25.6.2022 | Svátek má Ivan


SPOLEČNOST: Brno? Bezvýznamná provincie!

26.7.2008

Že je v Brně Ústavní soud, což byl v roce 1996 důvod k návštěvě britské královny Alžběty II.? Nebo Nejvyšší soud České republiky? Také Nejvyšší správní soud, ÚOHS a řada dalších ústředních orgánů? To nic neznamená. Důležité je, jak na Brno pohlížejí Lidové noviny. Vždyť přece byly v Brně založené!

Doufám, že už si nikdo nepamatuje, jak jsem tímto tématem několikrát otravoval na Neviditelném psovi – pokud ano, omlouvám se. Vedu totiž s Lidovými novinami na pokračování takovou bohulibou korespondenci o tom, jak a) jsou neaktuální, a b) jsou nespolehlivě doručovány.

Dovolím si jenom připomenout, že Lidové noviny se narozdíl od jiných celostátních deníků netisknou pro brněnské čtenáře v Brně, nýbrž se do Brna dovážejí, a to buď po dálnici z Prahy, nebo z Olomouce. Musí tedy být vytisknuté a připravené k expedici už v době, kdy pro aktuální pražské vydání novináři teprve dopisují poslední články a doplňují výsledky večerních sportovních utkání. No a o spolehlivosti či nespolehlivosti jejich dovozu do Brna po příšerné D1 se jistě není třeba šířit. Stačí drobnější bouračka, ani to nemusí být kamión na střeše. S tím vším jsem už čtenáře unavoval, znovu se omlouvám. Teď se však chci zmínit o tom, jak pěkně mi tuto situaci vysvětlili samotní zodpovědní pracovníci LN. Řekl bych, že mě přímo uchlácholili.

Začalo to pozoruhodným oznámením v LN v průběhu ME ve fotbale: prý kdo chce mít aktuální zpravodajství z utkání, předplatí si na dobu mistrovství Lidové noviny. Cha! Skončí-li zápas po 20. hodině (a on ještě ani nezačal), výsledek se v brněnském venkovském vydání nedočtete. Můžete si přečíst jen snůšku starších drbů z mistrovství. Když jsem požádal LN, aby se takovými inzeráty aspoň nevysmívali brněnským čtenářům, raději mi neodpověděli.

Asi po jedenácté stížnosti na včasnost doručování a aktuálnost zpravodajství dle představ LN jsem se konečně dočkal velmi vtipné odpovědi:

Vaši reklamaci jsme postoupili odpovědným pracovníkům naší distribuční společnosti Mediaservis s.r.o., kteří mají na starosti doručování ve Vaší oblasti, aby učinili opatření, které má zabránit opakování této pro Vás nepříjemné situace. Doručovatelka bude zkontrolována a upozorněna na pochybení.

Jak řekli, tak udělali. Za neprůjezdnou dálnici může paní, která nosí noviny do schránky! Přísně ji za to pokárali – moc se mně, chudák, tudle omlouvala, že to opravdu není její vina. Moc jsem se styděl, jak jsem jí zavařil.

Znovu jsem pracovníkům v distribuci napsal, na co si vlastně stěžuji a jestli by třeba nemohli přece jen v době internetu tisknout noviny v Brně, čímž by mimo jiné určitě získali víc předplatitelů a mohli zvýšit náklad. Odpověď překonala všechna moje očekávání a měla by se stát trvalou součástí učebnic marketingu (všechny chyby v textu jsou původní, použil jsem copy & paste):

K Vašemu dotazu ohledně doručování do Brna jsou logistické trasy pro rozvoz tisku navrženy tak, aby ke zpoždění doručování tisku z důvodu problému v dopravě nedocházelo. Samozřejmě nelze vyloučit ojedinělé případy, které jsou promtně (!) a inividuálně řešeny. Zároveň nám dovolte Vás informovat, že momentálně využívamá služeb vlastních tiskáren (v Praze a Olomouci), které nám i vám zaručují tu nejvyšší kvalitu tisku.

Po této odpovědi čestně prohlašuji, že další boj vzdávám. Lidové noviny mi zaručují tu nejvyšší kvalitu tisku vyčpělých, neaktuálních drbů ze všech politických scén a sportovišť. Bravo!!

Brno je jednoznačně zaostalou venkovskou provincií, v níž se některé ústřední orgány ocitly jakýmsi nedopatřením. Vždyť tu ani nemáme tiskárnu hodnou tisku Lidových novin v potřebné kvalitě, které už odpoledne každý zahodí. A teď si představte, že by někdo do nějaké brněnské tiskárny zadal tisk třeba Ferdy Mravence, nedejbože barevného! Náklad by musel určitě jít hned do stoupy.