2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kolaps registru vozidel

Lidé, kteří musí obíhat úřady, přicházejí prý v průměru o 150 korun za každou hodinu. Přitom vyřizování některých záležitostí trvá hodin hned několik a může se protáhnout i na dny. Změnit to má postupné zavádění nových technologií, které mají usnadnit komunikaci institucí mezi sebou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Skřivan 12.7.2012 22:39

Autor zjevně nechápe jak to funguje:

1. zakázku vyhraje velká značka; 2. přeprodá ji menším firmám, které samy nemají šanci ve VŘ; 3. menší firmy najmou nejlevnější programátory na trhu - konečně díky velikosti provizí (... že by i 50%? :-), na ně stejně mnoho nezbude); 4. díky administrativní náročnosti mají programátoři minimum času na realizaci; 5. díky neprofesionalitě na všech úrovních přeprodejů, programátorům plynule mění zadání ještě během vývoje; ... .

Jak proboha chcete, aby takový systém fungoval ?! Jo, až za nefunkčnost nebo nízkou kvalitu či přemrštěnou cenu bude padat hlava, to bude pak něco jiného ... . :-)

L. David 12.7.2012 21:18

Přes průsery ke hvězdám.

Bývalé heslo sovětské kosmonautiky a současné heslu kutilů v české státní správě.

J. Kraus 12.7.2012 14:43

Kdo?

Kdo zaplatí za tuto zakázku jako Parkanová má zaplatit za chybu tehdejší vlády?

P. Schuh 12.7.2012 12:57

Neobolševismus ?

Za chyby se platí. Platí ale jen někteří....Někdo si holt dělat chyby dovolit může. To bylo před roke 89 taky....nic nového.....

J. Schwarz 12.7.2012 9:17

případ registru

jen podtrhuje nefunkčnost formálních přístupů tam, kde se nepoužívá zdravý rozum a kde neexistuje osobní zodpovědnost lidí ve vedoucích funkcích. Možná postupovali přesně podle "zákona o veřejných zakázkách" a vybrali formálně nejlepší nabídku! Ale ještě bych se vrátil k letadlům CASA - nevím, jestli je možné věřit "médiím" alespoň z 5% ale jak je možné, že stát a vůbec veřejná sféra uzavírá tolik nevýhodných a zároveň "nevypověditelných" smluv? Když  má každé ministerstvo svůj "legislativní odbor" a navíc si nechává za těžké miliony řešit mnoho právních problémů externě? Já tedy ještě neslyšel o případu, kdy by stát vymáhal po oněch "právních expertech" náhradu škody. Ale možná jsou jejich smlouvy  se státem taky "nevypověditelné". Potom je ale takový stát zralý na zrušení - objektivně svým obyvatelům škodí, a to v každém aspektu své existence.

M. Bílý 12.7.2012 20:17

Malý doplněk (v obecné, ale důležité úrovni)

Každý systém je tvořen prvky a vazbami mezi nimi. Vytvořit  dokonale a dlouhodobě fungující systém je možnéjen  při znalosti všech prvků a všech vazeb mezi nimi. V samé podstatě jednoduché, ale  zastánci selského rozumu, levicoví intelektuálové (mašinfýrové všeho světa) příslušníci homo sapiens stupidus (většina našich politiků) a odbokustříleči nemají šanci se dopracovat trvale použitelného výsledku, protože bez tvrdé (houževnaté)  práce a znalosti použitelných postupů to nejde (na př. většina středo- a vysokoškolsky vybavených, aktivně činných lidí u nás neumí algoritmizovat ani jednoduché procesy).

Dovolíte mi, prosím, malý průzkum:  víte co je vývoják a používáte ho při své práci (stručně jaké).? Díky!

PS o heuristických přístupech někdy jindy.

