29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Chvála letního času

Už týden se těším z letního času. Je to jistě i proto, že bylo hezké počasí, sluníčko hřálo a kdo chtěl, mohl vychutnávat tu velikou výhodu letního času, že totiž sluníčko svítí o hodinu déle.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 10.4.2014 12:49

Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

jsou naprostá hloupost. Biologické hodiny, které má každý živý tvor v sobě, nejsou žádný švýcarský chronometr. Když se člověk octne v prostředí, kde se nemohou synchronizovat s vnějším světem, zakrátko se rozejdou s přesným časem o celé hodiny. Proto je časová změna o pouhou hodinu dvakrát za rok pro fyziologii člověka naprosto zanedbatelná a normálně si člověk takové změny ani nevšimne. Pokud ovšem není upištěný hypochondr a nehledá na sobě lupou sebemenší známečku něčeho chorobného ...

R. Brzák 10.4.2014 13:03

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

Vaše argumentace je arogantní. Jak můžete vyhodnotit, jak se cítí někdo, kdo není ve Vaší kůži? Jsou Vám pocity lidí (pro Vás hypochondrů) lhostejné? V pořádku. Pak je ale namístě otázka, z jakého důvodu změnu času vůbec uskutečňovat. Argumenty o ekonomické výhodnosti jsou vyvráceny. Že by i Vám šlo o lepší pocit ze dne prožívaného v plném slunečním osvětlení? A jsou-li Vaše pocity - ty příjemné - tak důležité, proč nemají být stejně ne-li více důležité pocity Vašich oponentů - kteří subjektivně prožívají nepříjemnosti, až jsou z nich Vašimi slovy "upištění hypochondři"?

J. Vintr 10.4.2014 13:07

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

Jaké nepříjemnosti? To chcete říct, že si vaše biologické hodiny "pamatují" svůj "původní čas" po celé týdny a měsíce? Když je objektivně dokázáno, že to tak nefunguje?

V. Váňa 10.4.2014 13:30

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

Vážený pane Vintře, naprosto nevíte, o čem píšete.

Nejde ani o týdny, ani o měsíce. Prostě se po posunu času na jaře i na podzim cítím cca týdne až deset dní jako po nemoci.

Vy tvrdíte, že se to může stát jen upištěnému hypochondrovi. Já tvrdím, že děláte závěry, aniž byste o této problematice něco věděl.

Budete zřejmě patřit k lidem, kteří vždycky vědí, co je správné, co je možné, a co nemožné, co je pravda, a co lež. A nemožné je vše, co se neděje vám.

No dvojdomek bych s Vámi nechtěl, ale přesto Vás zdravím a přeji, aby Vám ta "moudrost" vydžela až do smrti.

J. Vintr 10.4.2014 13:41

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

Víte, ono existuje něco jako autosugesce. Když na sobě budete hledat nějaké příznaky (a budete je chtít najít), tak je skoro zaručeně najdete. Jinak člověk se cítí během svého života různě a někdy se třeba i cítí jako po nemoci. A může to mít spoustu příčin. Pokud se ale člověk zabývá něčím jiným než sám sebou a svými pocity, nemusí si všimnout i závažnějších věcí, jako je "cítit se jak po nemoci" Mám osobní zkušenost, že zajímavá a nutná (fyzická!) práce mi dala třeba úplně zapomenout na bolest ze zlomeného žebra. A podobnou zkušenost mám i s jinými bolístkami ...

P. Švejnoch 10.4.2014 13:44

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

Vy musíte být ale statečný junák... Zřejmě máte snížený práh bolestivosti. Ale jak vidno, co Vám příroda nadělila tu, sebrala Vám jinde. :-)

J. Vintr 10.4.2014 14:43

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

Nemám snížený práh bolestivosti. To zlomené žebro bolelo normálně jako čert, nedalo se s tím sedět, nedalo se s tím ležet. Jenomže považuji za zbytečné se zaobírat nějakými nepříjemnými pocity, proti nimž nemůžu momentálně nic dělat.

