5.10.2022 | Svátek má Eliška


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Autocenzura

Zaujal mne článek na serveru Echo24 s názvem Spojené státy pod vlivem autocenzury. Dvě třetiny Američanů se bojí říkat, co si myslí. A jak je to u nás? Co ty? Nemáš strach říct svůj názor, který je odlišný od mainstreamu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novák 3.8.2020 16:41

Zatímco názor, že ženy mají zastávat vysoké vedoucí funkce a nedřepět u plotny by nevadil, ale naopak by byl předpokladem pro takovou funkci, že?

Umíte si představit, že podobné přesvědčení, jako je to Vaše, způsobilo ve 20. století dvě nejstrašnější války, jaké kdy lidstvo zažilo? A také vlastně šlo jen o eliminaci "blbých názorů"...

V. Braun 3.8.2020 17:14

Tak podstatné je, zda by dotyčný byl v rozhodovací pozici pro obsazení vysokých funkcí. Pokud by zastával názore, že ty ženám apriori nepřísluší (mají sedět u plotny) tak je jasné, že nemůže takovou pozici zastávat. Pokud by zastával názor, že ženy do vysokých funkcí patří tak je to ok. Samozřejmě tyto názory jsou jen podmnožinou požadavků na takového člověka, další požadavek je aby nediskriminoval nejen ženy, ale ani nikoho dalšího.

Pokud by na takové rozhodovací pozici nebyl ať si má názory o ženách jakékoli, což neznamená, že nebude mít společenské potíže pokud je bude veřejně šířit. Ostatně veřejné pohoršení tady bylo odjakživa.

J. Novák 3.8.2020 17:21

"Pokud by zastával názore, že ty ženám apriori nepřísluší (mají sedět u plotny) tak je jasné, že nemůže takovou pozici zastávat. Pokud by zastával názor, že ženy do vysokých funkcí patří tak je to ok."

NENÍ TO OK!!! Je přeci úplně ukradené, co má kandidát na jakoukoli funkci mezi nohama!!!* Toto hledisko vůbec nesmí existovat!!! Ústava téo země podobné úvahy vysloveně zakazuje!!! Hledisko pohlaví je nepřípustné a doufám, že ještě co budu živ já, moje děti a děti jejich dětí, tak to tak zůstane a žádný pokroářský hlupák to nezmění!

*krom vybraných profesí - dozorce ve sprchách ženské věznice by asi působil nepatřičně

J. Jurax 3.8.2020 22:05

No jen se nebojte a řekněte, že homosexuálové mají mít ještě extra práva ... :-)

M. Valenta 3.8.2020 14:24

Autore, zajděte do školky a rázem se ocitnete v prostředí, kde každý řekne co si zrovna myslí.

A. Renjascu 3.8.2020 15:31

Možná, ale jisté to není. Já jsem již od první třídy od maminky věděl, že komunisté jsou svi ne, ale nesmím to nikomu říct, protože jinak tatínka zavřou. A dneska jsou děti údajně vyspělejší, takže kdo ví?

M. Valenta 3.8.2020 15:52

tak to jsme dva. Ale psal jsem o školce.

A. Renjascu 3.8.2020 19:24

Proto jsem psal možná a že jsou dnes vyspělejší, tudíž to možná znamená, že se umí přetvařovat dříve:-).

M. Dvořák 3.8.2020 13:34

Německo je s autocenzurou mnohem dál. Politický postoj tam má na pracovní zařazení už stejný vliv jako míval u nás.

J. Novák 3.8.2020 17:10

Němci byli vždycky pokrokáři a díky tomu se cítí býti nadřazeni ostatním Evropanům. Proto také neustále Evropu spojují pod své velení. Ať tomu říkají Svatá říše římská (národa Německého), Kolébka národů, Třetí říše či Evropská unie, jde v principu o různé formy téhož. Neochota ostatních národů Evropy účastnit se tohoto sjednocování mívala za následek válku. Ve 20. století to byly dvě strašné, resp. dva díly nejničivější války v dějinách lidstva, které ukázaly, že tyto snahy Němců jsou velký problém. Proto po tom druhém díle Světové války bylo Německo rozděleno, aby se podobným snahám předešlo. Bohužel, dnes stojíme opět před stejným problémem...

