10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kapitalismus u konce?

V poslední době už prakticky není poptávka po racionálních argumentech. Naopak stoupá poptávka po dojmologii. Můžeme to říct i tak, že v celých dějinách proti sobě vždy stál rozum a víra, argumenty a pocity.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 6.5.2021 10:47

Vynikající příklad, který pravdivě a hlavně obecně popisuje socanský způsob života. Takový, který nemá naději na efektivní funkčnost a který ve spojení s anarchistickými principy vládne dnes u nás.

K. Zelený 6.5.2021 10:46

Další nepodložené a hloupé zevšeobecnění vlastního pokřiveného náhledu na okolí.

J. Pavelka 6.5.2021 10:44

No byli jiné hrozby, o kterých zase nevíme my...Teď nedávno jsem četl svodku novin ze začátku 20. století...

J. Pavelka 6.5.2021 10:41

Na tomto principu ale nefungoval ani socialismus za Husáka...I tam byly rozdíly v příjmech, různé motivace apod... apod...to by spiš odpovídalo už komunismu

P. Čech 6.5.2021 10:38

V dané době (před více než 200 lety) se lidé, žijící na dnešním švýcarském území mezi se bou prali a nesnášeli se. Byla to jednotlivá malá území, obývaná Italy, Němci, Francouzi a Rétorománci. Obecně to nevypadalo, že by se mohli na čemkoliv domluvit. I našlo se pár chytrých hlav, kterým se to nelíbilo, vzali za základ ideály Velké francouzské revoluce a teze George Washingtona a vytvořili nový, demokratický systém. Ten systém zavedli a začali prosazovat. Po nedlouhé době obyvatelé zjistili, že ten systém je dobrý, že efektivně funguje a přijali jej za svůj. Bez toho totiž žádný systém nemůže fungovat. O d té doby se jejich systém zastupitelské demokracie vyvíjí, tříbí a vylepšuje. Funguje efektivně jako stát, který je stále více bohatý a hlavně neutrální. Necpe se do žádné sféry zájmů jakékliv velmoci poněvadž dobře ví, že tím ničeho smysluplného nedosáhne.Je schopen a hlavně ochoten sám sebe bránit proti jakémukoliv vojenskému napadení. Dobře ví, že je nutno být zadobře se všemi, kdo o to stojí. Nepřiklání se ani k východu, ale ani k západu. Je to prostě stát jeho občanů, jaký má ve skutečnosti demokratický stát být. A proč takový systém nezavedl kromě Lichtenštejců nikdo jiný? Inu proto, že všechny ostatní systémy jsou založeny na moci menšiny, dané politickými stranami. Ve Švýcarsku jsou také politické strany, mimochodem mnohem větší než ty naše, ale ty nejsou obdařeny mocí nad občany. Konečné slovo ve všem tam mají občané a mají k jeho prosazování ve svých rukou přímý nástroj. Tím nástrojem je referendum a všeobčanské hlasování, jejichž výsledky jsou obecně závazné. Výsledky všeobčanského hlasování se navíc dostávají do ústavy. Tak vypadá skutečná zastupitelská demokracie a ne něco, co je za ni jen vydáváno, jako u nás.

P. Dvořák 6.5.2021 10:30

Jestli to s tím suchem a oteplováním nebude jako s Mao-Ce-Tungovou teorií Velkého skoku:

Chcete-li přeskočit potok, musíte k rozběhnutí napřed udělat dva kroky zpět.

Takže dočasně mrzněte a broďte se bahnem. Potom HUP! a bude sucho a vedro.

:-)

V. Braun 6.5.2021 10:30

Tak vy jste vítač přistěhovalců z Afriky? Zajímavé, že se projevujete až teď?

K. Zelený 6.5.2021 10:25

Svojí pravdu Šichtařová má, stejně jako vy i jako každý, stejně jako má každý ukončení zažívacího ústrojí. To nic nemění na tom, že její exkurzy do historie obecně a historie filosofie, stejně jako do politologie a sociologie jsou úsměvně amatérské a průhledně účelové a že její asociální až sociopatická sobeckost není ani náhodou racionální.

V. Braun 6.5.2021 10:23

Tak jsem článek přečetl, ale k tématu racionálno versus dojmologie, které avizuje nadpis a úvodní odstavec, jsem se od autorky nedozvěděl nic. Po prvním odstavci téma opustila a dále jen hořekuje nad "odklonem od kapitalismu". To mi od autorky jako racionální postup nepřipdaá, nepropadla snad sama "dojmologii"?

L. Písařík 6.5.2021 9:59

Souhlasil bych, až na to Rusko: být přítelem Ruska se mi za současné doby jeví skoro jako vlastizráááda. Obchodní partnerství, prosím, z toho mají obě země profit, ale nic více.

P. Milan 6.5.2021 9:57

Sedí to jak Jandák na hrnec.

P. Milan 6.5.2021 9:56

Jen takový doplněk, v dobách dřevních chtěli lidé zbohatnout VLASTNÍ pílí, případně si VLASTNÍM úsilím něco ukrást.

