27.10.2021 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Dva postkomunistické revizionismy dneška

Nedávno se mediálně dost hlučně připomnělo a dosud v dozvucích připomíná 400. výročí bitvy na Bílé hoře, jejíž výsledek za sto minut jejího průběhu předurčil osud českého státu na 300 let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Zaorálek 17.11.2020 14:19

Bez pochyby doba pobělohorská není černobílá, jako nebyla ani doba předbělohorská. Dnes můžeme pouze spekulovat, jak by vypadalo další směřování českých zemí, kdyby výsledek bitvy byl opačný. Nicméně, faktem zůstává, jak autor píše, že po Bílé hoře přišlo těžké období rekatolizace, protireformace, velká část obyvatelstva, které přežilo válku, byla nucena emigrovat atd. Tedy, politický katolicismus, katolická církev jako jeden z pilířů vlády, a to často represivní (pilíř), určitě není to, o čem Kristus hovoří v Novém Zákoně. Naopak, byl to stav typického farizejství, který Kristus ostře a veřejně kritizoval. Na druhou stranu se můžeme dívat se zadostiučiněním na řadu jezuitských misionářů, jak jmenuje níže kolega Stírský. Ostatně i z emigrace protestantů vzešlo mnoho dobrého jinde ve svete. Pokud tedy kdokoli utlačuje své bližní, zcela jistě nejedná po vzoru Kristově, a byť by prohlašoval, že jedná ve jménu Božím, je to přesně naopak, jedná ve jménu Božího nepřítele. Ovšem, naším úkolem dnešní doby je odpustit si navzájem.

J. Krásenský 17.11.2020 18:30

Protestantismus byl politický od samého začátku, to vladař určoval víru poddaných i svobodných obyvatel jeho území, nikoliv jejich osobní přesvědčení.

J. Zaorálek 18.11.2020 9:48

Jak to myslíte, od samého začátku? Jako že John Wicliffe, Mistr Jan Hus, Jan Kalvín a další kritizovali katolickou církev pro získání politického vlivu?

J. Krásenský 18.11.2020 15:55

Hus ani Wikliffe nebyli protestanti. Kalvín zakázal i smích, nechal upalovat neposlušné.

J. Zaorálek 19.11.2020 12:39

Máte pravdu, Hus ani Wicliffe nebyli protestanti, v zásadě být nemohli, prozoze protestantismus se zrodil pravd až v reakci na jejich neúspěšnou kritiku poměrů v katolické církvi a absolutního nezájmu jejich čelních představitelů v čele s různými papeži zjednat nápravu. Pokud by preláti projevili sebereflexi a zjednali v katolické církvi nápravu, nemuselo ke vzniku protestantismu dojít. Kritika byla zcela oprávněná.