4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MK 2.4.2008 0:04

Naivita občanů.

Není to tak správné. A jen naivní lidé si dělají o Dubčekovi, Smrkovském, atd. falešné iluze. Komunista nemůže být nikdy nic jiného, než komunistou a nebo bezcharakterní lump, který se rudou legitimací zaštiťoval.

milan007 1.4.2008 23:34

komouš to byl

A budoval si svoji v těch nejhorších letech budování komunizmu, stejně jako Pithart, Jičínský a celá ta parta 68 níků.

milan007 1.4.2008 23:34

Re: komouš to byl

svoji kariéru tam má být

čtenář 1.4.2008 21:02

Od roku 1964

se snažila Moskva mít na území Československa svá vojska. Antonín Novotný (spolu s ním i ministr obrany Lomský) tomu tvrdě bránil. Tak se rozhodlo v Moskvě vyprodukovat záminku pro mírně násilné řešení. Moskva pomocí svých lidí podpořila protinovotnovské síly a ty vyvolaly tzv. Pražské jaro. Někteří byli zasvěceni od samého počátku (nejspíš Indra, Bilak atd.), jiní (Dubček, Smrkovský aj.) na ten špek skočili a splnili svou roli mouřenína. V každém případě se Moskva zbavila Novotného a spol. a v srpnu se už dal realizovat hlavní záměr. Skončilo to až v roce 1989.

J.G. Pašek 1.4.2008 21:23

Re: Od roku 1964

Co Čech, to tórie na Dubčeka a Rusáky  . . .  život se žije dopředu a historie kouká dozadu . . . .

Vono se z toho střílet nebude . . .

čtenář 1.4.2008 21:28

Re: Re: Od roku 1964

Jo, jenže je dost únavné, když se lidi pořád přetahujou o emoce. Skutečnost je syrově prostá.

zdeněk 1.4.2008 15:40

sousta lidí nadává na Ludvíka Svobodu...

Ale byl to on kdo zakládal českou jednotku v Polsku, kdo bojoval od Bulzuku po Prahu... Stejně jako v Legiích za první světové války. Tehdy neměl žádné záruky že válka dopadne v jeho prospěch. Přesto šel bojovat. myslím že zde na NP by se asi našlo málo lidí ochotných toto učinit. Jeho podpora KSČ po 2 světové válce zřejmě souvisela s jeho osobním přesvědčením.

Rok 1968 - nevím, nejsem pamětník takže těžko můžu soudit Dubčeka. Kdyby sem nevtrhly sovětské tanky, možná bychom se časem dopracovali k systému podobném v maďarsku. Ovšem svobodné volby, bez změn v SSSR by nebyly možné. A spousta dalších problémů jako že SSSR byl naším hlavním hospodářským partnerem a zajišťoval nám odbyt pro naše výrobky.

Vpád sovětských vojsk v roce 1968 měl asi ještě jeden důsledek a to ten že komunisté si nezměnili název a jakožto jediná země bývalého socialistického tábora jsme neměli postkomunisty ve vládě po roce 1989.

zdeněk 1.4.2008 15:41

Re: spousta lidí nadává na Ludvíka Svobodu...

Pete Brich 1.4.2008 16:13

Re: sousta lidí nadává na Ludvíka Svobodu...

V roce 1969 jsem mluvil s důstojníkem, který jako nějaká nižší šarže vezl Svobodu v únoru 1948 na Hrad. A ten tvrdil, že stejně jako na únoru 48 (armáda jde s lidem) tak na sovětské okupaci 68 měl velký podíl gen. Svoboda. Konec konců sám ve svém životopise popisoval, jak chtěl po válce do KSČ a Kléma mu to rozmluvil, že jim bude mnohem prospěšnější jako "neutrál".

"jakožto jediná země bývalého socialistického tábora jsme neměli postkomunisty ve vládě po roce 1989" - to už je apríl, ne? Omlouvá vás naivita mládí.

PB

zdeněk 1.4.2008 19:04

Re: Re: sousta lidí nadává na Ludvíka Svobodu...

Myslel jsem postkomunistickou stranu typu jaké byly v Bulharsku, Maďarsku a podobně. Jednalo se o strany které byly přímými následovníky tamějších komunistických stran. U nás je přímý následovník jen jeden - KSČM a tato strana ve vládě po roce 1989 nebyla.

jirka.s. 1.4.2008 18:59

Re: Z Buzuluku do Prahy!!!

Jojo, mně taky  soudružka kádrovačka poslala tento literární skvost pro rozšíření mého politického rozhledu na adresu vojenského útvaru, kde jsem plnil svou čestnou povinost vůči našemu lidu! ;-D;-D;-D 

VL 1.4.2008 19:52

Re: sousta lidí nadává na Ludvíka Svobodu...

