Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

SPOLEČNOST: Chvála zisku, chvála kapitalismu

Není to tak dlouho, co jsem byla v rámci jednoho pořadu v rozhlase dotázána, co mě baví na mé práci. Odpověděla jsem tím nejprostším a nejpravdivějším možným způsobem: Zisk.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
YV

Kapitalismus = levně koupit a draze prodat. Zkoušel to ten Šichtařovic klan vůbec někdy? Nemají to jen z knížek? Mele jim to dobře a množí se jak vačice, ale pro společnost je tento pár v mínusu, snad budou děti jiné.

0 0
možnosti
JK

J53o63s19e28f 43K31r84a20u72s

24. 12. 2021 16:56

Chlípností se rozuměl sex bez duševního či dokonce duchovního souznění. Dnes něco těžko pochopitelného.

0 0
možnosti
PS

P52a25v49e88l 46S35u64r25a

24. 12. 2021 15:38

Je úsměvné, že členové "neziskových organizací" si nepřipouštějí, že zisk je i to, co spotřebují na to, aby přežili .....

0 0
možnosti
VK

V25á98c30l28a25v 79K89a49i93n

24. 12. 2021 18:45

A z čeho žijí ty tak zvané neziskovky?Neziskovka je takový zastírací šálivý manévr.Buďto jsou ziskové vlastní pílí,ale těch bude jako šafránu pokud vůbec.Většinou to jsou organizace parazitní které jsou živeny ze státního rozpočtu.

0 0
možnosti
JN

pipince se to kecá,......Nedávný krach a Bohemia Energy a dalších spekulativních přeprodejců byl v médiích prezentován jako „krach dodavatele energií.“ Důležitým prvkem v pohádce o dodavatelích je to, že údajný dodavatel zkrachoval v důsledku toho, že se výrazně zvýšily ceny elektřiny na spotovém trhu.

Logicky si položíte otázku: jak by mohl zkrachovat dodavatel čehokoliv, když se zvýší cena jeho produktu?

Celý trik spočívá ve zmatení pojmů. Firma Bohemia Energy žádnou elektřinu nikdy nikomu nedodávala. Nevlastnila totiž ani žádné energetické zdroje, ani rozvodnou soustavu. Veškerá její činnost spočívala v tom, že na energetické burze zaplatila určitý objem elektřiny (pro fyzikální puristy: určité množství elektrické práce) a přefakturovala to svým zákazníkům. Zbytek je jen kouř a zrcadla.

Stará poučka klasické liberální ekonomie říká, že podnikatel (v obecném smyslu tohoto slova) podniká za účelem dosažení zisku a jen tak mimochodem ho „neviditelná ruka trhu“ donutí dodávat zboží nebo služby, které někdo jiný potřebuje. V pojetí neoliberální ideologie, která vládne naší civilizaci posledních několik desítek let, to však ve skutečnosti znamená, že „podnikatel“ musí mít možnost vydělat i na dodávkách, které často ani nikdo nepotřebuje, nebo že musí mít možnost parazitovat na činnosti skutečných podnikatelů, v tomto případě energetických podniků. Neoliberální „podnikatel“ je privilegovanou osobou, jíž je „podnikání“ umožněno formou certifikace, licence a podobně, přičemž jiným zájemcům je v tom účinně bráněno. Quod licet Iovi, non licet bovi.

0 0
možnosti
JN

čím obohatila MŠ civilizaci? zavedla ji na zcestí svých žvástů!

