30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Blaník

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Richard 5.12.2009 15:05

Promiňte

Promiňte příspěvek.

Zemřela mi žena Blanka.

Důsledek vyčkávání rytířů.

ri1111@seznam.cz

68 29.11.2009 23:54

Re: A co Oškobrh?

To všem není žádná nedoložená pověst. Byl jste někdy na Oškobrhu? Viděl jste to tam? Asi ne.

. 29.11.2009 21:31

A co Oškobrh?

Kde se ale vzala pověst o tom, že na Oškobrhu se líhnou děti a odtamtud je čápi roznášejí lidem, co sypají za okna mák???

gadd 29.11.2009 15:20

Re: V Jižních Čechách je keltských stop plno

S těmi geny je to trošku složitější. Existuje určitá kombinace, která je považována za "keltskou", ale definice je velmi vágní, spíše romantická než exaktní. A tato kombinace se v naší populaci vyskytuje asi v pěti procentech. Jinak máte naprostou pravdu, pouze ta naše nepochybná spřízněnost s keltským světem spočívá asi v něčem jiném.

Yowda 29.11.2009 11:50

Re: Pouze označili místa vzácné zemské energie, která považovali za posvátná

nějak se mi vytratil ten slunovrat. Tedy - na Blaníku bývá neustále plno lidí. I o slunovratech. O letním víc, o zimním méně. A mimo maličkatých opiček sedících návštěvníkům za krkem, pokud požijí od správce rozhledny zakoupené vínko, nejsou pozorovatelné žádné duchovní posuny. Nebo to ti lidičkové tutlají, jako Jakub S. a navenek na nich to duchovní hnutí není viditelné. Jinak by  každý Alban Heruin, nebo jak letnímu slunovratu současní šarlatáni říkají, byl vrchol Blaníku plný jurodivců, druidů a jiné havěti. A to není. Akorát o Beltine louňovičtí pořádali na louce pod Blaníkem maličký keltský fesťáček. Ale vzhledem k naprosto zoufale nulové propagaci tam přišlo vždycky jenom pár lidí a fesťáček zesnul na úbytě. Škoda ho...

Ludva 29.11.2009 8:26

Re: V Jižních Čechách je keltských stop plno

A hlavně nám po Keltech zůstaly ty nejvýznamnější svátky - slunovraty, rovnodennosti a doby v polovině mezi nimi. Samozřejmě katolická církev si je později přivlastnila a pečlivě vymazala paměti o Keltech. Ani ta znalost tajemných sil jim nepomohla.

Kresinka 29.11.2009 4:42

Samej Cimrmanolog tady,

inu pánové jsou vzdělaní. Petře Vileto, balíku z Plzně, kdepak letos budou pánové i Lions Clubu čepovat svařák, nevíte ?

Jakub S. 28.11.2009 23:39

Re: nejlepsi zpracovani

- licentia, samozřejmě.

Jakub S. 28.11.2009 23:35

Za jedna!

To jsem neznal, jak je to možné? Nebo že bych si to nepamatoval - ?

Mgr. Milda 28.11.2009 22:28

V Jižních Čechách je keltských stop plno

když jedete přes Zbraslavský most na Břežany, sleduje ta silnice starou keltskou cestu na ostroh nad Vltavou- Závist. U Rejštejna najdete hory hlušiny, kterou Keltové vytěžili, když tam dávno před příchodem Čechů těžili zlato. Vrch Lomeček u Vodňan je dnes poutní místo, jeho atmosféra však velmi připomíná ta místa, obdařená jakousí tajuplnou energií, jak to zvali Keltové. Všude tam, kde jsou prameny vody, kde jsou potoky, tam bývali ještě před Germány i Čechy Keltové. Nezůstaly po nich písemné zprávy, proto byli zapomenuti, pouze keltské geny v českém obyvatelstvu je připomínají. Zvláště s Kelty spřízněné byly rody s tradicí kovářskou, mlynářskou a kolářskou.

figura 28.11.2009 22:19

Re: Blaník

A ještě jednu:

Z Blaníka vyrazí vojsko vedené sv. Václavem na pomoc Čechám. Na Krlově mostě ho zastaví Husák se Štrougalem: "Václave, kam jedete? Vždyť se máme lépe než kdy jindy. A podepsali jsme smlouvu se Sovětským svazem o spolupráci. Podívej." a podává Václavovi smlouvu k nahlédnutí. Václav koukne do smlouvy otočí koně a zavelí: "Chlapi zpátky, bude ještě hůř!"

Jakub S. 28.11.2009 22:17

Re: Já to radši přeložím z magorština do čeština

Prosím, opomněl jste uvésti, že citujete Mistra, a že on jej právě dovedl k té absolutní klasické dokonalosti. Ale to se nám každému stává desetkrát denně, není-liž pravda? Je-liž, že.