V. Váňa 10.4.2014 14:44

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

Vážený pane Vintře, nehledejte stále něco, co za tím není. S postupujícími léty je to horší a horší. Jde o pár dnů, takže vlastně o nic. I v této době pracuji a funguji jako normálně.

Žádné příznaky na sobě nehledám, nejsem hypochondr, u lékaře (vyjma zubaře) jsem nebyl 18 let. Netrpím moc ani na chřipky, ani na střevní nebo žaludeční potíže či jiné trávicí potíže.

Jinými slovy, i já jakoukoli zajímavou nebo nezajímavou prací přehluším nepříjemné pocity přepadajícími mě pravidelně pri změně času. A co?

Co kdyby se zavedl kompromis, tj. letní čas na celé roční období? A bylo by po diskusích. 

Mimochodem: patřím k lidem, kteří v době cca tří dnů okolo úplňku špatně spí. Mám to celoživotně, od dětství. Nedívám se do kalnedáře, kdy je úplněk, abych špatně spal, nýbrž vždy úplněk poznám podle kvality spánku. Nic v běžném životě z toho nevyvozuji. Připusťte pouze, že každý z nás může tytéž věci vnímat jinak. A přestaňte psát, co je a co není blbost, když jste to nezažil.

D. Šimáček 10.4.2014 15:41

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

no to je u pachatelú dobra normální, že ví nejlépe co je vhodné pro všechny.

R. Langer 10.4.2014 16:01

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

Ne, jsou to stejně blbé argumenty jako ty řeči o tom, že je to "škodlivé", ale my jsme s tím nezačali. Nám je to jedno, to vám to hrozně vadí.

D. Šimáček 10.4.2014 16:17

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

aha tak vám je to jedno, nám to hrozně vadí, takže hurá děláme to x let tak to budem dělat dál, a Vy co vám to vadí si škubněte nohou... takže ne "pachatel dobra" ale obyčejný "toaleta na 5"

J. Lepka 10.4.2014 20:49

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

Promiňte, ale to i když musíte vstávat o hodinu dřív, např. na vlak, jste z toho deset dní marod? Nebo je dominantní ta cifra na budíku ? Rád bych vás upozornil, že hodiny ,přesněji řečeno měření času se do domácností rozšířilo tak asi přede 200 lety. Plus mínus. Do té doby se vstávalo podle zvonění kostelních zvonů, případně hulákání muezzina. A před tím podle slunečního svitu, tedy zcela proměnlivě podle roční doby. Pozoruhodné je, že se tak dělo celou historii vývoje člověka od doby, kdy opustil tropickou oblast, tam délka dne v průběhu roku tolik nekolísá a evidentně to na nás následky nenechalo. Kupříkladu Eskymáci by mohli vyprávět. Obávám se, že je to u Vás zástupný problém něčeho jiného a jistě sám víte, jak snadné je tento problém odstranit. A stěhování k rovníku tím nemyslím, stačí přerychtovat budík.

P. Švejnoch 10.4.2014 13:31

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

1) už jsem to psal jinde - v součtu hodnotím letní čas pozitivně (ačkoli bych se bez něj klidně i obešel), nicméně i na sobě pozoruji nepříjemné dopady náhlého posunu rytmu dne (zejména dosud přetrvávající pocit celodenní ospalosti bez ohledu na "prospané" hodiny).

2) Co tady všichni zastánci LČ mumlají o biologických hodinách (navázaných na sluneční svit)? To s letním časem přeci nemá nic společného. Tělo si navykne na určitý rytmus (v mém případě třeba 05:50 - budíček; 06:05 - vstávání; 06:30 - odjezd do zaměstnání ... 22:00 až 22:30 - večerka). A celý tenhle rytmus je najednou posunutý o hodinu. Takže to citelný zásah do zažitého rytmu je - to je úplně mimo jakoukoli diskuzi. Kdo říká, že není, je buď trouba, který si neumí dát věci do souvislostí, a nebo si dotyčný potřebuje něco dokázat.

