro už klišé z dob reálsocialismu, "útěk na chaty a chalupy", pryč od nepříjemné práce a kdovíčeho dalšího. A je taky pravda, že aktivita je docela často spojena s  lehkomyslností (tvořivě uvolňující nebo protivnou - vyberte si).  Z toho bych vyvozoval úplně opačně, že docela dost těch útěkářů je levicových: protivně nezodpovědných. Proto je dobře, když bude pěkně, protože nezodpovědní (levicoví) utečou.  Jenže ouha - útěkáře lze snadno postrašit a přesvědčit, neboť raději poslechnou přesvědčivého vůdce, než by sami přemýšleli o nepříjemných věcech. Ergo kladívko - počasí sice na volby vliv má, ale vzhledem k mnoha dalším neznámým vztahům nikdo není schopen říci, jaký.   Bez kvantifikace faktorů není predikce. Ale skutečnými meandry rozhodování různých skupin se nejspíš nikdo nezabývá, protože by to bylo velmi pracné zjišťování. A výsledek by nejspíš nebyl o moc přesnější, než dotazování podle obvyklé segementace (věk, vzdělání atd.), protože chyb se ve složitějším modelu dá nadělat spousta.  I když mne osobně by reálná segmentace občanů našeho státu podle různých typů rozhodovacích řečišť zajímala podstatně více než výsledek voleb, ve kterých tak jako tak jedni špatní vystřídají druhé špatné. U voleb je podstatné právě to vystřídání. Takový Dubrovník vydržel svobodný a demokratický pěkně dlouho - a to se tam "zastupitelé" volili losem. Ovšem jen na půl roku (nebo měsíc?).  Ale to, jaký je poměr mezi v zásadě spíš zodpovědnými a spíš nezodpovědnými rozhodovacími řečišti, určí, kam doopravdy s naším státem půjdeme.  Jestli směrem spíš "Duce" nebo směrem spíš "Dubrovník",  nikoliv tedy pravice/levice, ale manipulativní řád / chaos / samoorganizace... 

Ivo Vašíček 24.5.2006 11:37

dík, za zájem

a zajímavý komentář. Mám v podstatě stejný názor. S tím počasím to byla spíše taková závěrečná nadsázka. Nicméně moje osobní zkušenost (pozorování okolí) je taková, že když je pěkně aktivní lidé vyrážejí do přírody (cykloturistika a pod) a volby je zdržují. Ti pasivní posedávají spíše na zahrádkách restaurací a staví se přitom volit. Když prší tak ti pasivnější nechtějí zmoknout, či manipulovat s deštníkem a raději zůstanou doma u lahváče. Ti aktivní si řeknou, že když už zůstali doma tak jdou (nebo jedou autem) volit. Prostě pohdlnější je to, když je pěkně a ti levicoví jsou pohodlnější.

Ivo Kaipr 23.5.2006 17:49

Pokračování

Je-li něco třeba žádat od politických stran, je to - u vědomí výše popsaného stavu - systémová podpora "ostrůvků pozitivní deviace" uvnitř všech funkčních elit, aby lidé, kteří na svá místa opravdu patří, měli shora zastání, aby existovaly alespoň dobré a funkční  "nejvyšší instance", tak jak to v některých rozhodnutích ukazovaly leckdy nejvyšší instance soudní.  Zatím je to - viz typické případy třeba u policie nebo ve školství - přesně naopak, válcováni (jak kolektivem, tak nadřízenými) jsou pořád ti samí jako za socialismu nebo nacismu, systém jede pořád stejným spádem. 

Jenže samozřejmě vybudovat politickou stranu opravdově elitní, která by navíc byla schopna soutěže na aktuálním hřišti bez pravidel, je nejspíš v dané situaci skoro nemožné, snad leda kdyby se mezi občany našel někdo nejen morální,  ale zároveň s velkým politickým talentem, nějaký takový Periklés, který by k sobě byl schopen přitáhnout ty, kteří by se mohli stát oněmi morálními autoritami - což se rovná zázraku. V realitě tedy zbývají malé krůčky nahoru a mnohé velké pády dolů nesené jakýmsi nám neviditelným podpovrchovým driftem, o jehož směru málokdo může něco kvalifikovaně prohlásit. Anebo reakce na nějakou skutečnou krizi.  A pokud se přece jen najde politický talent, je to logicky vždy spíš Macchiavelli a "duce", protože jeho úspěch teče předem připravenými předchozími řečišti. 

