6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Loki_F 31.3.2008 3:12

Pane Vlku, díky za článek.

Pominu-li několik nepodstatných detailů, souhlasím s Vámi vyjádřeným názorem na chování mediokracie k lidem, jež je eticky a morálně převyšují - jak Vy je nazýváte - k hrdinům.

Dlužno podotknout, že živí hrdinové to nikdy a nikde neměli lehké, protože pro vládce vždy představovali nebezpečí a vzor pro ty, kteří měli poslouchat a držet hubu a krok...

Viz Albikiadés nebo Patton, které dělí 2200 let...

A vzpomeňme jak na tom byli američtí vojáci po návratu z Vietnamu - novináři z nich udělali válečné zločince, jako z Rusů v Afghánistánu  a je jen otázkou času, kdy ten náš novinářský P&H+BŽ pokusí o totéž s  našimi specialisty působícími tamtéž...

300 31.3.2008 3:16

Re: Pane Vlku, díky za článek.

Máte pravdu, hrdinové to zřejmě nikde nemají lehké. Platí to minimálně od klasického řecka v kterém je mnoho příkladů, kdy hrdinové byli svými spoluobčany vyhnáni k protivníkovi jako zrádci atd.

J.G. Pašek 31.3.2008 3:06

Záleží, kdo kraluje na hradě . . . .

ten vybere hrdiny, kteří budou v čítánkách a žáci učit v dějepisu  . . . . .

Nenašel jsem dosud jednu ulici  . . . Fučíkova . . . ty které jsem znal, byly po 1989 přejmenovány  . . . čím se provinil?

Muki 31.3.2008 3:30

Re: Záleží, kdo kraluje na hradě . . . .

Nikdo,kdo neprosel vysetrovanim gestapa, nema pravo vytykat Fucikovi, ze nevydrzel a podlehl. Jenze si mi prekvapil, vzdyt jak to bylo s Fucikem, to je dnae dostatecne znamo. Spise by se meli oslavovat ti, ze jterych gestapaci nedostali ani slovo.Protoze se po valce zjistilo, ze vetsina hrdinu a obeti nacistu, nebyli komuniste, tak komuniste museli honem nejake hrdiny vyrobit. Tak vznikl Fucik, ovsem, strana pravdu dobre znala.To ze ve svych knihach a clancich, kde propagoval sovetsky komunimus v dobe, kdy ram dochazelo k nejhorsim "prehmatum" a vedome lhal, take neni noc hrdinske

300 31.3.2008 3:39

Re: Re: Záleží, kdo kraluje na hradě . . . .

Fučík je kontroverzní. Jednak komunisti potřebovali vytvořit legendu svého odboje, mrtvý literát, který už do ničeho nemůže mluvit byl ideální. Jeho ´Reportáž" byla za komunistů vydávána s vynechávkami. Navíc, při zatýkání se nebránil, svůj revolver nechal pod peřinou lidí u kterých bydlel, stálo je to život

Muki 31.3.2008 4:02

Re: Re: Re: Záleží, kdo kraluje na hradě . . . .

V te dobe byl zakaz pro komunisty od sameho salina, cokoliv podnikat prti, jak to nazval "nemeckym delnikum v nezistickych uniformach" Bylo to v dobe, kdy Stalin s Hitlerem meli smlouvu o pratelstvi, Stalin dokonce posrilel, nebo vydal nemecke komunisty, kteri uprchli do Ruska.Proto komuniste v cesku, meli prikaz nic nepodnikat, zusta v ilegalite a cekat na budoucnost.Fucik, lako uvedomeli komunista to neporusil, zadny odboj nedelal, snazil se jen udrzet komunistickou stranu probudoucnost.Je teorie, ze Fucika praskla jeho druha zena, slavna Gusta, kdyz od ni odesel k herecce se kterou byl take zatcen. Bez vedomi gestapa by se mu asi nepodarilo reporaz napsat. Byl take odmenen funkci chodbare, coz dotavali jet ti, co gestapo uspokojili pri vyslechu a spolupracova. Sam pise, jak ho gesapak vozil na schuzky po Praze a na ruzna mista, coz normalne nedelali tem kdo vzdorovali. Tim ho neodzuji, ja bych to take nevydrzel.