V současné době preferují a volí takový stát, který by to pro ně měl ukrást V ZASTOUPENÍ. Nedochází jim, že stát sice ukradne, ale jim nic moc nedá, ukradené spotřebuje sám na sebe a své oudy.

L. Písařík 6.5.2021 9:55

Profesor na závěr konstatoval, že experiment prokázal, že socialismus už z principu nemůže fungovat, protože pokud je odměna za práci skvělá, lidé mají motivaci pracovat, ale když vláda vezme lidem celou odměnu a přerozdělí ji i těm, kdo nepracují, nikdo se nebude mít motivaci a nebude chtít uspět.Z tohoto experimentu lze vyvodit několik obecných závěrů:- Co dostane jeden člověk, aniž by to odpracoval, to musí odpracovat jiný člověk, aniž by za to dostal odměnu.- Nelze rozmnožit bohatství tím, že se přerozdělí.- Stát (vláda) nemůže dát nikomu nic, aniž by si to dříve nevzala od někoho jiného.- Legislativním opatřením nikdy neuděláte z chudých prosperující. Lze však legislativně udělat z prosperujících chudé.-

L. Písařík 6.5.2021 9:55

Pane Polanský, často vás čtu, ale tady se, myslím, mýlíte: Vypůjčil jsem si jeden článeček od Lucie, doufám, že se na mně za to nebude zlobit. Tady je: Jeden americký profesor ekonomie na místní vysoké škole nikdy nenechal propadnout jediného studenta, ale nedávno najednou nechal propadnout rovnou celou třídu. Při přednášce makroekonomie totiž studenti trvali na tom, že levicový socialistický model ekonomiky je správný a vzhledem k rovnosti práv občanů je správné, že by nikdo neměl být ani chudší a ani bohatý a všichni by měli být zhruba na stejné úrovni. Profesor tehdy jen pokrčil rameny a řekl:K, udělejme tedy experiment a ověřme pravost teze socialistického modelu ekonomiky. Považujme Vaši třídu za uzavřenou ekonomiku, kde je 100% zaměstnanost, protože všichni pracujete (studujete), což je předpoklad socialistického modelu. Za svou práci ale v současnosti dostáváte tržní mzdu v podobě známek odpovídající kvalitě. Kdo pracuje (studuje) dobře, dostává výborné známky, kdo pracuje (studuje) méně, dostává známky horší. Místo toho já od teď po vyhodnocení známky zprůměruju a Vaše odměna bude u všech stejná, dle sociálního modelu." Studenti s tímto experimentem souhlasili. Po prvním testu byly známky v běžném průměru a každý student dostal za 2 (písmeno B). Studenti, kteří poctivě studovali a tvrdě se na test připravovali, byli trochu zklamaní, zatímco studenti, kteří se připravovali méně, byli spokojeni. U dalšího testu studenti, kteří studovali málo, studovali ještě méně a ti, kteří se před tím studovali hodně, se rozhodli, že jim postačí průměr a také začali studovat méně a upřednostnili získaný volný čas. V tomto testu byl už průměr 4 (písmeno D)! Nikdo už nebyl spokojený! Další test měl již průměr 5 (písmeno F). Jak semestr pokračoval, průměr už se nezlepšil a vše se zvrtlo v následné hádky, obviňování a nadávky. Nikdo totiž nechtěl studovat ve prospěch toho druhého. K velkému překvapení na konci roku všichni propadli, neboť i závěrečná zkouška měla hodnocení za 5!

P. Milan 6.5.2021 9:53

Ciwe, Šichtařová má vcelku pravdu a vám se to nelíbí, toť vše.

P. Milan 6.5.2021 9:51

Tak ještě osvětlete, proč si takový systém Švýcaři zavedli a nikdo jiný ne.

R. Meišner 6.5.2021 9:50

těžko říct, co je největším nebezpečím, autorko. podle mě to jsou aktivisté, -ale na ty jste zapomněla. žiju na Vysočině, už druhý rok se brodím bahnem, -ale sucho sílí. je dokonce pětisetleté. globální oteplování je trvale na vzestupu,-a mě je trvale zima jako sviňa.vypěstovat se tady nedá nic, všechno vždy zmrzne....etc...etc. už chápete?

P. Milan 6.5.2021 9:49

Multikulti politicky korektní soudružky a soudruzi v Bruseli a nově i Washingtonu se usilovně snaží, aby Rusko a Čína byly čím dál, tím přitažlivější. Takže se trochu bojím.

So geht das.

V. Kuhaj 6.5.2021 9:47

Já nemyslím jen v ČR, já ten problém vnímám jaksi celoevropsky. Tam už se o to starají muslimové. Zatím je v pár enklávách, doposud bláhově nazývaných "nogozóny". Čínu nebrat, ale jestli tomu tady má někdy šéfovat muslim, jdu do Ruska.