A ještě bych rád upozornil ty, jenž popírají letně-časové fyziologické příznaky, ev. se jim vysmívají či je ironizují: Rakovina také dlouho nebolí........

R. Langer 10.4.2014 13:56

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

+/- hodina není žádný "citelný" zásah. Citelný zásah je třeba nespat 24 hodin, ale ne se o hodinu dřív vzbudit!

P. Švejnoch 10.4.2014 14:12

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

Když to říkáte.

R. Langer 10.4.2014 14:15

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

No tak zkuste nespat 24 hodin, nebo vstát jenom o hodinu dřív, a potom poreferujte, jaký průběh pro vás měl následující den, pokud mi tedy nevěříte. Jde to ověřit docela snadno.

P. Švejnoch 10.4.2014 14:41

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

Milý pane Langře, o čem tu vlastně se mnou chcete polemizovat? Nikde jsem nenapsal, že nespat 24 hodin je procházka růžovým sadem, nikde jsem čtyřiadvacetihodinové bdění nesrovnával s posunem denního rytmu o jednu hodinu, dokonce jsem čtyřiadvacetihodinové bdění nikde nezmínil vůbec. Do této debaty jste jej, zcela bez jakékoli souvislosti, vnesl Vy.

Takže oč Vám vlastně jde?

Abychom to zkrátili - já tvrdím, že hodinový posun denního rytmu je něco, s čím se organismus musí vypořádat. Pociťuji to na vlastním těle - je tedy pro mě (ale evidentně nejen pro mě) CITELNÝ. Vy, protože víte vše lépe, mi tvrdíte, že taková změna rytmu pro mě citelná není. Řekněte mi, co Vám na takové moudro asi tak můžu napsat více, než to, co jsem Vám napsal?

D. Šimáček 10.4.2014 15:45

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

ale pane Švejnoch, pan langr to přeci ví nejlíp jak se cítíte, co máte cítit, a co je pro vás dobré, on se vám jen snaží vysvětlit že Vaše pocity špatně chápete a že přechod na letní čas je pro Vás to nejlepší a podle toho SE TAKY BUDETE CÍTIT NEBO UVIDÍTE!!!!

R. Langer 10.4.2014 16:00

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

Dobrá, pokud hodnotíte jako CITELNOU změnu to, že si někdo kolem vás uprdne, protože je to cítit, potom holt máme rozdílnou hranici toho, co je "citelné". Pokud si vy myslíte, že je to vstávání o hodinu dříve, nemohu vám to nijak vyvrátit, nicméně s vámi zásadně nesouhlasím.

R. Langer 10.4.2014 16:06

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

Jinak mě je úplně jedno, jak se cítíte, to je váš problém, já vám nijak nevyhrožuju, to vy furt mručítě něco o totalitě a o to, že je vám blbě... :-D

P. Gabriel st. 10.4.2014 17:30

Re: Ty argumenty, jak lidé trpí posunem času

Pane Vintře, buďte tak dobrý a pochlubte se, jak důkladně máte svá tvrzení vyzkoušena sám na sobě? Víte, já cestuji velmi často do velmi vzdálených končin a vím naprosto přesně, co to s člověkem dělá, když sedne odpoledne do letadla a přiletí někam, kde je nad ránem, 2 hodinky podřímá, protože pak má jednání, při kterém musí být zcela fit a ve střehu, protože jde o kšeft, o peníze o technická řešení a táhne se to do noci a další dny zase a letadlo mu odlétá ve 4 ráno a domů přiletíte -X hodin... Pochlubte se, když jste takový fyziologický geroj vysazený na upištěné hypochondry. Rád se nechám na stará kolena poučit!

R. Brzák 10.4.2014 11:18

Hodiny si neposunuju - jen respektuji, že lidé kolem mne

se spoléhají, že jejich "posun" akceptuji.

