30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kvazi-elity

Český národ představuje dějinný experiment se společností ukazující osud společnosti zbavené svých elit. Elity ztrácel opakovaně a vždycky to znamenalo úpadek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 14.9.2017 9:15

Re: klasický sebemrskačský text

Zde souhlas.

K. Křivan 14.9.2017 10:35

Re: klasický sebemrskačský text

Souhlas, pane Šejno !

P. Zinga 14.9.2017 12:47

Re: klasický sebemrskačský text

Ano, pane Šejno, každá generace má své elity. Podle svého výběru.Některé přežiji svou generaci, jiné upadnou v zapomnění ještě za živa.

I. Babková 14.9.2017 7:27

Elity máme

Např. sestřičku, která se obětavě stará o nemohoucího staříčka, doktora, který určí správnou diagnózu a medikaci, pekaře, který upeče křupavý rohlík, inženýra, jenž naprojektuje most, který nespadne, spisovatele, který napíše knížku, při jejímž čtení čtenář padá smíchem z křesla, ...

Koukám, vyšlo mi z toho cvičení na zájmena vztažná. :-)

Z. Lapil 14.9.2017 14:20

Re: Elity máme

Otázka je, jestli to nejsou obyčejní poctiví - a nebojme se toho slova :-) - pracující.

I když je pravda, že některé rohlíky jsou rozhodně elitnější, než některé elitní osobnosti.

I. Babková 14.9.2017 15:09

Re: Elity máme

Podle mě to jsou opravdové elity, které naši zemi posunují dál.

Ty tzv. elity nás taky posunují, ale radši nebudu říkat kam.

Z jiného soudku - čtu teď "Hranici placenou krví" od Karla Richtera (války mezi Finskem a Sovětským Svazem). Vřele doporučuji.

Z. Lapil 14.9.2017 15:33

Re: Elity máme

Díky za tip. Mně zas v poslední době zaujal M. C. Putna: Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity.

Je fascinující, jaké mezery má člověk ve věcech, o kterých si myslí, že toho ví docela dost. Myslím teď tu mezeru řekněme mezi "počátkem dějin" a Ivanem Hrozným a od něj až k Petru Velikému, ty stovky let mi naprosto nechyběly.

I. Babková 14.9.2017 15:42

Re: Elity máme

Díky taky. Věřím, že je to zajímavé. Něco jsem od něj taky četla, ale už si nevzpomínám co. Jen že to vydal kámoš (nakladatelství Herrmann a synové).

A. Pakosta 14.9.2017 7:13

Karla Kryla bych zase tolik neadoroval,

Utekl po osmašedesátém do Německa a tam se mu to skládalo rýmovačky!

Srovnejte jej třeba s Karlem Havlíčkem Borovským - ten nezdrhnul, tehdejší Bachův režim jej odsunul do Brixenu (netvrdím že tam úpěl v žaláři). Navíc Borovského tvorba je umělecky mnohem výš než Krylovy veršovánky plné berliček, bez nichž to Kryl neuměl. Třeba:

"..a proto, PROSÍM VĚŘ MI, chtěl jsem ho žádat,

aby mi MEZI DVEŘMI pomohl hádat.....

Kde se tam proboha berou ty dveře? Jsou tam jen kvůli rýmu - to sice básník smí, jak pravil kdysi Jiří Grossman (který Kryla umělecky rovněž daleko přesahuje), ale nesmí to být tak prvoplánové...Takže Kryla nebrat. To už bych jmenoval raději Martu Kubišovou - ta na rozdíl od něj zůstala a dvacet let musela mlčet a živit se všelijak.

V. Kotas 14.9.2017 7:31

Re: Karla Kryla bych zase tolik neadoroval,

No, když myslíš. Ale je to jen tvůj názor.

E. Erat 14.9.2017 8:28

Re: Karla Kryla bych zase tolik neadoroval,

No, dnes hodně lidí adoruje estébáckého udavače Jarka Nohavicu. I vyznamenání dostane. Pak není divu, že lidé volí Babiše.

Z. Lapil 14.9.2017 14:16

Re: Karla Kryla bych zase tolik neadoroval,

Jistě že nakonec ve světě zvítězí pravda, ale až dokáže to, co dokáže lež.

Nevím, co PŘESNĚ měl s StB, ale jsem si dost jistý, že když to porovnáme s tím, co napsal a komu všemu zazpíval, je na téhle planetě líp, než by bylo bez něj.

M. Prokop 14.9.2017 9:19

Re: Karla Kryla bych zase tolik neadoroval,

Kryla jste v lepším případě nepochopil, v horším pochopil, že mnohdy zpíval o vás. To je asi tak vše.

K. Křivan 14.9.2017 10:38

Re: Karla Kryla bych zase tolik neadoroval,

Trefa do černého.

Z. Lapil 14.9.2017 14:12

Re: Karla Kryla bych zase tolik neadoroval,

Pan Prokop má nejspíš pravdu.