Ano, bez cenzury a autcenzury jsou některé skutečnosti neveselé.

J. Novák 3.8.2020 12:50

Mimochodem, je zvláštní, že právě my, bývalí svazáci (či dokonce svazáčtí funkcionáři – nejsem na to pyšný, ale přiznávám to také a nikdy jsem neužil funkci k něčímu osobnímu neprospěchu, ba právě naopak) jsme tak alergičtí na projevy svazáctví (svazky = italsky fasci, svazáctví = italsky fascismo, od toho odvozený pojem fašismus = socialistická kolektivistická doktrína stojící v ekonomické části na korporativismu a politicky řízená na vůdcovském principu, tedy velmi podobná struktura dnešní EU EU ).

Čím to asi bude?

S. Novák 3.8.2020 13:31

J. Novák ..........R^R^R^!!

B. Hamal 3.8.2020 12:41

Určitě se nebojím a nebál říci co si myslím z politických důvodů. Bojím se říkat co si myslím, protože si myslím samé kraviny.

M. Krátký 3.8.2020 12:40

SUPER - do kamene tesat - jsem trochu starší, v práci jsem to dotáhl na vedoucího výroby a před tím na Úsekového důvěrníka ROH - tam mě ze srandy delegovali moji kolegové - naprostý souhlas s autorem - jen znovu přidám trochu humoru do těch našich společenských účastí - z Pionýra mě vyloučili cca v sedmé třídě v roce 1956, že jsem osahával vnadné spolužačky na školním výletě vlakem v tunelu a z ČSM mě vyloučili ( dva roky po vojně ), když jsem si zlámal nohu a byl 14 měsíců v pracovní neschopnosti za to, že jsem přes rok neplatil členské příspěvky - hezký den všem R^R^R^ Ale byli jsme mladí !!!!!!

J. Novák 3.8.2020 12:37

"Nedivím se jim – i já byl kdysi nadšený svazák s vymletým mozkem. Nezbývá než doufat, že z toho současní zastánci všeobjímající korektnosti a proevropského „hajlování“ vyrostou stejně jako já, bývalý vysoký funkcionář SSM.

Bohužel nevyrostou. Moc pěkný článek, ale chybí zásadní a nejdůležitější věc: proč všichni již v 60. letech 20. století, tedy cca 15 let od "Vítězného února" věděli, že to žádné vítězství pracujících nebylo a proč události nabraly směr pražského jara? Proč celou tu Normalizaci nikdo nevěřil politickým, státním a mediálním informacím ani jediné slovo? Proč jsme neměli problém na schůzi v práci či škole papouškovat evidentní nesmysly a přitom doma se bavit jako normální lidé?

Protože jsme měli SROVNÁNÍ. Stačilo se podívat na Rakousko, kterému počítkem 50. let bylo tak ouzko-ouzko-ouzko nebo na Německo. Země, po válce prakticky srovnané se zemí, dokázaly nabídnout svým kapitalisty vykořisťovaných občanům podstatně lepší životní úrpveň a kupní sílu, než měli "svobodní" pracující v pokrokovém Československu, válkou nezruinovanám a téměř nepoškozeném. Hromada Čechoslováků tam měla příbuzné, známé, osobní či pracovní kontakty. Žádný svazák, ani ten nejvyšší stranický funkcionář, nikdy nemohli smysluplně odpovědět na otázku, proč lidé v pokrokovém reálném socialismu žijí hluboko pod průměrnou životní úrovní vykořisťovaných lidí v nepokrokovém (sociálním) kapitalismu a proč mají sotva pětinovou kupní sílu.

Dnes v tom Eurosocialismu, který má s tím reálným hodně společného, jedeme v té Evropě skoro všichni. Nemůžeme zfanatizovaným hlupákům ukázat nezaostávající evropskou zemi a ptát se PROČ. Můžeme jen klást otázku, proč je EU jednou z nejpomaleji rostoucích částí světa a proč je Eurozóna tou úplně nejpomalejší. Ale to je moc abstraktní, není to ono přímé konkrétní srovnání – navíc díky válečným škodám tak tristní – jako bylo za nás.

