21.6.2024 | Svátek má Alois


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kultura coby pramen politiky

Stručné a výstižné bonmoty o principech politiky jsou většinou dost staré. Většinu pravidel, kterými se politika řídí, objevily už generace před námi, protože lidská povaha se napříč plynoucími věky zas tak moc nemění. V 21. století jich vzniká jen málo. Ale když už vzniknou, jsou důležité a vyplatí se nad nimi meditovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klepetko 5.5.2020 10:06

Pokud vím, tak existuje dokonce judikát našeho Ústavního soudu, podle kterého platí ústavní princip svobody slova i pro soukromá média. Takže si myslím, že by test proporcionality pro cenzory sociálních sítí u Ústavního soudu nedopadl dobře. Možná by tomu ale měl předcházet nějaký verdikt Nejvyššího soudu USA proti cenzuře na Facebooku, přeci jenom by to mělo větší praktický dopad! Proto je tak důležité, aby Trump stihl jmenovat ještě pár soudců!

A pan Kechlibar má pravdu, politika má kořeny v kultuře. O tom se ale ve zkratce v diskuzi napsat nedá! :-)

Z. Lapil 5.5.2020 10:02

P.S. nakonec jednomu stejně nezbyde, než začít myslet a udělat si názor svůj. Často vycházející z toho, kdo z "primárních hlasatelů" mi přijde důveryhodnější.

Z. Lapil 5.5.2020 9:59

Svoboda soukromého názoru je nutná. Proč? Protože PŘESNĚ to, co jste napsal o soukromém sektoru, platí i v tom veřejném: při troše šikovnosti manipulátora se stokrát opakovaná lež stane pravdou.

P. Zinga 5.5.2020 9:45

Stupně svobody: svoboda názoru-svoboda zveřejnění a šíření názoru a nakonec-ale nejdůležitější-svoboda poté...

Ne, zatím basa není až tak aktuální, většinou to končí omezením možností šíření názoru.

P. Zinga 5.5.2020 9:33

Trottle, kdes přišel na to, že pan Kechlibar se živí žvaněním? To už ti onanista Janda nemohl vymyslet blbější nicku,oude?

I. Polák 5.5.2020 9:20

Pokud jde o různé "vůdce" vyšel velmi pěkný článek včera na Oslu:

http://www.osel.cz/11159-jaci-vudci-jsou-sto-znicit-spolecnost.html

P. Staronový 5.5.2020 9:20

Protože nepíše o herectví, ale o politice.

P. Staronový 5.5.2020 9:18

U toho IQ nejspíš chybí desetinná čárka.

P. Lenc 5.5.2020 9:08

Ten už nějakou dobu vzniká, bohužel.

P. Victorin 5.5.2020 8:20

Pane Téma - "výtečná otázka"! Pamatuji, jak jistý ctižádostivý socialistický Husákovsko - Jakešovský odborník - ekonom prognostik, se nejprve vetřel do OF, pak ze své proslulé osobní nesnášenlivosti OF opustil a založil vlastní stranu ODS, ze které později v důsledku již zmíněné výrazné osobní vlastnosti s bombastickým rámusem odešel pro "vážné neshody" s většinou svých spolustraníků.

Nejmenovaný od počátku svého vstupu na politickou scénu sám sebe halasně označoval za "Tchacheristu" a proto za "konzervativního ekonoma", jelikož si patrně vlivem chabého úsudku zcela neuvědomil, že britská premiérka vystudovala chemii a práva, nikoliv ekonomii a urputně usiloval o to, aby jej britská lady vyznamenala pozváním na přátelskou návštěvu, jako pozvala právě Ronalda Reagana, se kterým v pověstném Downing Street No 10, přátelsky besedovali o světě, včetně projížďky na koních...

Dlužno dodat, že Lady Tchacherová nejmenovaného českého ctižádostivce "přehlédla jako lány". Své zklamání z nezájmu britské lady o setkání s ním, nejmenovaný, dle sebe sama "nenahraditelný ekonomický odborník" si posléze psychicky vykompenzoval zorganizováním a realizací tzv. kuponové privatizace, kde se před svým národem a celým západním světem "blýskl", že jako "nepostradatelný motor privatizace" představil mezinárodního finančního podvodníka Viktora Koženého...

PS Dále by to byl již jiný příběh, přesahující Vaši otázku

R. Polášek 5.5.2020 8:08

No, moc dobrý herec nebyl. Jen asi tolik co k té politice potřeboval.

Ale byl to odborář či spíše odborářský boss. Tudíž taky politik.

R. Polášek 5.5.2020 8:05

Oddělený soukromý sektor tak funguje jako zásobárna potencionálně snadno zneužitelných polopravd, fám a lží, protože taková polopravda či rovnou lež v odděleném a přehlíženém soukromém sektoru, při troše šikovnosti manipulátora bude nepozorovaně pučet a růst, dokud nedosáhne takové síly, že se stane nezničitelnou. Potom stačí pouze šikovně překlopit tu lež do veřejného prostoru a najednou je tady veřejná síla, které se čelí jen obtížně. V tomto smyslu si myslím, že EU zas tak pozadu není.

R. Polášek 5.5.2020 8:03

Já myslím, že na evropském kontinentu zas takové zpoždění nemáme. Docela určitě tady je zpoždění, co se týká chápání soukromého sektoru ve smyslu čistě jen kultuty svobody slova.

Ale co se týká chápání soukromého sektoru komplexně jako veškeré činnosti té osoby, coby komplementární doplněk k veřejnému sektoru té osoby, tady bych řekl zpoždění je jen malé.

