1.10.2022 | Svátek má Igor


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Bohatí hňupové

No vážně. Blbové mají život snazší po všech stránkách. Blbové především nemyslí. Občas proto, že neumí myslet. Občas proto, že nechtějí myslet.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pavelka 28.2.2022 11:03

Nepodcenujme, i zedník musí mít určité intelektuální schopnosti, rozumět výkresům apod. pokud nedělá pouhého přidaveče...Strojní zámeční ještě více

J. Pavelka 28.2.2022 11:00

Humanitní obor jsou třeba práva...A skutečně právníků obecně je v politice celosvětově nejvíce...

D. Uhlár 26.2.2022 13:18

O tom přesně mluvím, pokud není IQ doplněno soustavnou pracovitostí, je k ničemu. IQ, stejně jako talent, v rukou lenocha a asociála není k žádnému užitku.

V. Kučer 26.2.2022 12:25

Díky za příspěvek, možná máte pravdu ale zedník asi nepotřebuje nadprůměrné IQ, to potřebuje mistr který řídí stavbu. Před téměř 30ti léty jsem stavěl chatu nic jsem o stavařině neznal, kolega mi říkal že to zvládnu že ty nejblbější z jeho třídy šli na zedníka a měl pravdu. Dnes bych klidně postavil barák pokud bych byl mladší ale na odborné práce bych si vzal odborníka nejlépe místního protože ten si to nedovolí odfláknout. Na internetu se seženou veškeré informace ale praxe je praxe a lépe je to odkoukat. Některý řemeslník vypadal jak kdyby neuměl do pěti počítat ale byl to machr, střechu dělal místní ochlasta a jen jsme zírali jak mu to šlo od ruky. Bylo by zajímavé udělat průzkum IQ jednotlivých profesí a jak to souvisí s manuální zručností.

R. Polášek 26.2.2022 7:42

IQ 80- 90 zedníkovi mohlo stačit před 30 a více lety. Protože tehdy zedník obvykle pořád pracoval se stejnými cihlami, maltou a chtěly se po něm stejné zdi jako po jeho otci o 30 - 50 let dřív či po jeho dědovi ještě dřív.

Jenže podívejte se dnes, kdy co pár let přicházejí nové zdicí materiály a nové postupy jejich kladení ... zedník si nemůže dovolit učit se to nové zdění roky. Musí umět si u nových věcí přečíst nějaký manuál a technický list nebo si to nechat ukázat a hned napoprvé to dát v ucházející kvalitě a třeba napopáté už ve vynikající kvalitě. Na to prostě IQ 90 - 80 nestačí. S takovým IQ může dnes zedník dělat maximálně nějakého pomocníka skutečně dobrého zedníka, který dělá něco jednoduchého pořád dokola.

R. Polášek 26.2.2022 7:30

No asi existujé extrémy, kdy má člověk mozek speciálně uzpůsobený třeba na převládající typ otázek, které zrovna v tom konkrétním IQ testu jsou a jinde se třeba nechytá, to jsou ale výjimky.

U většiny lidí, nějak 99, % , výsledek IQ testu s přiměřenou dávkou píle, soustavnosti a odolnosti toho člověka charakterizuje jeho studijní výsledky.

Neboli jeho schopnost se to učivo naučit, ale současně mu rychle porozumět čili ho zpracovat. Protože jedině když učivu porozumí, tak teprve potom ho může použít jako základ či odrazový můstek pro další učení něčeho, co z toho předcházejícícho učiva vychází. A nakonec se takhle naučit = pochopit celý obor, kterým se třeba bude v praxi živit.

V. Kučer 25.2.2022 19:14

Pokud si vezmete zedníka který má 10 let praxe tak vám křivou zeď nepostaví protože to má v oku. U hloupých a snaživých soudců a prokurátorů máte pravdu.

V. Kučer 25.2.2022 19:07

Pokud má dobrou paměť vystuduje humanitní obor a když má štěstí tak se chytne v nějaké neziskovce, ve státní správě nebo se dá na politiku.