Je mi to jedno. Vstanu tehdy, kdy vím, že moje zvířata budou chtít žrát (takže velmi brzy - podle slunce). Mohl bych Vám všem říci - dělejte, jak chcete, já už se nějak zařídím.

Jenže to by bylo sobecké (ano, já vím, že všichni jsme přirozeně sobci a přestáváme jimi být až okamžikem, kdy přestaneme bažit po posledním doušku vzduchu) a já ve svých přáních toužím po umenšování své sobeckosti. Takže se ptám - proč má byť jediný člověk, který s organizovaným posunem času pociťuje skutečné potíže (a je jich minimálně desítka v mém okolí, což je jediný údaj, který jsem ochoten považovat za pravdivý, protože pravda je záležitostí úhlu pohledu), trpět byť jediný den, když mně je posun času lhostejný a nic zvláštního mi nepřináší?

R. Langer 10.4.2014 14:02

Re: Hodiny si neposunuju - jen respektuji, že lidé kolem mne

No a mě posun času není lhostejný, a přináší mi uspokojení delší dobou večerního světla. Skutečně nepotřebuji, aby svítalo po 3 ráno, nemluvě o tom, že se při tom blbě spí. A podle mých zkušeností to tak vyhovuje naprosté většině lidí v mém okolí. S někým, kdo má SKUTEČNÉ potíže se změnou času jsem se osobně v nikdy ani nesetkal, takže se to asi takové spousty lidí zase týkat nebude. Tak vám nevím.

B. Rameš 10.4.2014 10:26

proč to psát znova

http://neviditelnypes.lidovky.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A140405_155633_p_spolecnost_wag&vlakno=65510316

P. Papež 10.4.2014 10:06

Posunování

Posunování času mně připadá jako pitomost, stejně jako EU požadavky na rovné banány, žárovky, splachování či vysavače. Jakákoliv manipulace je proti přírodě a tím i proti lidem.

R. Langer 10.4.2014 14:04

Re: Posunování

Ta "manipulace" pouze skokově kopíruje přirozenou vlastnost toho, že se v letním období při delším dni dříve probouzíme, a později chodíme spát... :-P

P. Papež 10.4.2014 17:15

Re: Posunování

A proč to nařizovat? Kdo chce vstávat dřív, ať si vstává kdy chce. O tom to je, teď je to posouvání času, pak to bude nařizování dalšího a dalšího.

J. Lepka 10.4.2014 9:51

Jako bývalý divadelník,

mohu směle prohlásit : V červnu, bylo - li kratší představení, jsem byl doma za světla. Už to stačí jako podpora letnímu času.

J. Jonášek 10.4.2014 9:24

Jsem také pro letní

Kdybych si měl vybrat jeden, tak bych byl pro celoroční zachování letního. V zimě je člověk stejně za pecí, tak je jedno, jestli je venku světlo nebo tma.

V. Mlich 10.4.2014 9:22

Nechápu

Nechápu lidi, co mají psychická a fyzická traumata z faktu, že nějaký přístroj ukazuje na displeji najednou jiné číslo, to musí být šílená závislost na technice. Vždyť jaro i pozdim nastupují plynule, každý den, když mě světlo vzbudí, ukazuje ten přístroj jen tak o minutku-dvě jiný údaj. Ale když tam najednou vidím o hodinu jiné číslo, nevidím žádný důvod k tomu, abych z toho byl psychicky vyšinutej, vždyť venku je přibližně stejně světla, jako bylo včera.

Ten přístroj slouží jen na synchronizaci s ostatníma lidma: Housky začínají prodávat, když ukazuje 7:00 a je jednodušší přesunout hodiny najednou, zvlášť když to teď umí samy, než abych si pamatoval, že od půlky listopadu jsou housky až od 7:30 a v prosinci až v 8:00, kdežto mlékař posouvá otevírací dobu k prvnímu v měsíci.