28.5.2024 | Svátek má Vilém


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kraus 3.11.2010 7:42

Snad poprvé s Jochem zásadně nesouhlasím

Autor zde vyčítá E. Benešovi, že se po roce 1945 odevzdal Podkarpatskou Rus Stalinonovi. Jen tak mimochodem, představme si, že by nám tehdy Podkarpatská Rus zůstala. Jaký by byl její osud dnes? Byla by součástí Slovenska, patřila by k ČR (???) nebo by zde vznikl další samostatný stát?

Edvard Beneš se skutečně zasloužil o stát - o Československo, Českou republiku i Slovensko (dnešní jižní hranice Slovenska jsou jeho zásluhou). Zasloužil se o něj v letech 1914 až 1920, kdy stál u jeho zrodu. Zasloužil se o něj i v letech 1939 až 1945, kdy stál u jeho obnovy - což nebylo zdaleka samozřejmostí !  (Slovensko tehdy znovu získalo své původní hranice jen díky tomu, že se opět přihlásilo k Československu.) Vyčítat Edvardu Benešovi, že nedokázal porazit dva největší totalitní režimy 20.století v čase jejich největší síly (Hitlera v roce 1938 a Stalina v roce 1948) je opravdu ubohé.     

F. Matousek 3.11.2010 7:27

Re: Jsem ročník 1941....

Bránit se ?! Urcite NE. Do dnes by nám celý svet vycítal, ze jsme rozpoutali II WW a ze jsme hodného Hitlera právem rozzlobili. Nepomohl by nám nikdo a sami bychom neustáli ani 3 týdny.

P. Krasny 3.11.2010 7:26

Pane Vlk

Nekdy se clovek musi prat aby se nedal, kdyz uz vyhrat nejde.   Sub specie aeternitatis je to velice dulezite.

P. Kylchap 3.11.2010 7:23

Po bitvě

je každý Jouda generálem. Jochu, Vy naštěstí o ničem rozhodovat nebudete.

J. Chládek 3.11.2010 7:03

Re: To myslíte vážně?

Prezdent Beneš abdikoval na funkci a odešel do zahraničí jako soukromá osoba, přednášet na univerzitu do Chicaga, odhodil prezdentství jako mastný papír od sekané (popřál Háchovi ke zvolení prezidentem(!)) a potom trapně a pochybně zajišťoval navázání právní kontinuity státu. Když už nic, mohl do ciziny uprchnout jako prezident ŠR, to by byl významný( a ani ne moc statečný čin) a spousta věcí by byla jasná. Ono totiž ve válce ještě dlouho nebylo jasné, jaký tvar bude republika i po vyhrané válce mít. To že se domluvil se Stalinem na odstoupení ZU bylo vyloženě protiústavní a neměl na to právo. Námitka, že CCCP by si ZU stejně vzal neobstojí, neboť něco jiného je nastrčit hlavu jako ovce a něco jiného je když je v historii zapsán fakt, že toto území nám bylo odcizeno. Toť vše. Někdy mají i malé činy velký význam v kontextu  doby a není k nim potřeba být hrdina, jen je potřeba nepovažovat se za bohorovného, pro což měl EB slabost .

S. Rehulka 3.11.2010 6:53

Jsem ročník 1941....

....a byl jsem tátou a mámou vychováván jako Čechoslovák !

Masaryk, Beneš a Štefanik, byli v naší rodině považováni za národní "svaté"!

Dnes, po přečtení mnoha historických knih a dokumentů,mnoha stran a názorů, vyprávění účastníků, docházím k přesvědčení, že to byli státníci a politici,jejichž zásluhy byly podle potřeby zvyšovány, jindy zase snižovány, ale byli to jen lidé!

Faktem však je, že ČSR se v roce 1938 měla nacistům bránit, tak, jak to chtěli vojáci. I za cenu vysokých ztrát by byla zachována národu "páteř", tak, jako Polákům.

O Podkarpatské Rusi - škoda mluvit ! .

B. Hudzieczek 3.11.2010 6:35

Re: To myslíte vážně?

Svou londýnskou angažovaností Beneš jenom látal průšvih, u jehož zrodu stál. Republiku bylo třeba bránit navzdory nebezpečí, že budeme označeni za agresory. V tomto směru, bohužel pro ČSR, Beneš nedokázal překročit svůj stín. Nebyl to prezident bojovník, byl to prezident úředník.

