18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MUDr Jiří Kilian 6.9.2008 9:58

zhůvěřilost

Adjektivum zhůvěřilý má kolem sebe celou menší čeleď: zhůvěřile, zhůvěřilost, zhůvěřilec.

Ta slova jsou jako ponorná řeka. Jejich kořen se vidí ve staročeském přídavném jménu uvirý ´křivý´. Pak doklady mizejí, ale např. v nářečích přežívá zhouvěřelé dřevo (tj. zkroucené) nebo zhověřilý člověk (zlenivělý). 

V 60. letech prodělala tato slovní čeleď konjunkturu, která (podle jedné z klientek jazykové poradny) začala Drdovými Dalskabáty. Další doklady se najdou u Lenky Haškové (zhůvěřile jsme se smály), Ivana Kříže (nesnáze a zhůvěřilosti) nebo Jindřišky Smetanové. Ta píše o podivínském holiči, k němuž dovedla syna na ostříhání, aby se cosi dověděla, a své vnitřní dilema popisuje takto: Měla bych se vykašlat na budovatele Suezu, měla bych především sledovat holiče a nepřipustit jakoukoli zhůvěřilost na vlastním dítěti. Snad nejznámější doklad je ze Štaidlovy a Černého písničky Trezor: Jenže potom v naší vile / chovala se zhůvěřile. Dokonce i Rudé právo napsalo v roce 1969 napadl zhůvěřilec chodce boxerem. V 90. letech se slova dostala znovu do oběhu a někteří konzervativní a nepříliš sčetlí uživatelé jazyka je kárali jako novotvary. 

K čemu nám ty výrazy jsou? Původní význam adjektiva zhůvěřilý, ať už ´křivý´ nebo ´křivácký, (společensky) nepřístojný´, zná málokdo. Sahá se po něm právě pro jeho neprůhlednost; proto, že "jaksi" připomíná něco o důvěře (srov. slovenské zdôveriť sa) nebo o přílišné důvěrnosti - ale zejména připomíná slovo zhovadilý, jenže není tak silné a není žalovatelné. Je tedy jeho volba úhybný manévr, asi jako se doporučovalo, když už se člověku dere na jazyk kruci´fix!, udělat z toho třeba kru-tí brko.

Náčelník Skvrnitý ocas 6.9.2008 10:19

Re: zhůvěřilost

R^R^R^

Ypsilon 6.9.2008 11:49

Re: Re: zhůvěřilost

Moc pěkný jazykový koutek , díky (i za připomenutí Jindřišky Smetanové)

Jakub S. 7.9.2008 0:34

Re: zhůvěřilost

Ježíši, to je nádherný rozbor! Sám občas, když mě to popadne, hodím svému klubu na netu něco takového. Pracuju s jazykem - jazyky vlastně -desetiletí. Ale tohle závidím!

MUDr Jiří Kilian 7.9.2008 8:44

Re: Re: zhůvěřilost

Jejda,  ale to nezáviďte mi, to jsem si jen kdysi otiskl z nějakého článku na inetu, když jsem hledal význam toho slova, už nemám odkaz, tak nevím, kde to je. 

MUDr Jiří Kilian 7.9.2008 8:46

Re: Re: zhůvěřilost

teď mne napadlo, že to zkusím vyhledat podle textu a hle krásnou stránku :  :

http://www.sweb.cz/silent-land/cestina.htm

Ypsilon 7.9.2008 10:06

Re: Re: Re: zhůvěřilost

Díky, moooc pěkná stránka

M. Zima 6.9.2008 9:56

Pane Payne

když jde o ten pohled zpět, nevzpomínáte si náhodou, jak to bylo s tou kontinuitou na cenné zkušenosti z totalitního systému, když šlo o to nepustit Čechy z exilu na českou scénu? Dnes mi nějak připomínáte kLause, ten tehdy také národ před cizáky ochránil a dnes, když je chlév vybudován, přebírá nad jejich setkáními patronát, děkuje na Západě za přijetí emigrantů, a to vše aniž by se vyzvracel.

emigrantka 6.9.2008 17:53

Re: Pane Payne

R^R^R^

JuraJurax 7.9.2008 1:12

Re: Pane Payne

RvRvRv no, ještě že Vás na českou scénu nepustili ;-D;-D;-D

jirka.s. 7.9.2008 16:01

Re: Re: Pane Payne

No, už jenom to, kdyby Klaus zabránil vrátit se na domácí scénu tobě, by ho opravňovalo vyžadovat po národu nehynoucí úctu! ;-D

korsika.korsika 6.9.2008 9:12

pokora

K tomu, že ... " lidé pak nemají žádnou úctu k lidem kolem sebe ", bych přidal ještě to, že u mnoha lidí vidím naprostou absenci určité pokory a úcty k autoritám.