300 31.3.2008 4:18

Re: Re: Re: Re: Záleží, kdo kraluje na hradě . . . .

No jo Gusta. Napřed ho práskne a pak má z legendy docela dobrou živnost. To jsou také paradoxy s kterými se v životě hrdiny musí počítat ;-)

Fafa 31.3.2008 4:53

300

ta scenka s revolverem se mi zdala divna uz ve skole. Ale otazkou spis je, jestli byl Julius Fucik opravdu mrtvy literat. Ledacos se povidalo o ceste do Jizni Ameriky. Ale treba mel stesti, ze se v Praze nedozil roku 1948. Taky mohl sedet na lavici obzalovanych hned vedla Zavise Kalandry.  

Pišta 31.3.2008 7:28

Re: Re: Záleží, kdo kraluje na hradě . . . .

Problém s Fučíkem je v tom , že svědci, kteří přežili protektorát, a znali Fučíka osobně, někteří i z Pankráce, měli námitky proti jeho glorifikaci. Nějakou shodou náhod brzy někam zmizeli. Kam se poděli, pánbů ví. Další podivnost je v tom , že nikdo z těch , o kterých Fučík věděl něco konkrétního, nepřežil. Co tedy Fučík neprozradil , je záhada. Přitom člověk , kterého ve své "Reportáži" označil za zrádce, (Mirek) znal víc lidí než on. Ti které znal jenom Mirek, přežili. Prostě záhada. Další záhadou je sama "Reportáž". Pokud to bylo jak píše Fučík, tak Fučík byl jediný člověk , kterému se podařilo propašovat z nacistického vězení moták. Jediný člověk  z celé obsazené Evropy. A on propašoval celou knihu. Popis událostí ve vyšetřovací vazbě je také divný. Vyšetřovací vazba  za nacistů, byla vždy samovazbou. Fučík byl jedinou výjimkou. Těch záhad je tam nějak moc.

AndyO 31.3.2008 6:02

Re: Záleží, kdo kraluje na hradě . . . .

nebyl hrdinou, za kterého ho vydávali. Čím se provinil? Ničím, za manipulaci s historií on už nemohl, stejně jako se ničím nevyznamenal.

Vypadalo to směšně, přejmenovávání ulic. Až po skoro dvaceti letech uznávám, že to má své opodstatnění- komunisté dosud drží linii předlistopadových názorů a propagandy a jsou čím dál agresivnější. Blbnout děti další sérií vylhaného hrdiny Fučíka, který narozdíl od buržoazních odbojářů NEZRADIL je velmi nebezpečné a sprosté.

Fučík byl použit jako prototyp statečného komunisty odbojáře, po sametovce byl jen sňat z piedestalu, který si nezasloužil. Nemění to nic na faktu,že byl oběť nacistů a není to důvod k tomu se mu posmívat nebo nadávat.

reportér 31.3.2008 11:46

Re: Re: Záleží, kdo kraluje na hradě . . . .

Stále se zde mluví jen o jeho Reportáži. Jenže Fučík vysloveně lhal (vědomě, nevědomě, z blbosti) už léta před tím ve svých reportážích ze Sovětského svazu. On nebyl v podstatě žádný novinář, reportér, ale prachsprostý komunistický agitátor. Tak jak po něm ulice byly pojmenovány, tak i byly přejmenovány.

