9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Máme, co jsme chtěli?

Nemyslím si, že měl Karel Kryl ve své básni „Teď už máme, co jsme chtěli“ stoprocentní pravdu. Ale malý pokus o srovnání před- a polistopadového režimu nezaškodí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kratochvíl 21.1.2020 11:39

Myslel jsem, že po 30 letech bychom mohli konečně jezdit po dálnicích po celé republice, že bychom mohli jezdit na letiště v Praze konečně metrem nebo něčím podobným. Komunisté si naplánovali třeba, že postaví v pětiletce dálnici mezi Prahou Brnem nebo otevřou další linku metra a ono se jim to kupodivu i přes plánované hospodářství podařilo postavit, všechno během necelých 20 letech. Škoda , že dnes nefunguje taková Státní plánovací komise, to bychom určitě měli dálniční síť dávno hotovou, metro by jezdilo na letiště a nejen v Praze apod. Myslím, že by většina lidí oželela i ten nedostatek toaletního papíru atd,

R. Langer 21.1.2020 11:13

Ohromné. A to znamená co? 8-o

R. Langer 21.1.2020 11:13

Hm, tak to asi bude, kromě piva, asi jediná věc, kterou máme v EU nejlevnější. Ale stejně se mi tomu ani nechce věřit.

M. Kosejk 21.1.2020 11:04

Já v minulosti nežiju. Já žiju teď.

A vy si místo ukazování na minulost spíš položte tu otázku z nadpisu: "Máte, co jste chtěl?" Je to pro vás jen o tom konzumu? Pokud ano, tam asi máte, co jste chtěl. Já ale ne.

I. Schlägel 21.1.2020 10:57

Za socialismu o to nekráčelo? Naivo .

M. Kosejk 21.1.2020 10:53

Takže základním kritériem toho, jak se nám tady žije, je konzum? :-)

Jediná opravdová dnešní svoboda je, že si můžu vybrat, za co utratím své prachy.

Prostě je prý ideální celý život od rána do večera někde hákovat – abych si mohl koupit to, co ve skutečnosti vůbec nepotřebuju. A čím víc si toho koupím a čím to bude dražší, tím budu větší king. A o to jediné dnes kráčí.

M. Valenta 21.1.2020 10:43

V normálních standardních poměrech.

P. Han 21.1.2020 10:18

"Tak proč tedy v lékárnách tak často slyším „on je momentální výpadek...“ - No proto, že chytré hlavy rozhodly, že u nás budou nejnižší ceny léků z celé EU. Resp. ceny se nastavují podle tří nejlevnějších. Takže léků by mělo být dost, ale okamžitě se reexportují do států, kde jsou dražší. Vydělá na tom každý zúčastněný. Pochopitelně až na český stát a české pacienty...

https://echo24.cz/a/SSGTs/na-trhu-zoufale-chybi-nenahraditelne-leky-novela-je-pry-jeste-zdrazi

R. Langer 21.1.2020 10:08

... a kde by to tedy mělo skončit?

R. Langer 21.1.2020 10:07

Hm - skoro všude?

R. Langer 21.1.2020 10:06

Souhlas!

P. Lenc 21.1.2020 9:47

Ano pane Lapile, mám tu stejnou zkušenost.

J. Ptáček 21.1.2020 9:36

Ale aspoň nemám co jsem nechtěl. Stejně jako třeba tehdejší naši špičkoví sportovci.

Mistři světa v hokeji za řeči v hospodě:

Bohumil Modrý-15 let vězení, Augustin Bubník (14), Stanislav Konopásek (12), Vladimír Kobranov (10), Stanislav Roziňák (10).

Oldřich Zábrodský pro jistotu emigroval, stejně jako tehdejší mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová nebo budoucí wimbledonský vítěz, ale i hokejista Jaroslav Drobný.

Dejte pokoj s érou Socialismu a míru a pokroku. V kriminálu pokrok nevidím!