0 0
možnosti
JS

J95a70n 68S47t62e40h46l45i51k

24. 12. 2021 10:59

Paní je známá tím , že propaguje nulové zdanění majetku. Jenže nemovitosti jsou také kapitál a když u nás leží ladem 15% nevyužitých nemovitostí , tak je něco špatně . Opovrhuje americkým systémem obecních daní a přitom si neuvědomuje , že to je naopak motor americké ekonomiky. Ona totiž přímá participace obcí na růstu majetku jejích občanu má zásadní vliv na rozvoj obcí a tedy celé ekonomiky . Zároveň tyto daně jsou dokladem jejich nezávislosti na centru , ale také i odpovědnosti . Lidé naprosto přesně vědí , kolik je ta jejich obec stojí . Způsobuje to pak převis nabídky a zároveň umožnuje mobilitu . Je příznačné , že sice se zveřejnují žebříčky dostupnosti bydlení , ale jen evropské . Kdyby se vzali celosvětové , tak první stovku měst obsazují americké města . Naše Praha je až v páté polovině žebříčku na konci . A úplně nejlepším obrazem je průměrná podlahová plocha . U té jsme na třetině oproti USA . Tolik tedy k našemu horování o zisku. My si nastavujeme prioritu zisk , ale američané si nastavili systém , aby sloužil lidem a zisk je jeho pohonem. ;-)

0 0
možnosti
PD

Jistěže je možné i zdanění majetku, to by ovšem znamenalo překopání celé soustavy daní. Přidat k evropským obecně vysokým daním ještě navíc zdanění majetku by bylo vražedné.

A ano, americký systém zdanění majetku obcí, ve které mají občané volební právo, je přímější a regulovatelnější (těmi občany), než náš systém výběru daní hlavně DPH a spotřebky, následně byrokraticky přerozdělovaných do obcí.

0 0
možnosti
FS

Dnešní článek je skvěle napsán, díky za něj. Kupodivu i téměř všechny příspěvky se nesou v pochvalném duchu.

Na závěr vám všem přeji požehnané prožití svátků vánočních a stálé zdraví po celý nadcházející rok 2022. VVV

0 0
možnosti
Foto

Kalkulovat, kalkulovat, kalkulovat!

0 0
možnosti
FK

Jen ekonomičtí ignoranti se pohoršují nad ekonomickou kategorií "zisk". Přitom, jak by mohla fungovat třeba v jednoduchém účetnictví jejich rodina, kdyby trvale převyšovaly náklady nad příjmy. Nebo se pohoršují nad tím, že se stát dlouhodobě zadlužuje. A čím se zadlužuje, no přeci jen tím, že jeho výdaje převyšují příjmy. Možná, že bych raději použil obecnější pojem, kterým disponuje účetnictví, třeba aktiva. Ale to už je jen taková hra se slovy, podstata je zřejmá. Vytvářet kladný rozdíl v jakékoliv bilanci, která určuje dynamiku pozitivních změn, je nezbytné. Opak znamená stagnaci nebo úpadek.

0 0
možnosti
Foto

A stát tak přitom funguje!

0 0
možnosti
TD

Dobrý den,

v té neziskové vaničce je třeba i Junák a Sdružení Neratov v O.h.. Při vylévání vaničky doporučuji cedit.

Vládci země by při bádání nad financováním státu neměli zapomínat na Tomáše Baťu - Veřejným financím může pomoci jediné: když zvýšíme výdělečnou schopnost obyvatelstva.

0 0
možnosti
FK

Jenže ten zisk tam třeba je, jen se rozpustí do nákladů, a někdy i fiktivních. Nedělejte si iluze. A protože se žádný zisk účetně nevykazuje, neplatí se ani žádná daň z příjmu. Paradoxem také je, že některé neziskovky dávají na tzv. dobročinnost zlomek příjmů v porovnání s vlastními náklady.

0 0
možnosti
JZ

J42a46n 11Z41r65z97a72v56ý

24. 12. 2021 8:25

Paní Šichtařová má pravdu jen částečně. Ale zisk za každou cenu dovede vymýtit rovníkové pralesy, vytvořit v oceánu místa, kde nic nežije atd... Co je potom špatného na tom, že farmaceutický průmysl chce zisk i když to stojí lidské životy? A co zbrojařské firmy ? Rozdmýchávat válku pro svůj zisk je povinností . Zisk je krásná věc, ale žít ve světě , kde zisk je na prvním místě , se moc nedá.

0 0
možnosti
PD

Paní Šichtařová ovšem nepíše "za každou cenu". Chovat se nemorálně, jak ve svých příkladech uvádíte, není problém zisku, ale lidské nezodpovědnosti. Té je schopná klidně i neziskovka, dokonce snáze.

Pamatuji si život v systému, který zisk popíral. Stálo to za hoνno.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz