15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jak to, že elity tvoří hlavně průměrní?

Kariéru dělají častěji průměrně talentovaní, kterým pomohla náhoda, a ne ti nejnadanější, tvrdí italští vědci. Společnost je tudíž řízena převážně průměrným politickým personálem. Dá se s tím něco dělat?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Zelený 6.4.2018 9:59

Re: Z článku vyplývá že politickou a mocenskou.

Vám stačí vyplynutí, já bych si to radši přečet sám, páč máme spolu s nějakými německými etickými komisemi o Robejškovi jisté pochybnosti.

J. Jelínek 6.4.2018 9:58

Re: Pan Robejšek patrně nečetl Toola

Možná nečetl, ale do gumové rukavice masturbuje pěkně.

O. Prokop 6.4.2018 9:46

Ale průměrní nejsou elita!!!

Průměrní by rádi elitami byli, ale nemají často nejenom vzdělání, nadhled, ale taky vrozené předpoklady. Vždyť do politiky s hrnou hlavně psychopati ( II. typu), s extrémní touhou po moci( např. Babiš), kdy jim jde hlavně někoho ovládat a jeto to jedno, jestli je to manželka, nebo nemyslící davy- voliči. Na ty působí manipulativně ( manipulace je jedna ze 20 charakteristik psychopatie II. typu...), potřebují prostě získat voličské hlasy a namlouvají nám občanům, že bude lépe. Ale pokud se někdo má lépe, tak jenom díky sobě, ne kvůli kecům politiků...

S. Netzer 6.4.2018 9:44

Re: Intelektuál je schopen dospět k závěrům, které prostého

Sociolog Robejšek je tedy podle vás "nekonečně blbý"?

P. Vaňura 6.4.2018 9:36

Z článku vyplývá že politickou a mocenskou.

P. Vaňura 6.4.2018 9:35

Intelektuál je schopen dospět k závěrům, které prostého

člověka nemohou napadnout, protože má zdravý rozum. (c) M. Thatcherová, ale věděl to už G. Orwell a krásně to popisuje historik P. Johnson.

Není to "moudrosti mas" ale téměř nekonečnhé blbosti "humanitní inteligence."

P. Vaňura 6.4.2018 9:32

Např. Adolf Hitler osobně ovlivnil svět hodně.

Stalin sice také, ale kolem něho bylo více individuí, jemu podobných, kteří vytvořili režim. Kulturní revoluce v Číně by bez Maa možná vůbec neproběhla.

Nacistické Německo je převážně Hitlerovým dílem, Gregor Strasser či Joseph Goebbels by se chovali dost jinak.

K. Zelený 6.4.2018 9:25

A jakou elitou se ti Katániové zabývali ?

Poltickou, ekonomickou , vědeckou, uměleckou, sportovní, zábavní, ...? Nebo směskou ? V zájmu zachování alespoň trochy dobrého mínění o autorovi doufám, že to byli politici, když už nám zde předkládá závěr, že společnost vede a rozhoduje o ní banda tuctových niktošů. Že by třeba poskytl odkaz na studii nebo její abstrakt ?

J. Novotny 6.4.2018 9:11

Nadprůměrný pan Robejšek zpunktoval Realisty

a pak neměl ani koule na to kandidovat. A tak máme, co máme - týpky s nejtlustší hroší kůží.

J. Kohoutek 6.4.2018 9:08

Re: .

Nejlepší příspěvek.

K. Janyška 6.4.2018 9:00

Co máte pořád s těmi elitami ? NIc jste nepochopil.

Lidský svět není chovným lidským stádem nebo organizací, které vedou jakési elity, ale spontánním řádem, jehož prvky jsou jednotliví občané a na vyšší úrovni jejich organizace, z nichž největší jsou národní státy. Tzv. elity nic z hlediska vývoje lidského světa nerozhodují ve skutečnosti. Lidský svět řídí nás, ne my jeho... Dzp.

S. Netzer 6.4.2018 8:56

Re: Autorova

O tom nepochybuji.

Nezávislý poradce pro strategické otázky z Hamburgu je myšlenkově velmi pružný.

A. Hrbek 6.4.2018 8:22

Pan Robejšek patrně nečetl Toola

Nejde o průměrné, ale o spolčení hlupců.

R. Gramblička 6.4.2018 8:15

Re: Autorova

teze

P. Čížek 6.4.2018 8:15

Nechtějme toho příliš mnoho

Nám průměrným co nejsme mocní by život usnadnilo i to, kdyby ti mocní, průměrní i nadprůměrní, nepletli do technických zákonů a vyhlášek kšeft a politiku.