L. Severa 21.1.2020 9:29

Ano, ovšem opravené ulice - jak kde.

M. Valenta 21.1.2020 9:10

Když jsem v r. 1990 poprvé na návštěvu domů do Československa, bylo mi brzo jasné, že to nadšení se dříve nebo později změní u mnohých ve zklamání. Že to ale skončí až u Zemana a Babiše jsem taky netušil.

Z. Lapil 21.1.2020 8:50

Rozdíl mezi socialistickým a kapitalistickým obchodem je ten, že tehdy se "shánělo" (odpoledne musím sehnat něco na neděli). Dnes se kupuje.

Fakt je, že v supermarketech i dnes tak hodinu před zavíračkou dochází čerstvé pečivo (rohlíky, chleba...). Druhý fakt je, že bez jídla neodejdete, vždycky se najde něco baleného.

A další fakt je, že když jsem menšinový zákazník, tak nemůžu počítat s tím, že mi "to" donesou až pod nos. I když prý (já to nezkoumal) rohlík.cz dodá i bezobalové a a bio- kde co.

Ad lékárny: nestalo se mi v posledních letech, že by mi nenabídli alternativu. A když chci něco specifického (no, specifického, hrubě odhadnuto milión dva tři krabiček se ročně spotřebuje), "objednáme, bude to zítra odpoledne".

P. Staronový 21.1.2020 8:34

Když jdu po opravené ulici, vidím obchody plné zboží tam, kde byly jen stažené rolety, v opravených domech, když vidím nabídku divadel, koncertů, výstav, knih, vozíky plné zboží v superhyper, auty přecpané výpadovky, tak fakt nepotřebuji PR abych viděl důkladnou změnu. A v duchu článku, kdekdo mne přemlouvá, abych si od něj něco koupil. Nemusím přemlouvat já, aby mi něco prodal (případně i uplácet). Jen omezit byrokracii chybí ...

D. Stirsky 21.1.2020 8:14

Vzpomínám si, jak byl velký humbuk a poprask po zemích českých, moravských a slezských, když progresivní ředitel KOVOSLUŽBY nařídil, že zaměstnanci se musí do telefonu představit "KOVOSLUŽBA, dobrý den." V novinách se o tom psalo, byly TV besedy atd. Jak mne v metru zastavili mladí manželé s úpěnlivým dotazem, kde prý jsem se hnal mandarinky, že by je moc chtěli pro děti k Mikuláši (já je měl z malé protekce - hospodu, kde jsem brigádničil, navštěvovala zelinářka). A nebo jak jsem přišel vítězně a pyšně domů s balíčkem asi 5 řízků, že jsem je sehnal úplně BEZ FRONTY. Zapomínáme a remcáme. Snad jsem si je více věcí vážil a měl z nich větší radost, když se tak těžce sháněly. A ranní shluky houfujících se žen (ještě za tmy, pracoval jsem od 6.00) před potravinami, řeznictvími a zeleninou - to mně připomínalo válku.

L. Chaloupka 21.1.2020 7:27

Plánovalo se, rozhodovalo o využití zdrojů, stanovovaly se cíle. Řadu těch činností prováděli lidé erudovaní, jiné pak méně schopní. Někdy vyhořela fabrika (dneska se to nestane) a následně, asi tři měsíce, chyběly vložky a toaletní papír. Dodnes z toho máme zlatý důl pro objektivní media. Teď se máme nejlíp. Sice už zdroje nejsou tak nějak naše a plánovat bez nich je tak nějak k smíchu, ale i tak můžeme provádět mohutnou PR o tom, jak nám jdou od ruky opravy starých soutěsek, jak pomáháme napravovat lidská práva v Číně, vyvážet demokracii do Afgánu a jinam, bráníme svět před ruskou rozpínavostí, zkrátka jak nádherně budujeme ten nový, krásný svět.