PS: Nejsem si jist, zda skutečně je pro pravici dobré, když bude na volby pršet.  Můžete to doložit nějakou statistikou? :-)

Ivo Kaipr 23.5.2006 17:48

Re: názor je vždy subjektivní, kdo tvrdí opak lže

Skvělý článek a kupodivu poměrně slušná a obsažná diskuse. Velmi se mi nelíbí, když se autor do diskuse už nezapojuje, třeba tahle Vaše reakce je přesná. 

K věci: Znáte sociologa Ivo Možného? Četl jsem jen pár článků (Reflex, Respekt..) a myslím si, že (pokud ho neznáte), by pro Vás byly jeho úvahy velmi inspirující. Nejde totiž o jedny volby. V našem státě jde především o dlouhodobou krizi elit. Byli jsme historicky mnohokrát dekapitováni a tak na "funkčních místech" elit, jako jsou právě soudci, kriminalisté, lékaři, učitelé, ale i manažeři, zaměstnavatelé, úředníci s nějakou rozhodovací pravomocí atd. - sedí lidé, kteří by v normální, nedekapitované společnosti typu třeba Švýcarska (i když si o žádném státu velké iluze nedělám) se svou morálkou na daných funkčních místech neobstáli. Jenže u nás jsou naopak v převaze. A to je podstatný rys společnosti, který nelze rychle změnit, neboť jednak není moc kde brát nové slušnější elity (protože povahy lidí se v rodinách reprodukují, "úspěšné" strategie rodičů a okolí jsou opakovány další generací), jednak i ta současná menší část elit, která chce směřovat k morálnosti a  slušnosti, odpovídající etice postavení, bývá vyštípávána onou "nepatřičnou, ale větší" částí. To žádná strana ani volby nemohou samozřejmě v krátkém čase změnit. To si musíme prožít, je to možná náš "kolektivní trest" za poblouznění komunismem (a to právě včetně elit) v roce 1946,  ale spíš je to přesně ona potřebná doba míru a budování, kterou dával Masaryk státu, aby se v něm z lidí ponížených a nesamostatných, (protože taková strategie byla v minulosti výhodná), stali lidé hrdí a samostatní, (protože taková životní strategie povede k úspěchu). 

exulant 21.5.2006 19:03

Re: fenomén, který uvádíte

Jiste. Politik rikajici lidem pravdu do oci je v dnesnim systemu nezvolitelny.

Ivo Vašíček 21.5.2006 14:56

názor je vždy subjektivní, kdo tvrdí opak lže

Také nemám patent na rozum. Nicméně jsem přesvědčen, že pocit lidí z toho "že byli povedeni" byl nevyhnutelný a nešlo to jinak mohlo to být lepší či horší, ale výsledek by byl stejný. Lidé, kteří spoléhají na to, že za ně politici vyřeší jejich život se budou cítit vždy podvedeni. Krátkodobě (může to trvat i 10let) mohou být šťastni při vítězství nějakého totálního vůdce a to do vyčerpání ukořistěných zdrojů, které vůdce přiděluje (proto jsou nebezpeční komunisti a nacisti). Objektivně lze prokázat, že vzrostla životní úroveň 96% lidí, ta však rostla i za komunistů. On i dnešní nezaměstnaný se může mít lépe než dříve (podpora je jistota) jenomže rozdíl, který vidí dnes je pro něj nepřijatelný. On může i dnes jet do toho Bulharska do kempu, nemůže jít do kina, ale v TV vidí filmy, které by dřív neviděl ani v kině. V obchodě si může koupit u Lidla to nejlevnější jídlo, ale v Tescu bude ten nejlevnější salám těžko hledat v nabídce desítek šunk a speciálních salámů od světových výrobců uzenin. Pohled na davy s naplněnými košíky lidí, kteří za jeden denní nákup utratí to samé co on spotřebuje za týden ho ničí. Prostě on to nemůže srovnávat s tím jak se měl dříve, ale musí to srovnávat s tím jak se má teď a z relativního hlediska se má podstatně hůře. Tehdy byl třeba průměrný, ale teď je výrazně podprůměrný a to bolí.