M. Valenta 6.5.2021 9:41

Však oni se pak Rusové a Číňané o nás postarají, nebojte se.

M. Valenta 6.5.2021 9:40

Jasně a proto držíte palce Číně a Rusku.

P. Čech 6.5.2021 9:39

Mýlíte se, pane Tichý. Východní blok se zhroutil kvůli tomu, že tam byly fronty na banány. A proč nefunguje socialismus? Protože nefunguje téměř žádný "ismus". Zdá se, že může fungovat skutečná demokracie, taková jaké funguje efektivně již více než 200 let ve Švýcarsku. Sem je třeba napřít pozornost a pokud možno převzít jejich politický systém se všemi chlupy. Tady totiž existuje reálný příklad, jak se všechno má dělat. Neříkám tím, že švýcarský systém je ve všem ideální, , ale nejlepším ve srovnání s ostatními v současnosti je určitě.

V. Kuhaj 6.5.2021 9:37

Spíš se bojím, že u konce s dechem je celá demokracie, nejen kapitalismus.

J. Stehlik 6.5.2021 9:36

Všeobecný text . Já bych řekl, že zásadní je výnos. Tedy to co do toho vložíte musí mít pak smysl (zisk) . O USA nemám obavy , ty jsou v základu postaveny na výnosu (obce jsou financovány z daně z nemovitostí) . Tudíž jakákoliv aktivita musí být zisková , jinak jste bezdomovec. A to se prolíná do všech koutu americké ekonomiky . Všiměte se že se vždy zveřejnuje nejen počet nových pracovních míst , ale zároveň i vydaná stavební povolení . Oproti nám na přepočet obyvatel je vydáváno 5x více.

V evropě je to horší . Tam o penězích rozhoduje centrální vláda a ve jménu ideologie přijímá regulace , což se projeví i v té poslední obci na příjmech a výdajích . Zatímco tedy když američané tisknou peníze , tak se začne stavět a projeví se to v rustu cen dřeva (letos jen o 200%) . Tak u nás se to projeví jen nemovitostní bublinou s rustem cen . Na vině jak nám tvrdí jsou centrální banky s tiskem peněz . Ale zapomínají že na vině jsou regulace a nedostatek nabídky (konkurence) : Jak se systém nastaví takové z něj padají výsledky ;-)

P. Čech 6.5.2021 9:32

Kapitalismus vznikl právě proto, že lidem ty "duchovní hodnoty" nestačí. Poptávka po bohatství byla vždy a bude také vždy. Ona však k dosažení toho bohatství poptávka sama nestačí. Je nutno pro to něco dělat. Kdyby např. pan Babiš nic nedělal, určitě by těžko byl bohatým. Bohužel na světě je obrovská většina lidí, kteří chtějí být bohatí, ale nic pro to dělat nechtějí . A právě takoví lidé sedají na vějičky politických stran, které jim slibují, že je k bohatství dovedou bez jejich přímého nasazení. A právě proto to téměř nikde nefunguje.

P. Čech 6.5.2021 9:26

Suchý skelet filosofické abstrakce.

P. Čech 6.5.2021 9:25

Hm, máte asi pravdu.

P. Čech 6.5.2021 9:24

" V celých dějinách proti sobě vždy stál rozum a víra, argumenty a pocity."

Bohužel však, vždy vítězila ta víra, pocity a emoce. Rozhodně ne rozum a argumenty. Je jen jeden stát na světě, kde již více než 200 let rozum a argumenty převažují. Švýcarsko! Je to dáno jeho politickým systémem skutečné zastupitelské demokracie a zásadně nikoliv systémy, které se za demokracie jen vydávají přičmž k ní mají neskutečně daleko.Jsou to všechny systémy, které žijí z menšinových vlád a ústavní moci menšin občanů nad skutečnou většinou (nadpolovičním počtem). Tyto státy považují demokracii nikoliv za vládu občanů (demos kratos), ale za vládu politických stran, což je zásadní omyl. A podle toho to také na světě vypadá.

S. Zemitý 6.5.2021 9:20

Ale já vím, že na neúctu mládeže si stěžovali už staří Řekové. Jenže - přečtěte si můj seznam pečlivě ještě jednou a zvažte, co z toho vzbuzovalo obavu v 19. stol. Migrace snad ? Degradace půd ? Klimatické změny ? Obavy o dostatek energie ? Přelidnění ? Myslíte si, že by tehdy byl obviněn stát z "Nelegálního zahnání připrchlíků", jak dnes řvou jakési neziskovky - viz dnešní Seznam Zprávy: EU nelegálně zahnala. Nejste jako generálové, kteří se připravují na minulé války ?

J. Nevrkla 6.5.2021 9:17

Když se příjmové nůžky příliš rozevřou, pak přicházejí revoluční změny. Pokud povedou ke zrušení bruselského diktátu, budu rád. Pokud nepovedou, pak se bude situace dále vyhrocovat, lidé budou dále chudnout a pak...těžko domyslet, ale ke štěstí a prosperitě to asi nepovede.