3.12.2020 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Chvála Trautenberka

Připojuji svou úvahu o rozdílu mezi těmi, kteří disponují inovačními schopnostmi (schopností přesahu stávajícího, tj. schopností přijít s inovací nebo se podílet na jejím prosazení), a těmi, kteří vidí svoji perspektivu jen v dobývání pozic.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rameš 22.7.2014 10:28

Rozhodně!

Již coby devítileté děcko jsem fandil Trauťákovi, aby to tomu nesnesitelně bafuňářskému Krakoušovi konečně nandal. Když se tak nestalo, definitivně jsem zahořkl, zanevřel na Večerníčky a dal se k disentu (sabotoval jsem peníze dělnické třídy vynaložené na mé vzdělání tím, že jsem se neučil).

J. Urban 20.7.2014 15:21

Tak tak. A to ještě autorka pohádek se

vydává téměř za disent. Ostatně se ani nedivím, že to psala pod cizím jménem. Navíc Trautenberk = příslušník zdegenerované šlechty (možná dokonce německé!), plivat a kopat do něj v jednom kuse!

V. Lacina 20.7.2014 7:00

Inovativní článek?

Hmm. To už se jednou řešilo zde: http://byznys.lidovky.cz/pohadky-jsou-plne-spatnych-ekonomickych-navyku-ft3-/moje-penize.aspx?c=A111223_132838_moje-penize_nev

Pokud vím, tak Trautenberk nikdy nic neinovoval. Pouze se snažil vytřískat profit z lesní moudrosti Anče, popřípadě někde něco ukrást (komixově vyjádřeno, nešlo o žárovku nad hlavou, ale o dolarovky v očích). Byl ale vždy spíše komický, než zlý. Je fakt, že ve mě ani Krakonoš nikdy nevzbuzoval příliš heroického dojetí (možná je to tím Peterkou), postavy obecně byly takové chabé, a když mi začal vypravěč doplňovat nějaká ta morální ponaučení (která ze samotného děje, pravda, příliš nevyplývala), dostával jsem osypky...

Pro mě je večerníčkem číslo jedna epos "O Človíčkovi". To je ta pravá chvála inovací. :)

L. Harvánek 19.7.2014 22:45

Chvála Trautenberka

Představa Hurvínka o válce!

J. Friedlaender 19.7.2014 17:48

A ještě něco

Výborné. A to pan Valenčík ještě neříká, jaká to byla výchova k šovinismu a xenofobii.

P. Urban 19.7.2014 9:49

VUMLy byly důležitější, než si myslíme

Zaměstnaly totiž spoustu lidí, kteří uvažovali podobně schematicky, jako autor článku. Tito lidé zde mohli bádat, přednášet, publikovat, zkrátka vyvíjet smysluplnou činnost. A nepřekážet reálně existujícím dělníkům, rolníkům, pracující inteligenci, úředníkům i ministrům v jejich práci.

Kdyby nebylo těchto a podobných ústavů, měli by tito lidé pocit, že jsou nevyužiti. Frustrace by je pak dovedla k disidentům, což by bylo pro režim nepříjemné. Nebo by se naopak snažili dostat se do výkonných struktur systému a pokusit se skrze ně uplatnit své schematické teorie v praxi. To by bylo daleko horší. A možná ne jen pro ten režim.

Je vidět, že podobné ústavy existují i dnes. Zaplaťpánbůh za ně, protože výše uvedené nebezpečí hrozí i dnes.

Jako člověka, který uvažuje spíše levicově, mě v každém případě potěší, uvažuje-li někdo podobným způsobem i na pravici.

P. Maleček 19.7.2014 9:14

Proč je ze Schwarzenberga Trautenberk

Do VUMLu jsem nechodil, členem lidových (podle hlavní náplně spíš lihových) milicí jsem nebyl, před členství v KSČ jsem poukazováním na svou životní nevyzrálost úspěšně unikal. Přesto maje ve svém okolí dostatek těch, kteří s vidinou ne zářných komunistických zítřků ale okamžitého vyššího platu vstoupili, tak od nich vím, že jim na školeních Trauteberka nepouštěli.

V očích většiny lidu totiž Trautenberk představoval tupého nenažraného komunistického papaláše, týrajícího řadový lid a okrádajícího stát. A tak k radosti lidu byl za své panovačné chování vždy potrestán dobrým duchem Krakonošem. "Kdyby se tohle stalo mému přes rudou knížku, ale jinak blbému šéfovi, té svini vedoucí závodní odbory, či uliční výbor KSČ" snili mnozí.

A tak bylo častým předmětem "adgrandových" diskuzí, jak to, že ti komouši tenhle večerníček pravidelně reprízují. Pro mnohé to byl důkaz komunistické tuposti a zpitomění z moci, což mnohým dávalo naději, že ten jejich režim dlouho nevydrží. Takže já bych Trauteberka tak kriticky nehodnotil.

Spíš tak nějak v dnešní době, opět ovládané jedinci zpitými mocí a drze se futrujícími na státním - tj Krakonošovým chápu, že se kdysi lidem obdivovaný Schwarzenberg, poté co se stal v touze po funkci pimprletem Kalouska, změnil v očích lidu, stejně jako tehdy komouští papaláši, ve vysmívaného a nenáviděného Trautenberka.

On ten obyčejný lid totiž ve své generacemi nabyté moudrosti, ať je režim jakýkoliv, vidí svět mnohem realističtěji než mocí zpití papaláši a jejich nekritičtí obdivovatelé.

