19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Chvála letního času

Už týden se těším z letního času. Je to jistě i proto, že bylo hezké počasí, sluníčko hřálo a kdo chtěl, mohl vychutnávat tu velikou výhodu letního času, že totiž sluníčko svítí o hodinu déle.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Gabriel st. 10.4.2014 8:34

Re: Letný čas mám rád hlavne na dovolenke

Pane Kostelanský, je pro vás důležitější do kdy, nebo jak dlouho? Zřejmě vám uniká, že doba slunečního svitu ( čas mezi východem a západem slunce se čachrováním s občanským časem nijak nemění. Zřejmě rovněž patříte k těm nešťastníkům s ochablou vůlí, kteří si sami neporučí a potřebují nadřízenou autoritu, která by jim poručila vstát si o hodinu dříve.

R. Langer 10.4.2014 13:54

Re: Letný čas mám rád hlavne na dovolenke

Zrovna tak mohou vstávat o hodinu později ti, kterým letní čas vadí, není-liž pravda? :-P

J. Kostelanský 10.4.2014 18:31

Re: Letný čas mám rád hlavne na dovolenke

Nechcel som sa opakovať. Pred pár dňami som to rozviedol podrobnejšie, teraz som uviedol len príklad s dovolenkou.

Takže uvediem podrobnejšie vysvetlenie ešte raz - osobitne pre vás :-):

Väčšina ľudí chodí do práce alebo do školy (dôchodcov vynechám, tým môže byť úplne jedno, kedy slnko zapadá). Ľudia zamestnaní majú väčšinou pevne dané, kedy najneskôr do práce môžu prísť, a kedy najskôr z práce môžu odísť. Týka sa to aj pohyblivej pracovnej doby.

Ak priemerný pracujúci pracuje do 16.00 a cesta domov so zastávkou v obchode mu trvá cca 1 hodinu, tak príde domov o 17.00. Skontroluje domácnosť, deti, dá si niečo pod zub a hodiny ukazujú 18.00. Ak chce ísť von a tráviť voľný čas aktívne (na bicykli, na prechádzke, na rybách, rekreačným futbalom či len hraním sa so svojimi deťmi), je veľmi dôležité, či slnko zapadá o 19.30 (to by bolo pri zimnom čase) alebo o 20.30 (to platí pri letnom čase). V prvom prípade má vymedzený čas hodinu a pol, v druhom prípade dve a pol hodiny. V relatívnom vyjadrení môže pri letnom čase stráviť vonku o 67 % času viac. Asi uznáte, že hrať sa s deťmi vonku, hrať futbal alebo sa len tak bicyklovať má zmysel a je to bezpečné, len pokiaľ sa nezotmie. Tá hodina navyše je pre státisíce zamestnaných ľudí rozdiel medzi tým, či sa vôbec oplatí ísť von alebo sa to pre krátkosť času neoplatí. Zdravotný význam pobytu na slniečku a čerstvom vzduchu asi pripomínať nemusím.

A to vaše konštatovanie o ľuďoch s ochablou vôľou si môžete strčiť akurát tak za klobúk. Jednoducho vidíte svet schématicky a len zo SVOJEJ perspektívy, život ostatných vám je akurát tak ukradnutý. Predpokladám, že váš voľný čas spočíva v čumení na telku, v lepšom prípade do počítača... A/alebo ste dôchodca a žiadny zamestnávateľ vám nediktuje, kedy najskôr môžete odísť z práce. Ak už tento polopatistický výklad výhody voľného času nepochopíte, tak mi vás je úprimne ľúto. Pretože máte oči zaslepené pravicovou ideológiou, kedy akýkoľvek zásah štátu je neprípustný.

V. Váňa 10.4.2014 10:24

Re: Letný čas mám rád hlavne na dovolenke

Vážený pane Kostelanský,

Vaše úvaha je pro mé vnímání zcela mimo.

Kdo by vstával o dovolené o hodinu dříve? Vždyť díky letnímu času vstáváte! Nejen ve všedni den, ale i dovolené, alespoň podle Vašeho vyjádření.