Konkrétně náš předseda vlády pan Babiš.

Babišovce chápu jako skupinu lidí, kteří jeho soukromý i veřejný sektor považují za úplně propojený, maximálně oddělený jen nějakou formální hranicí. Proto nemají a nikdy neměli problém s tím, že Babiš jakožto úspěšný podnikatel využíval pro prosperitu svých podniků všechny zákonné možnosti až na hranici jejich zákonnosti. S tímto vědomím ho volili už když do politiky vstoupil poprvé a dokud neudělá významnou chybu, se neobjeví někdo, kdo je v tom lepší nebo dokud ho to nepřestane bavit, tak ho budou volit i nadále.

Antibabišovce naopak chápu jako skupinu lidí, kteří ve vztahu k Babišovi nezbytně nutně musí mít jeho soukromý a veřejný sektor oddělený tvrdou neprostupnou hranicí. Jedině tak je totiž současně možné akceptovat současnou babišovu pozici ve vedení státu a současně akceptovat ona nařčení až výmysly rozdmýchávána babišovou opozicí. Kdyby ta tvrdá hranice mezi soukromým a veřejným sektorem u těchto lidí neexistovala, nastalo by něco takového, jako je v elektrických obvodech zkrat. Prostě záblesk, jiskry, něco třeba i shoří, vyhozený jistič a nic nefunguje.

J. Nevrkla 5.5.2020 7:57

Přesně tak. Je třeba se cenzuře aktivně bránit, dodávat lidem odvahu. Nebo nám tu brzy vznikne nějaký korporatni socialismus, fašismus.

R. Lávička 5.5.2020 7:24

Zkuste napsat souvislý článek o něčem co by mělo hlavu a patu.Asi by to bylo zajímavé.

L. Téma 5.5.2020 7:16

živit se žvaněním je asi fajn, že?

L. Téma 5.5.2020 7:14

Reagan byl herec. Tchacherová tvrdá politička....jak to může někdo dávat do roviny?

L. Téma 5.5.2020 7:13

Názory jsou kecy, prdy. Činy dělají člověka

R. Gramblička 5.5.2020 7:11

přiklonil bych se ke druhé možnosti. Jeho nenávist vůči VK mi přijde poněkud úsměvná

R. Polášek 5.5.2020 7:09

Podle mně do příspěvku promítáte svoje přání. Autor nikoho z ekonomické zaostalosti ČR neobviňuje. Jen říká, že co na voliče fungovalo před 25 lety, dnes už prostě nefunguje.

I když podle mně to může být problematické, protože v současnosti a nejméně v 10 minulých letech neexistuje na politické scéně nikdo takový jen vzdáleně podobný. Jestli někdo na současné politické scéně chce cíleně takhle vypadat, je to "desetkrát vyvařený čaj" , kdy příslušný člověk dávno nenávratně ztratil původní nosné myšlenky a jiskru a jen se snaží dodržovat jakousi vnější image formu. Přesto to na stávající přesvědčené voliče příslušných stran funguje a tito lidé jsou tak stále na VIP stranických pozicích. Ale už to dávno nefunguje na voliče mimo té nebo těch stran.

F. De Winter 5.5.2020 7:04

Naprostý souhlas pane Kechlibare.

R. Tichý 5.5.2020 6:45

Pri Vasem IQ 144 a technickem vzdelani se divim, ze jste zase nepochopil, o cem je clanek.

Anebo pochopil, akorat vrtite psem, abyste odvedl pozornost od kritiky mentalniho bolsevismu-tj. bezpodminecne poslusnosti s nazory progresivni levice v ideologicke oblasti.

R. Vacek 5.5.2020 6:23

Vyjadřovat svobodně své názory si může dovolit jen ten, kdo je ekonomicky nezávislý. Obvykle lidé neříkají své názory, ale takové názory, které jim neuškodí, popřípadě pomůžou. Proto někdo zvládl chválit nacismus, později komunismus a na stará kolena se z něj stal demokrat.

A otázkou je, jestli je pro společnost lepší, aby každý mohl bez postihu vyjadřovat své názory, nebo jenom názory pokládané za správné.

P. Victorin 5.5.2020 5:21

Není těžké uhodnout, koho z našich politiků autor kritizuje a skrytě obviňuje ze způsobení ekonomické zaostalosti ČR, těmito slovy: "Asi není náhoda, že jak Velkou Británii, tak Spojené státy momentálně řídí politici naprosto netypičtí pro dřívější podobu republikánské či konzervativní strany... Tenhle vývoj má na evropském kontinentě zatím zpoždění. Tady jsme pořád ještě fixováni na reaganovsko-thatcherovské pojetí pravicové politiky provázané s ekonomickým liberalismem, které v dnešním světě už nemá tak velký volební účinek jako v osmdesátých letech. Sem do České republiky jej svého času importovala raná ODS a fungovalo to – tehdy. Ale je na čase si uvědomit, že svět roku 2020 vypadá trochu jinak než roku 1992... /citace/".

Kdo byl tehdy šéfem zmíněné "rané ODS", která k nám dle autora údajně importovala nemoderní a neperspektivní ekonomický trend, aha? Nebyl to náhodou jeden pověstný socialistický ekonomický výzkumník?

J. Vintr 5.5.2020 1:13

Z diskuze pod předchozím článkem se zdá, že plno lidí je pro krimnalizování verbálních projevů. Samozřejmě takových, které odporují jejich názorům. Takže pokud se nám tady už nějakou dobu plíživě zavádí cenzura, má to řadu podporovatelů. Politici se asi nemusí bát, že by je kvůli tomu nikdo nevolil.