12.8.2020 | Svátek má KláraDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Brno? Bezvýznamná provincie!Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 54, poslední: 29.7.2008 15:30, přehled diskusí

Čas bohužel neovládáme, nelze tisknout v každém městě...:
Autor: Drobek Datum: 28.7.2008 10:07

Chápu plně rozhořčení čtenáře, ale bylo by dobré, kdyby on pochopil také celé to novinové "kolečko". Nejen produkty MAFRA, ale i jiné významné deníky se netisknou v Brně, ale jinde (Olomouc například)... Důvodem jsou samozřejmě ceny, podmínky, vhodnost technologií a dalších X faktorů, které volbě tiskárny předcházejí. Pracuji v jednom významném vydavatelství a mohu potvrdit, že pro distribuci a logistiku v novinách dělá opravdu hodně a veškeré harmonogramy jsou nadoraz s minimální tolerancí. Noviny se musí do tiskárny přenést, zpracovat podle tiskové technologie, vytisknout. Většinou se balí již s místy určení (distribuční body/centra). Někdo je musí rozvézt. Garantuji Vám, že dochází dokonce k změně strany i při samotném tisku (pokud se stane něco důležitého), aby alespoň část čtenářů měla co nejaktuálnější informace. Naším společným nepřítelem je čas a zákony schválnosti. Není to neochota neinformovat zrovna Brno, ale prostý souhrn faktorů, který v tom může bránit. V neposlední řadě diktuje volbu tiskárny cena. ¨Čím více výtisků, tím nižší cena za kus. Rozdíl může být opravdu "strašný". Dále každá tiskárna má omezenou kapacitu a nemůže tisknout "všechno najednou". Tedy se zase volí tiskárna s vhodným tiskovým termínem, právě kvůli té aktuálnosti. Z tohoto důvodu se (pokud je to možné) dělají tzv. vydání (první, druhé...) To znamená, že se část novin pro ty nejvzdálenější destinace vytiskne dříve a další vydání se jedou pro ty co jsou blíže v distribučním řetězci. Jinak to prostě nelze dělat. Pokud mají být noviny na stánku například Českém Krumlově řekněme v 0600, tisknou se dejmetomu v Praze, musí mít uzávěrku třeba (zase pouze příklad) ve 2000. ŘEŠENÍM pro Vás může být internetová verze novin, ta obvykle obsahuje ta nejaktuálnější data... Obávám se, že existence významných institucí ve volbě tiskárny nehraje roli... Jedná se pouze o výběr nejvhodnějšíjo řešení z hlediska technologie, ekonomiky, logistiky. Nic více a nic méně.

Vzkazte nekdo tomu lokalpatriotovi, ze do vetsiny mest v repubice se noviny dovazeji:
Autor: Jenda Datum: 27.7.2008 15:49

Ale chapu, ze ho strasne stve, ze pred nim lidovky nepadly na zadek.

Re: Vzkazte nekdo tomu lokalpatriotovi, ze do vetsiny mest v repubice se noviny dovazeji:
Autor: mik Datum: 27.7.2008 23:38

Jako lokalpatriota mne hlavně štve, že cokoliv v tomto státě někdo vybuduje tak mu to pražáci buď ukradnou nebo zničí. Takové hlavní město jako je Praha je za trest , líp by státu bylo bez něj ....

Re: Re: Vzkazte nekdo tomu lokalpatriotovi, ze do vetsiny mest v repubice se noviny dovazeji:
Autor: Jura Jurax Datum: 28.7.2008 0:10

No, hlavně hlava jednoho pražáka je - když se rozdílí daně všech - násobně dražší než hlava občana odjinud ... :-/

pražský centralismus:
Autor: Němek Datum: 27.7.2008 11:44

Zkuste si přes satelit naladit v 18 hodin na ČT1 a ČT24 Události v regionech. V celé republice je na obou programech souběžně vysílání z Čech. Moraváci si mohou trhnout nohou. Nikoho v Praze ani nenapadne, že by na jednom programu mohly bežet události české a na druhém moravské. Nebo, když už to technici nezvládnou (?), dávat celoplošně jeden týden české a druhý týden moravské. Jenže to by Pražáci asi nepřežili.

Re: pražský centralismus:
Autor: Jouda Datum: 27.7.2008 13:40

nojo, jdyž to technicky nezvládáte, tak se nediv ! Nakonec proč taky sledovat nějaké místní zprávy z kdejakého zapadákova .

Re: Re: pražský centralismus:
Autor: Prozřel Datum: 27.7.2008 17:40

Jenže Moravanům pouštějí zprávy právě z těch zapadákovů, ale českých.