Rudolph 31.3.2008 2:22

Doplňující otázka

Jenom abych nebyl za autorova totálního pochlebníka: Byl jste někdy, pane Vlku, na české vesnici? Byl jste na návsi? A víte, co tam dodnes stojí, namnoze překvapivě dobře opečováváno? Asi už víte. Pomník padlým vojákům v 1. světové... Všude, v každé vesnici. Jak je to možné? Co vy na to? :)

Fafa 31.3.2008 2:55

Rudolphe:

na tech pomnicich je casto zajimave to, ze se neuvadi, na ktere strane fronty vojak padnul. Proste jmeno, vek, povolani. Pokud mne pamet neklame, tak tak vypada treba ten v Telci.

Pišta 31.3.2008 15:24

Re: Rudolphe:

V itálii existuje udržovaný hřbitov rakouských vojáků padlých v první světové válce. Z hlediska Italů nepřátelských.Jsou tam pochováni i Češi. Jsou ti Italové tak hloupí nebo zbabělí ? Já fakt nevím. Myslím, že v tom  bude něco jiného.

Loki_F 31.3.2008 2:57

To Rudolph: Doplňující odpověď - na vesnici většinou nejsou kavárny

a tudíž tam také chybějí kavárenští intoši, kteří by mezi nevědomými venkovany šířili intošskou "pravdu"... Flagelantské a jiné "módy" přicházejí na venkov opožděně a mnohdy jej minou! Čož bývá často více než prospěšné. };D))

Rudolph 31.3.2008 2:08

No jen si dělejte srandu

No jen si dělejte srandu. Pan Vlk se nám poněkud rozjel, pravda... Ale podumali jste někdy nad tím, jaké postavení má u nás... no ono už to samo o sobě vypovídá: "lampasák"? Co to vůbec u nás znamená být český voják? Musím to ještě dál vysvětlovat? Bavili jste se o tom s někým z jiné země? Nepochopil co tím myslíte, když si děláte z vlastních vojáků srandu? Může za to Švejk? :) Co vy na to? :)

Borek@exil 31.3.2008 2:36

Re: No jen si dělejte srandu

Dříve se říkalo "důstojník". A bylo to slovo důstojné. Tady, v Americe, jsou důstojníci všeobecně váženi, považováni za úspěšné lidi s vysokou morálkou. Bývalý president Bush je také válečný hrdina, existuje autentický filmový záznam kde je k viděný promočený Bush vytažen na palubu ponorky po té, co byl jakožto pilot bombardéru sestřelen Japonci nad Pacifikem. Jeden z válečných hrdinů z Vietnamu, potomek vojácké rodiny (děda admirál, táta admirál) bude nejspíš novým presidentem - arizonský senátor John McCain. Vážená postava americké politiky, bývalý ministr zahraničí, generál Colin Powell.....atd......

i.h. 31.3.2008 11:50

McCain

no, doufejme, doufejme ...

Apea 31.3.2008 1:56

vzpomínky na hrdiny?

Vážený autore,

poctivě jsem pátrala v paměti, když se  Milán vzdal  české armádě.  A ať dělám, co dělám,nemohu se zbavit temného podezření  - totiž, že máte na mysli armádu říšskou, které velel  Fridrich  Barbarosa  a ve které český kontingent proslul toliko tím, že několik českých vojáků bylo při dobývání  na hradbách mezi prvními. Už to ztékání hradeb ovšem nesvědčí o tom, že by se   Milán, po dobytí krutě zničený  vzdal.  Doufám, že se mýlím a uniklo mi jakési  jiné tažení k  Milánu s vynikající českou účastí. Ale přesto - co kdybyste se, vy bojovníku proti kavarenským intošům naučil z české historie alespoň tolik, co má znát dítko u maturity - težké mít úctu k hrdinům bez úcty k  dějinám, které o nich vyprávějí. 

Fafa 31.3.2008 3:05

Apeo,

takze proslul jenom tim, ze nekolik vojaku z ceskeho kontingentu bylo na hradbach? Mimochodem, kdo z dalsich spojencu Fridricha Barbarosy dostal  po oblehani Milana kralovsky titul?   

