29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Oponent 28.12.2009 8:53

Re: Mnohé je jinak

Co bylo - každý na to má svůj pohled a svou osobní zkušenost. Já ze svého okolí mnoho svých vrstevníků, kteří ač byli chytří, nemohli studovat, neznám. Ono totiž vše záleželo na lidech. Byli i rozumní ředitelé středních škol, kteří dokázali dát slušný posudek i v těch případech, kdy by třeba takový být nemusel. Nebo poradili aby šel uchazeč na méně sledovaný obor. Ale že by bylo v masovém měřítku bráněno lidem ve studiu, to prostě pravda není. ... A pokud se týká mého otce, tak prostě z důvodů finančních v mládfí nemohl studovat ani na měšťance (byl jiný systém školství než dnes).  .... A současnost: studentské výhody jsou hodně malé, řekl bych téměř žádné. Učebnice jsou třeba 20-krát dražší a platy rozhodně 20-krát nevzrostly, rovněž tak ubytování. Dětí z chudých rodin studuje z důvodů finančních na VŠ hodně málo. A to ještě politické strany, které hájínzájmy bohatých, chtějí zavést při vzrůstajících rozdílech mezi lidmi, školné.

Mirek F. 28.12.2009 10:08

Re: Mnohé je jinak

Bylo-li vaše okolí patřičně uvědomělé, tak se nedivím, že studovali bez problémů.  Ale tyhle své názory můžete s úspěchem hlásat možná tak nejmladší generaci, já si ještě pamatuji různé ty zajímavé kolonky v žádosti o studiu, kolonky typu - stranická angažovanost, vyškrtnutí či vyloučení po roce 1968....:-/. To 20x dražší všechno jste sebral zřejmě v Haló novinách, navíc, už i za nás se ovšem skripta i učebnice vesměs půjčovaly a navíc dnes, v době internetu i školního internetu , finanční problém se získáváním informací se stává čím dál více zanedbatelným. Já zas pro změnu neznám nikoho, kdo by z důvodů finančních dnes nemohl studovat, to se opravdu hodí jen pro rudé vyprávěnky o zlatých časech socíku. Kdy ostatně, byl důležitý jen titul a úroveň nikoliv. Školné není rozhodně něco drasticky omezujícího, motivuje k intenzívnímu studiu a hlavně zvyšuje úroveň vzdělání, takže absolovent pak nebude mít větší problémy postupně případnou půjčku splatit a finančně na tom díky vyššímu platu v každém případě vydělat.

I. 28.12.2009 13:48

Re: Mnohé je jinak

Zatímco já musel při VŠ makat a rodiče mě podporovali (z bídného platu), tak dnes musí moje děti při VŠ makat a já je jako rodič podporuju (ze slušného platu). A na rozdíl ode mě oni jezdí po světě, studují jazyky a studují  v zahraničí a neučí se ptákoviny jako já.

Pavell 28.12.2009 9:09

Re: Mnohé je jinak

Pane Oponente, mně táhne na 50. Můj otec, ročník 21, byl také velmi chudý, celá rodina byla chudá. A vystudoval. Jak, to nevím. V 68 se i s matkou přidali na stranu s lidskou tváří a následkem toho moje sestra nesměla ani na učnák, já měl zakázanou jakoukoliv střední školu, o VŠ nemluvě. Mstili se nám ještě v 80 letech, dokonce ničili kariéru mojí manželce.

TAK MI TADY SAKRA NEBLÁBOLTE NIC O TOM, JAK BYLO VŠE V POŘÁDKU.

František 28.12.2009 9:15

Re: Mnohé je jinak

Souhlasím s reakcí na řeč oponenta.

mira 28.12.2009 11:00

Re: Mnohé je jinak

Díky za připomenutí. Někteří zřejmě žili jinde, jiní ztratili paměť.

lucinapes 28.12.2009 11:39

Re: Mnohé je jinak

dovolím si oponentovi oponovat - on asi nežil v ČS(SS)R - nebo je mu kolem 9O. Od 48. u nás nebyli žádní bohatí sedláci, byli jen ožebračení sedláci nebo JZĎáci, a po měnové reformě na tom byli všichni stejně s výjimkou těch, co na tom byli ještě hůř - rodiny politických vězňů, politicky pronásledovaných a ještě důchodci. A jak jste - tak chudé dítě - udělal maturitu, když vaši neměli na to, abyste šel na střední školu? Nebo vás za zásluhy vzali na vejšku bez ní? Neplete si vlastní dětství s hrdiny románů Vstanou noví bojovníci a Rudá záře nad Kladnem? Taky Marie Majerová psala (kromě románů Červené knihovny - Její srdce vzkvétalo vždy dvěma květy) pěkné sociálně laděné hámotiny. Tak se proberte a zkuste si vzpomenout, jak to bylo doopravdy - pamětníků žije habaděj.

