16.8.2022 | Svátek má Jáchym


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kdo se bojí včas, ten se bojí nejlíp!

V posledních létech se na kolbišti společenských diskusí často skloňuje slovo strach – strach jako negativní a odsuzovaná vlastnost – a nálepka „strašpytel“, zejména s přívlastkem „iracionální“ – jako výraz opovržení (v pozadí jako by znělo heslo: „Strašpytel – třídní nepřítel!“).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Portwyn 23.8.2018 12:42

A mně se to líbí

Argument "ty se toho bojíš!" se používá vlevo i vpravo k prosezení něčeho, dost často když došly argumenty "pro".

Znáte to z dětství: "Skoč tam, nebuď srab!"... a potom "Já??? On tam přece skočil sám!"

Normální společnost funguje vyváženě: odvážné krotí ti rozumní. Kdo je smysluplně odvážný a kdo je poblblík, ukáže čas... ale dát každému nápad bianco šek a odůvodnit to tím, že je to "pokrok" a proto se to musí, je... hloupé.

B. Rameš 23.8.2018 11:44

Vida, to je nečekaně neotřelý pohled

na léta omílaná témata (i když jeho základní teze už má pěkných pár staletí). Svoboda je determinována nutností a nutnost pramení ze strachu z následků. Absolutní svoboda znamená absenci nutnosti a tedy i strachu z následků - což na jednu stranu může vypadat pěkně, na druhou stranu to znamená, že takový člověk klidně zůstane sedět v hořícím domě a patrně to s ním nedopadne dobře. Ale nebudu tu fušovat do řemesla pánům filozofům.

P. Grigar 23.8.2018 14:50

Re: Vida, to je nečekaně neotřelý pohled

..svoboda(bez přívlastků) je právo člověka se rozhodnout a současně s tímto vědomím nést následky svého rozhodnutí. Cokoli nad to už jsou jenom filosofické veletoče, v reálném životě nepoužitelné, které nezohledňují to základní - sebezáchovu. Svoboda je spojena s existencí.

R. Langer 23.8.2018 15:58

Re: Vida, to je nečekaně neotřelý pohled

Přesně. Svoboda je možnost rozhodnout se jakkoliv se všemi z toho plynoucími následky. Ne to, že ty následky potom bude řešit někdo jiný.

M. Prokop 23.8.2018 21:24

Re: Vida, to je nečekaně neotřelý pohled

Nebo Vám vůbec nedá tu možnost rozhodnout se. Tedy, nedá ... Spíš vezme, násilně.

V. Braun 23.8.2018 10:31

Ukažte mi ty nebojsy

Pane autore, ukažte mi ty nebojsy, kteří se nebojí a vedou společnost do záhuby, osobně je nějak kolem sebe nevidím. Pokud máte na mysli tzv. vítače, tak osobně neznám nikoho, kdo by podporoval neomezenou imigraci bez pravidel a mantinelů. Pokud něco podporují, tak je to rozlišování mezi indiviuálním jednáním a kolektivní vinou a mezi naprostou cyničností (stačí jich postřílet pár na hranicích) a nějakým rozumným řešením (dohoda s Lybií a dalšími Africkými státy například).

Když už jsme u toho strachu a že je dobré se bát. Je zajímavé, že často titíž lidé, kteří píšou o tom, že je dobré se bát a tím pádem být opatrný často nadávají do ekoteroristů těm, kteří se bojí změny klimatu a chtějí s tím v rámci přeběžné opatrnosti něco dělat. Možná by to pak i s tím kůrovcem vypadalo jinak.

R. Langer 23.8.2018 16:05

Re: Ukažte mi ty nebojsy

Kdo se bojí změny klimatu je pro mě idiot, protože klima se mění od počátku Země a kdo to dodnes nepochopil, tak mu holt unikají základní přírodní děje (a většinou i základní přírodní zákony). Nicméně klidně ať se bojí a ať s tím "něco" dělají, ale mě ať do toho laskavě netahají. :-P

V. Braun 23.8.2018 17:23

Re: Ukažte mi ty nebojsy

To by se dalo parafrázovat i následovně - kdo se bojí migrace je idiot, protože migrace existuje od počátku lidstva. .......

Co vy na to?

Ostatně střídání ročních období také existuje už hodně dlouho, znamená to podle vás, že není třeba se připravovat na zimu?

L. Písařík 23.8.2018 17:46

Re: Ukažte mi ty nebojsy

S migrací máte sic pravdu, avšak to, co jsme si vybudovali, chceme užít především sami a pak ti, komu dovolíme se podílet. Nikdy těm, kteří se k nám vnucují po tisících. Tím my myslím EU.

A nedat možnost hlupákům, aby jejich menšina rozhodovala o půl miliardě lidí v EU.

J. Kanioková 23.8.2018 19:36

Proboha, vy už nejste normální,

nikdo se NEBOJÍ, ale k Islámu máme ODPOR !

V. Braun 23.8.2018 21:00

Re: Proboha, vy už nejste normální,

Proč ne, odpor si kidně mějte, to je vaše osobní věc.

M. Těhanová 23.8.2018 21:20

Re: Proboha, vy už nejste normální,

Pane, máte vy vůbec mozek v hlavě. Vy klidně odpor nemějte, ale vezměte si je k sobě domů, ale nechtějte je vnucovat druhým.

M. Prokop 23.8.2018 21:28

Re: Ukažte mi ty nebojsy

A od začátku lidstva kontrolovaně. Když někdo přimigroval nekontrolovaně, buďto zvítězil a asimiloval původní obyvatelstvo, nebo byl zahnán, případně zabit.

Velmi rozumný a doporučení hodný systém.

Připravovati se je třeba na vše, co se dá očekávat. Na zimu otopem a zimníkem, na migranty plotem, táborem, kulometem.

J. Jurax 23.8.2018 21:53

Jistě. A kdo se bojí lupičů je idiot taky. Lupiči existují od počátku lidstva přece.

Zamykáte svůj byt či dům?

K. Janyška 23.8.2018 9:00

Strach je projevem nejsložitějšího spontánního řádu

vesmíru - lidské mysli. Každý spontánní řád totiž vykazuje sebezáchovné, seberegulační a sebepořádací účinky... Dzp.

M. Mikulec 23.8.2018 8:29

Pěkné napsano

Ti, co hlasaji bezmeznou pomoc ilegalum až do našeho sebezniceni jsou zastydli křesťané, s vírou v jedno beztvare lidstvo. Vůbec nedomysli následky svých činu. Politici musí předvídat to nejhorší a postarat se, aby to nenastalo. Evropská unie je neschopný mastodont. Akceschopne musejí byt ty nenáviděného národní státy. Což se naštěstí děje.

M. Drašner 23.8.2018 8:55

Re: Pěkné napsano

že by naše univerzity produkovaly zastydlé křesťany? To snad nemyslíte vážně! Zastydlé, to nejspíš ano, věřící, to určitě, ale o křesťanské skromnosti to zcela jistě není.

M. Mikulec 23.8.2018 10:24

Re: Pěkné napsano

Pane Drašnere, křesťanství se sekularizovalo, tak proto. Ta jeho náboženská absence prostě vyhřezla jinak.

R. Langer 23.8.2018 16:10

Re: Pěkné napsano

To je nesmysl. Vysvětlení je mnohem jednodušší, jde hlavně o peníze. A o nemalé, a hlavně CIZÍ peníze. Nebo snad máte pocit, že ti vítači chtějí ty migranty sponzorovat z vlastních kapes? Ale no tak... ;-)

I. Širůček 23.8.2018 12:01

Re: Pěkné napsano

Dejte křesťanům moc ... uvidíte jak s islámem zatočí! V této chvíli jsou to pro ně věřící spolubojovníci proti ateistům.

R. Langer 23.8.2018 16:15

Re: Pěkné napsano

Oni by ti křesťané u moci za chvíli zatočili i s těmi nevěřícími, stejně jako ti muslimové. Nebo komouši. To máte jedno, víra nezná slitování (pokud na to máte páku). My jsme ji křesťanům zaplaťpánbůh zlomili, a proto mohl začít rozvoj západní civilitace. U Islámu se tak zatím nestalo, a podle toho to taky vypadá.

M. Těhanová 23.8.2018 21:22

Re: Pěkné napsano

Vy jste vůll-

M. Prokop 23.8.2018 21:30

Re: Pěkné napsano

Má pravdu. Křesťanství to dokazovalo po celou dobu své existence. Teď už málo, nemá na to moc.

Dejte jim ji a uvidíte, co vše zakáží.

J. Jurax 23.8.2018 21:53

Není. Má recht.

V. Němec 23.8.2018 7:34

Kupodivu,

nečekaně moudré!!!