První předseda vlády po listopadu, osobně vybraný Havlem - Marián Čalfa, posledním povoláním před listopadem 1989 - placený předseda stranické organizace na ÚV KSČ ;-). Pravidelná účast ČSL - bývalého člena Národní fronty ve vládách ;-). Osmiletá vláda odštěpenců od KSČ - ČSSD ;-) (mimochodem současný předseda kolaboroval v rámci Národní fronty jako člen ČSS - Československé strany socialistické, dříve Národních socialistů).

Ad gen. Svoboda - v roce 1968 vysel v Praze transparent, který hlásal, že Svoboda je trojnásobný vlastizrádce. Zradil Františka Josefa I, Beneše a Dubčeka.

zdeněk 1.4.2008 21:14

jedná se pouze o konkrétní lidi

ČSSD nebyla nástupnický subjekt KSČ. Opět porovnejte co se dělo v ostatních státech východního bloku po roce 1989. Všude jinde se komunisté sami zrušili, přejmenovali a pak na několik let vládli.

J.G. Pašek 1.4.2008 20:09

Zakuklenej komouš, rudej šmejd L. Svoboda . . .

coby ministr národní obrany v osudném únoru 1948 odmítnul prezidentovi Benešovi poslušnost a rudá pomatená lůza z ulice měla pré a komoušové se tak dostali na hrad kralovat . . . .  za to měl být Svoboda zastřelen u zdi jako prašivý pes . . . 

Moravec měl mnohem větší zásluhy coby legionář v Rusku . . .

www racek 1.4.2008 14:35

dubček?

jeden z mála slováků, který se zapsal do historie jako jedna se skutečně velkých a výrazných osobností. nic na tom nemění to, že se na tom místě ocitl náhodou a tak trochu proti své vůli. a že si i častečně reputaci pokazil. alke byl to náš saša, tak to drtivá většina čechů tehdy cítila.

ten osmašedesátý byl velký a naivní pokus něco změnit. odsouzen k neúspěchu. ale měli bychom na něj být hrdí. tehdy nás znal celý svět.

tohle už se nikdy opakovat nebude. neplivejme na něj, nezaslouží si to.

Xaver 82.117 1.4.2008 15:22

Plivání si nezaslouží, kritičnost ano.

I s vědomím složitosti a novosti té doby. Ale řekl bych, že on byl fakt ikona zn.ne.vl.vinou. Ano, my a svět jsme ho brali jako naději. Ale byla to jen naše iluze a naivita. Což se projevilo v plné nahotě podepsáním pendrekového zákona. A indície tu bohužel byly již dříve. Jinak doufám, že se to opakovat nebude, ale díky naší povaze si o to vyloženě koledujeme...

Pete Brich 1.4.2008 16:41

Re: dubček?

V roce 1967 se drali zpět k moci staří stalinisté a noví brežněvovci proti chruščovovcům. Do zasedání ÚV KSČ se na podzim omylem zamíchala demonstrace studentů ze strahovských kolejí, což pomohlo oslabit Novotného křídlo. Hlavní problém tohoto křídla ale bylo Slovensko. Novotný byl sesazen z pozice generálního tajemníka, ale jinak situace byla patová. Na jeho místo byl zvolen muž, který nikomu nevadil - Slovák A. Dubček (mj. muž se sovětskou výchovou).

Aby křídlo brežněvovců získalo rozhodující převahu, potřebovalo k tomu širší podporu. Nastartováno bylo Pražské jaro. Bylo výslednicí slabosti dubčekovců (brežněvistů), kteří kvůli podpoře museli trochu povolit smrtící sevření KSČ a nadšení lidí z možnosti nadechnutí (většinou plodící plané, i když ne zbytečné iluze). Náš Saša byl ve vleku událostí, kdy mu "ulice" posilovala pozici doma (i když "nenápadně" šlapal na brzdu), ale jeho patronovi Brežněvovi (popichovanému W. Ulbrichtem) se to začalo zajídat. Až sem nakonec vtrhli. V Praze byla v jeho jménu prolita krev a on v Moskvě podepsal dokument horší než byl mnichovský. A do Prahy se vrátil s pláčem, jak ho jeho sovětští kamarádi podvedli. Ještě chvíli se hřál na výsluní, než ho sundal Husák a završením jeho díla byl "pendrekový zákon", podle něhož byli trestáni v roce 1969 lidé, kteří před tím skandovali jeho jméno. "Dubček, Svoboda - záruka národa!"

Oba jsou smutnými postavami naší nedávné historie.

PB

Radka 1.4.2008 17:49

Re: dubček?

S tim ja absolutne nesouhlasim, Dubcek byl produkt moskevskeho bolsevika, budoval svou politickou karieru v tech nejhorsich 50/60.tych letech a proto se vynesl na spici ceske bolsevicke  reality. Ze se tenkrat stal modlou roku  68  byla nahoda naivnich tehdejsich  Cechu a Slovaku, ale byl to klasicky zradce, ktery se v srpnu po .... , a podepsal v Moskve cokoli, zahodil cest a duveru naroda. Proste Dubcek neni  a nikdy by nemela byt osoba, na kterou bychom  meli vlidne vzominat. Byt to jen obycejnej srab a zradce.