Jakub S. 28.11.2009 22:14

Re: nejlepsi zpracovani

Jenom drobnost, samozřejmě neměnící nic na trvalém významu Mistra, že - : ve vzletu - lví silou, vzletem sokolím - si časem dovoloval cosi, co snad možno nazvati licencia poetica. Vojsko v Blaníku, jak se tušilo již za Cimrmana, není nejspíš organizováno tak, jak to kvůli názornosti pro mládež škol českých uvádí on.  Rovněž výstroj a výzbroj nebyla do té míry známa. JdaC rovněž téměř jistě nemluvil přímo s žádným návštěvníkem hory. To nicméně zajisté v nejmenším neuvádí v pochybnost paedagogický význam kusu tohoto - !

Jakub S. 28.11.2009 22:08

Re: Nazdar!

Jo jasně,to bolo len tak od boku - ! Dík. To sú tie špecifiká...!

Harpyje 28.11.2009 21:03

Nazdar!

Isere (F), Jizera (CZ), Ysar (D)

Jakub S. 28.11.2009 20:22

Re: Pouze označili místa vzácné zemské energie, která považovali za posvátná

Ach jo... tož nic.

Jakub S. 28.11.2009 20:21

Re: Já to radši přeložím z magorština do čeština

Netřeba vykřičníku s otazníkem, pane Chytrý: budete se asi divit, avšak věta, které se ve zkratu vysmíváte - a dokonce veřejně - je zcela dobrá, a obměňování synonym (nemluvě o ne zcela se překrývajících synonymech) je naopak jeden z nejkrásnějších, nejspolehlivějších, nejpůvabnějších atd. prostředků literatury. Dokonce i odborné. Natož populární, žurnalistiky či čisté beletrie. Takže jste bohužel promeškal dobrou příležitost mlčet... No,  každej jsme  ňákej, pane feldkurát: já jsem znal jednoho, ten v Kravíně před půlnocí začal bleskově rozumět ouplně všemu, a kdo mu v tý chvíli položil otázečku jakou chtěl, von mu na ni bravurně vodpověděl. Pak se hned svez pod stůl a ráno vo ničem nevěděl...

Jakub S. 28.11.2009 20:13

Re: Pouze označili místa vzácné zemské energie, která považovali za posvátná

Paměť na dřevní, závratně dávné, zapadlé národy mají hlavně řeky, včetně mnoha našich:  Keltové nám ( a ovšem i Germánům, že) pojmenovali Labe (Elbe), Vltavu (Moldau), Jizeru (a Iser v SRN), Dyji (Thaya), Odru (Oder)... Moravu kupodivu ne, tu si Slovani hned pojmenovali po svém, takže Kelti jí říkali kdovíjak. Nikdonevíjak... Z hor kromě Řípu  s n a d  Jeseníky (Gesenke), u Beskyd (Bezkyd, Beszczad atd.) se názory velmi různí. Ale možná dokonce samotné Karpaty... To jenom takový pololaický exkurz bez nároku na preciznost, posledně jsem měl v ruce Šafaříka, Filipa atd. před  dávnými lety, víte?

Jakub S. 28.11.2009 18:56

Re: blanicti rytiri

Heršvec - fakt?! Tož na koho se už jeden dneska může spolehnout...

Han 28.11.2009 17:21

Re: Pouze označili místa vzácné zemské energie, která považovali za posvátná

Dobrý den Jakube. Už jsem si "vygůglil.  V podstatě co jméno, to keltský původ. I ten Říp.

S tou magnetickou anomálií na Řípu, stačí když půjdete s busolou, tak se střelka bude točit jak se jí zachce. Kamarád se hádal, že Roudnice a Labe nemůže být podle mapy tam kde je, když jeho "neomylná" busola ukazuje sever někam na Prahu.:-)

Já mám podobný rest právě s Blaníkem, přesto-že jsem často jezdil na kole okolo. (ten češtin)  Mám tak důvod se těšit, že se tam podívám.

certik 28.11.2009 16:16

blanicti rytiri

...uz davno emigrovali do Australie.

Yowda 28.11.2009 13:38

Re: Pouze označili místa vzácné zemské energie, která považovali za posvátná

z jedné knihy keltských pověstí. Bohužel jsem ji měl jenom krátce půjčenou a stařecká demence je neúprosná, takže autora nebo název knihy.... bohužel. :-( Akorát jediná časová informace - vyšlo to v devadesátých letech.

Yowda 28.11.2009 13:35

Re: Pouze označili místa vzácné zemské energie, která považovali za posvátná

Copak, chytnul jste na oppidu úžeh? ;-D

No já nevím, školy na tlachání doopravdy nemám.