68 31.3.2008 3:31

Re: Apeo,

Nechte ji být. Jen další intoš-netykavka.

takyhysterik 31.3.2008 3:50

Re: Apeo,

Souhlasim s Vasim nazorem, lec kralovsky titul dostal Vladislav od Barbarossy jeste pred tazenim na Milan, v Rezne toho roku (1058). Take se proto na nej tehdy zlobili cesti velmozi, ze to bylo bez jejich vedomi. Aby si je naklonil, tak vyhlasil pripravovane tazeni do Italie za dobrovolne a tzv. "na jeho triko". Jelikoz sliby jsou chyby, tak se Cesi museli zacit "samozasobovat" jiz v Bavorsku.

Jinak nevim kde "Apeo" delalo tu svoji maturitu. Ja svoji prolezl na zaklade mnohem mene vedomosti.;-)

takyhysterik 31.3.2008 3:40

Re: vzpomínky na hrdiny?

Friedrich Barbarossa tehdy (1158) pry poslal ceske vojsko vedene Vladislavem I. k Milanu napred, jako predvoj, nebot Cesi se pry tehdy "samozasobovali" jiz na spojeneckem (bavorskem) uzemi. Tam (u Milana) se pak vyznamenali, ze dokazali beze ztrat prekrocit rozvodnenou reku Addu, po tom co milansti vsechny pristupove mosty strhli. U milanskych hradeb pak se dale "proslavili" pecenim testovych figurin, cimz mezi milanskymi vyvolali poveru, ze Cesi jedi male deti. Ta se (dle me pritelkyne provdane do Milana) traduje snad az dodnes, kdy tam lide hrozi neposlusnym detem, ze je prijdou "Cechove" snist.

Mimochodem, v tom roce Milan dobyt nebyl. Sami milansti si tehdy vyzadali aby cesky kral (Vladislav I.) delal mezi znepratelenyma stranama prostrednika. Milansti se tehdy vykoupili (cesky kral dostal 10% vykupneho). Jeste nekolikrat se cisar pokusil dobyt Milan, vzdy za pomoci Cechu, i kdyz jiz bez veleni Vladislava. Az roku 1262 Milan konecne padl.

To "vzdani se" ceske armade se tyka jineho severoitalskeho mesta, kde Cesi zacali kacet olivove haje v jeho okoli, coz prinutilo mesto se z ciste "obchodnich" duvodu vzdat a radeji zaplatit."vypalne".  

Jelikoz take nejsem (svete div se) neomylny, jmena toho mesta si ted nevzpominam. Pres to doufam, ze se shodneme na tom, ze to vse zde recene neubira na smyslu autorova clanku: to, ze neni dobre si srati do vlastniho hnizda. ;-) 

Apea 31.3.2008 11:25

Re: Re: vzpomínky na hrdiny?

Dík:-D

Nejsem si jista, ale ten Vladislavův titul, tradičně a chybně spojovný s obléháním Milána, asi u maturity bude i dnes, v mém mládí tam byl určitě. Ale potěšilo mne, že reakce  šly po  doplňování nadhozeného problému,  rozpravou o tom, co  vlastně  u  Milána bylo  -  a opustili onu rovinu,kdy se k jednoduché -rádoby morální - myšlence připichují fáborky zřasených historických neznalostí autora.  Ano, srát do vlastního  hnizda  se nemá, ale proč k tomu ta omáčka o českém pohrdání vlastními hrdiny? Copak je to někde jiné? Buď se oslavují anebo vynášejí na hnůj,někdy současně.

takyhysterik 1.4.2008 10:19

Re: Re: Re: vzpomínky na hrdiny?

Mila Apeo, ano, byva to nekde jinde i jine. Kdyby jste mozna zila v jinych krajich tak by jste se tam seznamila i s jinyma zvyky.

Napriklad v USA si potrpi mnohem vice, nez v ceske kotline, na to mavani praporky a v ohromne vetsine jsou pro vkus mnohych jinych, az prehnane hrdi na svoji zem. Samozrejme mimo tech par NY "intosu", ale mnohy American Vam rekne, ze NY neni USA.