ticha@dohoda 21.5.2006 13:58

autore vy jste vcelku dobre rozebral minulaost ale trauma postkomunistickeho

vyvoje uz jste si upravil podle sve viry, tedy popisujete deje pouze ze sveho uhlu pohledu, dosti plosne a cernobile. Sugerujete ctenari any nezapomel na doby budovani vyspele socialisticke spolecnosti a vsechna negativa s tim spojena/ze jich nebylo malo/ ovsem paradoxne jej "nutite" zapomenout na dobu pocatku budovani vyspele kapitalisticke spolecnosti z doby 1990 - 1997. Prave obdobi, kdy prevazna vetsina spolecnosti byla pripravena si utahnout opasky a zabrat, spousta z nich skutecne pro nadseni a ideu zmeny, stejne jako jejich tatove a dedove naivne budovali komunismus. Predesle generace vystrizively skrze trauma politickych procesu, ztraty obcanskych svobod , ekonomickeho upadku a vseobecneho nedostaku pri vyrobe a distribuci zbozi na trh a korupce prostupujici spolecnosti napric. Hlavnim duvodem dnesniho stavu totiz neni neschopnost casti obcanu se vyrovnat s tlakem trzniho prostredi, nybrz jednoduche poznani, ze byli zase podvedeni plitiky, kteri jim doporucuji utahnout si opasky a sami si je musi povolovat jak se preziraji. Procento takovych lidi je v podstate stejne ve vsech vyspelych zemich, specifikum CR a dalsich postkomunistickych zemi je v tom, ze na rozdil od napr. USA obcan CR zazil i neco jineho nez kapitalismus a jednoduse porovnava co ztratil a co ziskal. Vy mu rikate, ze jen ziskal, obavam se, ze nemate pravdu, spousta lidi ztratila, jednoduse jim stacilo Bulharsko na poukaz, lacinne bydleni, jista prace, autobus 5 x denne i do zapadle visky, tito lide nikdy nemeli a nemaji ambice podnikat, cestovat, studovat v cizine, chteji svou jistotu. V celem vyspelem svete dnes delaji stredovou politiku silne akcentovanou na socialni otazky. Rozhodne jsem odpurcem socialistickeho rozhazovani a je mi srdecne jedno, zda se to deje pod modrym nebo rudym praporem, coz se v CR deje prokazatelne celou dobu od "sametu". Muj tip: Pyrhovo vitezstvi ODS :-)   :-( 

Ivo Vašíček 21.5.2006 11:57

fenomén, který uvádíte

platí bohužel plošně. Řízení demokratického státu má na rozdíl od firem zásadní vadu v krátkodobosti. Ve firmě vytyčujete strategii na mnohem delší období v závislosti na životním cyklu produktů a možné reprodukci zdrojů. Politická strana, která by skutečně chtěla efektivně dosáhnout reálných cílů by je musela naplánovat do rámce přesahujícího tuto dobu. To by však nebylo pro voliče atraktivní a srozumitelné. Ty nejzávažnější výsledky činnosti vlád se projevují se značným zpožděním, někdy i desítek let. Proto mi dnešní vládnutí připomíná bezkoncepční operativu, jak tohle změnit netuším.

exulant 21.5.2006 5:22

Re: S tou ranou pro kovane ma autor pravdu,

Jiste, ja znal par take. A vim i o pripadech ktere skoncily sebevrazdou, jak po roce `68, tak i o 20 let pozdeji..

exulant 21.5.2006 1:46

Re: Re: Malá agitka, hlavně co se platů

Byvaly doby, co si malokdo uvedomuje, ze treba na televizor se vydelavalo radu mesicu, a stejnym zpusobem na radu dalsich vybaveni domacnosti a vubec cehokoli co si dnes poridime za mnohem kratsi dobu. To je soucast te `globalni` ekonomiky kterou tolik lidi nema rado, doslova ji nenavidi, aniz by si uvedomili jake z toho oni sami maji vyhody.A nepripousteji si, ze trvanim na starem je neco jako rozbijeni stroju nekdy pred 150 az 200 lety.Jsou veci ktere se proste nedaji zabrzdit. To je proste jako Darwin, preziti nejschopnejsich.Musi se prizpusobit.

