23.10.2019 | Svátek má Teodor, TheodorDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Jak dál s Romy?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 20, poslední: 30.9.2011 23:37, přehled diskusí

S tím kočováním to není tak docela pravda:
Autor: B. Hudzieczek Datum: 30.9.2011 23:37

Kočovala jen část Romů, tradiční to bylo u Oláhů, ale na Slovensku žili i Romové usedlí - zpravidla na okraji vesnic, živili se prací na poli u bohatých gazdů (z toho pochází zkomolenina "gadžo"), čeští Sintrové si kočování zhusta nahrazovali jako světští. Kulturu a tradice samozřejmě mají, ale ve velkých městech se  vytrácí stejně jako u bílých.

Mě především štve trošku jiná položka toho problému,:
Autor: J. Kanioková Datum: 30.9.2011 14:42

jak je možné, že "přivandrujou" a dostanou tady trvalé bydliště ++ ! ++ to, že jim tím vznikne nárok na soc. dávky?

To je pro mě naprosto nepochopitelné !

A uvítala bych, kdyby jim nevynášela porodnost.  To je taky obrovský problém, protože oni se o své děti většinou nestarají, nedělají nic pro to, aby byly aspoň solidně vzdělané a zaměstnatelné ! Zní to sice dost blbě, ale oni rodí jen další příživníky na sociálním systému..

Ale podotýkám, že to nemyslím paušálně,:
Autor: J. Kanioková Datum: 30.9.2011 14:44

znám dost solidních cikánů, pracovala jsem s nimi v jedné firmě 17 let.

Re: Mě především štve trošku jiná položka toho problému,:
Autor: M. Dubanová Datum: 30.9.2011 15:12

nejen příživníky, ale "negramotné příživníky"..Škoda, že jim komunisté, v roce 1958 zakázali zákonem kočovat, jsou to náturou furt Nomádi a "bydlení" jim jednoduše nejde. Oni nevědí jak se "bydlí" správně.. Vždyť tím, že od Cikánů chceme, aby se přizpůsobili, od nich de facto chceme, aby přeskočili pár staletí. Uměli jen kočovat - bydlet a žít jinak, je nikdo neučil..

Nesmíme zapomenout, že:
Autor: M. Dubanová Datum: 30.9.2011 12:33

Cikáni jsou nomádi, přišli do Evropy z Indie někdy ve středověku a větší část z nich, si tyto nomádské zvyklosti podržela do dnešní doby. Staletí kočovali, nikdo je nic jiného neučil a nic jiného neuměli, pak přišli komunisté, ukradli jim koně a vozy a přesadili je do paneláků. Muselo to být pro ně hrozné, Cikáni neuměli "bydlet", uměli jen kočovat a to byl jediné co uměli. Tehdy se asi cítili podobně, jak by se cítil dnešní člověk, kdyby jej "přesadili" do jeskyně a chtěli od něho aby se "přizpůsobil" a to se vším všudy..Je to těžké, ale vzpomínám si, jak Cikáni když odjeli do Anglie, nebo Canady, přesně věděli, že se musí chovat slušně, že by nedostali žádné peníze a ještě by byli vyhoštěni. K Cikánům se musí přistupovat stejně, jako k ostatním, není možné jim pardónovat všechno, jen proto že jsou cikánská menšina, jiným menšinám se nepardónuje nic..Oni si musí uvědomit, že když nebudou respektovat zákony, že nedostanou žádné peníze, to je zřejmě jediné, co na ně bude působit.

Romský osud:
Autor: J. Heincl Datum: 30.9.2011 11:23

Co má autor na mysli touto větou: "Na konto "bílé" většiny nutno ovšem připsat její naprostý nezájem o romský osud." Proč se mají Češi, Slováci, Ukrajinci, Moldavani, Bělorusové, Poláci, Rusové, Němci, Američani (řazeno podle předpokládaného množství těchto občanů v ČR) a další běloši žijící v ČR zajímat o romský osud. A když se budou zajímat k čemu to bude dobré pro Cikány? Já jsem se asi jako jeden z mála zajímal a přečetl jsem na toto téma větší množství seriozní literatury. Na základě svých bohatých osobních zkušeností a informací z prostudovaných knih jsem dočel k názoru, že Cikáni jsou ve velké většině neschopní přizpůsobit se evropskému způsobu života a pravděpodobně se to minimálně další stovky let nezmění.