R. Gramblička 6.4.2018 8:14

Re: I bez výzkumu to naši předci dávno postřehli

někdy ano někdy ne. To, že někdo výrazně zbohatne, nutně neznamená, že musel někoho obrat. Budování bohatství společnosti není hra s nulovým součtem. Pokud někdo dovede nový vynález či službu zprostředkovat společnosti, výrazně zbohatne, zatímco ti, co to od něj koupí zbohatnou jen málo - tím, že zvýší svou životní úroveň. Polepší si tudíž všichni. Samozřejmě to neplatí vždy a v případě politiků vlastně jen zřídka

J. Schwarz 6.4.2018 8:04

Re: .

Bohužel v kolektivech "hlídacích psů demokracie" to funguje stejně, a i ty se skládají z "nahraditelných". Případné špičky v dobách politické korektnosti dávno změnily povolání...

J. Schwarz 6.4.2018 7:59

Re: Autorova

To, že úspěch a vysoké postavení je víc dílem souhry šťastných okolností než nějakých vysokých kvalit dotyčného dokazoval už Nassim Taleb ve své knize Zrádná nahodilost, takže "italští vědci" nepřišli na nic nového. Konečně správnost these potvrzuje i složení nominačních výborů nobelových cen - kdyby v nich seděli jedinci alespoň průměrní, museli by ověnčit Frau Netzer už dávno hned v několika oborech, ten "mírový" nevyjímaje...

J. Jelínek 6.4.2018 7:58

Re: Autorova

On půjde ještě dál. Určitě existují i studie dokazující, že elity jsou vlastně podprůměné. To mu dá jistou naději se do nich zařadit.. Prý - nezávislý poradce pro strategické otázky. Vůl.

O. Uživatel 6.4.2018 7:39

Uživatel požádal o vymazání
M. Těhanová 6.4.2018 7:38

Re: Autorova

Mýlíte se, to není o moudrosti mas, ale o časté hlouposti těch nadřazených, kteří si myslí, že spolkli Šalamounovo lejno. Příkladů by se našlo hodně, stačí se jen trochu rozhlédnout kolem sebe a aspoň trochu přemýšlet. Ale čím, že ano.

S. Netzer 6.4.2018 7:33

Autorova

obvyklá mantra o "moudrosti mas".

Tentokrát vs. průměrnost elit. :-(

V. Kotas 6.4.2018 7:18

Re: Opravdové elity jsou vysoce

Ti a mnozí další, nejsou pro média v dnešní době zajímaví. Skromnost, poctivá práce se dnes nenosí.

V. Kotas 6.4.2018 7:16

V dnešní mediální době, tvoří " elity " především

média. A v nich pracují většinou jen pisálkové, mluvící hlavy a majitelům médií jde o zisk. Veřejnoprávní média neplní svoje zadání, spíše se věnují dehonestaci některých přirozených elit.

J. Fridrich 6.4.2018 7:15

Re: Opravdové elity jsou vysoce

Souhlas, bohužel je to tak - a čím dál, tím více..

D. Polanský 6.4.2018 7:07

Opravdové elity jsou vysoce

inteligentní lidé a hlavně jsou skromní, viz např. Oto Wichterle, Antonín Holý, Jaroslav Heyrovský. Doporučuji si přečíst jejich životopisy. Dnešní elity to je lůza. Viz můj starší text: http://dusanpolansky.cz/zaslepeni/luza.html

P. Dvořák 6.4.2018 5:30

Re: I bez výzkumu to naši předci dávno postřehli

Jenže brambor od nejchytřejšího i od nejblbějšího sedláka se můžeme alespoň najíst. Co vyprodukují, to prodají zájemcům.

Kdežto ti "úspěšní", ať už politicky nebo ekonomicky, musí napřed někoho různým dílem a různým způsobem obrat, aby měli dost na ten svůj "úspěch".

J. Kopis 6.4.2018 5:18

I bez výzkumu to naši předci dávno postřehli

Důkazem toho je rčení, "čím blbější sedlák, tím větší brambory", obzvláště dnes platící v politice a státní správě. Tudíž je faktor společenského úspěchu, nikoliv štěstí, alfou a omegou a keci o snaze a píli jsou jen propaganda vedoucí ke zvýšení HDP!

M. Jandáková 6.4.2018 1:04

Re: .

P.S. Uvedené "vzory" jsou vzory pracovních kolektivů.

M. Jandáková 6.4.2018 1:02

.

"Studuji to" dlouhé roky! Kolektiv, vygenerovaný soutěží, tvořený jejími vítězi, tedy skutečnými špičkami v oboru, se vzájemně respektuje a vzájemně inspiruje.

.

Kolektiv "nahraditelných" funguje na principu boje. Nejčastěji se vydrápou výš ti, jejichž životní strategie k tomu, jak vyniknout, spočívá v malování nul na jedničky v okolí (pomluvy, pasti, intriky). Podlí opanují padlé.

Pokud tento postřeh převedeme na celospolečenskou rovinu, na její demokratickou formu, pak je jasné, že bez pilných HLÍDACÍCH PSŮ DEMOKRACIE se bude vnitřně uspořádávat, jako každý jiný "kolektiv nahraditelných".