26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Bohatí hňupové

No vážně. Blbové mají život snazší po všech stránkách. Blbové především nemyslí. Občas proto, že neumí myslet. Občas proto, že nechtějí myslet.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Polanský 25.2.2022 12:37

Také že ti nevzdělaní, řemeslnicí, dělníci na linkách musí na ně makat.

J. Jurax 25.2.2022 17:59

Jistě, dobrý muži, a to ještě vyštudovali za dělnické peníze!

R. Meišner 25.2.2022 8:56

hodně hloupý článek. --takže vysokoškoláci se mají vlastně nejhůř. no, pokud se to počítá takhle, tak asi ano, paní autorko. ---ale život není jen o počítání...a počítání...a počítání...---ale čemu se vlastně divit,že....(zkráceno) 8-o

A. Pakosta 25.2.2022 9:29

Pravdu o tom, že je blbcem, říkáš blbci zbytečně. Žádný blbec nepochopí, že je blbcem skutečně.

R. Tichý 25.2.2022 10:27

Jen o penezich neni. Ale fakt, ze liny lempl na davkach ma stejne volebni pravo je otresny.

I. Lyčka 25.2.2022 11:15

Kdysi dávno jsem si spočítal, že kdybych šel po základce dělat traktoristu do JZD, vydělal bych si za dobu, co jsem studoval a než jsem odpromoval, asi tak půl melounu. Zatímco moje studie stály rodiče pěkný obnos. Nevím, po kolika letech v pracovním procesu jsem začínal být oproti němu v plusu.

J. Jurax 25.2.2022 18:18

No, před lety cca 40 jsem pracoval ve výpočetním středisku si ve strojírenském kolosu čítajícím téměř 5000 zaměstnanců. A měl jsem přístup k datům, tehdy se na sálovém počítači na nějaká přístupová práva nehrálo, jeden musel akorát vědět, kterou pásku nebo disk si nasadit.

Takže jsem si ze zvědavosti obmyslnými algoritmy zahrnujícími růst platu v čase etc.spočítal, že průměrný vysokoškolák (se započtením příjmů i ředitele a náměstků) vyrovná sumou příjmů průměrnému dělníkovi (pracovníkovi kategorie D vyučenému i nevyučenému včetně zametačů špón) v 53 letech, kdežto průměrný středoškolák (i se započtením mistrů a pár středoškoláků v kategorii D) to do důchodů tehdy v 60 letech nestihne.

Ovšem tehdy byli středoškoláci a vysokoškoláci vesměs THP a tudíž pracující inteligence, nikoliv vítězná dělnická třída.

J. Vorlický 25.2.2022 8:13

Něco tu neštymuje. Státní instituce, vláda, soudy a snad i zákonodárci jsou řízené hlavně vysokoškolsky vzdělanými lidmi. Výsledek? Ministerstva ala zdravotnické, soudní řízení ala paní Parkanová, stavební zákony a řízení údajně v lize se zaostalými africkými státy. Není to náhodou proto, že si pleteme akademický titul se schopností a se znalostí? Co se týče ,,blbého" automechanika (jak níže), co je to v porovnáním třeba se soudem a státní prokuraturou, které člověku společnými silami 10 let a více ničí život?

J. Kulheim 25.2.2022 8:30

Souhlasím s tím co jste napsal. On ten "blbí" automechanik, kdyby odváděl takovou práci jako "chytrý" právník nebo ministerstvo zdravotnictví při řešení pandemie, je dávno bez práce, rodina bez večeře a musel by jít vydělávat peníze někde jinde. Oni sedí na teplých židlích a jsou vylepení v televizi a hlásají svoje moudrosti.

R. Gramblička 25.2.2022 8:55

jenže za těch 30 let se v politice vystřídala celá paleta lidí s nejrůznějším vzděláním, schopnostmi a dovednostmi. A výsledky jsou žalostné pořád. Zda to spíš nebude tím, že efektivně řídit státní společnost (zejména v její současné složitosti) je principiálně nemožné.

Ostatně, říká nám to i princip nemožnosti ekonomické kalkulace, známý přes sto let a doposud vytrvale ignorován

J. Vorlický 25.2.2022 10:03

Ano, jistě, efektivně řídit je vždy problém. Obecně, čím lepší ředitel, tím efektivnější řízení. Z článku mám pocit, že si autorka myslí, že vysokoškolské vzdělání je záruka efektivity výkonu. Co se týče nemožnosti ekonomické kalkulace: stačí pozorně a kriticky sledovat ekonomy. My jich také máme hafo, myslím, že nemusím jmenovat.

J. Pokoutný 25.2.2022 8:12

Přepis: sociální systém na Západě není atrofovaný, ale hypertrofovaný.

J. Kulheim 25.2.2022 7:58

Myslím, že paní Šichtářová zjednodušuje. To, že někdo ukončil jakoukoliv školu mi neříká víc než to, že zvládl zkoušky na té které škole předepsaní. O jeho praktické použitelnosti a užitečnosti pro lidi, kteří platí jeho studium, mě to také nic neříká.

Skutečnou cenu práce lze zjistit pouze na trhu. Možná přijde doby, kdy zedník vydělá víc než nějaký vysokoškolsky vzdělaný pracovník.

R. Gramblička 25.2.2022 9:01

říká vám i to, že pravděpodobně disponuje znalostmi a dovednostmi, které ten bez vzdělání nemá.

