6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Ještě jednou k výročí osvobození

V roce 1951 vydali dva mladí historici, později prominentní disidenti Karel Bartošek a Karel Pichlík, odpudivý pamflet s názvem Hanebná úloha amerických okupantů v západních Čechách v roce 1945.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Heidlerová 16.7.2020 8:29

Těžko můžete ve válečné vřavě si stanovit vlastní postup boje. Malá armáda se může připojit jen k jedné či druhé straně. Horší byla ideová nákaza bojujících jednotek, jak byli odstraňováni demokraté a jak byli na významná armádní místa dosazovány rudé hlavy, dobře víme. Ve svém důsledku určitě východní armáda Stalinova prospěla, protože ji hnal do čištění úseků, kde bylo předem jasno, že vykrvácí (Dukla). Svoboda ztratil čest čs. důstojníka, když nepomohl Benešovi v puči 1948, nebo když se nezastřelil v Moskvě 1968.

V. Cícha 16.7.2020 8:26

Ano, historie není k opomíjení či přizpůsobování okolnosten, ale k poučení a připomenutí. Teď už dokonce v jinak zajímavých pořadech o koncepčních teoriích,nadnárodních elitách a globalizátorech, nedávno pan Pjakin pěkně opŕášil Stalina a bolševiky jako takové!

V. Heidlerová 16.7.2020 8:21

Taky souhlas, dobrý příspěvek.

V. Heidlerová 16.7.2020 8:19

Děkuji za přehledné podrobné informace, které jsou založeny na pravdivých poznatcích. Pravdu nelze překrucovat navěky. O tom se do r. 1989 nikdo veřejně nezmínil a většina občanů této země byla zpracována školní výukou (nevýukou) a VÚMLem a jinými postupy, které nám byly vtloukány 40 let do hlav. Proto jsou Češi dodnes dost blbí. Pane NĚMČE, DĚKUJU.

V. Heidlerová 16.7.2020 8:14

Pokud vím, v SSSR i po zkáze Trockého existovalo podhoubí "vývozu" revoluce . Stalin plánoval vpád do Evropy na pozdější dobu (asi 1943), ale svou brutální politikou oslabil bojeschopnost RA. O tom svědčí změna strategie a taktiky před vypuknutím války - místo obrany příprava útoku, přebudována výzbroj, složky armády, opuštěny staré obranné pevnosti atd. Nebýt VŘSR nebylo by druhé světové války.

J. Franke 16.7.2020 7:48

Ale prd...

V. Cícha 16.7.2020 7:47

Velmi zajmavé informace pana Němce o tom, co předcházelo onomu zastavení pochodu gen.Pattona na Prahu 5,května 1945, dokonce mám pocit, že tato událost měla na osud ČSR podobně neblahý (ale téměř nediskutovaný) vliv jako Mnichov. Představit si, co by situaci následovalo, možná ani není tak složité. O obětech a zásluzích Rudé armády na poražení Hitlera (s nímž ale Stalin v roce 1940 podepsal smlouvu o neůtočení) netřeba pochybovat, ignorovat se nemohou. Dle mého názoru ale je také vhodné více připomenout, že to byli Američané, v menší míře Kanaďané a Australané, kterým tedy už druhá tragedie kulturní Evropy mohl být jen zdrojem poučení... a přece ty země vyslaly své mladé muže, ale i ženy, aby Stailnovi a Churchillovi pomohli Evropu zachránit. Ano, historie, to je taková podivuhodná hra podobající se jakési ďábelské kanastě! 8-o

M. Kanda 16.7.2020 7:45

Sovětský svaz si nezačal kolíkovat území až po válce. Začal s tím v roce 1939 v Polsku a pak pokračoval ve Finsku, Severní Bukovině, Besarábii, Litvě, Lotyšsku, Estonsku ...

Napadení Německem byla jen nehoda na této cestě. Něco jako když se gangsteři porvou o kořist. Po její likvidaci se opět vrátil na nastoupenou cestu v západní části Polska, na Podkarpatské Rusi, Bulharsku, Maďarsku, Československu ...

Sovětský svaz nebyl žádný chudinka a za své oběti si mohl z větší části sám.

