1.12.2020 | Svátek má Iva


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Inkluzi dětí už máme. Jak promíchat dospělé?

Politici voličům slibují, že je budou od odlišných lidí za každou cenu izolovat – a tak se o sobě navzájem nejvíc dozvíme z reality shows.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 22.9.2017 13:38

Re: Obecněji o vzdělání

Snad jen že se mi nezdá, že by Češi byli nějak moc geneticky podobní. Naše země byla a je křižovatkou všelijakých bitev a národů a pronárodů od Avarů přes Římany, nějací maďarští nájezdnící asi 1100 let zpátky se usadili na Chodsku, nějací kolonisté, co se z nich stali sudetští Němci... Rád uvádím jako případ naprosté směsky sebe: babička hrdá Moravačka, leč s německým jménem, její manžel doložen historicky už v počátcích novověku v "severostředních" Čechách (lounsko), z druhé strany vícegenerační Jihočech. Já jsem šedookej kdysizrzek a na sluníčko můžu jen s pěti slunečníky a speciální směsí opalovacích krémů (samozřejmě přeháním), neboli moje předky abyste hledal mezi Kelty.

I když je pravda, že inženýři znají materiál "statisticky homogenní" - beton například je z lecčeho, ale dostatečně velký kus hmoty popíšete jedním číslem - a kuchaři guláš, takže třeba máte pravdu :-).

I. Spálený 22.9.2017 13:11

Re: Obecněji o vzdělání

Tak obecně u těch drobných rozdílů se uvádí genetika. 50% je vliv společnosti a prostředí, to je v ČR dost rovnostářské. 30% je společná genetika po prapředcích, tu mají všichni Češi hodně blízkou. A pak 15% specificky po matce a asi 5% po otci.

Jinak hlavní krajanská organizace Hispánců se jmenuje "La Rasa". Takže mají stejný problém, co do Německa zavedl pán s knírkem.

Z. Lapil 21.9.2017 22:09

Re: Obecněji o vzdělání

Drobné vlivy - díky, to bude nejspíš ono.

Jestli Hispánci nenávidí USA právě proto, netuším, ale podle mě v tom bude spíš nějaká kombinace obecnější nechuti být vděčný a zároveň být za hlupáka. A když k tomu připočtete mladickou idealizaci Vlasti oplývající mlékem a strdím nebo jak si ji Hispánci představují, kde po vás nedupou bílí a muži jsou opravdoví muži a ženy jsou opravdové ženy, máte na problém zaděláno.

I. Spálený 21.9.2017 19:31

Re: Obecněji o vzdělání

Mnoho lidí třetího světa chce buď vlastní funkční národní státy jako je ČR nebo emigrovat do "amerického snu". Výsledek "vysokoškoláci rodí vysokoškoláky, nádeníci nádeníky" odpovídá situaci, kdy školství poskytuje všem obdobný servis, základ je stejný a výsledný rozdíl tak určují drobné vlivy od rodičů. V USA je situace ve veřejném školství opačná, maximum prostředků jde k nejslabším dětem. Za obrovských nákladů dosahují o něco menšího výsledku než ČR, aniž by to vyrovnalo rozdíly mezi komunitami. Například Hispánci mají o řád lepší školní výsledky než doma v Mexiku. I tak to ale stačí jen na polovinu US průměru. A oni za to Ameriku nenávidí a chtějí se připojit i s jejím územím k bývalé domovině.

J. Jurax 19.9.2017 23:30

Re: "Moj aťéc inženjér, jevó aťéc...

No jo, už jen podle vnější úpravy písemné práce "BLBEJ VYSOKOŠKOLÁK" fakt nebudete. A když namáhavě přelouskám Vaše neuspořádané myšlenky, jsem v tom jen utvrzován.

A prosím pěkně, co je to "pioulismus"?

J. Jurax 19.9.2017 23:21

Re: Obecněji o vzdělání

"Jenže čím méně vzdělaní rodiče, tím menší je šance, že tomu děcku pomůžou: oni mu s tím i/y prostě nedokážou poradit."

No, nevím - tak nevzdělaní rodiče jsou dnes jen okrajový extrém.

A chytré dítě nepotřebuje spolupráci rodičů při "doučování" a domácích úkolech; pochytá to ve škole. Potřebuje akorát dohled, aby si ty domácí úkoly dělalo.

Já si pamatuju, že na na druhém stupni na základce i na střední jsem z důvodu úspory času psal podstatnou část domácích úkolů o přestávkách nebo v nudných hodinách, kde nebylo třeba dávat moc pozor. Ale maturoval jsem před půlstoletím ... nicméně nemyslím si, že by se dnes chtělo po žácích a studentech víc - spíš naopak ...