LOJZA 28.12.2009 11:40

K AGENTU STB A PŘEDSEDOVI BUŇKY SE CHOVALI SLUŠNĚ

K AGENTU STB A PŘEDSEDOVI BUŇKY SE CHOVALI SLUŠNĚ

Harry 28.12.2009 15:13

Re: Mnohé je jinak

No kdyz se ale zactete do zivotopisu vetsiny slavnych lidi narozenych v c.k. ci 1.Rep. tak ten zacatek meli stejny: chudi rodice, talentovany syn...... presto sel na studie, zivil se kondicemi, hral ci zpival v kostele za jidlo....nekdy nasel bohateho mecenase, nekdy ne. Ale vystudovali a uplatnili se a dneska se o nich pise v encyklopediich. Tenkrat i dnes to maji deti z bohatych rodin snadnejsi - a proto jsou tito take casto lemplove, kteri si mysli, ze cely svet byl stvoren kvuli nim. A dopadnou casto spatne.

Sklíčený 28.12.2009 7:44

Ano,

vše vámi napsané je pravda. A ti rychlokvašky z Plzně nejsou nic nového. To se dělo i v minulé době. Převážná většina komunistů ověnčenými tituly, byli podvodníci, jako ti dnešní.

Oponent 28.12.2009 8:03

Re: Ano,

A máte pro to nějaké důkazy? Tak tomu snad mohlo být na některých humanitních směrech, nikdy a nikde tomu tak však nebylo na medicíně, veterině, přírodních a technických vědách. Zde když někdo dostal titul, tak musel skutečně něco umět! Ale i v humanitních (kecavých) disciplinách žádný důkaz z nějaké prestižní univerzity či techniky nemám.  Na studium VŠ tehdy odcházela malá část populace a blbec byl na tehdejších  VŠ hodně brzo odhalen a ze školy odejít. (Studium na udělení tituli na RSDr. na "vokovické Sorboně" do toho nezahrnuji).

Haui1 28.12.2009 8:14

Re: Ano,

Obávám se, že se mýlíte. Studoval jsem na vysoké s jedním, který prošel jen díky stranické knížce, bez ní by neměl šanci. Na vojenské přípravě nedokázal ani zavelet vlevo vbok, tak když na něho přišla řada, byl raději přeskočen.

Oponent 28.12.2009 8:21

Re: Ano,

Já jsem se s některými, kteří třeba neuměli zavelet vlevo vbok, také setkal a ani já jsem vojenskou přípravu nijak "nežral". Znal jsem dokoce takové lidi dva - oni však byli natolik zaujati vědou, že je nějaké vlevo vbok vůbec nezajímalo. A dodnes ještě působí na přírodovědecké fakultě jako vysokoškolští profesoři a jsou uznávanými odborníky ve svých oborech.

Mistr Jan Hus 28.12.2009 8:16

Re: Ano,

Za komunistů se musel človek přihlásit, udělat zkoušky a potom celou dobu řádně studovat po dobu 4 - 6 let. To až za DEMOKRADŮ, je možné "vystudovat" celou školu během prázdnin. ;-D;-D;-D

jirkammm 28.12.2009 8:49

Re: Ano,

milá huso, titul RSDr. vám něco říká?

Oponent 28.12.2009 8:55

Re: Ano,

Byl to titul sociálně-právních věd, mezi vyskoškiolskou komunitou nebyl nijak ceněn. Avšak ani RSDr. nedostal nikdo za prázdniny.

jirkammm 28.12.2009 8:57

Re: Ano,

ale dostal, ne za prázdniny, nýbrž za to, že seděl v křesle

Oponent 28.12.2009 8:58

Re: Ano,

Opravuji:

Byl to titul sociálně-politických věd, mezi vyskoškiolskou komunitou nebyl nijak ceněn.  v zákulisí se mu posměšně říkalo "rozhodnutím strany doktor". Avšak ani RSDr. nedostal nikdo za prázdniny jako JUDr. či snad dokonce Ph.D. v Plzni.

Mistr Jan Hus 28.12.2009 11:38

Re: Ano,

Říká, museli studovat několik let, nevystudovali přes prázdniny jako DEMOKRADÉ. ;-D

lucinapes 28.12.2009 11:45

Re: Ano,

pokud nebyli "vystudováni" stranickým příkazem jako právníci v 50. letech. Prodej universitních titulů existoval i za 1.republiky, dokonxce některé marginální "university" v USA to inserují v tisku. Proto taky nebyl uznáván na západě titul ze zemí soc.dem.tábora, protože se vědělo, že stranická knížka tu platí víc než vědomosti.

kirast 28.12.2009 7:35

Člověk by si měl uvědomit, že spravedlnost neexistuje.

