19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Byznys boží

Chudá církev pro chudé. Že jste to už někde slyšeli? Tuto tezi hlásá Boží náměstek na zemi – papež František. Argentinský prelát si dal jméno, kterým se přihlásil k odkazu misionáře Františka z Assisi – ten rozdal veškerý majetek chudým a vydal se mezi lid hlásat evangelium.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Remeš 5.2.2016 8:31

Re: Na co plné kostely, to raději plnou kasu

To je naprosto najivní představa, že by odmítnutí restitučního zákona naplnilo kostely. Katolická církev z toho, co jí samotné mělo být podle restitučního zákona vráceno, velkou část nabídla a poskytla ostatním církvím. Katolické kostely to přesto nenaplnilo a v běžném antikatolickém masmediálním mainstreamu to bylo prezentováno jako pouhá průhledná PR akce ze strany "pokryteckých" katolíků ....

J. Babička 5.2.2016 2:34

poznámka

i tak nezjištná organisace, jako je komunistickí strana, potřebuje majetek a peníze aby mohla fungovat. Na a tak i církev. I když si tu autor vzal na mušku katolickou církev ostatní církve jsou na tom stejně. A nijak nepozoruji, že by byl zájem jít na kněze, to žit v přepychu a koupání se ve zlatě netáhne, kněží je nedostatek. Ono je to jako stěmi navrácenými zámly, kdž majitelé poznali, co stojí údržba. Takže cirkev má nejen velký majetek ale i velké náklady ta údržbu. Ovšem je to snadý cíl pro závistivce a lidi co prostě nemají rádi církve už proto, že jim za těch 40 let toho komunisti vpravili do mozku dost.

V. Kún 5.2.2016 1:42

Vstanou noví mučedníci

Církev je nepoučitelná. vždy, když nahamounila velký majetek, nakonec o něj (a často i o hlavy) přišla. Ve Francii ji o něj připravila Velká francouzská revoluce, v Rusku Říjnová. V Česku se o to postarají burzy.

A. Reček 5.2.2016 6:33

Re: Vstanou noví mučedníci

Byla to vždy v historii světská moc která brala církvím jejich majetky. Závist a chamtivost je vedla k tomu a stejně nakonec se jim to nevyplatilo.

T. Pansky 5.2.2016 1:31

Pan Jegl mluvi z nenavisti nebo zavisti, ale hlavne ...

... nevi, o cem mluvi. Nedal si tu praci, aby zasel mezi ty, o kterych mluvi. Nezasel mezi farniky a uz vubec nezasel mezi farare, aby se jich zeptal, co se deje. Mluvi o miliardach smerujicich do cirkvi. Vytvari dojem, ze je cirkve rozhazi a ze by bylo lepsi jim to nevracet. Jaka je pravda? Cirkvim byl majetek ukraden a ted se budou muset naucit cirkve s majetkem hospodarit. Byla zminena katolicka cirkev jako nejvetsi cirkev v Cesku. Jaka je realita? Na velke casti navracenych lesnich pozemku bylo drevo pred navracenim zpracovano, takze lesum to potrva skoro dalsich sto let, nez daji cirkvi vynosy. A jiny majetek? Velka cast cirkevnich nemovitosti byla ceskou spolecnosti do roku 89 plundrovana a byla predavana v havarijnim stavu. Zde bude treba enormnich investic, aby se zabranilo dalsi devastaci. A o potrebe dalsich investic, na to bychom potrebovali hodiny casu ... Cirkve se budou jiste snazit o sebe postarat. Na vsechno farari a vysi klerici nebudou stacit sami. Na to si cirkve budou muset zorganizovat civilni pracovniky. A kde pracuji lide, budou provadeny i nepravosti (i s tim se cirkve budou muset naucit pracovat a resit to). Na to urcite cesti levicaci s radosti skoci a budou na to poukazovat. Na co ale nesmime zapomenout - soucasny stav je zavinen kriminalni levicovou komunistickou ideologii.

B. Hamáček 5.2.2016 7:56

Re: Pan Jegl mluvi z nenavisti nebo zavisti, ale hlavne ...

Pane Panský , asi bych to lépe nevyjádřil. Článek je pouze brnkání na temné struny hlavně levičácké závisti .

P. Harabaska 5.2.2016 13:12

Re: Pan Jegl mluvi z nenavisti nebo zavisti, ale hlavne ...

Ano, církve se budou jistě snažit o sebe postarat. A snaží se vehementně pořád a už i dnes. A to všemi myslitelnými způsoby. Při výletu do jedné moravské dědiny jsem také zašel do místního katolického kostela, právě probíhala bohoslužba (nebo mše?). Kostelem procházeli dva muži s tyčí, na jejímž konci byl upevněn dosti velký váček, velký objemem i s velkým otvorem nahoře. Když došel jeden z nich ke mně, začal mi kroužit tím pytlíkem velmi nepříjemným způsobem okolo obličeje. Nereagoval jsem, takže ke kroužení přidal i sýkání, jehož hlasitost se stupňovala. Když mě začal pytlíkem šťouchat do hlavy a obličeje, musel jsem ho odstrčit. Hlasitým šeptem - aby vzbudil pozornost všech okolo - mi sděloval, že se spasení nedočkám. A pak že mohu být spasen i bez placení odpustků.

A. Bytová 5.2.2016 14:30

Re: Pan Jegl mluvi z nenavisti nebo zavisti, ale hlavne ...

Vybírání milodarů je odjakživa součástí mše. Odpustky jsou záležitost jiná.

A proč jste tedy na tu mši šel? Jako do divadla?

P. Harabaska 5.2.2016 14:38

Re: Pan Jegl mluvi z nenavisti nebo zavisti, ale hlavne ...

Šel jsem se podívat na kostel jako dílo lidských rukou. Na to, abych obcoval s Bohem, nepotřebuji flanďáky ani kostel, neboť Bůh je prý, jak známo, všudypřítomný.

J. Hruška 5.2.2016 14:54

Re: Pan Jegl mluvi z nenavisti nebo zavisti, ale hlavne ...

Všudypřítomný je ďábel. Pan Harabaska taky přiložil ruku k dílu, jak známo, co patřilo všechno všem, tedy jemu.

P. Harabaska 5.2.2016 17:18

Re: Pan Jegl mluvi z nenavisti nebo zavisti, ale hlavne ...

Vaše věta je poněkud nesrozumitelná. Pokuste se ji přeformulovat.

A. Bytová 5.2.2016 16:55

Re: Pan Jegl mluvi z nenavisti nebo zavisti, ale hlavne ...

Jak patrno z vašeho příspěvku, vy toho tedy s tím Bohem moc nenaobcujete, inu jak je ctěná libost.

P. Harabaska 5.2.2016 17:17

Re: Pan Jegl mluvi z nenavisti nebo zavisti, ale hlavne ...

Vy asi zase patříte spíše k těm, o kterých můj otec, rodem Moravák, říkal: Tahá pána Boha za nohy a čerta za rohy.

B. Rybák 6.2.2016 0:25

Re: Pan Jegl mluvi z nenavisti nebo zavisti, ale hlavne ...

Napsal jste to skvěle pane Panský!

J. Švub 5.2.2016 1:16

Inu, závist je věčná, že...

...a přání otcem myšlenky. Hodně slaboduché čtení jste předložil zdejší čtenářské obci.

Oceňuji ale počet synonym, která jste použil pro římsko katolické duchovenstvo, to jste se fakt předvedl.

S. Kalužík 5.2.2016 1:02

Škoda slov, to už si může i na Psu

pouštět hubu kde kdo?