J. Kočí 12.7.2012 8:33

Chyba je v sankcích

Co vlatně riskuje vítěz výběrového řízení? Myslím že kromě ostudy, kterou snadno přežije, tak jen že dostane nějakou směšnou pokutu. Mělo by to být vyvážené. Jak to psal svého času Parkinson. Hledáme spolupracovníka do Afriky, plat 1000 liber týdně, možnost sežrání lvem třikrát denně. Měla by být záruka za výsledek a to v hodnotě projektu. Nefunguje, naskočí dluh a  do zprovoznění nabíhají sankční úroky. Co, firma nemá tolik peněz? Přece konkurz, když není schopná plnit své závazky. Zde by insolvenční zákon plnil přesně svoji úlohu, totiž odstranit z trhu firmy, které ohrožují ostatní. 

V. Křepelka 12.7.2012 8:25

A když se něco náhodou povede, tak se to kritizuje!

V září roku 2001 tuším 22. provedl tehdy Český Telecom jednorázové přečíslování pevné sítě na jednotnou devítimístnou délku národního čísla v souladu s doporučeními ITU-T. Rozsáhlá akce s překlopením řady ostrých databází byla plánována s totální výlukou mezi půlnocí a 00:03. Byla tak dokonale připravena, že byla hotova za jednu hodinu a čtyřicet minut s jedinou lokální potíží, která se v tomto zvládla během této chvíle. Byla dokonale avizována; největším rizikem bylo zajištění záchranných služeb, policie a hasičů, což na sebe převzali tehdy ještě ne až tak masivně rozvinutí mobilní operátoři. A nastojte! To bylo kritiků (za všechn J.- Zima) nad monstrózností akce, na to jak by se to zvládlo pěkně a postupně a bez toho cirkusu. Škoda, že se z této akce tvůrci tohoto registru náhodou nepoučili. A nebo nebyl zájem?

M. Bílý 12.7.2012 20:31

Krásný příklad, pane Křepelko (08:25) díky za připomenutí. Hlavně pokud jde o ty kritiky, kteří patří do kategorie "nemaje informací snadno rozhoduji a odsuzuji)

I. Schlägel 12.7.2012 7:54

Co organizuje a platí stát,

to stojí většinou za kulový. Dnes a denně se o tom přesvědčujeme, dnes a denně nás to překvapuje. A při tom všem ještě toužíme po tom, aby nás tenhle systém opečovával od kolébky do hrobu. Prý abychom nebyli unaveni starostmi a zodpovědností. No, úředníci a politici si tu starost a zodpovědnost rádi vezmou za pár kaček na svá ušlechtilá bedra.

P. Pruner 12.7.2012 7:13

jiného ministra dopravy

Je otázkou jak byla vybírána dodavatelská firma.

Kdo ponese politickou odpovědnost za zbytečné  problémy spousty lidí ?  Pan ministr dopravy působil dojmem komentátora záležitosti, která se týká nějakých úředníků.Ze začátku ministerstvo zatajovalo problémy a tak hnalo lidi opakovaně zbytečně na úřad. Pan ministr by měl být nahrazen někým kompetentnějším.

V. Hájek 12.7.2012 8:33

Re: jiného ministra dopravy

Odvolání ministra nic neřeší. Je to jen figura, ale její častá výměna může být vhodnou záminkou nebo přímo příčinou jak chod úřadu na nějakou dobu paralyzovat. Odpovědnost mají především odborní náměstci, kteří daný úkol zajišťují. Zde by asi opravdu pomohl zákon o výkonu státní služby, s uvedením osobních sankcí za způsobené chyby.

M. Starý 12.7.2012 9:50

Re: jiného ministra dopravy

Ale řeší, nový ministr ( pakliže nebude také chtít za pár měsíců odejít s ostudou a tr. oznámením za porušení povinnosti při správě cizího majetku) si přivede schopné lidi na které se bude moci spolehnout a bude je KONTROLOVAT a když uvidí, že některý náměstek (vedoucí odboru) na to nemá, tak to nenechá dojít do takové blamáže jako nyní na MD, ale zavčasu ho vymění.

Jinak se z toho srabu nevyhrabeme.

B. Uhlich 12.7.2012 0:10

Je to stále stejné..furt dokola...