Nemohl by se letní čas vyhlásit celoročně? Odpadla by těm, kterým posun času nevyhovuje, fůra starostí.

P. Rajman 10.4.2014 6:30

Ohlupování nekomu vyhovuje.

Kdysi se lidé meřením času snažili přiblížit realite a pochopit ji. Dnes, poté co dospeli k názoru, že mají realitu v kapse a začala je tudíž nudit, dávají přednost mnozí virtualite. Človek dává najevo, že jej přírodní limity jeho existence prakticky už nezajímají. Když lidé zjistí, že je pro ne lepší v léte vstávat o hodinu dřív, "neudelají " to, jenom vyhlásí nesmysl zvaný letní čas.

Č. Milota 10.4.2014 7:06

Re: Ohlupování nekomu vyhovuje.

Tak, tak, Vaše problémy jsou skutečně, ale skutečně přímo vesmírného rozměru. Hlavně si dejte pozor ve večerních hodinách při návratu do raplhausu. Mohou už mít zavřeno.

V. Váňa 10.4.2014 13:35

Re: Ohlupování nekomu vyhovuje.

Vážený pane Miloto, dovolte mi osobní otázku: jste vůbec normální?

Smiřte se s tím, že někdo může mít i takové problémy, které Vy nemáte a neznáte, a važte si toho.

Váš příspěvek tak vypovídá spíše o Vás.

Á propós: tady na NP se diskutují výhradně problémy vesmírného rozměru? To jsem si fakt nevšiml.

Č. Milota 10.4.2014 23:38

Re: Ohlupování nekomu vyhovuje.

Nerozumíte textu, neznáte diskusní výměny mezi mnou a pánem Rajmanem. :o) Na Vaše další otázky,urážky a moralizovaní snad jedinou větu. Strčte si svůj zvídavý nosánek do vlastní řiti.

K. Pavlik 10.4.2014 4:53

Neni to hezke

Neni to hezke ze hlavni problem Ceska, aspon to dle neviditeneho psa to tak vypada, je letni cas. Citat z knihy jejiiz nazev si jiz nepamatuji: Dal jsem si knedliky se zelim, knedlicky navic a pivo a pak mne popadla hrdost v jake zemi to ziji.

Tez major Terasky: Keby holacich problemov nebolo (asi nepresny citat).

D. Šimáček 10.4.2014 0:50

i kdyby každá změna času

zkracovala lidský život jen o jeden den, je to pro čr. 10 000 000 dní tj 333 333 měsíců ročně, a to převážně lidí v důchodovém věku, zaokrouhleně tedy cca 250 000 měsíců vypláceného důchodu, při 15 000 důchodu to je 3 750 000 000 Kč úspory pro státní pokladnu, chápete tedy už proč se stát téhle sviňá.rny vůči lidem nezřekne?

J. Brunner 10.4.2014 1:04

Re: i kdyby každá změna času

Ještě jste naživu?

P. Boublíková 10.4.2014 6:32

Re: i kdyby každá změna času

Dúchodci se můžou na nějaký letní či zimní čas v pohodě vyprdnout. Až budu v důchodu, zavedu si nejspíš letní čas i v zimě. A v létě možná superletní - posun ještě o jednu hodinu :-)

R. Langer 10.4.2014 13:49

Re: i kdyby každá změna času

Přesně! Proč by se měl důchodce zabývat nějakým letním časem?

V. Mlich 10.4.2014 9:37

Opak je pravdou

Naopak, je prokázáno, že každá změna na letní a zpátky na normální čas život prodlužují. Protože lidem se pracovní doba v rámci dne posune tak, že hodina z přestávky před prací se přidá k přestávce po práci a zůstává delší souvislý časový úsek k volnočasovým aktivitám, které zvyšují hladinu serotonínu a dalších hormonů zvyšujících nejen délku, ale i kvalitu života. Takže státní důchodová pokladna na tom vlastně tratí.

