Neděle 8. září 2024, svátek má Mariana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Loki_F

22. 3. 2006 22:38
Hrome, přijměte omluvu, uvedl jsem chybné datování
Stáří jihofinských intruzí alkalickýchh granitů rapakivi. Teď jsem si to na základě diskuse znovu ověřoval a vstaly mi vlasy na hlavě, nad tím jakou hroznou chybu jsem tu šířil v dobré víře.
Intruze těchto granitů tvoří granitové klenby starých štítů staro a středně proterozoického stáří, tedy v rozmezí 2,5 - 1,2 miliardy let. Ty finské konkrétně mezi 1,7 - 1,5 miliardy let. Variská orogeneze je pouze vynesla k povrchu a umožnila jejich větrání (oněch  +/- 300 miliónů let).
Takž tyto bludné balvany tvořené žulou rapakivi jsou vizitkou velmi staré historie Země. };-)
0 0
možnosti

ticha@dohoda

22. 3. 2006 18:54
tak tady je odkaz na jeden
http://www.mikroregion-krnov.cz/article.asp?AID=78&ID=0&CID=5 jinak mam dojem, ze v Meste Albrechticich je jeden primo na namesti, udelali z nej snad pomnik, myslim, ze byl z nacervenale severske zuly
0 0
možnosti

jura-p

22. 3. 2006 17:25
Dík za informaci.
Loki a je každá přemístěná hornina či suť bludný balvan. Já si myslím, že tenhle název se používal jenom pro větší, až nápadné osamělé kameny. To že někde dotlačil ledovec třeba i morénu neznamená, že bysme říkali že je složena z bludných balvanů, bludných kamenů a bludného písku. A docela drze, ač o tom nic nevím, si myslím, že šutru, co byl deset metrů pod zemí a vykopali ho v pískárně, se česky neříká nijak, nebo jen v odborné pískařské či geologické češtině. Třeba takový Kozel, co má několik metrů, támhle pár kiláků od Koryčan, směrem na Cimburk, tomu rozumím. Ten má i obligátní legendu.
0 0
možnosti

Loki_F

22. 3. 2006 21:50
jura-p: Nečetl jste to zcela pozorně - je tam ta pomínka cizorodosti
a potom také na zrnitosti. Pro balvan platí, že  musí mít rozměry ve směru hlavních os větší než 450 mm.
To znaměná, že pro řadu význačných balvanů je adjektuvum 'bludný' neodůvodněné, jaksi navíc, protože jeho původ lze v regionu vystopovat... Ty zbytky morén skutečně jsou souhrnně označovány jako eratika, klasifikačně pak jako glaciogenní sedimenty, tillity.
Bludný balvan naopak zůstane bludným balvanem, i když ho najdeme pohřbený v sedimentu, s nímž mohl být přesen nebo jímž mohl být zanesen. };-D
0 0
možnosti

Radek

22. 3. 2006 14:34
Pořád si myslíte, že Bludné balvany sem přivlekl ledovec?
Tato teorie vydávaná za oficiální má tak velké trhliny, ale pořád se objevuje. Tj. proč se místo jednotlivých bludných balvanů neobjevuje souvislý okraj zanechaný ledovcem? Jak se může balvan o váze několika tun přesouvat v ledu který má narůstat do kopce?
0 0
možnosti

Loki_F

22. 3. 2006 15:48
Led narůstající do kopce?
To je vskutku pozoruhodná myšlenka...
Prosím, prosím, rozveďte to... Také pár novátorských hypotéz o původu eratických balvanů by jistě zpestřilo diskusi a přinoslo poučení nevědomým. Určitě sem ještě nakouknu! };-D
0 0
možnosti

Jana H

22. 3. 2006 14:20
Otázka na odborníky - existuje více druhů bludných balvanů?
Nemyslím tím mineralogické složení, to určitě různé bude u různých balvanů, ale myslím tím spíše z hlediska jejich původu a historie. Jako vášnivá houbařka jsem s manželem navštívila spoustu lesů středních, jižních, jihovýchodních a jihozápadních Čech a na několika místech (bohužel si nemohu vzpomenout na kterých) jsme viděli obrovské, opuštěné, jakoby roztroušené či rozházené balvany. Některé byly zpola zapuštěné do terénu, od severu zarostlé mechem, či hodně vyčnívající. Barvu a tvar jsem moc nezkoumala, jen vím, že byly tmavé a všechny ohlazené. Ty, které se zdály rozbité na více menších měly samozřejmě ostřejší hrany, ale všechny vzbuzovaly dojem staletých či tisíciletých pozůstatků. Čeho vlastně? - kladla jsem si vždy otázku. Jak se tam balvany dostaly? Jaká nesmírná síla s nimi pohnula? S manželem jsme pak rozvíjeli teorie, jak asi to místo vypadalo tenkrát, že tam třeba ani žádný les nebyl, možná ani ten kopec ne... Tenhle článek ve mně vzbuzuje nutkání odpovědět si, že to také jsou bludné kameny. Ví někdo, jak to s nimi doopravdy je?
0 0
možnosti

ptakopysk

22. 3. 2006 14:51
vášnivá houbařka..
za svých mladých let jsem si vždycky přál setkat se v lese s vášnivou houbařkou... Bohužel se v lese samy vyskytovaly většinou dámy, které by mohly jít samy pralesem a nic by se jim nestalo. No a ty ostatní s sebou obvykle tahaly nějakýho vopruza :o(((
0 0
možnosti

michal

22. 3. 2006 13:54
připomínka
toho, že patent na blbost a necitlivost nemá jen bolševik...
0 0
možnosti

jura-p

22. 3. 2006 11:23
No jo, ale bludný balvan z pískovny?
Vidíte, já myslel, že se tak říká jen těm na povrchu.
0 0
možnosti

Zlý kukuč

22. 3. 2006 11:08
Díky autorovi za příjemné počtení, bohužel se obávám
že chybějící čtyři balvany se daly na politiku a založily si každý vlastní stranu:
Oválova Demokratická Strana
Kameňákova Strana Českých Mamlasů
Kamenná Důstojnost Umrlců
Česká Strana Sypané Drtě
 
0 0
možnosti

Sch.glosátor

22. 3. 2006 10:17
V některých odlehlých místech jsou bludné balvany o váze několika tun součástí krajiny.
No, nebýt mohou těžko.....
0 0
možnosti

dino

22. 3. 2006 10:12
Jak příjemné
je přečíst si takový článek mezi vším tím nactiutrháním. Alespoň si člověk sám nezačne připadat jako bludný balvan. Dík a pěkný den
0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz