3.5.2024 | Svátek má Alexej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hlaváč 16.2.2011 3:25

Souhlas

Jsem od dětství vášnivý čtenář, k tomu jsem mj. byl veden svým otcem, původním povoláním byl knihkupec, a dodnes si vybavuji vůni čerstvých knih, které před padesáti lety přinášel v balících domů. To napětí, pak úžas (já měl 5-6 let a sestra starší o dva roky) : Verneovka, taky Lovec jelenů, Dva divoši, etc., etc. A taky to bylo z otcovy knihovny na co jsem dosáhl :  Bílá velryba, Dělníci moře, Stařec a moře... Byť nesourodé, jmenovatel je snad zřejmý.             Je s podivem, že ještě pořád vychází tolik knížek, myslím tím titulů, v nízkých tisícových nákladech. To si asi musí dotovat sám autor.

Nejsem lokální patriot, jsem invalida po úrazu (před sedmi lety mě srazilo auto), což mě trochu omezuje v pohybu, a proto pro mě návštěva knihkupectví před Vánocemi byla téměř svátkem. Bydlím celý život v Brně a knihkupectví Barvič, Novotný na České ul. mě mile překvapilo nabídkou např. kompletního (nebo téměř, jestli se pletu) F.Kafky a L. Klímy. A bylo toho víc, co mě tam potěšilo.

Tak tedy nevím, když cena knih, které jsou nikoliv bestselery, je teď mezi 150-220 Kč , kolik budou stát pak??

Asi nic, proč by je měl ještě někdo vydávat?

Koneckonců nějaká zbyde...   A ještě taky máme Antikvariáty                       

A. Čepek 16.2.2011 7:38

Re: Souhlas

Pane Hlaváči, víceméně mi mluvíte z duše, ale ... uvádíte tituly a autory, které/kteří stojí za přečtení. Krom toho ale exituje mnohem větší masa, která není nic jiného než jen šrot, další z produktů zábavního průmyslu, kvality stejné jako na nás chrlí televize, podobně hudební průmysl. Je to zábavní průmysl, který si prosadil zcela bezprecedentní prodloužení ochrany autorských práv z 50 na 70 let, v České republice navíc retrospektivně. Proč by měl jeden segment průmyslu mít jiné zdanění než jiné průmyslové produkty? Zábavnímu průmyslu přitom odvádímě zlodějské výpalné z paměťových médií a třeba i tiskáren (zákonem posvěcená zlodějna). Dobré knihy přežijí a osudem těch ostatních bych se příliš netrápil. Bude nás to stát víc peněz, ale podívejte se za co všechno a kolik dnes musíme platit. Mimochodem, na České bývával skvělý antikvariát, jak to s ním dopadlo?

J. Hlaváč 16.2.2011 23:06

Re: Souhlas

Pane Čepku, začnu bývalým antikvariátem na České. Začátkem sedmdesátých let za středoškolských studií jsem se tam v poledních pauzách chodil v zimě ohřívat, leccos přečíst a i za pár korun koupit, ať už z poesie, filosofie... V letech osmdesátých změna na starožitnictví a v devadesátých na banku... Ale zpět k meritu věci: v článku se píše, že se zvýšením DPH na "zboží" "knihy" na 19% budeme na hony vzdáleni V.Británii (0%) a limitně blízko Bulharsku (20%?). Jestli jsem to dobře přečetl?? Měli se tam zdržet Konstantin s Metodějem na své pouti na "západ"... A co se mne týče, knihu si čas od času koupím i bez chleba, pět šest bochníků za Turgeněva či Dostojevského (dle chuti), no nesměňte to...!