exulant 21.5.2006 1:35

Re: Re: Malá agitka, hlavně co se platů

To je sice Jendo pravda, ale ve dnesnim svete uz prestaly existovat zamestnani s definitivou. I ve statni sluzbe. Jinak  ve svetove konkurenci proste neobstoji a musi byt pripraven se sebrat a zacit neco noveho a necekat ze mu neco spadne znenadani do klina.V prumyslovich zemich zmizela velka cast zamestnani ktera vybudovala stredni tridu v rade prumyslovych odvetvi ktera se proste prestehovala tam kde je pracovni sila vice konkurenceschopna - cti levnejsi- anebo jsou levnejsi doprava a suroviny.Umele udrzovani podporou ze statni kasy nikam nevede nez k bankrotu.Japonsky styl zaopatreni od kolebky do hrobu se hrouti, francouzska podpora malozemedelcu v evropskem a svetovem klani dlouhodobe take neobstoji. Na vybranou je bohuzel rovnostarska mizerie anebo schopnost se prizpusobit a prosperovat.Cokoliv jineho je utopie.

exulant 21.5.2006 1:17

mensi a vetsi zlo

Problem volene demokracie prakticky vsude na svete je pro jednotlivce otazka co je vetsi ci mensi zlo volit. A spise proti komu nez pro koho. Kdo u kormidla a koryta mi v pristim obdobi mene poskodi.To je dnes zrejme vic vyhrocene v Ceskem state diky nedavne minulosti s korupci a nedostatkem schopnosti ci odvahy pro nepopularni rozhodnuti.                          Jeste mi v te analyze volebniho trhu chybi skatulky pro ty, co maji kratkou pamet, nevidi dopad vysledku voleb na to co bude za rok ci za dva, a poslouchaji jen to co chteji slyset bez ohledu na to, jestli "na to mame odpoved" je realisticke stejne jako ostatni sliby zprava i zleva.Coz je problem spolecnosti, protoze to jsou charakteristiky nemale casti voliciho spektra.

Ivo Vašíček 20.5.2006 22:44

článkem chci pouze usnadnit empatii, nic víc

Lidé, kteří vědí, že jejich štěstí záleží jen na nich samých také vědí, že pokud bude demokracie tak nebudou mít problém (a vůbec to nemusí být o peňezích). Vědí, že jim politici mohou zkomplikovat život - omezit je více či méně. Vědí že žádný politik ani úředník jim žádné štěstí nepřinese ani nezařídí. Jsou však lidé, a v Evropě jich je čím dál víc, kteří věří, že šťastný a spokojený život jim někdo zařídí. Je to však utopie úplně stejná jako komunismus, takže pořád čekají až se objeví politik, který jim to štěstí dá. Čekají marně až do smrti, a celý život promarní nadáváním na poměry. Bohužel politici v nich tu víru v utopii živí a pořád něco slibují, ale nemohou to splnit, protože to nejde. Člověk si to uvědomí, když vidí, že beznohý člověk vylezl na Mont Everest, je to šťastný a spokojený člověk, který ví že zvýšení invalidního důchodu ho šťastným neudělá, ke štěstí mohou pomoci přátelé či rodina, ale hlavní úsilí musí vykonat každý sám.

František 20.5.2006 21:16

Trochu argumentů...

Článek problém trochu zjednodušuje. Vraťme se k základům. Stát je servisní organizací ustavenou pro služby občanům v oblastech, kde to občan ani obec nedokáže ( obrana, dopravní cesty, policie atd. ). Socialismus do toho zamotal činnosti, které státu nepřísluší, ale jsou populární ( péče o blahobyt, bydlení, sociální dávky ). Jednotlivé strany se předhání ve slibech v oblasti populární, ale pokud by někdo dal do volebního programu že zajistí fungování základních funkcí státu na přijatelné úrovni, tak ve volbách propadne. Tak se již 16 let točíme v začarovaném kruhu podružných problémů, zatímco vlastní základ státu jde od deseti k pěti. Ten problém se nakonec spraví až výměnou generací. Poznámka: V jedné velké národní firmě, udělaly odbory v roce 1992 anketu, co odboráři chtějí za peníze ve společné kase: měli možnost od najmutí odborníka na pracovní právo až po připojištění. Vyhrály čokoládové kolekce na Vánoce a jednodenní zájezdy do Norimberka a Benátek.

Jenda 20.5.2006 18:53

Re: Malá agitka, hlavně co se platů

Zkuste tohle rict nejaky pani od kasy v supermarketu nebo prepazky v bance.

Platy zamestnancu zavisi ze znacne casti na tom jak velky problem je onoho zamestnance nahradit.

Eda 20.5.2006 15:05

Zodpovědní jistě půjdou volit !!!!

Volte uvážlivě !!!: :

Nevolte parlamentní strany  -  pokud chcete změnit systém vlády Vyvolených. ČT 1 zdarma provádí reklamu parlamentním stranám a zeleným, na základě fiktivních "výzkumů" , porušuje ústavu - rovné právo politických stran. Vedení zelených jsou umělým slepencem a strana je trojským koněm pro voliče, kteří nechtějí volit soc. dem. - s uměle vyzdvihovaným % preferencí. Volebním zákonem (5 % vstup) a mediální masáží je záměrně bráněno menším stranám vstoupit do politiky. Parlamentní strany mají na čele kandidátek servilní politické loutky, závislé na vedení stran. Tato jsou spojena s velkými firmami, které prostřednictvím obdržených státních zakázek  "sponzorují"  svoji  stranu.( Státní zakázky se prodávají, je -li tato 100mil, cena díla je 60mil, ostatní jsou "provize", "zisk", sponzoring a ...zlodějina.) Tito "volení odborníci" potom vyrábějí zákony na běžícím páse - ale legislativní zmetky (živnostenský 85 novel !!!) Méně státu, zákony srozumitelné, jednoznačné a vymahatelné. Odstranit korupci lze jen změnou rozpočtového určení daní, decentralizací , snížit přerozdělování. Odvolatelnost politiků. Postupné zavedení přímé demokracie - přímá volba starosty, hejtmana, prezidenta ale i soudce, policejního ředitele, st. zástupce a dalších vyšších úředníků. Politika musí být věc veřejná, ne výdělek pro Vyvolené ! Kapři si rybník nevypustí, Vyvolení si změnu systému nepřejí. Proto volte Pravý Blok , č. 14 - viz www.cibulka.net  !!!                              ;-D;-D;-D

ticha@dohoda 20.5.2006 13:05

Maly Astone taky souhlas, nejsme v rozporu, osobne bych vladu, stranu jakou

popisujete docela bral ale Necas a Langer jsou pro me stejne neprijatelni jako Skromach, Krecek. V podstate cela ceska vrcholova politicka scena je panoptikum jako udelane podle kopiraku z UV KSC a predsednictva UV KSC, uplne jedno ktera strana. Myslim, ze ani vy si nedelate iluze o vlade slepene z ODS, +zeleni+ lidovci  nebo CSSD  v podobne konstalaci vzdy to bude vice mene stredova politika. Proto mi vadi mobilizace zdejsich "pravicovych" soudruhu, jakoze kdyz nevyhraje ODS, tak jde vse do kytek a bude se znarodnovat a podobne kecy. Preji hezky den :-)

Malý Aston 20.5.2006 12:35

Nejsem s Vámi v rozporu

Souhlasím s Vámi. Ale můžeme připustit,že vznikla a vzniká střední třída,která má své zájmy.Tito malí živnostníci,malí podnikatelé a občané svobodní v přístupu k životu,nechtějí nic jiného,než stát,který je nebude okrádat. Mnoho občanů zná a pochopilo,že jsou velcí podnikatelé,malí,menší a nejmenší a tak jak na západě akceptují různé finanční možnosti a styl života.Každý měl různé výchozí podmínky pro vybudování svého žití v současném tržním systému.Ale tato vrstva občanů i bez pomoci zleva nebo zprava pracovala,a to co mají si nenechají vzít.Já nesouhlasím s útoky,kdo a kde byl před rokem 1989. Pokud byl některý dělník u komunistů a nyní má živnost a musí koupit registrační pokladnu,jistě nebude bolševiky volit.To znamená,že rok 1948 se nebude opakovat. Když zvítězí levice,nic se neděje,vnější i vnitřní politická situace jim nedovolí znárodňování, a když vyhraje pravice,tak bude muset z důvodů zachování sociálního smíru taky postupovat trošku levicověji.Jen je mi líto těch občanů,kteří zvonili klíči a chtěli kapitalismus  bez změny společenského zřízení.

