26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

SOCIÁLNÍ SÍTĚ: Velmi drahé „zadarmo“

Milí čtenáři, nedávná zmínka o „špatném ekvilibriu“ našich zmršených a zkostnatělých stavebních předpisů vedla jednoho z vás k dotazu, jestli vidím takových špatných ekvilibrií kolem nás víc. No jajaj! Tucty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 25.9.2023 9:17

Vidím to vlastně stejně.

P. Pepax 25.9.2023 9:00

Internet používám asi od poloviny 90-tých let a dosud jsem nenašel nějaký důvod být účastníkem soc. sítí. Internet je zásadním zdrojem užitečných informací a bylo by velmi nesnadné se k nim dostat nějakým jiným způsobem. Kdyby se na NP vrhli účastníci soc. sítí, stal by se nepoužitelný.

A. Stárek 25.9.2023 8:56

Ne. Finta je v tom, že vy to nejste schopný blokovat. Neovlivníte, co vám FB nabídne za příspěvky. A nejde nijak poznat, jestli příspěvek, který se tváří jako od opravdového člověka, není něco jiného. Nepoznáte, jestli to je názor, cílená dezinformace, nebo nějaká maskovaná zaplacená reklama. Tohle všechno čtete, ať chcete nebo nechcete a nic s tím neuděláte. A ono to funguje, i když jste přesvědčený, že na vás ne. Na vás taky.

Š. Hašek 25.9.2023 8:54

Protože můj tatík začínal pracovat v obchodě za první republiky (Baťa, Barhoň, Maceška, Kolben, Šroubek, Čáp, Švehla, ...) načichl jsem používáním ekonomického pojmu -v ceně-. Tedy to a to dostanete se zbožím (dovoz, montáž, zkouška, zaškolení, záruka, ....).

Falešný pojem -zdarma- byl vyhražen pro neseriozní slibotechny, které většinou spolupracovali se zákazníky poněkud mdlejšího rozumu. Myslím, že platí dodnes. A asi se ten mdlejší rozum rozšiřuje.

V. Dosoudil 25.9.2023 8:32

Na stará kolena jsem si ochočil Facebook, který mi denně přináší aktuální cenné info ve vybraných úzce zájmových skupinách. Reklamy a politiku systematicky přecházím nebo blokuji. Tvrdím, že sociální sítě má každý takové, jak si je přizpůsobí a vyladí, buď ke své škodě, nebo k užitku.

J. Chalupnik 25.9.2023 8:27

Jen na okraj. Na Youtube se hodi Opera, na Androidu lze pouzit Brave a vysledek je podobny jako YT Premium.

A. Stárek 25.9.2023 8:05

Tak tentokrát autora vůbec nechápu. Copak si myslí, že placením se něco z těch věcí, které se mu nelíbí, změní k kepšímu? Zrovna u něho bych tolik naivity nečekal. Žádná negativa nezmízí. Ale pokud jde o soukromí, tak placení (pokud se neplatí bitcoiny) má na soukromí jeden jediný důsledek - není potřeba žádná další námaha na to, aby se vědělo, komu přesně a konkrétně daný účet na tom placeném serveru patří. Placením to bude hned a úplně jasné.

J. Anděl 25.9.2023 7:56

Ano, a diskuze na NP má obdobné účinky. On to tu je takový maličký twitřík.

K placení: Dneska v rodině platíme internet ve třech lokalitách, nějaké ty telefonní tarify s daty, Youtube premium a Netflix a myslím, že Spotify. Nezapočítávám samostatné zakoupené produkty (filmy, hudební alba, hry, elektronické knihy), jen přístupy k online obsahu.

Není to úplně málo peněz a i když to tak fakticky není, někde hluboko v podvědomí mám pocit, že už jsem za ten přístup třeba na NP zaplatil. A opravdu už dost rozmýšlím, jestli potřebuju další placené streamovací služby nebo zpravodajské či publicistické médium s prémiovým obsahem. Pár stokorun bych ještě dávat mohl, ale do čeho?

Kdyby byl na internetu placený veškerý obsah, pravděpodobně bych konzum výrazně omezil.

Ale když přejde na placení jedna? To je jako kdyby v té Tabákové uličce a Alkoholové uličce začali chtít peníze za jednu, byť oblíbenou, značku špiritusu.

P.S.: Použil jsem výše pojem "on-line obsah". Pojem obsah (content) nám pěkně nabyl na významu. S mírnou nadsázkou, internet není ani tak moc informační síť, jako spíš restaurace plná obsahu s filosofií zaplať vstupné a sněz, kolik dokážeš. S kvalitou levného running sushi. Navíc se platí jen ty obzvlášť lákavé, občas i kvalitní kousky. Ano, jsou tu i čisté informace, ale kolik procent mé konzumace zabere hledání těchto informací? Když se ráno dívám, jaké má být o víkendu počasí nebo kdy mi jede tramvaj? Když hledám konkrétní recept, který se zrovna chystám uvařit? Informaci, jak použít nějakou sw funkci či opravit nějaký spotřebič, něco vyrobit? Něco tady je, ale není toho moc.

Zbytek je vysoce kalorický, byť zdaleka ne vždy výživově hodnotný "obsah". Vlastně se mi to slovo líbí.

L. Žaloudek 25.9.2023 7:52

Mě by zajímalo, kde ten Stránský sehnal "normální" mozky...

F. Navrátil 25.9.2023 7:47

Sociální sítě dávají příležitost prezentovat vulgaritu a nenávist. V reálném životě by se každý normální člověk setkání či konverzaci s takovým otrapou vyhnul.

R. Langer 25.9.2023 7:04

... stejně jako při jakékoliv jiné činnosti. ;-)

R. Langer 25.9.2023 7:01

Je to NESMYSL! Totální! :-P

Ale klidně můžete věřit tomu, že to "vlády tají". Ony už to tak holt dělají. ;-D

R. Langer 25.9.2023 7:00

Ano, to by mohlo být opravdu možné. :-)

Z. Lapil 25.9.2023 6:39

Přesně vám to nepovim, protože, nejsa neurologem, tomu nerozumím a nezapamatoval jsem si to, ale jde opravdu o viditelné fyzické změny.

Viděno na YouTube, nevím, jestli pan Stránský (spíš ne to jméno bych si pamatoval), ale někde na Pátečnících nebo něčem takovém, rozhodně žádný pochybný kanál s placatou zemi.

R. Gramblička 25.9.2023 6:36

nespíš zvýšenou či sníženou aktivitou v různých částech oproti normálu

R. Langer 25.9.2023 5:46

"... neurolog Stránský, a ten ukazoval snímky dětských mozků, na kterých se jednoznačně projevoval nadměrný čas strávený u mobilů..."

Ehm, a čím se ty mozky jako lišily od ostatních, to by mě fakt zajímalo... ;-)