Ale o pobytu na keltském oppidu přes poledne, v době zatmění slunce klidně mluvit mohu. Nic extra se tam totiž nedělo.

Ano, byl jsem na Velkém Blaníku - přesně řečeno na tom útesu vedle rozhledny odkud je krásný výhled do kraje - 11. srpna 1999. Byl jsem tam od 10 hodin do cca 14 hodin. Měl jsem s sebou i psa. Zážitek to byl úžasný. Vizuální i zvukový. Zešeřelá krajina, utichající hluk. Pesan normálně usnul. Když se šeří, má se jít spát. Tak zní celoživotní heslo mého hafana. Když slunce opět vylezlo, hafák se probudil, ptáci začali zase pořvávat a bylo po legraci.

Takže vážení čtenáři, žádný strach z keltského oppida v poledne.  Pokud máte přiměřené oblečení, nejste pod vlivem, ani dehydrováni, nemůže se vám nic stát. Skoro nic...;-)

Jakub S. 28.11.2009 13:17

Re: Blaník

Oba dobrýý!!!

Jakub S. 28.11.2009 13:14

Re: Pouze označili místa vzácné zemské energie, která považovali za posvátná

Proč by nebyli? Byli přece přes půl tisíciletí ve střední Evropě usídlení, všude - ? Myslíte-li oppidum, to tu nebylo, nikoliv. Nemělo by to ostatně smysl, důvod. S tím kompasem/buzolou jste to zažil, fakt? Chystám se konečně, pokud jsem ještě s to chodit, vyjít na Říp. Je to ostuda, nebyl jsem tam nikdy, jsa ze značné dálky. Ovšem neomlouvá.

. 28.11.2009 13:11

Re: Pouze označili místa vzácné zemské energie, která považovali za posvátná

odkud to víš?

Jakub S. 28.11.2009 13:10

Re: Pouze označili místa vzácné zemské energie, která považovali za posvátná

Ach bože, joudo... no jouda. "Duchaplný"... úroveň.

Jednou jsem jako poloviční prehistorik měl ten pitomý  nápad, vystoupit v poledne o slunovratu na jedno keltské hradiště. Oppidum, chcete-li. Už dva tisíce let zarostlé hlubokým klidným vysokým lesem. Už mě to nikdy ani nenapadne. Ať to nenapadně nikoho z vás, zapřísahám vás. Nebudu o tom mluvit, ostatně nevěděl bych jak. Nevědí o tom ani mé děti. Punkt.

Yowda 28.11.2009 12:28

Re: Pouze označili místa vzácné zemské energie, která považovali za posvátná

na Řípu nevím. Tam já nebydlím. ;-) No máte pravdu, k poetickému vyprávění současnosti patří keltská mytologie, samozřejmě patřičně upravená, jako k velbloudovi hrby. (Dovolím si parafrázovat Š+G.)

Taková je doba.

Ovšem pan autor, když už se na Blaníku ohání Kelty, tak si mohl alespoň opatřit informace o pověstech starších, než je ta vymyšlená panem místním panem farářem.

Tam je mystika... a ne plantat o Ley Lines, když je naprosto jasné, že obchodní stezka prostě vede od jednoho výrazného bodu ke druhému, aby bloudící kupci nekroužili neznámou krajinou jak masařky.

Třeba o pověsti z keltské doby, kdy oppidum bránila hrstka keltských válečníků před markomanským vojskem do posledního muže. Po heroickém boji duchové padlých hrdinů odešli do nitra Blaníka. A kdoví od koho přejali Keltové tuhle myšlenku...

Han 28.11.2009 11:52

Re: Pouze označili místa vzácné zemské energie, která považovali za posvátná

Nejsem geolog ani odborník na geomagnetické jevy, ale něco podobného je na Řípu taky. Zkuste si tam vzít kompas, nebo buzolu a uvidíte co se s nima bude dít. (Tak mě napadlo: Na Řípu Keltové nebyli?) Jinak jsem vzal článek jako poetické vyprávění autora. Nic proti ničemu.

Yowda 28.11.2009 11:25

Re: Pouze označili místa vzácné zemské energie, která považovali za posvátná

Na osoby citlivé na geomagnetické pole to tam může samozřejmě působit. O tom žádná.

Protože Velký i Malý Blaník jsou vyvřeliny na místě geologického zlomu zvaného Blanická brázda, který se táhne až k Benešovu. Jsou tam ložiska kovů, zlomy, prameny a další záležitosti, které narušují geomagnetické pole. Jak říkám, z geologického hlediska velmi zajímavá krajina. Ovšem autora bych z citlivosti na poruchy geomagnetického pole nepodezíral. To jsou úplně jiní lidé. ;-)