ticha@dohoda 20.5.2006 12:04

mily Maly Astnku pokud by to bylo tak jak pisete, zrejme bych si na vzpomel

cituji vas:"náměstích,když vyhraje pravice,tak občan pochopil,že bez práce nejsou koláče". Mily zlaty on autor popsal minulost(komunistickou) vcelku presne, bohuzel soucasnost se mu "vymknula" z ruky, pouzil totiz viru misto mozku. Nepochybne je v cske spolecnosti jiste procento zavistivych lemplu stejne jako vsude, mozna o neco vetsi. Vseobecna frustrace vsak prameni zcela urcite z pocitu rozcarovani, nikoliv proto, ze soused se ma lepe(alespon u vetsiny) nybrz z toho, ze vetsina lidi vidi opakujici se historii v praxi. Komunismus se opakuje, tentokrat v modne strizenem obleku a modne uvazanou kravatou doporucenou medialnim poradcem, ovsem podstata zustal stejna, arogamce mocnych a bezmocnost bezmocnych, kteri nic nemohou zmenit at jiz k volbam jdou ci ne. Pokud by platila vase slova(citovana nahore) tak se pravicove vlady oprely prave o ty pracovite co se umi o sebe a rodiny postarat a vytvorily jim vhodne prostredi pro jejich snazeni. Pokud si vzpominam, tak tem pracovitym a schopnym se za pravicovych vlad hazely klacky pod nohy a byrokrate se po nich vozili, ta tam byla podpora strednich a malych podnikatelu. Podporovali se jen vseho schopni tunelari, neplatici a zlodeji, z tech se rekrutuji dnesni super bohati, ti co mohou financne "podporit" vhodnou stranu a ta potom "pokracuje v komunismu jinymi prostredky" . V CR zadna pravice a levice neexistuje. Je to jen hra, kterou jsme si jako deti hrali, "Na cetniky a zlodeje" , kdyz skoncilo jedno kolo, tak jsme si role prohodili :-))

Malý Aston 20.5.2006 11:21

Počasí nepočasí,někdo vyhraje a bude klid!

Jako občan,volič kašlu na různé výklady naší minulosti,tu jsem si prožil od svého dětství v socialismu a nic mě nemůže ani překvapit,ani ohrozit.Bláboly různých vykadačů,kdo je kdo a proč volí toho nebo jiného je jen jeho subjektivní názor a já mu ho neberu.Namám rád ani bolševiky ani antibolševiky ani různé politology,kteří hodnotí situaci dle svého názoru,který může být levičácký nebo pravičácky.Pro mne je rozhodující,že stát nic nevlastní.Všechno je v privátních rukou českých nebo zahraničních vlastníků a stát může rozhodovat jen o daních,které vybere.Aby je vybral,používá k tomu různé daně a to přímé nebo nepříme. Když nevybere tak se zadlužuje.Stát řídí demokraticky zvolené strany,které zvolil volič,občan.Je na rozhodnutí voličů,jakou stranu pověří řízením státu.Je na voliči,kterou stranu zvolí,aby stát garantoval co má, a to naši bezpečnost bez buzerace,soudní vymahatelnost práva,podpora všeho aby občané pracovali a odváděli daně. V roce 2006 dělení a zkoumání,čím volič byl před rokem 1989 je zavádějící a není pravdivé.Dnešní volič je zaměstnán u státu,nebo pracuje u soukromého vlastníka výrobních prostředků,nebo je vlastníkem těchto výrobních prostředků,nebo je jen vlastníkem,například nájemcem něčeho.Pak může být ještě důchodcem,nezaměstnaným nebo notoricky nezaměstnaným.Pak je řada občanů intelektuálů,bojovníků za lepší život živených z našich daní,kteří říkají že občan není svéprávny,a tudíž nemůže rozhodovat,jen zvolit a počkat jak to dopadne.Jsou občané,kteří mají schopnosti a vůli,se samostatně bez vlivu státu starat o sebe i své rodiny a občané,kteří tyto schopnosti nemají a čekají,že jim stát pomůže. A tak si počkejme co občan,volič zvolí 17 let poté,co zvonil klíči v domění,že vyhrál ale on nevyhrál,jen komuistická strana došla k přesvědčení že socialismus ať má jakoukoliv tvář nemá perspektivu.Když vyhraje ČSSD a KSČM,bylo zbytečné mrznout na náměstích,když vyhraje pravice,tak občan pochopil,že bez práce nejsou koláče.