Dnes už to mnohdy platí. Řemeslníci jsou poptávaní a vydělávají fůru peněz, kdežto mnozí VŠ pracovníci, třeba v muzeích nedosáhnou ani na průměr

R. Polášek 25.2.2022 16:20

To zhruba záleží na jejich IQ . I když sedí vedle sebe a odsedí těch hodin ve škole stejně, "masový" vysokoškolák s hraničním nízkým IQ 95 bodů toho bude mít v hlavě mnohonásobně méně než běžný vysokoškolák s nějakým průměrným IQ kolem třeba 120 - 130 . A co je ještě pro zaměstnavatele podstatnější, ten první se bude nové věci učit několikanásobně pomaleji než ten druhý a s nějakým tvůrčím přemýšlením a seřazováním souvislostí k sobě to bude ještě horší.

R. Langer 25.2.2022 10:10

Ale to už přece vydělává dávno! ;-D

J. Ošlejšek 25.2.2022 7:53

A tuto Blbou společnost Blbů vytvořili a udržují ti nejchytřejší z nás. Tedy ti vysokoškolsky studování právníci a ekonomové, Blbove na kvadrát. Vliv Blbů automechaniků je na chod věcí veřejných zanedbatelný. Už dlouho jsem nečetl větší ....

J. Lukavsky 25.2.2022 7:44

"pobírá dívky tak nějak rovnoměrně dál a dál a dál" no to ale jen za mlada... pokus o ftípek, samozřejmě. Něco na tom je, ale byli jsme mladí a nevrzaly nám kolena a děvčata se na nás smála. J.L. end

J. Fráňa 25.2.2022 7:28

Poslední ukázkou našeho sociálního systému je rozhodnutí údajně pravicové ODS. Vysoké ceny energií si ti co pracují a odvádí daně zaplatí samy a jako bonus mohou zaplatit i za ty co pracovat nechtějí. Halelujááá.;-D

J. Jurax 25.2.2022 18:31

Tomu se říká sociálně citlivá pomoc. Dotují se někteří potřební za peníze všech potřebných.

V tomto speciálním energetickém případě by stačilo mít odvahu se vyprdnout na zelené magořiny, na energetickou burzu s cenami pokřivenými německou Energiewende, zrušit povolenky a přestat dotovat občasné zdroje energie (OZE). I kdyby se v bruseli rozhořčením poprskali.

V. Církva 25.2.2022 6:38

Jo, to je zajímavé zamyšlení a připomněl bych, že i důchody jsou zastropované takže až tak větší důchod lidé s vyšším platem nemají.

A souhlasím s tím, že kdo šel po škole pracovat a třeba už začal stavět dům, měl lepší podmínky.

J. Strakoš 25.2.2022 5:36

Zajímavá úvaha. Nicméně připomenul bych, že není vysoká jako vysoká - z některých vycházejí absolventi, kteří mohou ihned žádat o nadprůměrný plat (IT), u některých pak adepti do státní správy, neziskovek a nebo do obsluhy ve fast foodech.

Navíc vysokoškoláci, kromě diplomu, mohou získat i vědomosti (Na to už občas zapomínáme! :-)), které jim mohou pomoci v lepší orientaci na trhu (práce), v investicích, v půjčkách apod.

V. Církva 25.2.2022 6:48

Tak samozřejmě, že ne každý vosokoškolák má smysluplnou školu a zaměstnání, jak zmiňujete ty neziskovky, ale předpokládá se, že většina lidí ano.

Co se týká vědomostí na trhu práce, proto právě mají ty vyšší platy. Co se týká investic, investujete jen to co máte, nebo si půjčíte. Máte samozřejmě pravdu, že majitelé velkých firem nebo vrcholoví manažeři svoje zpoždění doby kdy si vydělávají rozhodně doženou.

Pořád ale většina občanů včetně vysokoškoláků velké firmy nevlastní. Naopak blbý automechanik, co vám zničí auto (ano potkal jsem takových bohužel moc, tak už si zase spravuji auta sám) si poměrně snadno vytvoří živnost.

V. Mokrý 25.2.2022 6:59

R^

V. Kosiner 25.2.2022 5:32

Paní Šichtařová žije ve své bublině vysokoškoláka! Zřejmě nepoznala ve svém životě nic jiného. Z čeho žije student během svého studia? Z peněz rodiny, stipendia a možných sociálních dávek!

V. Církva 25.2.2022 6:52

Tak možná paní Šichtařová v bublině žije, ale asi v té bublině nejste.

Vysokoškolák žije z peněz rodiny (občas nějaká brigáda, ale pak zas trpí škola), pouze školné je naštěstí většinou zdarma. Takže jako rodič neplatíte jen daně = to školné ale něco ten start do života stojí...

V. Kosiner 25.2.2022 10:01

Co to je za blábol. Proč to píšete, když ani nevíte co chcete vyjádřit?8-o

J. Jurax 25.2.2022 18:39

Pan Církva se po mém soudu vyjádřil zcela přesně.

Studenta během studia lze stěží nazvat nemakačenkem na dávkach, i kdyby nějaké bral.

J. Moravec 25.2.2022 5:22

Dobré a velmi odvážné. Tímto článkem paní Šichtářová urazila mnoho “potřebných”, když je nazvala “blbci”.

V. Církva 25.2.2022 6:57

Ten začátek je přehnaný. Samozřejmě že každá práce je potřeba a každý člověk dělá své. Možná to psala pod dojmem zkušenosti třeba s nějakým blbcem automechanikem, jak se mi to kdysi taky stalo, nebo stavebníkem.

Spíš tam mělo být zdůrazněno, že ten pasívní, línější může být nakonec ve výhodě, což je snad hlavní myšlenka článku. Nejde o ty co prostě na vzdělání nemají, ale o ty co se jim nechce...