A kdo si přečte jeho paměti a autentické projevy z předválečné doby, musí být překvapen, jak byl Beneš prosovětsky naladěn. On byl Sovětským svazem fascinován, viděl v něm protiváhu Německa a snad i Francie a Anglie. Jako kdyby neznal historii - aspoň toho Havlíčka si mohl přečíst a od Masaryka si nechat poradit.

Jinými slovy - tentokrát s panem Jochem souhlasím.

J. Pašek 3.11.2010 5:02

Po pádu burzy v USA r. 1929 následovala celosvětová . . .

ekonomická krize, které se ČSR = 1. Republika nevyhla  . . . Přitroublí ČSR intelektuálové obdivovali a prodávali po ČSR o 106 ruský ráj na zemi a pritroublé obyvatelstvo lůza tomu věřila a chtěla to, co bylo v Rusku  . . . . Takže si naivní obyvatelstvo ČSR může poděkovat samo sobě, protože ani sám Jéžíš Kristus by nic nezmohl v poválečné proruiské náladě a sympatiím  . . . 

D. Nowodny 3.11.2010 4:33

Re: To myslíte vážně?

Ubranili se take diky finske zime a bazinam. Tisice mrtvych tam lezi bazinkach.

L. Hrncir 3.11.2010 3:31

To myslim vazne

Tak ted jsme trochu prijemne prekvapen. Ja jsem po precteni par knizek, mnoha clanku a ze zajmu o histori, dosel k velmi podobnemu nazoru, jako autor clanku. Jenom jsem dostal parkrat pres hubu, tak rikajic, kdyz jsem svuj nazor prezentoval, skoro jako bych byl heretic.

Dodal bych jenom toto, cim a jak vydiral Stalin Benese? Bezpochyby to na Benese umel, nebo ze by snad na Benese neco vedel, cim ho mohl vydirat? Vzdyt Benes ustoupil Stalinovi vzdy a ve vsem. Vydirani je v diplomaciii metoda bezna a Stalin byl jiste mistr toho remesla. Takze co to asi bylo?

P. Sulc 3.11.2010 1:59

Demokraticka republika?

Masaryk, dosti nerad ,se zucastnil dohadovani Velke petky,predsedu peti vslkych stran.  ti nakomandovali zvedani rukou v parlamente svym poslancum-ovcim..A ti, kdyz neposlechli, meli maler a za nolikere neuposlechnut ven z parlamentu. Podobna verbez jako dneska. Kdepak je ta demokracie, leda ze se vam o ni v noci zda.

P. Sulc 3.11.2010 1:52

Re: To myslíte vážně?

Zajimave, Finove de Rusakum branili a svou samostatnost ubranili, byt ztratili kus zeme.Ovsem, na rozdil od hrdinnych Cechu..A co israelska armada v 67 rice?

V. Vlk 3.11.2010 1:28

To myslíte vážně?

A nebylo by tam něco o tom,. že Beneš také mohl za výbuch sopky Krakatoa ? Koukal jste se někdy do dějepisu? Beneš odchodem do Británie umožnil,aby po válce opět vznikla ČSR a nezůstal jen Protektorát "vyčištěný"  od Čechů. A taky od Jocha.  V roce 1943 ,pokud by nezískal souhlas Stalina , západní spojenci by uznali v rámci Mnichovské dohody Protektorát, ten by zůstal i po válce  součástí Německa a Slovensko by se stalo součástí SSSR. Zachránit Zakarpatskou Ukrajinu nešlo. nebylo čím a nebyla síla, nebyli spojenci. Stejně dopadlo Polsko , Litva Estonsko ,Lotyšsko, Kurilské ostrovy , Mandžusko odtržené od Číny, Besarábie od Rumunska, východní část Finska, zabrané Východní Prusko.... Sakra, kam jste pane  Joch chodil  do školy? Představa, že by Beneš a ČSR měli sílu postavit se Mnichovské dohodě -je směšná. na zadek dostali všichni . Poláci,Francouzi... A my bychom už navždy byli "váleční štváči". A Stalin si prostě Podkarpatskou Rus vzal a nikdo-celý svět -ani nemuknul. Plácat nesmysly o Benešově vině, to tam nemáte nic jiného na práci? A to jste Občanský Institut?