Ve Svycarsku taktez, ale tam ty praporky jsou casto kantonalni a treba i mestske. Zrovna tak i pocit prislusnosti. To se odrazi i ve vyuce dejin, na mistnich skolach. Nakonec i obcanstvi dostanete od sve gemeinde (obce) pak teprve to kantonalni a nakonec az svycarske.Pamatuji si napriklad stoletou babicku v novinach, kde se pysnila tim, ze nikdy nebyla mimo svuj kanton (velikosti to trochu vetsiho okresu, u nas).

V Australii take jsou hrdi na sve (podle nas pomerne kratke) dejiny i kdyz, v porovnani napr. s Americany, zpravidla zcela naruby. Ja je mam rad obzvlaste proto, ze s oblibou oslavuji predevsim sve porazky (Anzac Day) a najit v rodokmenu nekoho, kdo prijel do Australie na jedne z trinacti trestaneckych lodi First Fleet (Prvni flotily) je pro ne jako u nas vystopovat svuj puvod az k Premyslovcum. Ale jedna vec se o vsech takych da presto s urcitosti rici. Do sveho hnizda si neserou.

Borek@exil 31.3.2008 1:19

Čeští a slovenští hrdinové jsou známi a váženi v zahraničí.

V roce 1969 jsem v Reims (Remeš) v katedrále postál se slzou v oku nad pamětními deskami padlých čechoslováků z Druhé Světové...většinou letci nad Francií sestřelení. V Anglii téhož roku mi angličtí přátelé s úctou ukazovali památníčky československých letců z bitvy o Anglii. Jsou na čestném místě ve Westminsterské katedrále. Krysy od Tobruku jsou v civilizovaných zemích rovněž vzponáni s úctou. 

Finrod Felagund 31.3.2008 1:10

Máte naprostou pravdu

nicméně něco Vám tam chybí. Češi mají hrdiny, Češi mají na co být hrdí. O tom není sporu. Je tu ale jiný problém - morálně vyspělá česká společnost bude, až se přijme taková, jaká je i s chybami z minulosti (nejlépe se z nich poučí). Něco jako Francouz, který je schopen říct "to, jak jsme se jako většina národa chovali za WW2 není nic moc, ale hrdinové, kteří bojovali, jsou opravdu hrdinové a jsme na ně 100% hrdí" - pokud Češi akceptují, že jsou lidskými chybujícími bytostmi a nebudou na oprávněnou kritiku reagovat podrážděným "já to nebyl", ale místo toho řeknou "ano, tohle jsme udělali špatně a poučili jsme se z toho - do budoucna tu chybu neuděláme", bude to hned vypadat jinak. To je IMHO základ skutečného patriotismu, mít rád svou zemi takovou, jaká je, brát ji s klady i zápory - a takovou ji mít rád. Bohužel většina hlasů na toto téma v ČR vyznívá tak, že se lidé dělí cca na dva tábory (+ výjimky) asi takto: jeden tábor říká "jsme bezchybné holubice, my jsme hrdinský národ, všichni ostatní jsou špatní a za vše mohou ti cizáci" a druhý tábor si neustále kálí na hlavu a poníženě se omlouvá pomalu i za svou existenci (tak jak píšete). Podle mého názoru je třeba hledat optimum - a k tomu mít zdravé sebevědomí.

68 31.3.2008 3:36

Re: Máte naprostou pravdu

Mladíče, jste fiškus. Nejen Felagund.

68 31.3.2008 3:44

Re: Re: Máte naprostou pravdu

You kow... my přece víme, že jsme dovedli zatočit i s těma "Sudetákama". Nač ty náznaky, no ne?

pp 31.3.2008 16:15

No, no, opatrně.

Vy asi nevíte, co je to politická korektnost. O některých věcech se prostě ve slušné EU nemluví.