V. Student 19.9.2017 15:59

Re: "Moj aťéc inženjér, jevó aťéc...

Doufám, že vás nikdy nepotkám!

J. Pražák 19.9.2017 14:22

Kašpárek nezklamal

Opět pobavil svými názory z Marsu. Nebo z Brusele?

Z. Lapil 19.9.2017 11:16

Re: "Moj aťéc inženjér, jevó aťéc...

Nenechte, prosím, zlost cloumat svým majestátem.

Samozřejmě s myšlenkou, že hovado je hovado nezávisle na existenci diplomu lze jedině souhlasit, ale poslyšte - člověk má z vašeho příspěvku opravdu práci poznat, že nejste "ten zakomplexovaný idiot(, co) furt tátovi vnucoval myšlenku, že když si nevydělává rukama, tak stojí za hov*o".

Pro začátek si dovolím dvě nevyžádané rady: přehlednosti a pochopitelnosti textu pomůže rozdělení jednotlivých myšlenek do odstavců. A ještě jednodušší: za tečkami a čárkami dělejte mezery. Fakt to líp vypadá a líp se to čte (a líp se odpouštějí překlepy; v tomhle příspěvku vysloveně odfláknutý zápis. Ale chápu - rozhořčení nutí člověka dělat i horší věci).

Mimochodem - zemědělec bez kombajnu a traktoru a ropovodu, vymyšlených tuším vzdělanci, horko těžko uživí sebe s rodinou. A rozhodně se víc nadře.

A děkuji: slovem hudbologie jste mě coby aktivního muzikanta vysloveně potěšil.

Z. Lapil 19.9.2017 10:55

Obecněji o vzdělání

Jedním ze zdrojů této skutečnosti (příčí se mi psát o problému) je to, že ani chytré dítě z chudé rodiny se k těm přijímacím zkouškám, o kterých (a správně!) píše pan Morava nepřihlásí. Nepřihlásí se buď ze sociálních důvodů ("svůj k svému"; "práce hlavou není poctivá práce"; "nechoď, Vašku, s pány na led") nebo - a proto to píšu - proto, že současná základní škola předpokládá a nutně potřebuje spolupráci rodičů při "doučování" a domácích úkolech: "nenatrénovals i/y ve škole, udělej si doma cvičení"; "řekni doma, ať ti denně nadiktují diktát".

Jenže čím méně vzdělaní rodiče, tím menší je šance, že tomu děcku pomůžou: oni mu s tím i/y prostě nedokážou poradit.

Extrémní zkušenost: svobodomyslná mladá paní učitelka navštívila vyloučenou lokalitu. Závěr? "Já vlastně chápu, že ty lidi v tý smečce děcek na dvoře neuhlídají, kdo má jít v záři do 1. třídy".

Mimochodem: podobná statistika se dělala i za komunistů, nejspíš v rámci glasnosti v 80. letech, a věřte nevěřte - ty výsledky byly hodně podobné: vysokoškoláci rodí vysokoškoláky, nádeníci nádeníky.

P. Smatlak 19.9.2017 10:35

Re: "Moj aťéc inženjér, jevó aťéc...

V. Student. Vysokoškolák jeněco více než skvělý pekař,zedník,kuchař nebo někdo z technických oborů.,?TAKŽE, BLBEJ VYSOKOŠKOLÁK JE STEJNÉ HOVADO JAKO TI OSTATNÍ A NAOPAK.Akde bereš ty poznatky,že ti co nemají vysokou i když jsou to někteří , s prominutím jen našprtaní trubci a nic neumějí,zvláště ti co studují humanitní obory jako politologie ,hudbologie,psychologie a nebo třeba i advokáti co kromě paragrafů a podvodů nic jiného neumějí.a neznají.A to i třeba zemědšlci,bez kterých bychom chcípli hlady jsou také dle tebe paka jak jsi nazval určitou skupinu lodí.Ne paka jsou ti co mají stejný,nebo podobný názor jaý máš ty.A to co napsal ten článek větou že jsme hloupější a méně vzdělaní než jinde to už jde mimo mísu a realitu.To,ýe jinde mají skoro všichni vejšku,pomalu na úrovni našeho učňáku,s výjimkou prestižních škol něco napovídá o jejich vzdělanosti.Snad jen ve statistice,ale statistika to je jen pioulismus a nesprávná interpretece skutečnosti.

B. Rameš 19.9.2017 10:20

Snad chápu, o co autorovi jde.