Nechapu, proc se tato figurka ozivuje na PSU, podle meho nazoru si too pravdu nezslouzi- soupnete ho nekam do historicke encyklopedie.

Diky.

Kecal. 1.4.2008 18:32

Re: Re: dubček?

R^R^R^

jíra 1.4.2008 19:05

Re: Re: Re: dubček?

A kterých bolševiků jsou produkt Tupohlávek s Vondrou a Parkanovou?

Už by je měli začít soudit pro velezradu, aby zase náhodou nedošlo k promlčení.

Kopřiva 2.4.2008 12:58

Re: dubček?

Prožil jsem r.1968 velmi aktivně.Byl jsem v nejlepších létech,29.Dubček, protože byl nejvyšší z nomenklatury, by pro mě byl hrdina, kdyby se z Moskvy nevrátil, nebo přiletěl v dřevěné schránce.Jinak.UV KSČ bylo zásadně proti uznání K231,Soc.dem atd.Byl to boj dvou frakcí o moc a my hloupi jsme jim na to skočili.S odstupem času se  podivují, kde vzali tu drzost, všelijací ti Smrkovští a pod. a postavili se před normální lidí,myslím tím nestraníky.Z mých zkušeností vím,že mnoho těchto lidí, obrodnému procesu nevěřilo.Byla to pro nás, co jsme uvěřili a potom si za názorem stáli, dobrá škola života.68kům, bych doporučil,více pokory a nechat nezatížené lidí pracovat.VŠICHNI co vlezli do KSC po r.1969 jsou pro mne prospěcháři.

Xaver 82.117 1.4.2008 14:04

Dubček byl při vší úctě pouze ikona naší naivity

Něco jako malej Gorby. A jako překlenovací ikona byl použit i po roce 1989, nejspíš aby tlumil slovenský nacionalismus. Někomu asi moc vadil a proto dopadl, jak dopadl. Ale odsuzovat ho nemám právo.

cca3 1.4.2008 17:06

Re: Dubček byl při vší úctě pouze ikona naší naivity

vaší naivity, naše ročníky do toho netahejte ;-)

niky 1.4.2008 21:19

Re: Re: Dubček byl při vší úctě pouze ikona naší naivity

Antonína Novotného odstranily,protože ostře nesouhlasil s rozmístěním Sovětských raket s jadernými hlavicemi na uzemí Československa,nástupem Dubčeka,Husáka,Svobody,Smrkovského a dalších skončila na tehdejší dobu baječná šedesátá léta.

gerontusinza 1.4.2008 13:06

Procházko, víte co je pro vás příznačné......?

vy píšete o době o které skutečně prd víte, ale děláte to rád a zcela pitomě.......  Divím se že něco takového je někde a něčeho předesedou..... Když může pologramota vašeho druhu takto psát připadáte mě jako genius totální  podprůměrnosti (Hitler byl označován jako genius průměrnosti...);-D;-D

Štváč 1.4.2008 13:37

Re: Procházko, víte co je pro vás příznačné......?

Můžete si přečíst to, co si my ostatní pamatujeme. Jistě tomu nebudete věřit. Je těžké vzít někomu  komunistický, vylhaný symbol "lidské tváře."

oo 1.4.2008 13:58

Re: Ještě dnes jak vidět se vyskytují v ČR lidé,jímže je tá doba milá.

Jistě že se nic nedělo - až do chvíle, něž někoho napadlo, že by ÚV mohl zrušit cenzuru. A v tom okamžiku ten přetlak v lidech začal fungovat. Nevíte náhodou, kdo to na ÚV byl?

Pete Brich 1.4.2008 17:02

Re: Re: Ještě dnes jak vidět se vyskytují v ČR lidé,jímže je tá doba milá.

Od všeho, i té cenzury, byly otěže v rukou KSČ. Někde jim na chvilku vypadly z rukou. Z vůle komunistů (těch rozhodujících) to ale nebylo nikdy.

"něž někoho napadlo, že by ÚV mohl zrušit cenzuru" - to už je také apríl.

PB

Pete Brich 1.4.2008 16:58

Byla to výměna domorodých garnitur pod patronací moskevských garnitur.

Protože za Tondy demokrata (Novotného) se už začalo volněji dýchat - díky oteplení ve studené válce - začalo se významěji či méně významně remcat, ba i spolkovat. Konec konců, žilo v té době ještě dost lidí, kteří pamatovali lepší časy. Na rozdíl ode dneška. A do toho přišla rvačka věrchušky.

PB

Pete Brich 1.4.2008 17:12

Na tom, že už 5.5.1945 nedorazila do Prahy

Pattonova obrněná divize, ba byli dokonce vykázáni i čs. vojáci, kteří s ní jeli, má mj. zásluhu Smrkovský. Týž pak v únoru 1948 velel Lidovým milicím.

PB