Dokud v této zemi budou vyhrávat různé soutěže a výběrová řízení firmy, u kterých nikoho vůbec nezajímá zda jsou vůbec na danou činnost certifikovány nebo alespoň vybaveni..bude tohle trvat do nekonečna....   Výběrové řízení "vyhraje" někdo, kdo o dané problematice ani moc neví ..ale on ví jen jediné, že si na tu práci musí někoho najmout..a protože na "osobu najatou" zpravidla zbyde jen okousaný zbytek koláče...výsledky tomu odpovídají. Až v této zemi přestane být zlodějna státním programem ..pak se možná dosteneme do stavu, kdy tu bude taky občas něco fungovat....

V. Hájek 12.7.2012 8:41

Re: Je to stále stejné..furt dokola...

S Vaším příspěvkem plně souhlasím. Podle mého názoru by takovýto úkol podstatně líp a rozhodně levněji pořídila některá z vysokých škol ( vzhledem k poměrně jednoduché funkci systému možná i některá škola střední ), pro kterou by to byla vítaná příležitost jak studenty seznámit s reálnými problémy a zároveň si přivydělat. Státní úřady by měli mít přímo za povinost v podobných příkladech vysoké školy oslovit.

L. Gryc 12.7.2012 9:09

Re: Je to stále stejné..furt dokola...

Když si přečtete zákon o zadávání veřejných zakázek a budete u toho opravdu myslet, ne jako naši zákonodárci, tak brzo zjistíte, že jeho důsledkem jsou přesně takové výsledky výběrových řízení, jaké sledujeme v současnosti ( při konverzi dat Telekomu takový kreténský zákon neexistoval a vybrala se firma, která to opravdu uměla a ne pseudofirma, která je nejlevnější a POUZE tvrdí, že to umí ). V zadávacích podmínkách dneska nemůžete po firmách chtít nějaké cerfitikáty či podmínky, že už museli něco podobného dělat, aby to nedopadlo katastrofou - podle zákona je to omezení soutěžních podmínek a úmyslné zúžení počtu soutěžících - v zákonu se vyháněl čert ďáblem. Skoro všechny soutěže jsou postavené pouze na cenu - jiné mnohem podstatnější podmínky se špatně hodnotí a je velké riziko, že to úřad pro ochranu hospodářské soutěže zruší - takže to nikdo neriskuje. Je to vše o vys.ané české povaze - v německu se firmy snaží, aby postupovaly podle zákona, čeští chytráčci jenom hledají cesty, jak to všechno oj.bat. Jo a subky jsou největší jed výběrových řízení - nelze je při nich zakázat ( vše by musela osobně udělat firma, která to vyhrála ) - bylo by po srandě a hromada zme.ků by utřela nos.

B. Uhlich 12.7.2012 13:30

Re: Je to stále stejné..furt dokola...

No ono by to hlavně znamenalo, že se taky po ůřednících bude chtít práce úměrná jejch platům.... všichni tam berou desetitisíce, ničemu nerozumí a většina z nich vlastně jen škodí....  kdyby tenhle stát investoval do opravdy vzdělaných úředníků s přehledem o oboru o kterém rozhodují..pak si myslím, že by to s tím schodkem rozpočtu nemuselo být tak tragické... :-(

B. Uhlich 12.7.2012 13:35

Re: Je to stále stejné..furt dokola...

Njn, pane, ale to by se v první řadě musela chtít po úřednících nějaká adekvátní práce jejch platům....takhle všichni berou desetitisíce, ničemu nerozumí a podle toho to tak všechno vypadá...  Až se v tomhle státě pochopí, že se vyplatí zaplatit opravdu kvalifikované lidi, kteří opravdu rozumí daným oborům..pak si myslím, že to ani s tím schodkem rozpočtu nebude tak hrozné...

B. Uhlich 12.7.2012 13:36

Re: Je to stále stejné..furt dokola...

Tak to je dobré, nejdřív mě to ten příspěvek sežralo a pak ho to tam zas vrátilo.... grrrr...