V. Zadák 16.7.2020 7:32

To je pouhá otázka času. Vstanou noví řeporyjci, hřibové a kolářové.

J. Franke 16.7.2020 7:28

Inu, co byste od komoušů čekal jiného?

J. Franke 16.7.2020 7:27

Jednal s ním stejně jako předtím, jen Katyň už nebyla zapotřebí.

J. Franke 16.7.2020 7:24

Upocené a hloupé. Naši účast ve válečných letech na straně SSSR nikdo nikdy nezpochybňoval. Zato o našich bojovnících na Západě se cudně mlčelo, pokud ovšem se rovnou tito lidé nezavírali do kriminálu.

J. Hrdlička 16.7.2020 7:18

A jak jednal SSSR třeba s Polskem , které s ním podobný pakt nepodepsalo? Jako se samostaným státem?

V. Zadák 16.7.2020 6:58

Nutno připomenout neblahou úlohu Svobodovy armády, která pomáhala Stalinovi k okupačnímu postupu na západ čímž znemožnila osvobození ČSR americkou armádou.

Koudelka a kolektiv: Učebnice dějeBISu, druhé přepracované vydání 2030

B. Nemec 16.7.2020 6:43

K prvnímu kontaktu americké armády s územím předmnichovského Československa došlo 18. dubna 1945. Stalo se tak u obce Hranice ležící poblíž Aše. O tento kontakt se postarala předsunutá hlídka 3. praporu 358. pluku 90. pěší divize generála Earnesta. Tato divize v této chvíli ještě spadala pod V. sbor 1. armády generála Hodgese, posléze však byla přičleněna k XII. sboru Pattonovy 3. armády. O dva dny později pak 2. motoskupina 90. divize osvobodila Aš. K prvním větším střetům části V. sboru (patřícímu v této době stále k 1. americké armádě) s Němci došlo 25. dubna 1945, kdy se rozhořel boj o Cheb. Zde se střetli muži 97. pěší divize V. sboru (gen. Halsey) s německým 33. plukem majora Geislera. Převaha Američanů slavila úspěch a Cheb byl osvobozen. Poté došlo na osvobozeném území k několika dalším bojům spíše lokálního významu. Generál Eisenhower krátce na to postup z politických důvodů musel zastavit, navíc bylo nutné americké oddíly reorganizovat. 29. dubna se konečně hlavní část V. sboru (neboť v Československu zatím byla pouze jeho část) vydala na cestu - z Lipska se přesunula blíže k naším hranicím - do severního Bavorska. Hlavní boje v Československu Až do konce dubna musely americké jednotky přešlapovat na u Plzne. Původní dohoda o operačních sférách a čáře dotyku zakazovala Američanům a další postup do nitra Československa. 30. dubna zastavil Eisenhower podle Jaltske dohody mezi Stalinem, Rooseweltem a Churchillem. Tato dohoda rozdelila Evropu na Vychodni a Zapadni sektor. Američané se pak vypravili k maršálu F. Schörnerovi 7. května 1945 z Plzně posla od Dönitze, plukovníka Wilhelma Meyer-Meyera Dertinga. Maršál, který velel skupině německých armád »Střed« (Mitte), měl v té době sídlo ve Velichovkách u Hradce Králové. »Misi Velichovky«, jak bývá v literatuře nazývána, doprovázelo pět amerických obrněných transportérů M-8, tři kulometné džípy, dvě štábní limuzíny, sanitky a rozhlasový vůz.

J. Franke 16.7.2020 6:08

Pes je zakopaný už v názvu článku.

Kopíruje totiž komunistickou doktrínu, kdy se neslavilo hrdé vítězství nad nacismem, ale ponížené osvobození od něj sovětskou armádou.

Benešova exilová vláda k tomu značně pomohla. Jako jediná z celého budoucího východního bloku podepsala se Stalinskou komunistickou mocí pakt o spolupráci už za války a zadělala tak na skutečnost, že SSSR s námi od počátku jednal jako se svým dobytým prostorem. Viz bezprecedentní krádež území státu, který patřil mezi vítěze. Ostatně i díky vlastnímu znárodňování už hned po válce, divokému odsunu Němců i zákazu některých politických stran jsme se sami plížili do dokořán otevřené tlamy satana. Volby v roce 1946 vše nakoply "správným" směrem a únor 1948 byl skvělou tečkou za oním osvobozením, ze kterého však bohužel vyprchala svoboda na dlouhatánská léta. Srpen 1968 už byl jen krvavým potvrzením faktu, že se na onom osvobození nic měnit nebude.