Jako realistická řešení vidím 1. Snížení sociálních a jiných dávek pro občany nemající zájemo práci tak, aby dávky sloužily jen pro skromný život, 2. Zločince nekompromisně trestat tak, aby život na svobodě byl mnohem příjemnější než život ve vězení. 3. Přestat financovat různé začleňovací agentury, které peníze nás daňových poplatníků nesmyslně rozhazují a ještě nám nadávají do rasistů a bůhví čeho dalšího.

Re: Romský osud:
Autor: J. Kos Datum: 30.9.2011 14:43

4. Umožnit jim návrat zpět !

vsichni si tu stezujeme:
Autor: d. Šimáček Datum: 30.9.2011 10:00

jake strasne to je ted, ale co dal, pri soucasne socialneasocialni politice statu ktery cikanum umoznuje velmi uspesne parazitovat na spolecnosti i nekontrolovatelnym mnozenim, tj. neustale se zvetsujici skupinou celozivotnich prijemcu socialnich davek, musi zakonite nastat situace kdy produktivni cast obyvatelstva nebude uz moci dal unest stale rostouci socialni brime a cele se to tu pos....

Stejná práva, jiné povinnosti:
Autor: P. Rajman Datum: 30.9.2011 9:07

to je integrace. "Integrace ano asimilace ne" volali černoši v šedesátých letech v USA. Segregace ( heslovitě - žádná práva, žádné povinnosti ) jako reakce majority vyplývá z obavy z asimilace ( stejná práva, stejné povinnosti ), o kterou se z ideologických důvodů pokoušely všechny české vlády od konce války a kterou po těchto vládádch papouškuje dav. Jsem přesvědčen, že integrace ( stejná práva jiné, ale přesto povinosti ) jako zralá střední cesta mezi asimilací a segregací je tou jedinou možnou cestou.

Podle nadpisu článku jsem čekal myšlenku,:
Autor: P. Čulík Datum: 30.9.2011 9:00

bohužel jsem si nevšiml otazníku. Autor s ničím konstruktivním nepřišel, rozbít gheta, no ale kam pak s nima? Já jsem bydlel v činžáku s jednou nepřízpůsobivou rodinou, tak vím ,co to obnáší. Rozprášit gheta mezi normální - přizpůsobivé lidi, no to jenom proti cikánům poštvete další lidi a cikány tím nezkulturníte, ostatně to už tu bylo v bleděmodrém. Ale tlačit je do práce, to mi přijde normální, zrovna tak, aby jejich děti dostaly vzdělání. Ostatně oni si stěžují, že nemohou sehnat práci, alespoň někteří, tak proč jim to neumožnit?  A že lidi nemají o cikánskou otázku zájem? Mají, jenom už jsou znechuceni debilními nápady naší politické reprezentace, kde každý začne prasečákem v Letech a také tím hned po volbách skončí. "Napříč" politickým spektrem..

Re: Budete mít stejná páva, ale:
Autor: P. Rajman Datum: 30.9.2011 9:16

jiné, ale přesto povinosti. Toho se vláda bojí. Přiznávám-li, že je někdo jiný, nemůžu po něm chtít aby byl stejný.  Když to, ale nepřiznám můžu to po něm považovat až do chvíle, kdy mi dá přes hubu.

Nepřidělovat občanství:
Autor: V. Heidlerová Datum: 30.9.2011 8:56

V prvé řadě začat vracením přivandrovalých ze Slovenska, které žijí u příbuzných. Vždyť mi vůbec nevím, kolik máme cigánů, oni se mohou podle dokumentů vydávat za Čechy.  Kdo přivandroval pozdě, nemá doklady atd. - šup s ním do rodné obce!  Zpátky na východ, odkud nám je Husák poslal jako dárek. Nazdar.

Kdo je na Šluknovsku starousedlý ?:
Autor: P. Rajman Datum: 30.9.2011 8:45

Výraz starousedlík, se na Šluknovsku používal ( jako výraz usmíření a tolerance ) pro nepočetnou a roztroušenou skupinu německého obyvatelstva, která po válce směla nebo z nějakých důvodů musela zůstat v pohraničí. Pochopitelně čas oponou trhl a časy se mění a za starousedlé je dnes považován pomalu každý, kdo se nepřistěhoval letos. Vzhledem k dosud žijící historické paměti bych považoval za trefnější ( i když poněkud  neobvyklé ) používat výraz dlouhousedlý. Výraz starousedlý je dle mého názoru pro dlouhousedlé obyvatelstvo ve šluknovském výběžku poněkud frustrující, protože u těch chápavějších chtě nechtě a bez ohledu na původ musí evokovat nelehký a přezíravý postoj českých politiků k této oblasti nejen během první republiky a bzprostředně po válce, ale po celou dobu čtyřiceti let komunismu i dvaceti let postkomunismu.

