26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Výuka ruštiny po 24. únoru 2022

Zastavil se u nás ráno cestou do školy vnuk. Po jarních prázdninách. Chvíli pobyl a pak pokračoval dál. Naštěstí to má od našeho domu na dohled. Co ho čeká nového? Důsledek Putinovy agrese: desítky nových dětí z Ukrajiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Šír 29.3.2022 21:43

Jasně, válku jednoznačně způsobily USA. Ostatně - jakápak válka? vždyť Ukrajinci si svá města bombardují přeci sami. A ostatně pozor, za to slovo můžete od svého chlebodárce dostat 15 let.

P. Novák 28.3.2022 12:23

Rusko začalo válku a USA se to velmi hodí, takže se ji v žádném případě nebudou snažit ukončit. To nic nemění na tom, že Rusko je agresorem. Odsuzoval jsem rozvrat Lýbie a odsuzuji i vpád na Ukrajinu.

Jinak Putin nebude vládnout Rusku dlouho a udržovat schopnost s Ruskem jednat. Všichni taky mohou vidět, jak se k Ukrajině staví Německo. Talže spoléhat se na ně v budoucnu může jen blázen.

H. Rybnická 27.3.2022 23:12

Jo taky mi to přišlo ale už to bylo pryč. TAk dobrý začátek týdne.

L. Kuča 27.3.2022 21:16

Jo dobrý, teď už mi to taky docvaklo. Ono to na první dojem jakožto celek vyznívá jako zesměšnění přirovnání bez vysvětlení co je na něm špatně.

H. Rybnická 27.3.2022 20:07

Omlouvám se první věta byla určena pro autora statě s přirovnáním. Druhá většině ostatních.

D. Uhlár 27.3.2022 19:57

ruština není praslovanský jazyk, ale v německých velkoskladech a logicentrech je to univerzální dorozumívací jazyk. Bo němci skladníky nedělají.

D. Uhlár 27.3.2022 19:54

Já bych zakázal zakazování jazyků a pálení knih. Oboje je ubohé.

L. Kuča 27.3.2022 16:14

Určitě bych ruštinu nenazýval nějakou praslovanskou mateřštinou, protože statistickým porovnáním známých slovních kořenů (ne že by se komplet dochovaly), vychází jako jazyk nejbližší praslovanštině právě čeština. Ruština se jí vzdaluje více, čeština je v přístupu k původním kořenům konzervativní, i když koncovky jsou už jiné. Paradoxem je, že při tom, z hlediska intonace je čeština asi nejméně ‘slovanský’ slovanský jazyk. Je silně hebraizovaná a germanizovaná. Což by nás ovšem nemělo překvapovat.

L. Kuča 27.3.2022 15:21

A něco k věci by nebylo? Když se vám přirovnání nelíbí, tak nám zkuste předvést nějaké jiné, které podle vás popisuje situaci lépe. S tím, že někoho shodíte, se věcně polemizovat nedá.

Z. Lapil 27.3.2022 11:02

Věřím, že nebude-li toho příliš, tak ta slova v češtině zdomácní - viz džez, fotbal, z novější doby pécéčko/písíčko...

Spíš mi vadí některé fráze. "Z mého pohledu" přece znamená něco úplně jiného, než "podle mého názoru/ podle mě".

Zajeďte si někdy do Berlína; možná stačí pustit si televizi. Němčina je amerikanizovaná až neuvěřitelně. Konkrétně v Berlíně (a Postupimi), jinde nevím.

Z. Lapil 27.3.2022 10:55

Mně spíš dělá problém interpretace anglického přepisu (nejspíš Yevtuchenko).

Z. Lapil 27.3.2022 10:46

Aha. Takže USA řekly Putinovi, že Ukrajinu v NATO chtějí, ale válka jim za to nestojí. Takže se do války pustil Putin.

P. Hák 27.3.2022 10:38

Jak kdy. Někteří rodiče udělají to, co chce děcko. Máte pravdu, že je to nesmysl, ale...

Oni to tak mohou cítit, že je to snadnější. Nebo se jim ten jazyk víc líbí... Angličtinu mají prakticky všichni povinně jako první cizí jazyk, francouzština má těžkou gramatiku a někde ji nemá kdo učit, španělštinu už vůbec a němčina mnoha lidem přijde ošklivá. Uznávám že jako jazyk našich pánů je praktická, ale lidé se vždy nerozhodují racionálně. Taky je důležité, jak je oblíbený ten, kdo ten který jazyk učí.