Re: Re: Re: pražský centralismus:
Autor: mik Datum: 27.7.2008 23:40

Jak za bolševika "Já jsem čech, kdo je víc?"

Je to fyzika a obchod.:
Autor: pawlik Datum: 27.7.2008 10:49

Lidovky jsou, stejně jako MF Dnes, Metro a další noviny a časopisy, součástí podniku MAFRA. Všechny tyhle noviny se musí vyrobit, a to v docela obrovských nákladech. MAFRA má k tomu účelu dvě tiskárny, v Praze a v Olomouci. Není prostě fyzicky možné začít tisknout celý náklad k ránu - tisk nějakou dobu trvá a taky je potřeba čas k tomu, aby se vytisknuté noviny dostaly k lidem. To je ta fyzika. Stejně tak není možné mít desítky tiskáren rozesetých po celé republice - tiskárna musí mít dost práce k nepřetržitému provozu, protože ten je hodně drahý. Jinak by stály noviny tolik, že by si je nikdo nekoupil. A to je zase ten obchod. V rámci daných podmínek je přirozené, že se pro některé oblasti musí tisknout dřív a do novin se nedostanou nejčerstvější informace. A proč Praha a Olomouc a ne Brno? Protože to jsou zeměpisně víceméně středy pokrytých oblastí a doprava novin z nich do celé republiky je ten nejlepší kompromis, který se dá udělat. Třeba z Brna by doprava do Ostravy trvala delší dobu, noviny by se musely vyrobit ještě dřív a byly by v nich ještě starší články. Já v MAFŘE pracuji v nejspodnějších patrech žebříčku, ale můžu ubezpečit, že harmonogramy jsou sestavené hodně nadoraz, že každý ve výrobě, od redaktorů po nakládání do aut vnímá noc co noc každou minutu a když se nedejbože něco podělá, tak spousta lidí šediví a i ti, kdo nemají službu, na zazvonění telefonu vylítnou z postelí a okamžitě přes dálkové připojení nebo aspoň po telefonu makají, pokud se průšvih týká jejich kompetence. Protože "slunce vyjít nemusí, ale noviny ano".

Re: Je to fyzika a obchod.:
Autor: Náčelník Skvrnitý Ocas Datum: 27.7.2008 15:52

Tak vy možná budete ta správná osoba, která dokáže vysvětlit, proč je v MF prodávané v Brně zpravodajství aktuální (uzávěrku tipuju tak na 23 hod), zatímco LN distribuované v Brně končí se zprávami tak kolem 19 hodiny.

Re: Re: Je to fyzika a obchod.:
Autor: mik Datum: 27.7.2008 23:41

:-D R^

Re: Je to fyzika a obchod.:
Autor: Josefko Datum: 28.7.2008 3:25

A prečo by nemohli byť "desiatky tlačiarní po celej republike"? Veď u nás v Čiernej pri Čope má každý na dvorku svoju malú drevenú tlačiarničku - a sme tunáka všetci spokojní...

Ty dvě "kafkovské" dopovědi na reklamaci jsou půvabné:
Autor: Břeněk Datum: 27.7.2008 10:08

a snad ještě lepší je, že si LN pozvaly "na kobereček" tu chuderku doručovatelku, která s věcí nemá nic společného.

Připomíná mi to událost z léta roku 1962, kdy jsem si ,shodou okolností na ředitelství pošty v Brně, stěžoval na stálé ztráty katalogů, časopisů atd, které mi byly zasílány poštou, ale většinou nedošly, z kapitalistické ciziny.

Nějaký starý pán poštovní rada (později, až si mne "oťukal"), mi  při osobním setkání řekl, že zásilky z ciziny procházejí poštou Praha 120 a jestli tam něco "uvízne", s tím oni nemohou nic dělat (jakpak bymohli,  estébáci v Praze 120 si  klidně dovolili bezostyšně krást atraktivní zásilky z ciziny, na ně nikdo nemohl), neboť na Prahu 120 "nemají špagát". Těm, kteří nerozumí tehdejšímu brněnskému "nářečí" vysvětlím, že to znamená, že správa pošty, přestože i pošta Praha 120 patřila do rezortu čsl. pošty, nemá do počínání na "poště" Praha 120 co mluvit. Ovšem asi ze vzteku, že pošta musí "nosit prasečí hlavu" za řádění estébaků v Praze 120 ,  si v Brně pozvali na kobereček a pořádně seřvali naší tehdejší listonošku, ještě dnes si živě vzpomínám, jak chuderka přišla příští den se slzami v očích a omlouvala se. Paralela s reakcí  LN je nabíledni.

vy to řikáte jako ironii, ale v podstatě máte pravdu:
Autor: jezevec Datum: 27.7.2008 0:11

brno je zaostalá vesnice o kterou nikdo nestojí.

tech pár lidovek co se tam prodá nikomu nestojí za tisk novin tam.

umístění ústavního soudu a dalších institucí v brně je jen omyl a úlitba zakomplexovaným brňanům; jinak v civilizovaných zemích jsou centrální úřady v centru.