Ypsilon 6.9.2008 9:30

Re: pokora

Přiznám se dobrovolně, že úctu k "autoritám", které jsou pitomé jak půlštok, křivé jak šavle a neumějí nic jiného než hrabat a ještě při tom mlaskat si těěžko vsugeruji

korsika.korsika 6.9.2008 11:21

Re: Re: pokora

Vážený pane, neměl jsem na mysli "autority " o kterých píšete. Jsou i jiné: rodiče, sourozenci, učitelé, záchranáři, lékaři, zdravotní sestry, hasiči atd. atd.

Ypsilon 6.9.2008 11:46

Re: Re: Re: pokora

Nevidím rozdíl, i rodič může být zloděj a křivák, stejně tak jako kantor, lékař. Jednoduše, někoho si lze vážit a prokazovat mu úctu jiného ne. A prokazovat  úctu někomu jako autoritě pokud je jen "autoritou" je docela pokrytectví. A myslím, že je ho dnes podstatně víc než za reálného socíku, pamatuji dost.

korsika.korsika 6.9.2008 17:11

Re: Re: Re: Re: pokora

Ale pane Ypsilone, vždyť já netvrdím nic jiného než Vy. Jde mi jenom o to, že někteří lidé nemají úctu k vůbec žádným autoritám a to podle mne není dobré. Přeji hezký večer a dík za slušnou diskuzi, která nebývá zde zvykem.

Fafa 6.9.2008 20:21

Ypsilone,

jiste mate pravdu, ze i tzv. autority muzou byt sbirkou krivaku a zlodeju. Ale ja osobne bych souhlasil s Korsikou v tom, ze se podstatne snizila az vytratila i ucta k autoritam, ktere by si IMHO uctu zaslouzily.

Ypsilon 7.9.2008 9:00

Re: Ypsilone,

No jo, vnoučkovi dědeček s PC většinou neporadí, neb o tom ví prd, že? Před 150 lety se  kosa brousila po generace stejně.... S tím nikdo nic nenadělá

Ani církev svatá vnoučkovi úctu k dědečkovi  pod hrozbou smažení v pekle nevnutí. Takže pokud dědeček není skutečná autorita má smolíka.... Vy tohle zřejmě vnímáte negativně. Mně,  coby bezvěrci to nevadí.  S mými lehkými sympatiemi k anarchii mi naopak vadí pokrytecké uctívání "autorit". A toho si kapitalizmus po česku vynucuje daleko víc než reálný socializmus. Ten žádal jen držení huby, dnes se žádá lezení do p...

korsika.korsika 7.9.2008 9:24

Re: Re: Ypsilone,

Je pravda, že autoritu si dědeček na svém vnukovi nevynutí, pokud dědeček není osobnost. I s Vašimi lehkými sympatiemi k anarchii, jistě musíte dodržovat nařízení, která nějaké "autority" vydaly, třeba hned jak vyjdete z domu, musíte chodit po chodníku, jezdit autem vpravo, dodržovat rychlost, nesmíte kálet na veřejnosti, kouřit v cukrárnách, krást, vraždit, atd. atd.....Ať se Vám tyto autority nelíbí a nemáte  je rád, Jste  povinen jejich nařízení respektovat. A o tom byl můj první příspěvek, možná, že jsem ho nenapsal tak srozumitelně. Nikdy mně nešlo o nějaké lezení někam či pokrytectví. Není to můj styl. A nakonec - jsem dědeček a myslím si, že jsem autorita.

Ypsilon 7.9.2008 10:00

Re: Re: Re: Ypsilone,

Tak to se omlouvám, nerozumněli jsme si. Nepochopil jsem, že sem řadíte i dodržování psaných zákonů (ve smyslu legislativy). Tady bych viděl problémy jinde- přehršle doslova plevelných zákonů, které už se nedají ani sledovat. Takže, zákonů co nejméně a nejjednodušších. A u nich vymahatelnost  dodržování. Tady rozhodně nejsme ve při.

korsika.korsika 7.9.2008 10:15

Re: Re: Re: Re: Ypsilone,

Vážený pane, tentokrát naprostý souhlas a hezký den.