To, že území bylo za komunismu "odkladištěm" mentálně slabých ( neříkejme nepřizpůsobivých ) a v současnosti je "odkladištěm" sociálně slabých, je tou nejhorší vizitkou a současně nejlepším příkladem dlouhodobé arogance postotalitních, šovinisticky orientovaných politiků, kteří po vzoru ruských samovládců považují tuto oblast za jakousi "Sibiř" svých politických zájmů.

Re: Kdo je na Šluknovsku starousedlý ?:
Autor: L. Machala Datum: 30.9.2011 14:17

naprostý souhlas!

Cikáni mají "svoji" kulturu".:
Autor: J. Havelka Datum: 30.9.2011 8:07

Krást, nepracovat, opíjet se, podvádět, nic se nenaučit a otravovat život slušným lidem. Bylo to tak vždy, ale při kočování  to nebylo tak vidět  a tolik to nevadilo. Přišli, krátkou dobu pobyli a odešli. Dalo se to vydržet. Potom jim Komoušové vzali vozy, zakázali jim kočovat, nastěhovali je mezi "bílé" , se kterými neuměli a ani nechtěli žít. V poslední době přidali drogy, loupeže a rvačky. Nevěřím, že by se to dalo nějakými  státními  akcemi změnit.

Už jsem se lekl:
Autor: M. Prokop Datum: 30.9.2011 8:03

že jsou zde nějaká liberální média nebo vůbec liberálové ......

Re: Už jsem se lekl:
Autor: J. Šejnoha Datum: 30.9.2011 21:53

Média  jso nepochybně  liberální.  Romská  otázka  je  dobrý příklad:

Konzervativní přístup  říká, že  se má každý postarat o sebe  a svou  rodinu, tudíž je Romský problém  hlavně  problém Romů. Pokud nepáchají zločiny na  ostatních.

Liberálné přístup říká, že  za  všechno zlé může   bílý,  vzdělaný, pracující, hetereosexuální muž.  Tedy i morální  a  hmotný marasmus  Romů , není chyba   Romů, ale  bílého muže. Respektive  státu, který  bílý muž financuje.

Média  přece horují  za  to, aby za Romy všechno vyřešil stát  a  majorita ! 

Pokud ovšem  berete  jako znak liberalismu absenci  politické korektonosti a autocenzury, tak to s vámi souhlasím, že  média v tomto smyslu liberální nejsou.

Cikáni jsou tu 600 let a:
Autor: M. Dubanová Datum: 30.9.2011 3:53

jejich způsob života se téměř nezměnil, pouze nekočují, komunisté jim zakázali kočovat, sebrali jim koně i vozy (tedy všechno co měli a uměli) a poslali je bydlet do paneláků. Ti bydlet v paneláku, ani nikde jinde, neuměli, tak co s panelákem, to co bylo dřevěné spálili a ostatní zničili, neuměli "bydlet"..a většina to neumí dodnes..a co dál..Všechny vlády od roku 1989 se tvářily, že "problém" Cikáni, či Rómové neexistuje a hle najednou je "na stole"...

V článku je věta : " Rom, který se nebude podílet na veřejných pracích, nedostane dávky. Nebude-li posílat děti do školy, nedostane je taky"..

Ale není snad možné, aby stát svými sociálními dávkami -  vědomě přispíval na jejich nechuť k jakékoliv práci a tím, že bude pardónovat i to že neposílají děti do školy, tak tím bude - přispívat na zvyšování počtu negramotných..

V nějakém komentáři jsem četla, že by si Cikáni měli jít stěžovat do Štrasburku, a na co by si asi stěžovali, že je rasistická vláda v ČR nutí aby posílali děti do školy a oni sami aby si nalezli jakoukoliv práci, aby nedělali nepořádek a chovali se jako lidi?? Co by na to asi Štrasburk ??

Re: Cikáni jsou tu 600 let a:
Autor: V. Kain Datum: 30.9.2011 7:43

Stačí jedna nepřizpůsobivá romská rodina v bytovce a můžete se stěhovat.Ta rodina a její rozvětvené příbuzenstvo pravidelnými ataky za čas udělá ze slušné bytovky neobyvatelný dům.

Re: Cikáni jsou tu 600 let a:
Autor: V. Heidlerová Datum: 30.9.2011 9:03

Bohužel na cigány platí jen represe, za 1. republiky stačil 1 policajt s pendrekem a už cválali jinam. To, co popisuje p. Kain, se stalo s litvínovským Janovem, které znám jako docela zabydlené sídliště s různými službami, dnes se bílí většinou odstěhovali.