V. Heidlerová 19.7.2014 9:23

Re: Proč je ze Schwarzenberga Trautenberk

Inu, výklady mohou být různé, já se dobře pobavila a zasmála, ale jen bych podotkla, že ten obyčejný lid ve své generacemi nabyté moudrosti je ve skutečnosti strašně blbý, protože vždy naletí na vějičku slibů a volí jako stádo nějakého hňupa, hlavně když vypadá "lidově". Nejlépe břicho, náchylnost k chlastu a žranicím, lidové žvásty (bonmoty), běda- když se někdo odlišuje! Ať žije 4. cenová a náš moudrý lid obecný!

J. Gogo 19.7.2014 9:00

Je vidět.

že v onom ústavu mají práce nad hlavu. Ještě by nám mohl autor vysvětlit, k čemu takový ústav vlastně máme?

V. Váňa 19.7.2014 11:05

Re: Je vidět.

Vážený pane Gogo, moc Vaší poznámce nerozumím. Nebo je možné jí rozumět tak, že každý, kdo udělá jakýkoli počin netýkající se jeho zaměstnání, je hoden pouze kritiky?

Jak je možné, že na NP občas přispíváte Vy? Nebo jste snad za to placen?

Ústav je o. p. s. a rozhodně jej, a tím ani p. Valenčíka, neživíte z vlatních daní (narozdíl od mnoha jiných vyžírků).

Kdyby Vám nechyběl smysl pro legraci, tak se zasmějete, a je to. Článek je podle mého soudu vtipně a chytře napsaný a výrazně vybočuje z chmurných úvah, které zaplavily net otázkami, kdo zabil 300 lidí v letadle, zda bude světová válka, jak dopadne koflikt na Blízkém Východě a pod. Zaplať Pán Bůh, že jsou i jiná témata.

Jenže Vás spíš zřejmě uspokojuje plivnout za každouc cenu. Také životní filosofie.

P. Urban 19.7.2014 23:17

Zkuste si představit,

že by autor zastával vysokou funkci na minsterstvu kultury.

Pokud budou existovat takovéto ústavy, jsou podobná rizika o poznání nižší.

P. Dvořák 19.7.2014 1:30

"Inovátor" Trautenberk

svoji činnost prováděl téměř výlučně za cedulí Tady je Krakonošovo, tedy na soukromém pozemku jiné osoby. Krakonoš svůj majetek chránil nejen pomocí zákona dbalé sojky, ale také používal velice sofistikovanou operativní techniku zejména měl vypracovaný kamerový systém a odposlechy, vše ukryto v kouzelné hůlce.

Jinak řečeno, kdyby se Trautenberk rozhodl postřílet všechny slepice na svém dvorku, Krakonošovi by to bylo jedno. Když ale šel střílet srnce za ceduli, evidentně se jednalo o trestný čin pytláctví, jindy krádeže a pod., takže Krakonoš jen chránil svůj majetek a svůj pozemek. Naštěstí to bylo ještě v dobách, kdy majitel směl chránit svůj majetek (a pravděpodobně v rámci nutné obrany směl každý chránit dokonce i svůj život), takže Krakonoš neskončil na dlouhá léta v žaláři, což by dnes nepochybně skončil a majetek by si vzali exekutoři na úhradu nákladů spojených s trestním řízením.

Obecní blb, kterého Trautenberk udělal hajným i podpantoflák Kuba, mohli být rádi, že je zaměstnával takový dobrák, který je nevyhodil ani poté, co třicetkrát nesplnili povinnosti, plynoucí z jejich pracovního zařazení. Mimopracovní činnost a vztahy mezi Anče a Trautenberkem nebudu řešit, ale vzhledem k tomu, že neuměla uvařit ani kyselo nebo bramborák, nabízí se jediné logické vysvětlení její role v tomto prapodivném pentagramu.

V kontextu dnešní doby si myslím, že další zhovadilost, která by Trautenberka napadla, by bylo v Krakonošově vytvořit soustavu cyklostezek, pochopitelně z evropských dotací.

Š. Šafránek 19.7.2014 9:07

Re: "Inovátor" Trautenberk

:-))))

M. Mýval 19.7.2014 9:57

Re: "Inovátor" Trautenberk

Dneska by dělala Anče šéfku odborů. Práce jí moc od ruky nejde, když mele, tak pantem

V. Váňa 19.7.2014 11:07

Re: "Inovátor" Trautenberk

Díky autorovi i Vám.

Obojí hezké a úsměvné. Díky.

P. Kmoníček 19.7.2014 14:50

Re: "Inovátor" Trautenberk

Výstižně to vše shrnul svého času pan Jiří Menzel(režisér)Řekl:Češi jsou národ čeledínů.A měl,bohužel,pravdu!

J. Heincl 19.7.2014 23:13

Re: "Inovátor" Trautenberk

Když se zamyslím nad cedulemi Tady je Krakonošovo, tak se mi zdá, že byly s výjimkou Trautenberkova domku a zahrádky všude. Z toho mi vyplývá, že Krakonoš byl buď feudální supervelkostatkář, kterému s vypětím všech sil čelil drobný zemědělec Trautenberk, nebo se jednalo o JZD s názvem Tady je Krakonošovo, kterému opět čelil Trautenberk jako poslední soukromý zemědělec v socialistických Krkonoších.