26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Internetová generace

Dnes celkem nikdo nepochybuje, že internet a sociální sítě hluboce ovlivnily společnost. Různí badatelé zkoumají, v čem se mozky dětí přisátých k obrazovkám počítačů či k displejům mobilních telefonů vyvíjejí odlišně než mozky dřívějších generací.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 18.5.2020 11:15

Ano.

J. Jirka 18.5.2020 11:32

Venku se lítalo, protože doma byla nuda a vždycky hrozilo, že se někdo zeptá: "Máš už napsané úkoly?" nebo: "Ty se nudíš, že?" se všemi důsledky z toho plynoucími.

Zlom přišel s videem, kdy bylo možno se bavit pasivně, podle svého výběru a bez námahy (a vždycky se dalo říct: "Teď ne, koukám se..."), druhý zlom byly počítačové hry, které do pasivní zábavy vnesly jakési zdání akčnosti a mnohem většího dobrodružství, než se dalo zažít při obyčejném lezení na strom.

Jeden moudrý pán si nedávno povzdechl: "Lidi už nic nekutí, protože jim stačí se na YouTube koukat, jak to dělají ostatní," a podobně dnes mnoha lidem stačí sledovat cizí životy, protože jsou líní žít ty své.

J. Kanioková 18.5.2020 17:39

Přesně ! Na naše divoké dětství vzpomínám dodnes s dojetím..

F. Žůrek 18.5.2020 3:43

Profesor Emil E. Frankl (přežil holokaust v Osvětimi) vždy říkal, že kromě sochy SVOBODY potřebujeme ještě sochu ODPOVĚDNOSTI.

Nejhorší je generace mamánků - bez odpovědnosti. A babyboxy to vyřeší stejně jako internet.

To nejhorší je, že se vytrácí ze společnosti poctivý a pravdivý člověk.

Zkušenosti a k tomu výchova je více než všechny školy. "Bez rodiny s oběma nerozvedenými rodiči" je dnes svět jiný.

(Internet je k ničemu, když podporuje ničemu.)

PS: Jako katolík připomenu dnes 100 let od narození svatého Jana Pavla II.

Zdař Bůh!

F. Žůrek 18.5.2020 4:02

Oprava!: Správné jméno profesora a lékaře z Vídně zní:

Viktor E. Frankl

R. Langer 18.5.2020 11:49

Hm, víra je také k ničemu, když podporuje ničemu. Je to tak, ne?

P. Hatina 18.5.2020 3:20

Svatá pravda, jenže je to ještě horší. Pokud je zmíněno ".dítě přijde na vysokou školu, mělo by se ocitnout na místě, kde se s „nepříjemnými“ názory vyrovnává diskusí a argumentací, nikoli únikem do „míst bezpečí“.

Tak ale i to se stávalo předtím, že študáci hromadně nešli na přednášku ovšem i to byl druh revolty, za kterou si nesli zodpovědnost.

Ale pokud si v téhle generace místo "úniku" předem vyřvali, že tu nepříjemnou překážku zrušilo vedení školy, to už je o něčem jiném, to už je generace mamánků, které sami nezvládnou nic, než brečet aby jim někdo převlékl nepříjemnou mokrou plínku.

Ehm, potom je ale mimo jiné poměrně jasné, že Západ na válku s Ruskem (ani s Čínou, dokonce ani s Tureckem,,..atd) nemůže pomýšlet, tahle generace určitě bojovat nepůjde..

J. Pankovic 18.5.2020 6:54

Není divu. Běžnou rodinu tvoří maminka, babička a dítě (děti), role otce je zredukována na funkci "ten grázl už zase neposlal šek", dát dítěti na zadek je zločin a když darujete desetiletému klukovi zavírací nůž, tak z vás dělají div ne masového vraha. Tak jak chcete vychovat chlapa?

Nijak, však je dovezeme, v Africe jich mají dost!!!

Z. Lapil 18.5.2020 23:08

Já si pořád myslím, že to všechno jsou následky dvou strašlivých (sem to slovo patří) válek. 60 miliónů mrtvých během zhruba šesti let, nejspíš z větší části mužů-bojovníků a skoro jistě skoro ze 100% statečných lidí, to se nemůže nepodepsat na výchově dětí a tím - zase budu patetický - na paměti lidstva.

Jedním z výsledků je přístup ke kulturně zásadně odlišné imigraci: i já, který tvrdím, že je to "my nebo oni", to upřímně chci řešit skrze právníky, nikoliv skrze vojáky.