V. Braun 25.2.2022 18:50

Je to daleko horší, existují totiž inteligentní blbci a ti napáchají největší škody.

J. Jurax 25.2.2022 18:49

No, klasik praví "čest práci každé, která dobro plodí, ať prachem, blátem klopotně se brodí či perem vzletným ať ji koná duch". Doufám, ze si to pamatuju správně, recitovat jsem to musel na známku před 56 lety. Dostal jsem za dvě, neboť přednes prý nebyl procítěný.

Ovšem klasik to psal v době, kdy sociální dávky nebyly. A taky píše ne o práci ledajaké, nýbrž výslovně jen o práci plodící DOBRO ...

V. Kučer 25.2.2022 18:45

U řemeslníků záleží na profesi, IQ 100 - 110 potřebuje vyučenec elektro, zedníkovi stačí IQ 80-90 a takoví bývají manuálně zruční na rozdíl od mnoha inteligentů. Horší když je někdo blb a ještě nemehlo.

J. Jurax 25.2.2022 18:39

Pan Církva se po mém soudu vyjádřil zcela přesně.

Studenta během studia lze stěží nazvat nemakačenkem na dávkach, i kdyby nějaké bral.

J. Jurax 25.2.2022 18:31

Tomu se říká sociálně citlivá pomoc. Dotují se někteří potřební za peníze všech potřebných.

V tomto speciálním energetickém případě by stačilo mít odvahu se vyprdnout na zelené magořiny, na energetickou burzu s cenami pokřivenými německou Energiewende, zrušit povolenky a přestat dotovat občasné zdroje energie (OZE). I kdyby se v bruseli rozhořčením poprskali.

J. Jurax 25.2.2022 18:18

No, před lety cca 40 jsem pracoval ve výpočetním středisku si ve strojírenském kolosu čítajícím téměř 5000 zaměstnanců. A měl jsem přístup k datům, tehdy se na sálovém počítači na nějaká přístupová práva nehrálo, jeden musel akorát vědět, kterou pásku nebo disk si nasadit.

Takže jsem si ze zvědavosti obmyslnými algoritmy zahrnujícími růst platu v čase etc.spočítal, že průměrný vysokoškolák (se započtením příjmů i ředitele a náměstků) vyrovná sumou příjmů průměrnému dělníkovi (pracovníkovi kategorie D vyučenému i nevyučenému včetně zametačů špón) v 53 letech, kdežto průměrný středoškolák (i se započtením mistrů a pár středoškoláků v kategorii D) to do důchodů tehdy v 60 letech nestihne.

Ovšem tehdy byli středoškoláci a vysokoškoláci vesměs THP a tudíž pracující inteligence, nikoliv vítězná dělnická třída.

J. Jurax 25.2.2022 17:59

Jistě, dobrý muži, a to ještě vyštudovali za dělnické peníze!

J. Jurax 25.2.2022 17:55

Jo, ale má taky povinnost se o realizaci zvoleného práva vlastnoručně zasloužit. Pravda, v druhém Vámi uvedeném případě to zas tak obtížné není.

D. Uhlár 25.2.2022 16:30

Ale v zásadě souhlas, jen že dřívě se nebralo na V3 podle IQ, ale podle studijních výsledků, které při jistém stupni dokazovaly jak IQ, tak soustavnost a odolnost vůči stresu. Samotné IQ je jako talent - na prd.

P. Sura 25.2.2022 16:23

Na člověka padá smutek, když si čte, o čem se pod tak povedeným článkem "diskutuje".

R. Polášek 25.2.2022 16:20

To zhruba záleží na jejich IQ . I když sedí vedle sebe a odsedí těch hodin ve škole stejně, "masový" vysokoškolák s hraničním nízkým IQ 95 bodů toho bude mít v hlavě mnohonásobně méně než běžný vysokoškolák s nějakým průměrným IQ kolem třeba 120 - 130 . A co je ještě pro zaměstnavatele podstatnější, ten první se bude nové věci učit několikanásobně pomaleji než ten druhý a s nějakým tvůrčím přemýšlením a seřazováním souvislostí k sobě to bude ještě horší.

P. Sura 25.2.2022 16:19

R^R^R^R^

R. Polášek 25.2.2022 16:11

Bejvávalo dříve, dokud bylo vysoké školství výběrové. Tehdy na vysoké školy šli lidi s IQ od 110 - 120 výš a na střední šli lidi s IQ tak 105 - 120 . A právě tehdy platilo, že vysokoškolák vymýšlel a ten o něco méně chytřejší středoškolák řemeslník to realizoval.

Dnes je vysoké školství masové, vysaje všechny od IQ cca 95 a výš. Dneska tak platí, že nejlepší vysokoškoláci vymýšlejí, ti o něco horší vysokoškoláci to s týmem středoškoláků realizují ( viz rozdíl mezi týmem, kde fungují mladí a týmem, kde to realizují starší) a ti nejnižší vysokoškoláci sedí na úřednických místech nebo v neziskovkách. Nebo jsou bez práce, zvláště pokud jsou či budou starší a budou mít nějakou smůlu.

R. Polášek 25.2.2022 16:02

Problém bude spíš s vysokoškoláky, kteří by správně neměli být vysokoškoláky.

V našem vysokém masovém školství jde na vysoké školy cca 60 % mladých ročníků. Tudíž i lidi s IQ průměrným 100 nebo mírně podprůměrným IQ kolem 95 bodů zdárně vystudují a dostanou od státu vyfasovat diplom. Problém je ale v tom, že takoví lidi po vystudování nemají na to zastávat skutečně vysokoškolské poněkud náročnější pozice. S IQ 100 - 110 by mohli být dobrými řemesníky, jenomže tyto lidi odsají vysoké školy a pro řemeslníky zbudou jen lidi s IQ 90 - 95. A toto IQ na kvalitního samostaného řemeslníka nestačí, při dnešních požadavcích by takový samostatný řemeslník vršil při práci chyby, za které by musel platit.

IQ 95 - 100 , možná 105 zas nestačí na skutečně odpovídající vysokoškolskou práci. Takoví lidi pak ve firmách končí na nenáročných, špatně placených původně středoškolských pozicích, třeba personalistů nebo nějakých řadových úředníků v kancelářích, či ve státní správě zase jako řadoví úředníci. Nebo jdou do všelijakých neziskovek.

J. Vorlický 25.2.2022 16:01

na tom, že je řemeslníků málo - myslím dobrých - se asi shodneme. Procentuelně dobrých vysokoškoláků nebude více. Problém vidím hlavně v tom, že hloupý (a snaživý!) vysokoškolák nadělá mnohem více škody než hloupý a snaživý řemeslník. Byť pochopitelně v okamžiku, kdy mi zedník postaví křivou zeď, mé emoce se mohou zhoupnout opačným směrem. Ta zeď se ale dá zbourat a postavit správně. Když ale třeba parta hloupých a snaživých soudců a prokurátorů zlikviduje někomu firmu (včetně třeba i jeho rodiny), kterou deset budoval, náprava již možná není.