Nás vyléčil katalog od Neckermana. Ale co by mohlo vyléčit dnešní eurosvazáky, to netuším. A nahání mi to hrůzu!

T. Torzová 3.8.2020 11:33

Pěkné a pravdivé čtení

V. Petr 3.8.2020 10:50

Viděl jsem stavbu s velkou cedulí "Tato stavba je realizována bez podpory EU."

T. Torzová 3.8.2020 11:30

A odkud že bere peníze EU? Není to tak, že je tam poslušně pošleme

J. Vintr 3.8.2020 10:12

Mezi bolševickou propagandou a vymýváním mozků a tím, co se děje v posledních desetiletích v celé euroatlantické civilizaci, jsou zásadní rozdíly. Cílem bolševické propagandy byla jen snaha bolševiků udržet se pokud možno bez problémů u moci a metody jejich propagandy byly primitivní a průhledné. Co je cílem toho, co se děje v současné lze jen hádat a metody propgandy a vymývání mozků jsou rafinované a velmi komplexní. O to horší budou následky.

V. Svoboda 3.8.2020 15:11

Cílem je vytvořit dostatečně velkou skupinu hlupáků, kteří budou spolehlivě volit své Zelené, CDU-CSU, Piráty, Babiše... Vzdělaní lidé s rozhledem jsou největším nebezpečím pro levčáky.

J. Mičan 3.8.2020 9:49

Není třeba chodit daleko, viz smutně proslulí "redaktoři" Novinek.cz , svévolné banování za cokoli a pravopisné chyby i v titulcích.

P. Lenc 3.8.2020 10:09

Nojo, ale mají "ty diplomy prestižních univerzit"...;-€

J. Mičan 3.8.2020 10:10

Mein Gott!

J. Vintr 3.8.2020 11:18

Současné školství, zaměřené na propagandu těch správných názorů a vymývání mozků mládeže, už nestíhá takové ty vedlejší věci, jakými je třeba naučit mladé lidi gramotnosti. Dnes není nic zvláštního, že absolventi takzvaně vysokoškolského studia nezvládají běžnou gramatiku a nejsou schopni napsat smysluplnou rozvitou větu, natožpak chápat smysl jen trochu náročnějšího psaného textu.

P. Lenc 3.8.2020 9:39

Za článek pouze smutně palec nahoru.R^R^R^

L. Severa 3.8.2020 8:55

Bohužel pravda. Co v Anglii ? Existuje ještě svobodné řečnění v Hyde Parku, nebo již ta tradice neexistuje ? Případně také s cenzory ?

I. Polák 3.8.2020 8:54

Děkuji, napsal jste přesně to, co jsem chtěl sepisovat sám. Už nemusím.

Nejsem sice bývalý vysoký funkcionář SSM, ale kupodivu psal bych totéž téměř doslova.

Pokud jde o závěr článku, měl by si ho přečíst jistý Milan Kundera.

F. Navrátil 3.8.2020 8:52

S obsahem článku by se dalo souhlasit, ale nevěrohodnost mu dodává vtip o horlivém lampasákovi. Nevěřím, že ho autor zažil, protože vtip se vyprávěl už někdy v šedesátých letech a běžně se používal při charakteristice hloupých nadřízených.

J. Vintr 3.8.2020 10:16

To, ještě neznamená, že autor nemá pravdu. Blbci se často projevují podobně, protože jim chybí fantazie. A mezi lampasáky byl elitní výběr blbců. Myslím, že každý, kdo byl na vojně, to může potvrdit.

M. Koutný 3.8.2020 11:01

Potvrzuji. Je známou urban legendou hláška jakéhosi politruka, že socialistické státy zaujímají jednu šestinu světa - ale brzy se rozrostou na jednu osminu, možná i desetinu! A vidíte, já to slyšel na vlastní uši právě na vojenské katedře.