Fafa 8.9.2008 0:45

Ypsilone,

o moji viru nebo Vasi neviru IMHO nejde, to povazuju za naprosto soukromou vec.

Ale spis mi jde o neco jineho. Mne se nelibi zcela atomisovana anarchie. Rad bych zil v trochu usporadane spolecnosti. A rozhodne nechci dzungli, kdy pri prvnim setkanim s clovekem o nem predpokladam to nejhorsi a cekam, az si u mne vybuduje autoritu. A jsem ochoten i predpokladat, ze lide v autoritativni pozici v ni nejsou omylem nebo nestastnou nahodou. Takze spis budu duverovat detektivovi nez recidivistovi, profesorovi na psychiatrii nez pacientovi tamtez a spis uciteli nez zakovi.  

Franta 6.9.2008 9:10

Není to až tak složité !

Jestliže se v roce 2008 společnost stále domnívá, že jakýsi Jan Hus, Jan Žižka, a o 500 let později jakýsi Alois Jirásek, jsou ti, na které máme být hrdi - JAk KDO ??? - tak se není čemu divit.A ještě můžeme přidat Švejka, respektive notorika Jaroslava Haška. A Zdeňka Nejedlého, tzv. akademika. A je to !!! Jestliže dodnes jsou veškeré opravdové historické osobnosti - které ale nejsou v husitskokomunistické linii -  a umělci před novou generací utajovány, tak se nedivte. Kdo dává této společnosti víc a kdo má bohatější život - Kellner nebo Halík ????? Aha. A naše politická scéna není ničím jiným než zrcadlem naší společnosti a vždycky byla !!! Žádné národní obrození se nekoná a máme možnost svobodně volit. A v Parlamentu sedí komunisté - ti bývalí i ti současní - a celé společnost kouká na nedodržování vlastních zákonů. Jak je to možné, že zde nemůže být legální Fašistická strana Čech a Moravy???? Také v tom máme tradice - Stříbrný, Gajda, Vlajka, atd. Co na to říká náš dramatik ve svetru, který všemu rozumí?????NIc, že. 

Saul 6.9.2008 9:29

Re: Není to až tak složité !

Pokud jsem to správně pochopil, máme být hrdí jedině na Frantu - autora tohoto příspěvku, ostatní nestojí za nic.

Ypsilon 6.9.2008 9:34

Re: Re: Není to až tak složité !

Bingo. :-) Anöbrž ten má jediný právo  tady moralizovat....

Jakub S. 7.9.2008 13:34

Re: Re: Není to až tak složité !

Jo... myslel to nejspíš takto, trouba... von jse říká: V nouzi každej Franta dobrej!

patpong 6.9.2008 9:42

Re: Není to až tak složité !

Myslím Franto, že jste hezkou ukázkou "české zhůvěřilosti" o které psal pan Payne. Své okolí nenávidíte velmi intenzivně. Že vy budete za něco tak trochu nenávidět i sám sebe ? Tak jak je to ?

Bohata 6.9.2008 15:49

Všichni jste se předvedli jak jste vtipní.To byla diskuze?

;-(

JuraJurax 7.9.2008 1:17

Re: Všichni jste se předvedli jak jste vtipní.To byla diskuze?

Když ono s takovou krystalickou hovadinou, jako zde Franta napsal, diskutovati nelze ... leda si dělat sranducnebo klnout ...;-)

Anonym 6.9.2008 8:57

Moc nesouhlasím

Domnívám se, že popisovaný jev nemá kořeny v lidech - jednotlivcíh, kteří se nevyrovnali se svou minulostí (a jak autor naznačuje - vesměs temnou). Ono to s tou temnotou našich minulých dní nebude tak strašné.

Domnívám se, že jsme v době protržené přehrady. 40 let se u nás lidé nemohli chovat tak, jak je jim přirozené. A to ve smyslu pozitivním i negativním. Nemohli být dost dobří, ale nemohli se dost dobře chovat ani jako vlci (mluvím o jakési blíže nedefinované většině národa).

Listopadem 89 se přehrada protrhla. Lidé dali průchod zadržovaným emocím. A když je ten první záchvat přešel, zjistili, že vysněná demokracie má také své mouchy.  Minimálně v tom, že se moci (teď myslím bez ohledu na vládnoucí stranu) ujali ti sice života nejschopnější, ale bohužel i schopní skutečně všeho. A demokratické principy, i když fungují, nedovolují výměnu dnešních mocných tak rychle, jak bychom si někdy představovali.

Takže možná, že jde o frustraci současností, nikoli minulostí.