D. Stirsky 16.7.2020 5:44

Pokud je mně známo, úlohu SSSR, nesmírné oběti a obrovské utrpení této země nikdo nezpochybňuje. To, že Druhou válku započal Hitler a Stalin se připojil, to, že obětí v SSSR mohlo být méně, pokud by Stalin aplikoval strategii "na životech vojáků záleží", to je fakt, jenž přehlížet nelze. Na světě nebyl stát, který by se tak zrůdně choval ke svým občanům, jako to činil SSSR. Jinde vítali navrátilce s kapelami a jídlem, v SSSR - pokud byl člověk navrátilec z koncentráku či zajetí - jej čekal výslech a povětšinou GULAG.

J. Basler 16.7.2020 4:34

To přimíchávání rasismu k USA a GB je děs. Copak se asi stalo z mnoha národy a etnickými skupinami za Stalina? Nebo se to nestalo? Pokud se dnešní pseudokorektností začneme dívat na dějiny, tak máme na desítky let vystaráno, než se patřičně přepíšou. Dobrat se pravdy bude zase o trochu těžší...

P. Hatina 16.7.2020 3:46

V tom je právě nesmyslnost celé té polemiky. Protože mezi výrokem ".. „Rudá armáda do Prahy přijela (z Berlína) vcelku k hotovému“. a "Rusové došli do Berlína a porazili Hitlerovo Německo" je naprostý rozdíl,..a nedají se zodpovědět společně stejně ANO či NE.

Btw, napsal jsem z Berlína, protože osvobození Prahy bylo plánováno a prováděno směrem z východu, kde počátkem května bojovaly ruské armády u Ostravy, kdyby válka pokračovala, došly by k Praze a bojovaly o ní tak či tak. Jenže těch mrtvých v Praze by bylo mnohem víc...

P. Čížek 16.7.2020 1:20

Výklad historie jde po spirále. Před rokem 89 byla kdesi v západních Čechách socha sovětského vojáka a tomu místu se říkalo Divín. Divil se, jak se tam octl. Dnes bych se nedivil, kdyby se objevila socha generála Pattona v Praze s poděkováním, že osvobodil Žižkov. Jděte s s tím do háje. Člověk má pocit, že se někteří diskutující neumí živit jinak nežli psát v opačném gardu to, co předtím cpali do Rudého Práva.

P. Rychetsky 16.7.2020 1:05

Ano, klausovci vzdy poctive obhaji ruskonarodovecko-putinisticky nahled na svet. Rad bych pripomnel jejich dalsi dulezitou tezi - o smejdoviny Ciny se take nestarejme a hlavne bojujme s EU. Jinudy cesta k prosperite nevede.

J. Vintr 16.7.2020 0:57

Operovat obětmi obyčejných vojáků ruské armády a ruských civilistů ke glorifikaci a přiznávání "zásluh" bolševického režimu na porážce Německa, je hrubým zkreslováním reality. Bolševický režim v Rusku žádné oběti nepřinesl, jen obětoval své poddané, na kterých mu vůbec nezáleželo. I v mírových dobách je bezdůvodně vraždil po milionech a desítkách milionů, takže obětovat nějakých dvacet milionů "vlastních" lidí k dosažení imperiálních cílů pro tento režim vůbec nic neznamenalo. Bolševický režim naopak na válce obrovsky vydělal. Kromě zisku velkého území získal značnou válečnou kořist a to nejen materiální. "Kořistní" němečtí vědci a technici a knw hov ukořistěné v dobytých evropských zemích spolu s tím, které získalo zcela zdarma v rámci americké válečné pomoci, posunuly technickou a technologickou úroveň zaostalého boševického Ruska o desítky let dopředu. Nezanedbatelnou hodnotu měla i technika, získáná v rámci americké válečné pomoci, využitelná i v mírových podmínkách. Možná jen díky tomu se vůbec bolševický režim udržel a nezkrachoval.