23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Voráček 6.4.2010 0:40

Zkušenost

Pohřeb bez hostiny stojí kolem 14. tisíc Kč. Svoboda přinesla možnost nabídky a poptávky bez korekcí i v tomto oboru. Desítky % rodin opravdu nutně zvažuje výši nákladů na pohřeb, ale hraje v tom roli i móda či snaha vyhnout se psychické zátěži. Nedávno jsme pohřbívali maminku, rodina není finančně špatně situovaná, přesto zvolila kremaci a uložení urny na hřbitově při shromáždění přímých příbuzných - po pravnoučata. Pamatuji jiný pohřeb s rozloučením v kremační síni, bez projevu, za vhodné hudby. Pamatuji pohřby, na kterých mluvil řečník z povolání, dost lhal. Také pamatuji církevní pohřeb, zdlouhavý, neuspořádaný projev faráře, který byl spíše náborem do církve svaté, než rozloučením se zesnulým.

Po těchto zkušenostech doporučuji tiché rozloučení v kremační síni. To bylo nejdůstojnější a myslím, že tam lidíé na zesnulého skutečně mysleli, nikdo neodváděl jejich myšlenky jinam. A potom několika hodinové posezení rodiny, to psychicky uleví pozůstalým silně cítícím ztrátu.

M. Bílý 5.4.2010 15:12

Poslední rozloučení.

Pohřeb měl dříve dvě roviny. Rozloučení se zesnulým a setkání s příbuznými a známými. Obě složky byly minimálně rovnocenné. Možná ale, že ta druhá byla důležitější, protože cestování nebývalo jednoduché. Dnes je nejenom cestování snažší, ale to, co se dříve domlouvalo na pohřbu  lze pohodlně  vyřídit kdykoliv mobilem. Postupná degradace smutečně slavnostního obřadu na hřbitově vedoucí až k jeho odmítání započala ovšem preferováním kremací. Pohodlné sezení v  divadelním sálku s oponou místo uctivého stání s odkrytou hlavou nad otevřeným hrobem. Za 20 minut je po všem a jde se domů. Takže: není to jen logický vývoj, k němuž ještě přistupuje degradace mezilidských vztahů? Máte-li možnost podívejte se na www.nyx.cz do diskuze: Jaký je (byl) můj otec. Je to převážně smutné čtení. Nedivím se, že třeba ti o něž se otec nestaral odmítají, pro ně zcela zbytečný, obřad. Ten problém má i druhou stránku.  Dát  tisíce za obřad a nemít ani jistitu, že v urně, kterou si odnesete je popel dědečka.

V. Kraus 5.4.2010 12:46

Je to příznak civilizačního úpadku

to je nepopíratelné. A ještě se přitom mnozí pozůstalí vymlouvají, že to bylo přání zesnulého. Kolik peněz dnes lidi stojí jejich psí nebo jiní zvířecí miláčci? Ale na pohřbech šetříme! V rodině máme jednu starší ženu, která je velkou "milovnicí zvířat" a často navštěvuje a finančně podporuje psí útulky. Když se před několika lety hovořilo o tom, že v jejich městě vznikne psí hřbitov, byla tím nadšená. Vykládala, že by tam potom zařídila své fenečce hrobeček a chodila jej navštěvovat. Mně v tom okamžiku zatrnulo. Vzpomněl jsem si, že této ženě krátce předtím zemřela matka a byla pak zpopelněna bez obřadu a nemá tudíž žádný hrob. 

A. Reček 5.4.2010 10:42

Je to logické

V rodinách kde naprosto převládl materialismus nad duchovnem se tento trend stává běžným. Vidím to ve svém okolí. Kolik nyní, již dospělých lidí, chodí aspoň čtvrtletně se svými dětmi na hřbitov aspoň svíčkou si tam připomenout své předky? Znám i takové,kteří pečlivě v den důchodu navštěvovali své rodiče v Domově důchodců, pohřeb jim nevystrojili a na hřbitov jdou jen na dušičky. A to jen proto,aby se tam před druhými občany jen ukázali. Zkrátka jejich heslem je - užít si a po nás může být i potopa.

P. Zelenka 5.4.2010 12:07

Re: Je to logické

Přesně tak a jaké jsme při sametu měli o svém národě mínění.

Nicméně jak říkala moje babička - co kdo zaseje, to také sklidí. Děti to rodičům oplatí stejnou mincí.

Mimochodem byli jste dnes s pomlázkou omladit děvčata? Milá tradice za krásnou koledu, barevné vajíčko a na pomlázku mašličku.

Krásné velikonoce!