H. Rybnická 27.3.2022 10:05

Vynikající podobenství poklona. Někdy se divím na jaké "moudrosti" někteří spoludiskutující přijdou.

V. Kučer 27.3.2022 9:41

Ruština je slovanský jazyk, znám lidi kteří z ruštiny ve škole jen tak tak prošli a po pár měsících pobytu v Rusku se výborně domluvili. U angličtiny to trvá mnohem déle i němčina je pro nás pochopitelnější.

P. Burda 27.3.2022 8:59

Velký kus odlišnosti mezi zápisem a výslovností způsobila výuka moskevského nářečí. Tam si míchají písmenka, polykají slabiky...

P. Burda 27.3.2022 8:55

Ono současné ruské politické vyjadřování má k tomu německému z druhé čtvrtiny 20. století vůbec velmi blízko.

Jinak Schicklgruber bylo příjmení babičky onoho problemoveho pána, která si pořídila děcko (otce problemoveho pána) neznaje s kým.

P. Burda 27.3.2022 8:47

Dvořák řekne Novákovi, že si nepřeje, aby Novakovic děcka kamaradili s Urbanovic dětmi.

Novák řekne, že proti Urbanovým nic nemá, ať si kamarádí, s kým chtějí, klidně i s jeho dětmi.

Tak Dvořák vlítne k Urbanům, rozbije jim nábytek, vytluče okna a zapálí stodolu.

Vyprovokoval to Novák, protože nechtěl zakazovat svým dětem, aby se kamarádily, s kým chtějí.

Hloupost, co?

Omluva všem Novákům, Urbanům i Dvořákům za jejich zneužití v podobenství.

P. Brecík 26.3.2022 23:39

..... USA s Ruskem jednaly kvůli Ukrajině několik měsíců. Po celou dobu USA odmítly jakýkoliv kompromis ohledně budoucího vstupu Ukrajiny do NATO. Takto jedná pouze ten, komu na vstupu Ukrajiny do NATO buď nesmírně záleží, nebo to tak aspoň hraje. Podle mého názoru je pravda spíš ta druhá možnost, ruský vpád na Ukrajinu je pro USA nejvýhodnější. Vstup Ukrajiny do NATO byl spíš druhou, méně dobrou variantou, která by nastala, kdyby Rusko na Ukrajinu nevpadlo.

USA dopředu varovaly, že válka povede k velmi negativním důsledkům pro Rusko. Celý svět až na Putina a jeho okolí ví, že je ruská armáda velmi slabá, vědí to i USA. Kdyby chtěly válce zabránit, stačilo Putinovi říci, že na Ukrajině vojensky prohraje. Putin by na takový argument určitě slyšel a dal by si pozor. USA řekly snad úplně vše, jenom ne tento nejdůležitější argument.

Pro mě je naprosto jednoznačné, že válka byla vyprovokována USA. A to i přesto, že Putina a jeho režim nemám rád. A jako každý Čech cítím určitou zášť kvůli roku 1968. Kdyby nebylo tolik mrtvých a tolik trpících lidí na světě, měl bych z toho i osobní radost. Ale všechno to neštěstí mi za mou zlomyslnou osobní radost nestojí.

J. Jirka 26.3.2022 20:55

Vložte místo slova "ruská" slovo "německá" a dostenete přesný citát jistého Adolfa Schickegrubera, za jehož použití vám hrozí odnětí svobody až na tři roky...

J. Jirka 26.3.2022 20:49

Nazvat se Blbem klidně mohu, přesto, že vím, co je bludnica, protože zároveň vím (jsa stár), že vlastně nic nevím...

Za pozvání na pivko děkují, ale já si své pivní kumpány dost pečlivě vybírám...