Konec konců, i pro mne bylo vystoupení z bubliny (tehdy ovšem pojem "sociální bublina" nikdo nepoužíval a nejspíš ani neexistoval) docela šokem. Byla to ona jmenované vojenská služba, kam jsem se po vyhazovu ze školy dostal mezi prostý lid a seznal, že násilí a primitivní projevy nadřazenosti jsou pro řadu spoluobčanů běžnou normou chování (což asi není úplně ten výsledek, který by pan Kašpárek očekával, ale cenné to bylo, ne že ne). Nicméně, z jeho nápadů, byť se tváří jako ne zcela vážně míněné, mne upřímně mrazí.

R. Morava 19.9.2017 9:59

Myslm že jde jen o statistiku i když praxe by se hodily

Toto je tupá statistika. Částečným důvodem proč v ČR lidé zůstávají ve své "třídě" je i to, že tu rovnostářství dávno funguje. Pokud se tedy někdo narodil chudým rodičům a vypracoval se a i jeho děti zůstávají. A naopak, pokud se drive nevypracovali, ani potomci na vyšší vzdělání a posty často prostě nemají. Kromě té 1/5, což je dost. Divím se, že by na 8 leté gymnázium chodily hloupé děti z lepších rodin. Dělají se tam přijímačky a berou se ti nejlepší ať už jsou z jakékoliv rodiny (možná pár jde přes korupci, ale nezdá se mi to). Pokud se nadané děti z chudších a méně vzdělaných rodin nedostávají "nahoru", je třeba především dobré pedagogy.

Přes to všechno souhlasím, že bylo dobře když bývali povinné dvoutýdenní praxe pro vysokoškoláky. Myslím, že je správné aby dnešní manageři i politici ztrávili povinně pár dní ve špatně placených fyzicky náročných profesích. Za komunistů se nepředřeli, tak to byla pohodová dovolená, kde jsme chodili s cigány do hospody. Ale přiznám se že jsme se alespoň s těmi cikány poznali a měl jsme je celkem rád.

V. Student 19.9.2017 8:38

"Moj aťéc inženjér, jevó aťéc...

traktaríst!" Tuhle promíchávačskou větu si pamatuju ze školní socialistické ruštiny. To se promíchávala dělnická třída s inteligencí.

A pak jsme to zažili doopravdy, soused nevyučený pomocný dělník co chlastal, mlátil ženu a otravoval tátu, aby chlastal s ním. Slušné slovo každé páté. Právník coby kamarád z vojny může poradit nevyučenému dělníkovi co s problémem? No nešť. Ale co má dělat, když ho dotyčný pak otravuje s každou kravinou a dělá z něj blbce? Však se na to pamatuju, jak ten zakomplexovaný idiot furt tátovi vnucoval myšlenku, že když si nevydělává rukama, tak stojí za hov*o.

Jeden z mých současných kolegů se kdysi léčil na alkohol. Nastoupil sám, dobrovolně, má rodinu. Komunita dělníků, studentů, pracovníků, blbců i chytrých lidí měla společné jediné - problém s alkoholem. Lékaři na to koukají dost jednoduše-žádnou pýchu tady nechceme, pěkně všichni duševně do naha a spolupracovat! Fajn, v léčebně to asi dost ulehčuje práci s individualitou a sledování komunikace při vnucené koexistenci zcela protichůdných jedinců může být i zajímavý studijní materiál, ale co potom?

Kolega vysokoškolák se dnes potkává s přiožralými hovady, která na něho halekají křestním jménem, protože se přece spolu znají z léčebny! Na tyhle situace ho ale léčebna rozhodně nepřipravila.

Neizoluji se ve své sociální skupině, myslím že mám dostatečný přesah, ale to že se s někým znám z vojny, pro mě rozhodně není důvod se s ním stýkat i dneska! To prostředí nám bylo vnucené.

P. Klíma 19.9.2017 7:51

Další promíchávač populace !

Slyšel někdy autor rčení "svůj k svému"?

Jedni by nás rádi multikulturně obohatili vraždícími zrůdami muslimskými, další inženýr lidských duší chce promíchávat jiné složky společnosti.

Ale to už tady bylo, súdruh Kašpárek, a vela sa to něosvedčilo...

R. Tichý 19.9.2017 7:11

Ja jsem pro umistenky-Kasparka poslat kydat opravdovy hnuj aspon na rok :-)

Jeho prispevek je takovym etalonem rovnostarstvi, az mi na kalhotach naskocily puky. A zaroven odhaluje ledvi "liberalne levicoveho" bublinare.