R. Polášek 25.2.2022 15:44

Autorka je v článku elitářská. Podle ní mají všichni zhruba stejné schopnosti, akorát ti úspěšní s vysokými školami jsou pilní a přičinliví a ti neúspěční blbové žijící na úkor ostatních z dávek jsou liní a vyčůraní. Tak to ale není. Schopnosti každého člověka jsou nezvratně neměnně a už od narození z velké části dané jeho inteligencí. Zanedbáváním a necvičením se dá inteligence člověka nerozvíjet, pílí a intenzvním cvičením se dá zvyšovat, ale obojí jen o dost málo. Člověk s průměrnou nebo podprůměrnou inteligencí s IQ 100 nebo 90 procentních bodů se jakoukoliv pílí a úsilím studentem s červeným diplomem nikdy nestane stejně jako se v kariéře nikdy nestane nadprůměrným lékařem, advokátem, technikem vývojářem třeba nových aut, ajťákem atd s velm i nadprůměrným platem. I kdyby úplně rezignoval na osobní život a všechen čas věnoval učení a kariéře. Takže se nedá říkat, že ti vyčůraní dole se vezou a navíc jsou na tom ještě lépe, protože za své kariéry poberou víc peněz. Spíš naopak, kvůli malým příjmům, ale i nižšímu IQ, všechno co vydělají utratí za nutné věci jako nájmy, energie, potraviny a další životní potřeby. Nic si nedokáží našetřit, ani pro své děti, ani pro sebe a do důchodu odcházejí a umírají tak, jak začali, úplně chudí. Naopak ti s vysoce naprůměrným IQ třeba hodně dlouho studují, ale je to čistě jejich volba. Protože díky svému vysokému IQ jim stačí na zvládnutí učiva jen malý zlomek času. Mohou během studia hodně času věnovat buďto všelijakým brigádám, kde kolikrát díky vysokému IQ dosáhnou na velmi výdělečné práce nebo mohou studovat velmi úspěšně třeba víc vysokých škol současně a potom dosáhnout jako absolventi na ještě prestižnější pozice s ještě víc nadprůměrnými příjmy. Třeba že začínají skutečně vydělávat o dost pozdji než ti málo kvalifikovaní, dosáhnou tak vysokých příjmů, že končí kariéru jako velmi bohatí.

D. Uhlár 25.2.2022 15:43

Středoškoláky bych příliš neopovrhoval, bez nich jsou vysokoškoláci taky v loji. Kdykoliv chytrý vysokoškolák něco vymyslí, musí jít za středoškolákem, aby to zrealizoval. A ne každá vysoká škola je zárukou neblbství, natož prospěšnosti.

A dotaženo do důsledku, i ten středoškolák potřebuje řemeslníka, který to převedení do praxe dotáhne do fyzického konce.

Tak snad jen zametat může každý. Chyba nebude ve vzdělání, ale v ochote pracovat.

T. Pudil 25.2.2022 15:31

Vazeny pane Polansky, vas argument je prilis strohy. Mohl bych Vas pozadat o podrobnejsi analyzu toho, podle ceho dochazite ke svemu zaveru. V cem je podle Vas zakopany pes a co navrhujete k realne naprave teto situace s nedostatkem remeslniku. Jak se s timto deficitem vyrovnat. S uctou vrele predem dekuji.

R. Polášek 25.2.2022 15:00

Ono to je s těmi blby a neblby ještě horší.

Blbové totiž kolikrát aktivně brání, aby neblbové se dostali k práci a mohli tak žít z práce a ne z dávek od státu. Viz třeba zájemci o práci 50+, kteří se přes blby s diplomem, personalisty a hlavně personalistky často jen velice obtížně dostávají ze stavu nezaměstnaných k práci.

Problém je v tom , že se jedná o blby, kteří jakoby pracují, takže jsou zajištění, nemají nedostatek a tudíž je jim jedno, že jiný nepracuje a stát tak o jeho příspěvek, dně a odvody, přichází.

R. Polášek 25.2.2022 14:53

Toje Adidas typu "Čím víc pruhů, tím víc Adidas!"

Rozdíl mezi nimi je ten, že sociálně hadikepovaní ty hadry, jak trochu zajdou nebo se trošku natrhnou, je vyhodí do kontejneru, však stát jim dá na nové, stačí jen trošku přijít na sociálku nebo do charity s prosíkem.

Ti pracující ty hadry opírají v pračce a spravujou, dokud to ještě jde a terpve potom za své kupují nové.

J. Pavelka 25.2.2022 13:39

Řekněme sečení orchidejových luk v rezervacích, které provádění dobrovolníci zadarmo, opravy hradů, rovněž prováděné dobrovolníky zdarma a dobrovolnická práce vůbec...V podstatě souhlas, ale jak vidno nepokrývá to celou problematiku....

D. Polanský 25.2.2022 12:37

Také že ti nevzdělaní, řemeslnicí, dělníci na linkách musí na ně makat.