30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Krize demokracie

První stabilní republika budovaná na demokratických základech byla prezidentská a volby probíhaly tak, že elektoři strčili volební lístky do brašny, skočili na koně a ujížděli do Washingtonu tak, aby se stihlo sečíst lístky a oznámit výsledky včas. Podmínky v 18. století jiné řešení nedávaly.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Charvát 31.10.2011 20:22

Rychleji do ... háje

Pan Payne doufá, že zavedením jeho nápadů do praxe se vyhneme problémům. To bych bral za téměř jisté. Řítí-li se společnost nezadržitelně do ... háje, s recepty p. Payneho by se tento proces jistě výrazně urychlil a spoustě problémů bychom se pak jistě vyhnuli, když k nevyhnutelným koncům dorazíme zkratkou. Zvláště rozkošná je představa hlasování za nezletilé děti v zastoupení. Třeba při střídavé péči. Pravda je, že v takové Krupce by se místním mafiánům volby pěkně prodražily, dobře jim tak.

A k tématu poslednímu, že jako bychom měli více přemýšlet, mne napadl citát ze Spielbergova filmu Říše slunce - proboha, přestaň už s tím přemýšlením... (mám na mysli autora)

R. Svoboda 31.10.2011 19:04

S vetšinou souhlasím!

 S většinou souhlasím.  Jen ten nápad s dětmi je úlet!  Sice to chápu jako systémovou snahu o zprůhlednění ale nesouhlasím s tím. Myslím, že volební není právo ale privilegium, které přísluší jen lidem  rozumným ( ať už si pod tím představujeme cokoli) a právně bezúhonným  ( lidé ve výkonu trestu a v podmínce podle mne u voleb nemají co pohledávat!!!!!!!!!) ; u kterých je předpoklad, že budou mít zájem na řádném spravování státu. Jo , taky jsem dost zastáncem volebního práva svázaného s placením daní. Nebo možná se službou v armádě, policii a nebo hasičů !  Děti jsou naděje do budoucnosti ale důležité je slovo budoucnost- nikoli přítomnost.  I když znám spostu lidí, kteří mají rozum pětiletého Véni a už z toho nevyrostou - je jich k  poměru k poměrně rozumným velmi málo.  A k roznodování o čemkoli jsou velmi dobré životní zkušenosti a ty děti s dovolením nemají! A nevidím důvod k tomu aby za ně u voleb rozhodovali rodiče.  Jinak si myslím, že je záhodno používat i prvky příme demokracie- lidé mají prostě i právo si " nasrat na hlavu" . Ostatně politici z tohoto pohledu o příliš mnoho úspěšnější nebyli. K bodu 5 - co chcete dělat s lidmi , kteří už jaksi do školy nechodí??? 

Určitý návrh bych tu měl!  Podporoval bych DOBROU kinematografii- film má velmi velký dopad na všechny lidi všech věkových kategorií.  Dobrý příběh dokáže vysvětlit mnohé lépe než memorování.  Druhou nejlepší volbou je literatura.  Opět platí to o dobrém příběhu! Totéž v bledě modrém. 

P. Čása 31.10.2011 18:55

Volební právo bez povinností ?

Souhlasím jakž takž s body 1) a 2) , ale volební právo dětí je dle mého nebetyčná hloupost. Jakákoliv nerovnováha mezi právem a povinností VŽDY skončila nepěkně a stejně tak by to dopadlo i zde. Nemůžu chtít dávat jedny z nejvyšších občanských práv někomu, kdo není schopen splnit i nejvyšší občanskou povinnost ... a MOC bych chtěl vidět, jak pan autor očekává od dítěte plnění občanských povinností. Úvahy na téma zástupný volič jsou v tomto případě zcela mimo a paralela s lékařem také nesedí. Jestli si totiž někdo myslí, že takový zástupce rozhodující před lékařem, zda operovat tak nebo onak to má lehké, tak asi nikdy v takové situaci nebyl.

J. Honců 31.10.2011 18:26

Ne snad se vším,

ale s většinou souhlasím.

R. Langer 31.10.2011 11:15

Zbytečně složité.

Stačí, aby volili buď pouze ti, kteří platí daně, a nejsou státními zaměstnanci, a nebo aby byl zaveden určitý volební poplatek, který by mohl občan před volbami obdržet i od státu. Oboje je jednoduché a funkční, proto se to nikdy nestane.

Š. Hašek 31.10.2011 13:08

Re: Zbytečně složité.

Asi tak.

Kdo je bezúhonným plátcem daní ať volí.

Nerozumím poznámce o volebním poplatku obdrženém od státu. Předpokládám, že plátce daní je ochoten/schopen ev. i část volebních nákladů zaplatit ze svého. Tedy i symbolický poplatek.

