30.11.2020 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Inkluzi dětí už máme. Jak promíchat dospělé?

Politici voličům slibují, že je budou od odlišných lidí za každou cenu izolovat – a tak se o sobě navzájem nejvíc dozvíme z reality shows.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 19.9.2017 10:55

Obecněji o vzdělání

Jedním ze zdrojů této skutečnosti (příčí se mi psát o problému) je to, že ani chytré dítě z chudé rodiny se k těm přijímacím zkouškám, o kterých (a správně!) píše pan Morava nepřihlásí. Nepřihlásí se buď ze sociálních důvodů ("svůj k svému"; "práce hlavou není poctivá práce"; "nechoď, Vašku, s pány na led") nebo - a proto to píšu - proto, že současná základní škola předpokládá a nutně potřebuje spolupráci rodičů při "doučování" a domácích úkolech: "nenatrénovals i/y ve škole, udělej si doma cvičení"; "řekni doma, ať ti denně nadiktují diktát".

Jenže čím méně vzdělaní rodiče, tím menší je šance, že tomu děcku pomůžou: oni mu s tím i/y prostě nedokážou poradit.

Extrémní zkušenost: svobodomyslná mladá paní učitelka navštívila vyloučenou lokalitu. Závěr? "Já vlastně chápu, že ty lidi v tý smečce děcek na dvoře neuhlídají, kdo má jít v záři do 1. třídy".

Mimochodem: podobná statistika se dělala i za komunistů, nejspíš v rámci glasnosti v 80. letech, a věřte nevěřte - ty výsledky byly hodně podobné: vysokoškoláci rodí vysokoškoláky, nádeníci nádeníky.

J. Jurax 19.9.2017 23:21

Re: Obecněji o vzdělání

"Jenže čím méně vzdělaní rodiče, tím menší je šance, že tomu děcku pomůžou: oni mu s tím i/y prostě nedokážou poradit."

No, nevím - tak nevzdělaní rodiče jsou dnes jen okrajový extrém.

A chytré dítě nepotřebuje spolupráci rodičů při "doučování" a domácích úkolech; pochytá to ve škole. Potřebuje akorát dohled, aby si ty domácí úkoly dělalo.

Já si pamatuju, že na na druhém stupni na základce i na střední jsem z důvodu úspory času psal podstatnou část domácích úkolů o přestávkách nebo v nudných hodinách, kde nebylo třeba dávat moc pozor. Ale maturoval jsem před půlstoletím ... nicméně nemyslím si, že by se dnes chtělo po žácích a studentech víc - spíš naopak ...

I. Spálený 21.9.2017 19:31

Re: Obecněji o vzdělání

Mnoho lidí třetího světa chce buď vlastní funkční národní státy jako je ČR nebo emigrovat do "amerického snu". Výsledek "vysokoškoláci rodí vysokoškoláky, nádeníci nádeníky" odpovídá situaci, kdy školství poskytuje všem obdobný servis, základ je stejný a výsledný rozdíl tak určují drobné vlivy od rodičů. V USA je situace ve veřejném školství opačná, maximum prostředků jde k nejslabším dětem. Za obrovských nákladů dosahují o něco menšího výsledku než ČR, aniž by to vyrovnalo rozdíly mezi komunitami. Například Hispánci mají o řád lepší školní výsledky než doma v Mexiku. I tak to ale stačí jen na polovinu US průměru. A oni za to Ameriku nenávidí a chtějí se připojit i s jejím územím k bývalé domovině.

Z. Lapil 21.9.2017 22:09

Re: Obecněji o vzdělání

Drobné vlivy - díky, to bude nejspíš ono.

Jestli Hispánci nenávidí USA právě proto, netuším, ale podle mě v tom bude spíš nějaká kombinace obecnější nechuti být vděčný a zároveň být za hlupáka. A když k tomu připočtete mladickou idealizaci Vlasti oplývající mlékem a strdím nebo jak si ji Hispánci představují, kde po vás nedupou bílí a muži jsou opravdoví muži a ženy jsou opravdové ženy, máte na problém zaděláno.

I. Spálený 22.9.2017 13:11

Re: Obecněji o vzdělání

Tak obecně u těch drobných rozdílů se uvádí genetika. 50% je vliv společnosti a prostředí, to je v ČR dost rovnostářské. 30% je společná genetika po prapředcích, tu mají všichni Češi hodně blízkou. A pak 15% specificky po matce a asi 5% po otci.

Jinak hlavní krajanská organizace Hispánců se jmenuje "La Rasa". Takže mají stejný problém, co do Německa zavedl pán s knírkem.

Z. Lapil 22.9.2017 13:38

Re: Obecněji o vzdělání

Snad jen že se mi nezdá, že by Češi byli nějak moc geneticky podobní. Naše země byla a je křižovatkou všelijakých bitev a národů a pronárodů od Avarů přes Římany, nějací maďarští nájezdnící asi 1100 let zpátky se usadili na Chodsku, nějací kolonisté, co se z nich stali sudetští Němci... Rád uvádím jako případ naprosté směsky sebe: babička hrdá Moravačka, leč s německým jménem, její manžel doložen historicky už v počátcích novověku v "severostředních" Čechách (lounsko), z druhé strany vícegenerační Jihočech. Já jsem šedookej kdysizrzek a na sluníčko můžu jen s pěti slunečníky a speciální směsí opalovacích krémů (samozřejmě přeháním), neboli moje předky abyste hledal mezi Kelty.

I když je pravda, že inženýři znají materiál "statisticky homogenní" - beton například je z lecčeho, ale dostatečně velký kus hmoty popíšete jedním číslem - a kuchaři guláš, takže třeba máte pravdu :-).