Jednak: Trvám, že správně je to (viz inteprunkce) "A proto prosím, věř mi...". Nebuzeruju, ta posunutá čárka mění význam.

A jednak: mezi dveřmi = mimochodem, případně "během chvilky", bez zásadní důležitosti. "...Pomohl hádat, co mě čeká a nemine..." - na to přece nemůže racionální muž klást důraz, ptá se jen tak nenápadně, aby si toho nikdo moc nevšiml, prostě... prostě mezi dveřmi).

Když se budete šťourat v jakémkoliv kumštu, většinou tam najdete něco, co není tak úplně racionálně košer. Kde se vezmou tu se vezmou dveře (když si nesu anděla z kostela k oknu do ložnice - nebo z ložnice, když jsem vevnitř? Další "nelogičnost" - tak ale dveřmi procházím, tak proč bych se nemohl "mezi dveřmi" na něco zeptat?) Když vás to mine, není to známka vaší (ani Krylovy) nedostatečnosti; nanejvýš něčeho, čemu se v dobách počítačů říká nekompatibilita.

A i kdyby se mu Anděl nepovedl (jako že povedl), tak mu snad neupřete tento záblesk geniality: "...Děti mají rády kornouty se zmrzlinou. Soudcové se na ně zlobili, zmrzlináře dětem zabili".

P. Maleček 14.9.2017 7:05

Kvazi-elity má především západ, ne střed Evropy.

No něco na tom bezesporu je, ale autor se sám fauluje už v úvodu, když píše - "Zde je jeden z kořenů rozdílu mezi Evropou západní a východní; východní státy prostě trpí tím, že jejich elity byly zčásti vyhubeny a zčásti opakovaně utíkaly pryč".

Z pohledu už několik desetiletí trvajících sebezničujících aktivit západoevropských, i USA elit, čím dál víc se zamotávajících do socialisticko-islámské totality to spíš vypadá opačně.

Že evropský střed (autorem mylně označovaný za východ, kterým je až Rusko s Běloruskem a bohužel západem opouštěná Ukrajina, Arménie a Gruzie) byť s komunismem a nacismem likvidovanými elitami je zachráncem evropských demokratico-filozoficko-kulturních hodnot. A to právě proto, že v praxi, ke všemu kořené ruskou orientální despocií, poznal nebezpečí socialismu a má historické zkušenosti z expanzním islámem. Což social-islámem omámení západní elitáři moc dobře vědí.

A tak zneužívají EU jako berenidla, snažícího se střední Evropu zničit jako poslední ostrov evropských demokraticko-filozoficko-kulturních hodnot. Naším úkolem je to nepřipustit. Jinak nás čeká osud bezprávných zajatců otročících pro sociál-islámské západní elity, vidící svůj cíl ve společnosti ala Čína. Po čemž bohužel i řada našich "elit" už pošilhává taky.

Tedy společnosti, kde ta otravná demokracie a nebezpečné občanské svobody nebrání v max. hromadění moci a zisku úzké elitní skupiny. To na úkor bezprávné otročící masy. O tom to totiž všechno je.

V. Kotas 14.9.2017 6:42

Autore, nebyl jsi náhodou v tom spolku, co

ty, tebou jmenované (j)elity pomaloučku přiváděl k životu, za pomoci lezp r delkových médií ? A přesto, že jsou to menšiny, mají momentálně největší prostor v médiích, politice. Lze jen doufat, že po volbách budou postupně vytlačeni z těchto pozic.

L. Novák 14.9.2017 2:38

Pěkně napsáno. Ale vznešenými hodnotami se neuživím

Leda že bych se vrhnul mezy "vyvrhele" v politice. :_P

J. Bruner 14.9.2017 1:48

generalizování je vždy ošidné

uprchlík není vždy elita a přesvědčit se o tom můžeme na dnešních uprchlících odkudkoli, A Komenský a spol.uprchl nejprve do Polska (Lešna), zde podrazil Poláky a otevřel brány města Švédům a jen tak tak uhájil holý život úprkem do Nizozemí. Takto se chová elita? Určitě ne a pro mne jsou elita ti, co zůstali a budovali vlastní zem. A to platí pro jakékoliv období.

Z. Lapil 14.9.2017 13:01

Re: generalizování je vždy ošidné

Existuje taky mírně děsivá možnost, že připrchlíci odkudkoliv (že tím myslíte muslimy?) JSOU elita zemí, z nichž odcházejí.

Mmch: podle mě by bylo správné rozlišit emigranta (odchází z vlastního svobodného rozhodnutí, typicky česká emigrace po 1968) a uprchlíky ("uprchnutí" má snad jasný význam: zdrhnout před +- bezprostředním nebezpečím). Tyhle moje definice určitě potřebují doladit, ale snad budu i skrze tyto polotovary pochopen.

J. Bruner 14.9.2017 20:48

Re: generalizování je vždy ošidné

no potěš koště, jestli ti, co přicházejí, jsou výkvětem tamní společnosti.