14.10.2019 | Svátek má Agáta


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
28.7.2006 9:24

K článku

v dlouhodobém výhledu budeme ještě jednu jadernou elektrárnu potřebovat,postupně dojde životnost uhelným elektrárnám a taky uhlí bude docházet.Jádro je naprosto čistý ekologický zdroj energie.Naopak větrníky k přírodě především k fauně tak přívětivý nejsou-vytváří vibrace pod zemí,ultrazvuky,klasický ruch ve slyšitelném pásmu a semelou dost ptactva .Nevitvoří dostatečný výkon a pro energetickou sít jsou spíše zátěží a zdrojem rušivých jevů.Takže bud bude ještě jeden Temelín nebo budeme všichni v řiti.Naše společnost je na elektrické energii totálně závislá,naprosto ve všem.

28.7.2006 10:52

Re: K článku

Souhlas ( ne s oním "nevitvoří"), ale nejedná se o dlouhodobý výhled (zatím "vyvážíme" zhruba 400 MG). Jedná se o momentální neschopnost až zhovadilost našich "vrcholových manamagorů".

28.7.2006 12:43

Re: Re: K článku

On ten dlouhodobý výhled není zas tak dlouhodobý. Realizace jaderky nebude záležitostí 3-5 let, ale podstatně delší. Za 10-15 let nemusíme už být vývozci.

28.7.2006 9:23

elektricka konzerva

Jen takovy drobny dotaz - neslo by vyuzit vetrniky v kombinaci s konzervovanim elektricke energie treba v precerpavaci elektrarne? Potom by mozna ani nebylo nutne zakonne prikazovat vykupni cenu z techto zdroju - pri prodeji energie v energeticke spicce je preci nejdrazsi a precerpavaci elektrarnu muzete spustit temer okamzite dle potreby - na rozdil od vetrniku.

Ale to by asi neslo, ze, zelenym prece nejde o setrny pristup k prirode ale o vysavani kapes ze statniho rozpoctu :-)

28.7.2006 9:27

Re: elektricka konzerva

na tohle přišli už praděděčkové v USA - u sposty farem je větrník, čerpadlo a rezervoir, který se naplňuje vodou ze studny. Jednoduché, levné, účinné - netřeba k tomu mít jakoukoliv politickou stranu, nýbrž bednáře a kováře.

Pouze zelný idiot připojí u nás fofrník do sítě.

28.7.2006 10:31

Re: Re: elektricka konzerva

Technický dotaz v reakci na vaše konstatování, že na zajištění onoho vybavení farmy na venkově netřeba politické strany. Takže dotaz

Na co třeba pro praktický život i prosazovaní dlouhodobých koncepčních záměrů pro "přežití  lidstva" nutně politických stran ?

28.7.2006 17:55

Re: Re: elektricka konzerva

Porovnat cesky fofrnik s vykonem 500 kW a americky fofrnik kdesi na farme, ktery ma vykon cca 15 kW muze taky jen idiot. Nedavno tu byl clanek, kde bylo hezky spocitano, ze energie z vetrniku se neda akumulovat přečerpávací elektrárnou z důvodu nedostacujici kapacity vodnich zdroju.

28.7.2006 9:54

Re: elektricka konzerva

Co vám brání si takovou "přečerpávací elektrárnu" postavit na vlastním pozemku a za vlastní peníze? ;-P Na co by vám byla, když využití větrníků v ČR je někde kolem 7% "provozní doby"?

28.7.2006 10:09

Re: Re: elektricka konzerva

třeba by se v tom teď dalo koupat;-P

28.7.2006 11:53

Re: elektricka konzerva

Drahý Jofre, tak zkuste někde navrhnout výstavbu přečerpávací elektrárny a melouni, pardon, ochránci, vás sežerou zaživa, vybijí příbuzné, zapálí barák a na spáleništi zazpívají kuplet, samozřejmě zelený. Ti mírnější nechají vaše příbuzné na pokoji a nebudou zpívat.

28.7.2006 12:19

Re: Re: elektricka konzerva

Ale ne, to už je trochu mimo. Lokální přečerpačky a malé vodní elektrárny na indexu nejsou, alespoň jsem se s tím zatím nesetkal (velká přečerpací elektrárna by mohla působit problém, ale s tou kanibalí zelenou hostinou bych to nepřeháněl). Nemám nic společného s ekologisty. To spíš s tou vodou...