J. David 26.3.2022 20:35

Jejda, od pana J. Jirky jsem se nepoučil, co bludnica vyjadřuje. Rétor J.Jirka pouze blábolí své chiméry. Pane J.Jirko, odpovězte, víte, co je to "bludnica", nebo přiznejte, že se můžete nazvat Blbem? Rád bych Vás pozval i na pivko, pokud mne na stará kolena zvídavým jinochem nebudete zvát. Zapšklé staré blbé blby docela akceptuji, stáří názory spojuje (kupodivu i komunisty)

J. Jirka 26.3.2022 20:02

Zdá se, že vám, zvídavému jinochovi, paní Vacková nedala nahlédnout do zákoutí, po kterých jste tehdy nejvíc toužil a dodnes z toho máte trauma.

J. David 26.3.2022 19:39

Ruština je jazyk zvukomalebný. Job svoju familiu, job svoju mať, za dvě za tri kopěječky, da se zajeb.ť... Davaj časy bez ubitovo mašinista (pavouk v hodinkách)... Samogona jesť? Chorošo, davaj butylku... Nu, v mládí mne rusky přiučovala paní Vacková, jakási kněžna někde od Donu (bodrá to dáma), kterou si do ČSR přivezl legionář, krejčí Vacek. Nu, já pak měl problémy s naší mladou ruštinářkou s "carskou" ruštinou a tvrdými znaky v cyrilici. Jazykozpytci, poraďte, čto eto takoje vyraženie na ruskom jazyke "bludnica". Paní Vacková mi tehdá vykládala (zvídavému jinochovi), že výraz bludnica bylo prý označení něco jako "nóbl knížecí milenka" kozáckého atamana. Ale na Donu zase nezní "echtovní" ruština, patriarchy Kirilla.

J. Jurax 26.3.2022 18:56

Neřekl bych.

Ono třeba těsně po válce (druhé světové) byla taky němčina silně nepopulární. To se srovná, jazyk je v tom nevinně.

A navíc osobní zkušenost - česky se s Ukrajinci hned tak moc nedomluvíte, najmě s těmi čerstvě přišedšími, kdežto rusky okamžitě a bez problémů.

J. Prikner 26.3.2022 18:47

Jen ho nechte ať se učí, bude ji ještě potřebovat.

J. Jurax 26.3.2022 18:44

Není. Například door se zcela překvapivě čte dór. Naopak blood se čte úplně normálně blad.

R. Polášek 26.3.2022 17:19

Vlastně jsem sílu ruštiny jako univerzálního jazyka zažil taky. Ke konci socíku jsem se coby student účastnil výpravy do dunajské delty. Projeli jsem jižním ramenem Dunaje až téměř k moři. Dunajská delta je sice v Rumunsku, ale žije tam ruskojazyčná menšina. Prý údajně tam je z historické doby, jak se tam do těch dunajských bažin kdysi schovávali utečenci z Rusi - Ukrajiny. Mluvili jsem tam s jakýmisi místními kluky a ti byli u vytržení, že řečí, kterou tam asi normálně mluví v rodinách, se konečně mohou dorozumět s někým cizím. Z Rumuny se asi nedomluvili.

R. Polášek 26.3.2022 17:09

Tak to souvisí s tím, jak jsme stále méně českocentričtí. Jazykovědci v dobách našeho Národního obrození chtěli češtinu jakožto jazyk co nejvíc oddělit od jiných jazyků, němčiny, angličtiny, francouštiny i zřejmě ruštiny atd a proto tehdy z těchto jazyků nepřejímali slova a názvy, ale přednostně vytvářeli pro všechno možné obvykle původní české ekvivalenty. Viz třeba názvy zvířat a rostlin, zeměpisné názvy atd. Později to trochu erodovalo, cizí slova se objevvoalal, ale většinově až do konce komunistů to trvalo dál,

Až po sametu se to obrátilo. Hlavně kvůli znalosti angličtiny, kdy se do češtiny začaly masově tahat anglické termíny, tak najednou se začalo zdát, že vytvářet české alternativy k původním cizojazyčným názvům je zbytečné.

R. Polášek 26.3.2022 16:55

Tak předpokládám, že za děti na základkách rozhodují rodiče. Ono je vůbec nesmysl chtít po dětech pod 15 let nějaké definitivní rozhodnutí, co budou v dospělosti dělat.

Snadnější jazyk se mně to proti angličtině nebo němčině nezdá, protože si navíc musíte pamatovat, co se v ruštině říká stejně enbo podobně a co velmi odlišně. Aspoń mně to dělalo velké problémy. V němčíně nebo angličtině ten problém není, tam je všechno jinak.