Re: vy to řikáte jako ironii, ale v podstatě máte pravdu:
Autor: milkom Datum: 27.7.2008 13:35

jezevče vystrčte šňupák z nory a rozhlédněte se kolem sebe, než začnete plácat nesmysly. Německo , USA a kdovíkdo ještě mají podstatnou část nejvyšších složek stání správy mimo svá hlavní města a nikomu to nepřipadá jako omyl. Na zakomplexovanýho jedince bych pasoval spíš vás. :-D

Re: Re: vy to řikáte jako ironii, ale v podstatě máte pravdu:
Autor: jezevec Datum: 27.7.2008 14:29

jasan. specificky německo je úchvatně nadšeno z neustálého stěhování mezi berlinem a bonnem, . . . .  zejména daňoví poplatníci ryčí blahem

Re: Re: vy to řikáte jako ironii, ale v podstatě máte pravdu:
Autor: Jenda Datum: 27.7.2008 15:53

Nemecko ma urady v Bonnu a Berline z historickych duvodu. Mozna jste o tom neco zaslechl. A co se USA tyce ... mate na mysli Washington a New York? Japa je to od sebe daleko? A vsimnete si vlastne, ze jste prave prejel z jednoho do druheho jinak nez podle cedule? Tyhle "dve" mesta jsou ponekud ... slita.

Brňáci nazývají Prahu - Chruščevičky nad Vltavou.:
Autor: Josef Von Honkong Datum: 26.7.2008 22:10

Nevidím důvod pro kupovat LN:
Autor: P Datum: 26.7.2008 22:00

Proto stížnost pana autora pokládám za zbytečnou.

Re: Nevidím důvod pro kupovat LN:
Autor: mik Datum: 27.7.2008 23:44

Právo je aktuální?

tištěné noviny?:
Autor: norik Datum: 26.7.2008 14:45

proč nečte internetová vydání různých platků?

Brno:
Autor: altbrínr Datum: 26.7.2008 14:31

bylo odjakživa předměstí Vídně, a to nejen nářečím, ale také kuturou , kterou definitivně zlikvidovali pražští bolševici v r. 1948. ;-P 

Re: Brno:
Autor: VL Datum: 26.7.2008 18:57

Brno nikdy nebylo předměstím Vídně, tím vždycky bylo Poszony (německy Pressburg) ve Féldeveku (Uhrerské horní zemi).

Brno je, a vždy bylo obydlenou zatáčkou na silnici Vídeň - Praha. Hlavním městem Moravy byla tradičně Olomouc.

Re: Re: Brno:
Autor: Pavla B. Datum: 26.7.2008 21:44

No, čekala jsem, že o obydlené zatáčce to sem nějaký zakomplexovaný mamlas napíše. Ad Olomouc - bejvávalo. Je to hezké město, rozhodně hezčí než Brno, se spoustou historických památek, které Brno zdaleka nemá - ale už jenom skanzen bývalé slávy, který se na rozdíl od expandujícího Brna nijak zvlášť nerozvíjí.

Re: Re: Re: Brno:
Autor: olomuc Datum: 27.7.2008 0:04

Olomouc se sice tak nerozvíjí, ale zato má dražší byty.

Re: Brno:
Autor: mik Datum: 27.7.2008 23:55

Brno je hlavně město hrdina. 40 let do něj bolševici nevrazili ani halíř a přesto přežilo. Komunisti Brnu nikdy nezapoměli, že v r. 46 tam nezvítězili - narozdíl od Prahy ;-P

Re: Re: Brno:
Autor: rdu Datum: 29.7.2008 15:30

40 let do něj bolševici nevrazili ani halíř

Oni snad do nějakého jiného města, vyjma Prahy, něco vrazili??

Pravda ale je..:
Autor: Kane Datum: 26.7.2008 13:51

Že doba uzávěrky Lidovek je tristní.

To že jsou Lidovky především pražský deník, je jasné Co se stalo v regionech se nedozvíte.

Re: Pravda ale je..:
Autor: mik Datum: 27.7.2008 23:56

Pragocentrické LN to hlavně ani nezajímá, to je plátek pražských "intelektuálů"

Nechápu, co pana Ptáčka tak rozčiluje.:
Autor: doktor Datum: 26.7.2008 13:37

Vždyť LN jsou tak neseriosní bulvár, že nemá cenu je kupovat. Výjimkou je sobotní vydání díky přílohám Orientace a Věda.