28.7.2006 12:43

Re: Re: elektricka konzerva

Jedna PVE by šla na Velkém Roudném,spodní nádrž Slezská Harta již napuštěna,spád 250 m je dostačující, výkon na dohled do H. Životic,dokonce i stupidní větrný park "Na Kukačce" je v projekci.Vidím však  velký problém. Na Roudném se vyskytuje vzácný Vstavač mužný a to by mohlo někoho silně ztopořit.

28.7.2006 13:49

Re: Re: Re: elektricka konzerva

Máte pravdu, jenže aby toho nebylo dost, tak vrchol Velkého Roudného je vyhlášenou přírodní památkou, a to nejen kvůli vstavači mužskému. On ten kopec je nejvyšším stratovulkánem v Jeseníku a jsou na něm i nějaké stavební památky (kaplička s vrcholovou knihou a tak...). U toho vstavače by záleželo na tom, kolik ho tam je a na jakém typu lokality. Pokud by populace byla malá a stanoviště málo vhodné, mohl by to řešit i záchranný transfer. Ale zas je to tak - když se lidé dohodnout chtějí, dohodnou se. Když se ekologista dohodnout nechce...prudí.

28.7.2006 9:21

Jen tak na okraj

Zřejmě už klasik předpokládal výsledek voleb a jednání o vládě...

"Na topole podle skal, zelený mužík zatleskal..."

28.7.2006 9:58

Re: Jen tak na okraj

Spíše rudý mužík zatleskal!

28.7.2006 8:51

Představte si,

že by stát určil například, že rohlíky jsou natolik nezbytné pro obyvatelstvo, že bude povinnost obchodů nakupovat je za 10,- Kč/ks a že jejich výrobci mohou (bez ohledu na to zda se to prodá, nebo ne) dodávat do obchodů tolik kusů v jakou dobu je napadne. To by byl hukot! Bohužel takhle nějak fungují "větrníky".

28.7.2006 8:49

možná by pomohlo

aby měl každý provozovatel větrníků povinnost dodávat elektřinu v určitém množství v určitou dobu, tj. by musel např. zřídit si ještě přečerpávací vodní elektrárnu, nebo jiné zařízení, které by mu to umožnilo.

28.7.2006 9:06

Re: možná by pomohlo

povinný výkup u fofrníků je nesmysl. Nesmyslem není podpora malých tepelných zdrojů - tepelná čerpadla, kolektory - tady bych minimálně kompenzoval DPH - rozpočtu to moc neublíží a nastartuje to výstavbu. Tepelná čerpadle navíc nejenom spoří, ale krásně zlepšují zatížení rozvodné sítě, pokud mají nějaký akumulátor. Skutečně ekologický přístup je jednoduchý - minimalizace výroby tepla ze spalování, minimalizace spotřeby paliv v dopravě osob i materiálů, maximální využití OZE jako LOKÁLNÍCH tepelných zdrojů nebo el. zdrojů nepřipojených k síti.

Maximální podpora výstavbě bytů a kanceláří s tepelnou bilancí co nejbližší rovnováze, maximalizace využití odpadního tepla. Podpora práci zaměstnanců doma formou levné síťové komunikační infrastruktury .

28.7.2006 10:10

Re: Re: možná by pomohlo

No jo, ale to by se musel každej o ten svůj fofrník starat a to přece nejde8-o

28.7.2006 11:09

Re: Re: možná by pomohlo

Skutečně nemám zájem podporovat ze svých daní něčí tepelné čerpadlo. Pokud je tak výhodné, mělo by se investorovi zaplatit z rozdílu nákladů, které by měl při používání elektrokotle. Pokud zlepšuje zatížení sítě, je to mezi provozovatelem sítě a majitelem t.č. - opět se mě to netýká. Dále nevidím důvod, proč podporovat výstavbu kolektorů, když je možné teplo získávat i ze vzduchu. Šetřit nás bohužel naučí je růst cen energie.