D. Šimáček 10.4.2014 10:40

???? Opak je pravdou ????

hmm "je prokázáno".... tak tedy. Uveďte ty prokazující údaje! Nebo že by jste byl jen jeden z demagogů?

P. Khail 10.4.2014 12:47

Re: ???? Opak je pravdou ????

Mně přijde příspěvek p. Mlicha dostatečně vyčerpávající. Nedělal bych z toho vědeckou práci.

D. Šimáček 10.4.2014 13:12

Re: ???? Opak je pravdou ????

jde tady o termín "je prokázáno", klasický nástroj demagogů, jak vidět na vás funguje

v logice výroku nefunguje lež*lež=pravda ani lež*pravda*pravda=pravda

P. Khail 10.4.2014 14:18

Re: ???? Opak je pravdou ????

P. Mlich zdůvodnil proč je to tak, to opomíjíte ... Vaše logika je sice správná, ale úplně zbytečná pokud nenapíšete co tou lží je.

D. Šimáček 10.4.2014 15:57

Re: ???? Opak je pravdou ????

"zůstává delší souvislý časový úsek k volnočasovým aktivitám" spánek se zřejmě no regenerace organismu nepočítá,  a i kdyby,  lidé běžně provozují volnočasové aktivity před prací ale jen během zimního času a v létě to přesunou až po práci.

D. Šimáček 10.4.2014 16:04

Re: ???? Opak je pravdou ????

"je prokázáno"  já zase mohu oponovat "jak ví každý kdo má dostatečně vysoký IQ" nebo podobně demagogický úvod, který neníli podpořen objektivními údaji nelze považovat za pravdu.

R. Langer 10.4.2014 13:51

Re: ???? Opak je pravdou ????

Ty prokazující údaje jsou přece ze stejného zdroje, z jakého citujete vy, tak proč je pokládáte za nevěrohodné? :-D

D. Šimáček 10.4.2014 16:10

Re: ???? Opak je pravdou ????

jenže já svůj výrok neuvozuji  "je prokázáno" což vám a podobným znemožňuje se ptát, čím to bylo/je prokázáno, ale to asi nemáte šanci pochopit, neb nejspíš patříte k pachatelům dobra.

P. Ryšavý 10.4.2014 0:23

Ručičky

Díky za článek :-)

Mě nejvíc nebaví přenastavovat všechny hodiny dopředu a pak zase dozadu.

J. Vyhnalík 10.4.2014 1:51

Re: Ručičky

U mě doma jde jenom o hodiny u trouby na kuchyňské lince a jeden budík. No, to se dá zvládnout cca za minutu.

P. Boublíková 10.4.2014 6:30

Re: Ručičky

U nás doma je toho víc - například programátory zapínání a vypínání radiátorů. Taky mně to motání s hodinama vadí, ale jinak mám letní čas moc ráda, naprosto mi vyhovuje a motat dvakrát ročně hodinama se z mého hlediska bohatě vyplatí :-)

E. Sevrát 10.4.2014 8:06

Re: Ručičky

No vidíte,mě to trvá cca hodinu.Mám několik náramkových hodinek,manželka taky,čtyři nechytré telefony (chytrý nechci).mikrovlnka,trouba,budíky,nástěnné hodiny atd.

J. Kostelanský 10.4.2014 7:08

Re: Ručičky

Ja prestavujem len hodiny v aute. V počítači aj na mobile sa mi čas zmení automaticky a na nástenných hodinách sa čas mení tiež sám - rádiovým signálom z Frankfurtu.

Náramkové hodiny nepoužívam - stačia mi hodiny v mobile.

Č. Milota 10.4.2014 7:11

Re: Ručičky

To není tak tragické. Pověřte tím služebnictvo.

P. Čulík 10.4.2014 7:53

Re: Ručičky

To zařídí EU: všechny výrobky se budou muset automaticky přeštelovat, jinak se nebudou smět prodávat. Speciální úřad na to dohlídne.