R. Langer 31.10.2011 14:47

Re: Zbytečně složité.

To s tím poplatkem je jednoduché - každý volič by od státu v čase voleb obdržel tzv. volební přídavek, řekněme 500 - 1000 Kč. No a u voleb by tento přídavek zase odevzdal. Tento příplatek by byl vyplácen plošně, každému oprávněnému voliči, aby nikdo nemohl tvrdit, že "nemá na volby". Co by kdo s příplatkem udělal, už by byla jeho věc. Řekl bych, že by se to na volbách podepsalo veskrze kladně...

J. Anděl 31.10.2011 13:37

Re: Zbytečně složité.

To by fungovalo podle mě jenom za předpokladu, že stát řeší jenom a pouze ekonomické záležitosti lidského života. Pokud však řeší například i porody či vzdělávání, nelze upírat volební právo třeba ženě na mateřské jenom proto, že neplatí daně.

R. Langer 31.10.2011 14:41

Re: Zbytečně složité.

No, tak by šla volit, až by začala po mateřské zase chodit do práce. Osobně ovšem nevidím důvod, proč by profesionální matka s 10 či více dětmi nějaké volební právo měla vůbec mít.

J. Anděl 31.10.2011 14:51

Re: Zbytečně složité.

Já to asi nejsem schopný vidět. Možná kdyby se zákon přestal plést do výchovy, nehrozilo Vám, že Vám za něco odeberou dítě, nebo že ho bude někdo nutit chodit do školy, tak snad, ale jestli stát kecá a zasahuje do péče o děti (mimo jiné), pak já vidím důvod, proč by někdo, kdo rodí děti, měl mít právo ovlivnit, kdo a s jakými ideami o tom bude rozhodovat. A naopak mi připadá absurdní, aby o tom rozhodoval někdo, kdo děti třeba nemá a třeba ani mít nechce. Nějaký bezdětný akademik třeba.

R. Langer 31.10.2011 14:56

Re: Zbytečně složité.

Jak se zákon plete do výchovy? Nerozumím vám.

R. Langer 31.10.2011 14:59

Re: Zbytečně složité.

Tedy abych to upřesnil - nepřipadá mi, že by stát či zákon u nás nějak extra zasahoval do výchovy mládeže. Vždyť už snad ani ta povinná školní docházka není povinná...

J. Anděl 31.10.2011 15:09

Re: Zbytečně složité.

Sám ani nevím detaily a nechystám se zkoušet moc hraniční situace, na kterých bych ruku zákona ochutnal, tak nevím jistě, jak je to s tou povinnou školní docházkou. Nicméně ano,  školní docházku jsem měl na mysli. A i školní osnovy, třeba tolik diskutovanou sexuální výchovu a tak. Neříkám, že to je totalita jak za komunistů, ale státní kontrola tam skrze školy a zdravotnictví a sociálku myslím pořád nějaká je.

Ono se to mění po kouskách, před dvaceti lety mohl být průšvih stravovat svoje dítě vegetariánsky či nebydlet v adekvátních podmínkách. Což se myslím do jisté míry děje i teď - matně si pamatuju (a tudíž možná špatně) příběh nějaké dívky, kterou vychovávali dva, co nebydleli v normálním domě, ale v nějaké chýši, stranou od dětí, stát jim jí sebral, aniž by měla nějaké znaky fyzického týrání atp. Ohledně školy, mám takový pocit, že si můžete zařídit institut domácího vzdělávání, ale nemůžete prostě nechat své dítě vzděláním nepolíbené a nechat ho pást husy.

Aby jste mi ale nerozuměl špatně, nechci tady vykreslovat obrázek názoru, že zlý a krutý stát omezuje lidi. Jen to, že existuje obousměrná vazba - volič, definující zástupce státu - stát, určující voliči pravidla. Jediná výjimka, která doposud platila, byla, když byl člověk za trest zbaven svobody. Nebo asi ještě, když je právně zbaven způsobilosti.

R. Langer 31.10.2011 15:27

Re: Zbytečně složité.

Rozumím asi, co myslíte, ale skutečně mi nepřipadá, že by zrovna dnes stát nějak extra zasahoval proti alternativně žijícím jedincům a jejich dětem, o "menšině" ani nemluvě. Naopak, za moje daně bych v takových rodinách osvětu od státu klidně uvítal. A třikrát denně...

J. Anděl 31.10.2011 15:45

Re: Zbytečně složité.

Je to věčné napětí mezi liberalismem a respektováním řádu.

Ne, stát nezasahuje extrémně, ale prostě některé věci definuje. Dobře, vezmu to ještě z jiného konce. Dlouhodobě existují tendence kriminalizovat nebo naopak naprosto liberalizovat potraty (a to včetně nezletilých děvčat, kde by se to nemuseli dozvědět jejich rodiče). Tohle se přece týká rodiče, i toho, který neplatí daně, protože je třeba na té mateřské. Dále: diskutuje se možnost zákona o euthanasii. To se týká mj. důchodců - a ti už těch taky daní moc nezaplatí.

Pak si představte, že máte vlastní dům, vlastní pozemek, daně z nějakého důvodu neplatíte, protože nemáte příjem - a někdo hlasuje o nějakých pitomých honitbách a rozhodne, že myslivec může s flintou vlézt na Váš pozemek a střílet si tam dle svého uvážení. A nebo někdo hlasuje o tom, že může přijít úředník s kulatým razítkem a oznámit Vám, že dům ani pozemek už nejsou Vaše, protože tamtudy povede dálnice. Nebo rozhodne o tom, čím smíte ve svém domě topit a čím svítit. A tak dál.

A na závěr malá poznámka: každý, kdo si alespoň jednou za dané volební období koupí alespoň jeden rohlík - nebo jednoho panáka vodky třeba -, platí dph.

R. Langer 31.10.2011 15:59

Re: Zbytečně složité.

Ale to samé přece platí i teď, nebo snad máte pocit, že je to nějak jinak? Naopak, pokud by hlasovali pouze občané platící daně, dá se předpokládat, že znají hodnotu práce a vlastní zřejmě nějaký majetek, a proto je mnohem méně pravděpodobné, že z výsledku jejich hlasování vzejdou zákony, které vám umožní ten majetek bez náhrady vyvlastnit - mohlo by totiž jít i o jejich majetek. To je naopak vlastní všem těm socialistickým zbloudilcům, kteří jenom hledají cesty, jak komu co sebrat.

J. Anděl 31.10.2011 16:34

Re: Zbytečně složité.

Ohledně respektu k majetku máte pravdu, ačkoliv daně platí i levičáci. A uvedl jsem víc příkladů, také ty potraty či euthanasii. A tu DPH. Ale což, motáme se do toho. A přít se zrovna s Vámi a zrovna o tohle, to je skoro škoda. Navíc mám takový dojem, že to teď asi stejně není moc reálné, že by volit mohli jen ti, co platí daně.

R. Jonák 31.10.2011 8:42

Tak to je tedy blábol

Podle autora článku by tedy nejvíce hlasů mohli dávat tzv. nepřizpůsobilí, protože ti mají nejvíce dětí. Sice mimo těch dětí pro společnost nic nepřináší ale to podle autora není na škodu. A to je pouze jeden z příkladů, kterých se to v článku jenom hemží. Ještě bychom mohli udělat referendum o tom, že všechno bude zadarmo - řekl bych, že takové referndum by mělo značnou naději na úspěch.

J. Štrobl 31.10.2011 10:43

Re: Tak to je tedy blábol

No já bych to rozšířil ještě o koně. Jsou to chytrá zvířata, dokonce umějí počítat - viděl jsem na vlastní oči v cirku. Dokonce mám dojem, po přečtení článku, že už jeden volí, ne?

V. Fenzel 31.10.2011 11:43

Re: Tak to je tedy blábol

Návrh na volební právo dětí svědčí o duševní chorobě autora. Přirovnání k souhlasu lékařům k nutnému řešení to jen umocňuje. Už vidím, jak nemluvňata a kojenci  rozhodují o tom, jestli má doktor tátovi uříznout nohu, nebo transplantovat nějaký orgán!  Příklad nepřizpůsobivých  cikánů a podobných příživníků je správný. Prostřednictvím hromady svých fakanů, které si pro ten případ i mohou mezi sebou půjčovat, budou nkdy nepracující parazité rozhodovat o tom, kdo dude budoucím ministrem práce a sociálních věcí.

V. Fenzel 31.10.2011 11:45

Re: Tak to je tedy blábol

nikdy a bude, omlouvám se za překlep.

V. Šrámek 31.10.2011 8:27

Tak plytký populismus

se hned tak nenajde. Autor by se měl řídit svým návrhem č.5.

K. Janyška 31.10.2011 8:05

Demokracie, tedy její používaný model, je nesprávným nástrojem správy věcí veřejných. Většinové hlasování bez institucionálizované korekce soukromým právem vede přímou cestou k totalitě... Dzp.

I. Fencl 31.10.2011 6:32

n

Nemohu si pomoci, ale poslední odstavec fakticky překračuje hranici naivity, ne?

I. Fencl 31.10.2011 6:31

nemůžu si pomoct

ale poslední odstavec překračuje hranice naivity