28.7.2006 17:15

Re: Re: Re: možná by pomohlo

To co říkáte, je veliký omyl tržních darwinistů. Pamatujte sei jednoduchou poučku, ktzerou Vám profesor Klaus zatajil - trh přestává platit tam, kde narazí některá z nezbytných komponent nabídky na fyzikální limit. Tím většinou bývá nenahraditelná surovina  nebo časčas (čas je totiž komponentou každé tržní nabídky). trh s energiemi čeká nedostatek obojího.

Jediné, co si nelze na trhu koupit za peníze je čas. Včasné zvýhodnění úsporných technologií umožní jejich realizaci před tím, než vyrostou ceny energií - pak totiž skokově vyskočí i investiční náklady kvůli poptávce a nedostatku kapacit - na některých segmentech trhu s přidanou hodnotou realizovanou až instalací, kapcity nerozšíříte tak tychle jako výrbní kapacity na podprsenky, či mobily. Protože je v zájmu celku (Vás i mne, bez ohledu na to kolik platíte daní) mít nasazené úsporné technologie PŘED očekávaným skokovým růstem cen. Ono se totiž může stát, že energii pak nedostanete vůbec.

Takže buď se nějkým způsobem úsporám pomůže, nebo si kupte kožich, až neviditelná ruka trhu začne působit.

28.7.2006 17:41

Re: Re: Re: možná by pomohlo

Ste zapoměl že ze svej daní podporujete fofrníky, jo proč ze svejch daní? Taky platím daně. Mimochodem, ze vzduchu energii získáváte pomocí tepelného čerpadla. Předpokládám, že nemyslíte větrnou elektrárnu. I když teď fouká hezky.

30.7.2006 10:52

Re: Re: Re: Re: možná by pomohlo

Nezapomněl, to mě irituje též. To je dobře, že platíte daně. Víte, co je tepelné čerpadlo a jak pracuje?

28.7.2006 8:34

Dotaz

Nejste náhodou emeritní politický pracovník? Ti si také mysleli, že všemu rozumí.

28.7.2006 8:25

V Italii zapnou klimatizace

pochopitelně ve špičce a u nás shoří vedení. A nikdo neví čím to bylo, proč to bylo atp. Vedení přehřáté vysokými denními teplotami a protékajícím proudem musí shořet. To naši energeticei nevědí  a dělají z národa za pomocí prohlášení přizvaného křoví v podobě politiků blbce.

28.7.2006 8:46

Re: V Italii zapnou klimatizace

No... když tuhle ukazovali ty zpocené černochy, jak v newyorské čtvrti Queens už týden hrabou ze země shořelé dráty, kabel po kabelu, protože tam elektrárna pustila víc šťávy než bylo zdrávo, a lidi tam už týden nemají proud a všechno jim shnilo,  tak ten náš průser opravdu dopadl ještě výborně. Shořel jen semotamo drát vysokého napětí a pár podniků, co stálo, si svoje ztráty odečtou od zisků, ČEZ chvíli nevyváží, no a co, tak se zdraží,aby se to dohnalo, jakýpakcopakhošánkové..... A v televizi řeknou, že je potřeba dalších zdrojů a cena elektřiny poroste, protože jinak, milí občani, se kolapsy budou dít pořád.

28.7.2006 9:27

Re: Re: V Italii zapnou klimatizace

ačkoliv ten kolaps s nedostatkem energie vůbec nesouvisel ;-D 

28.7.2006 9:44

Re: Re: Re: V Italii zapnou klimatizace

No to ale řekli jen jednou a obyčejnej zpocenej občan v pivním rauši si takových drobností nevšimne. pak dostane informaci, že nové zdroje jsou potřeba, jinak mu zteplá pivo, proto se musí cena el. proudu od zítřka zdražit :-))).

28.7.2006 8:15

Kam spěje politika zelených

no odpověď je jasná - do prdele. Stát bez rezervy elektrických zdrojů - hlavně jaderných se v příštích létech stane předmětem vydírání ze strany velkoobchodníků s energií. Poslouchejte Janoucha, Burketa , ti mluví jasně a bez zastírání fakt. Pro lidi jako Bursík , Kuchta a spol je energetická politika předmětem politického kšeftu, jak se dostat ke korytu.