Změnit poškozené generace (byť ne jejich vinou) není možné. Jediné, co je možné udělat, je vymřít. Zní to pesimisticky, ale s námi zemřou i ti, co se naučili žít, celý život žili a zbytek života se budou žít jako dobytek. A pokud se podaří udržet alespoň takovou svobodu, jakou zažíváme dnes, je veliká naděje, že po vymření alespoň dvou generací, budou naši potomci opět žít v relativně slušném světě slušných lidí.

picc 28.12.2009 8:36

Re: Člověk by si měl uvědomit, že spravedlnost neexistuje.

Popírat existenci touhylidí  po spravedlnosti a domáhat se že : budou naši potomci opět žít v relativně slušném světě slušných lidí,  jenejen  naivní zhovadilost.

lucinapes 28.12.2009 11:51

Re: Člověk by si měl uvědomit, že spravedlnost neexistuje.

ňák jsem nepochopila, co máte na mysli - to, po čem kdo touží, není totožné s tím, co se mu dostane. Doufat, že se dnešní děti dožijí slušnějšího světa, je snad legitimní? Naivní zhovadilost je trochu silné slovo, když někdo neporozumí psanému textu.

picc 28.12.2009 12:10

Re: Člověk by si měl uvědomit, že spravedlnost neexistuje.

DOUFAT ???,  to je velmi nejisté.  Je potřeba na té lepší budoucnosti tvrdě makat. Doufat, je,  promiňte,  naivní zhovadilost.

kirast 28.12.2009 15:32

Re: Člověk by si měl uvědomit, že spravedlnost neexistuje.

Nikdo nepopírá "touhu lidí po spravedlnosti". Otázka je, jestli je ta touha reálná. Tvrdím, že v případě autora není. Je tu pořád příliš mnoho lidí, kteří tyjí ze svého komunistického způsobu života a ještě více lidí, kteří se s tím kdysi naučili žít a nic proti tomou neudělají. Proto musí nejprve stará, komunismem poškozená generace vymřít. A s ní samosebou vymřou i její oběti. A pokud se podaří udržet do té doby svobodu alespoň na dnešní úrovni, mají naši potomci šanci. Pokud tvrdíte, že se dá pro "spravedlnost" něco udělat, pane picc, předveďte mi to. Mimochodem, už jste promrhal dvacet let, to je skoro jedna generace ;-)

picc 28.12.2009 22:40

Re: Člověk by si měl uvědomit, že spravedlnost neexistuje.

Jak můžete tvrdit, že někdo něco promrhal??!! Vy mne znáte ja vás nejspíše nikoli !!??

Spravedlnost je soubor podmínek ve kterém muže existovat. Důstojným a smysluplným životem a výchovou dětí k samostatnosti a nepřiposranosti vytváříme tento soubor podmínek.

L. Pixa 28.12.2009 7:28

Autor lže !

V padesátých letech nemohl dostat stipendium na střední škole.Stipendium na středních školách prostě NEEXISTOVALO.Proč tak evidentně lže ?

Sago 28.12.2009 7:58

Re: Autor lže !

pokud se střední školou míní i 4leté průmyslovky, tak stipendium existovalo, podmínka byla průměr do 2,5 - ke článku p.Hofhanzla - se mnou chodili na střední školu  děti živnostníků,německé národnosti a pod. a takové problémy neměli , takže asi jak kde

Pepa 28.12.2009 9:28

Re: Autor lže !

V té době (1956) ovšem byly jen průmyslovky a jedenáctiletky, což byla náhrada za gymnázia - snad. Stipendia byla, i sociální. Sám jsem o něj žádal, ale nedostal jsem ho se zdůvodněním, že máme v domku nájemníky. Byli to prarodiče s námi bydlící, pochopitelně zcela zdarma. Tehdejší měsíční příjem mého otce byl 300 Kčs čistého na člena rodiny. Maminka byla nemocná a nemohla pracovat, ale invalidní důchod nedostala, protože v době onemocnění nebyla zaměstnaná a starala se o děti. (Otec byl dělník.)

L. Pixa 28.12.2009 10:02

Re: Autor lže !

Nevím jak u Vás.Ale v Písku / sám jsem studoval na tehdejší jedenáctiletce/ žádné stipendium neexistovalo.