Evropan (original) 20.5.2006 10:49

S tou ranou pro kovane ma autor pravdu,

zazil jsem par komunistu, pro ktere se zhroutil svet, tezce onemocneli a zemreli :-(

jogín 20.5.2006 10:40

Malá agitka, hlavně co se platů

odborníků týká. Já u platů pozoruju hlavně zásadu mlynář mouku nekupuje, čili čím víc mě peněz proteče rukama, tím větší část z nich ně patří. A taky od komunisty známý standart co bude za šest let, to mě nezajímá. Hlavně mě nesmí nikdo sebrat, co jsem si našvindloval.

bara 20.5.2006 9:43

Možná je to v chápání pojmů "bohatství" a "úspěch" ?

bara 20.5.2006 9:41

Poznámka

Vaše charakteristika "spokojených lidí" a "neúspěšných konzumentů" je  trefná. Víte čeho jsem si ale všimla?  Ti, kdož se chovají jako Vámi popisovaní "spokojení lidé" mají velmi často mnohem nižší příjmy, než "neúspěšní konzumenti". Tento poznatek mě při hledání správné cesty welmi mate. 

zcr 20.5.2006 8:38

Vileme,

a ti zamestnanci plati 60 % platu vesele a radostne, ze ano.

zcr 20.5.2006 8:34

Velmi pekne, misty az bolestne presne. Dik. (nt)

zalozak 20.5.2006 3:38

Dobry popis....

Jen par poznamek. S celkovym hodnoceni nelze nez souhlasit, vcetne faktu ze ono"zvoneni" klicema byla v mnoha pripadech jen a jen touha po zmene nikoliv viz jak by ta zmena mela vypadat. Napriklad dodnes povazuji za temer zazrak ze se podarilo "aktivizovat" radu delnickych a hornickych profesi ktere pri prechodu na kapitalisticky system proste museli ztratit sve postaveni (platove). (cehoz si, z hlediska zmeny nastesti, nebyli vedomi)

Jen v jednom bych nesouhlasil. Prestoze se dnes a denne pravem kritizuje nasledne zbohatnuti tunelovanim, paradoxni i to se da (do jiste miry) videt jako podnikatelskou (byt necistou) aktivitu. Nicmene se prilis nehovori o tom ze ona "startovaci" cara byla predevsim jiz od pocatku nerovna diky masivnimu pohybu majetku v restitucich. Casto velmi paradoxnim protoze v mnoha pripadech restituoval "predposledni zlodej".:-D

68 20.5.2006 2:22

Re: Geniální hloupost

Študente Viléme, máte zato, že až dostudujete, najde se někdo ochotný dobrovolně si přivlastnovat nadhodnotu vaší práce? Nějaký soukromý podnikatel? A nebo míníte pracovat na volné noze a vše schramstnout sám pro sebe?

Prvicový primitiv 20.5.2006 1:40

Re: Geniální hloupost

Hele to se mi líbí ! Kouzlo nechtěného, parafrázuji (levicového intelektuála) Viléma: "Pokud je někdo úspěšný bude volit pravici, zaostalí a závistiví primitivové naopak levici." Vilém si myslí že to tak dozajista není, ale já tvrdím že statisticky toto tvrzení pravdivé je a byl bych ochoten i sázky uzavírati. Nevíte někdo o nějakém průzkumu co by tuto větu potvrdil nebo vyvrátil ?